ZIERIKZEESCIIE C K i I li A°. 18 36. 20 Septembers, NIEUWSTIJDINGEN. DU ITS C HL AND. W". Sting sdag Fbankfort den i^"1 September. Berigten uit Dresden van den gi'en September melden dat Zijne Majesteit de koning van Griekenland in den ochtend van dien dag van daar naar Potsdam ia vertrokken en Hunne Koninklijke Hoogheden de groothertog en de groothertogin van Oldenburg benevens prinses Amalia van daar over Leipzig, nadat daags te voren de contraclen over de eéhtver- bindlenis van koning Olto met de prinses Aalalia van Oldenburg (geboren den 21 sten December ;8i8) wederzijds waren onderteekend geworden. De courant van Praag, van den 8st«» dezer, meldt: «De door alle standen des koningrijks Boheme innig gekoesterde hoop is vervuld. Op den door voor ons vaderland eeuwig gedenkwaar- digen dog van gisteren heeft de krooning van Zijne Majesteit kei zer Ferdinand den egrsleals koning van Boheme, plaats gehad. Onbeschrijfelijk was het gejuich der toegevloeide menigte toen haar het groote geluk te beurt viel den geliefden koning en lands- vader in hel krooningsgewaad om bet balkon te aanschouwen aan het gejuich des volks paarden zich de vurigste wenschen voor de langdurige en roemrijke regering van den regent, den erfgenaam van de verhevene deugden van zijnen doorluchtigen vader. - In den avond van den ii'len dezer, zijn de perzische prinsen Ttcza Koolec MircaNeejef Koolec Mirza en Timur Mirza te Bonn aangekomen. Zij zijn vergezeld van eenen tolk Assaad Khajat ge naamd alsmede van den beroemden James Bailli Eraserdie door zijne beschrijving van bet Himalaya-gebergte in de geographie zich eenen onsterfelijken naam verworven heeft. Volgens berigten uit Kirchberg am Wald in Oostenrijk, van den 5ihn dezer, bevond zich Z. M. de koning Karei X met zijn gezin reeds sedert i4 dagen aldaar. De hertog van Bordeaux is bijzonder gezond en wordt vrij gezet van ligchaam. De koning en de hertogen van Angoulcme én Bordeaux vermaken zich dikwijls op de jagt. Het is reeds een paar weken geleden dat bij Sückingen twee kinderen van een faoutvlotsman een jonge en een meisje in eene schuit naar een Rijn-eiland overstaken om aldaar hout te halen. Doch voor dat zij terug konden keereu overviel hen een zwaar onweder dat zij eerst moesten laten voorbij trekken. Midden in den storm hoorden zij uit de golven geroep om hulp en zij za gen een omgeslagen vaartuig den Rijn afdrijven waaraan zich twee mannen vastklemden. De-kinderen stieten ijlings van land, bereik ten gelukkiglijk de schipbreukelingen en de eerste die gered in hunne schuit klom was hun vader. De koning van Napels is den i^ten dezer in de haveu aldaar aangekomen. Ér was in die stad een gerucht dat te Trani eene kleine zee haven in de provincie Puglien, de cholera was uitgebroken; doch de re gering had tot den isten September daarvan nog niets bekend gemaakt. De prins-bisschop van Olmutz de graaf Ferdinand van Cho- tecliis in den avond van den 5<len dezer ie Praag plotseling aan de cholera gestorven. De berigten uit Griekenland, die men over Beijeven ontvangt luiden bij voortduring zeer gunstig, omtrent de toenemende regeling van verschillende takken van beheer. Laatstelijk was bet postwezen geheel geregeld op eene wijze die wel aan de schatkist geene voordeel en aan- bragtmaar zoo veel te gunstiger invloed moest uitoefenen op de bevor dering van het binnenlandsch verkeer- De dienst der briefposten door het geheel koningrijk was voor 36,ooo drachmen jaarlijks aanbesteed eo zou door rijdende postboden waargenomen worden. «Niet minder schrijft men voorts is de regering bedacht op de daa in stelling van lagere scholen. Weldra zal er geene plaats van eenig belang gevonden worden die niet eene school beziten men moet erkennen dat de Grieken zeer leergierig zijn zoodra men slechts den afkeer tegen eene geregelder levenswijze bij hem overwonnen heeft kan men alles van hem maken. »Ookde burgerlijke neringen en handwerken beginnen te bloeijen. De uit Beijeren overgekomen kompagnien handswerklieden hebben ten deze een zeer goed voorbeeld gegeven bun werk vooral vrat betreft huishoudelijke behopften heeft de zncht tot navolging op gewekt en hier en daar vindt men reeds grieksche handswerklie den ook vinden de vreemden meer en meer werk. Eene aanzien lijke vermeerdering van den stand der handwerkers ziet men in het aanstaande jaar te gemoetvermits alsdan de diensttijd van vele sol daten verloopen is die meest allen eenig bedrijf verstaan en zich hier willen nederzetten. Wanneer eenmaal de regering in staat zal wezen om de noodige sommen voor het aanleggen van goede wegen in het binnenste des lands aan te wijzen dan zal de nijverheid daardoor nog meer bevorderd worden." GROOT-BRIT TA NNI EN. Lokden, den i4clen September. In de omstreken van Salisbury heeft de hagel dezer dagen eene zoodanige verwoesting aangerigt dat men de schade op ruim 7,24° pond. sterl. mag berekenen. Uit Sidney op Nieuw Zuid-Wallis heeft mén in Ëngejand be- rigt ontvangen dat het naar Liverpool bestemde schip Edinburgh op Zee doot'brand is vergslan. Hét was ih defi ochtend van den iBtbn Maart uit Sidney gezeild met eene lading wol en had behalve twaalf man erjuipagië twee passagiers aan boord. Na twaalf dagen in zee geweest te zijn bemerkte men; dat de wol, op welke wijze weet men niet, vuur bad gevat, hetwelk spoedig zoodanig de overhand kreeg, dat blusschén onmogelijk Was. Allen begaven zich dus ia de groote boot, en hét schip braadde lot aan het water af; ha.'al-' zoo veertien dagen en eën halven dag in volle zee biet een broos vaartuig aan dé woede der baren blootgesteld geweest ie zijn be reikten dé schepelingen gelukkig eindelijk het land, en wel niet ver van de plaats van waar zii uitgezeild waren. In de nabuurschap van Lincoln 111 het graafschap van dien naam is men thans met èënen stoomploeg werkzaam, die per dag 3ó morgeit eggen en 8 morgen ploegen kan. FRANKRIJK. Pabijs j dén i3<hn September. Brieven uit Madrid behelzen na dere bijzonderheden omtrent de nederlaag der troepen onder Ld. pez die uit die hoofdstad tegen de Carlisten waren uitgetrokken. Van de 1200 man die hij bij zich had, zijn haauwelijks eenige vlugtelingen ontkomen. Hij zelve is ook gesneuveld. Deze neder laag is aan niemand anders te wijten dim aan het battaillon pro vinciale jagers van de regentes hetwelk weigerde zijne officieren té gehoorzamen en post te vatten op zeer voördeelige hoogten waar men met andere in aantogt zijnde kolonnes gemakkelijk aan de 5ooo Carlisten die men voor zich bad bet hoofd had kunnen bieden- Doch Lopez, die voor een verrader Werd uitgemaakt, gaf toé aaa. bun verlangen en de Christino's liepen in een verwarden hoop op de muitelingen aan, die, onder bekwame opperhoofden, hen rustig in gesloten gelederen afwachtten omsingelden en in sttikkën hieuwen. De kolonnes ter versterking kwamen eerst eenige »rert na het geveeht aan en hadden toen niets anders te doen dan de gekwetsten te redden en de dooden te begraven. Het bedoelde battaillon provinciale jagers van de koninklijke garde even als de overige van dat wapen geheel bit jongelieden van vermogende en adellijke familiën zamengesteld bestaat thans reeds niet meer. Met uitzondering van eene kompagnle welke uit jonge lieden van Ciudad-Rodrigo was zamengesteld behoordfea allé overigen tot de provincie Estramadura Do generaal Isidro Alaix is naderhand tegen Gomez opgerukt beeft hem verjaagd twee der op Lbpez veroverde stukken geschut ontnomen en een aantal krijgsgevangenen bevrijd. Eene kolonne welke uit Madrid naar Guadalaxara werd ge zonden is in den morgen van den 6>len in de hoofdstad wederge keerd maar ook dadelijk weder naar Yillarejo dé Serganes7 mijlen van Madrid vertrokken, waar, volgens ingekomen berigten, de benden van Qitilez zich vertoond hebben. De kolonne bestaat uil een grenadier battaillon van de garde een battaillon jagers van de regentes en een eskadron kurassiers waarbij zich een eskadron ligte ruiterij heeft gevoegd. De nopdige troepen voor de dienst van bet paleis en de nationale garde zijn de eenige wfelke te M.adrid zijn overgebleven. Een berigt uit Madrid van den 5<hn des bamiddags 'om twee uur, meldt: «Volgens een berigt uit Arganda een florp, vijf mijlen van Madtid gelegen is aldaar de voorhoede de.r Garlisten aangekomen. Gomez voert ze aan. Quilez anderen zeggen Serra- dorbeeft zich met zijne kolonne bij hem gevoegd. ïlun geheeie magt bestaat ongeveer uit 65oo man. Het weinige dat nog 'vaa het garnisoen te Madrid overbleef, zou naar Valriemose oprukken. De Carlisten zijn, zegt men, voornemens, om, naér la Manché te. trekken ten einde aan Palillosdie de bénd,e Van die provincie aanvoertde hand te reiken. De nationale garde te Madrid heeft order ontvangenom zich op den eersten trommelslag gereed le houden. De koningen-regentes van Spanje is dep 3<hn in eène opene kales uitgereden. Men meent opgemerkt te hébben dat zij er droefgees tig uitzag. De generaal Rodil is bij de spaansche noórder armee aangeko men ten einde het ojjperbevel over dezelve te aanvaarden. Den 4'ten was hij te Salvatierra d'Alava. Men denkt dat hij spoedig eenen beslissenden slag zal beproeven, daar hij van eenen voort- vaïenden aard is. De Garlistén voorzien oook eenen aanval en trekken hunne troepen bijeen. Berigten uit Bayónne meiden dat de spaansche generaal eenen togt uit Vittoria heeft gedaan ten einde de magazijnen die de Carlisten in die streken opgerigt hadden wég te ruimen. Hij is te Vittoria teruggekeerd na zijn oogmerk bereikt te hebben. De bladen van Lyod zijn gevuld met hét verhaal van een on geval eenen werkman overkomendie in een put van 65 voeten diepte werkzaam door bet omstorten van den zandaebtigen grond geheel bedolven werd echter door de tegen elkaar instortende schraag- planken ofbalken boven hem, zöo veel ruimtebehield dathem eene soort van zitplaats ovev bleef en bij zelfs met behulp van een mes een gat door een der planken kon snijden waardoor men hem eénig voedsel kon toebereiden, zonder dat liet evenwel mogelijk was waarschijnlijk ter

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1