ADVERTENTIES. gel egeahe cUti ingcsleld wot denlaat hij zich la het genot van on- vermengden wijn doof niemand overtreffen en als hij lot zingen uitgenoodigd woYdt, laat hij, even als ieder ander, zijne wellui dende stem hooren. Te Moskau is den i3den der vorige maand de groote klok, die in 1733 op last der keizerin Anna Joannownd uit goud, zilver eti koper-i.s gegoten en bij eene hoogte van een en twintig en eene £niddellijr\ van drie en twintig voeten, twaalf duizend pud of vier maal honderd tachtig duizend russische ponden weegtuit den grond waarin zij voor ongeveer eene eeuwna uit den klokken toren gevallen te zijn, ter diepte van dertig voelen gezonken was, opgeheschen en te midden der stad op een voetstuk geplaatst. Zes honderd soldaten hebben onder het opzigt van dqn architect Morit- Jerranddit werk in naauwelijks twee en veertig minuten ten uit voer gebragt. liet grieksch gouvernement schijnt zich met ernst op de vor ming van een nationaal legeren het ontslaan der beijersche en an dere duitsche officieren toe te leggen. De bevolking van Griekenland wast beduidend aan door het zich aldaar vestigen van vroeger zwervende herdersfamiliè'n uit Epirus Macedonië en Thessalië, wier getal bereids tien duizend menschen bedraagtwaarbij nog on geveer drie duizend familiën van de oevers der Aspropotamosin Rumeliè, moeien gerekend worden, onder welke men vele nijvere kooplieden en landbouwers vindt. Men schrijft uit Praag van den 28sten Augustus: De hoofd- stad van Bobemen worclt dagelijks levendiger. Niet slechts de adel van het land maar ook vele vreemdelingen die van tijd tot tijd aankomen vullen de stad. De prins aartsbisschop van Oilmutz, prins Clary, de gouverneur van Moravie graaf Ugartede prins F el lx van Sckwarzcnbergde graaf Stationenz. enz. bevinden zich reeds alhier. Prins van Mettcrnichdie van den 3o.slen Augustus verwacht wordt zal het fraaije paleis van den groot hertog van Toskanen bewonen. Gisteren zijn reeds 12 keizerlijke galawagens uit Weeneri alhier aangebragt welker pracht men algemeen be wondert. De keizerlijke stal bestaat hier uit 4°° der schoonste paarden. Het bezienswaardige bij de krooning zal zijn: 1) de in- togt van Hunne Majesteiten 2) de huldiging 3) de plegtige belee ning aan den prins-aartsbisschop van Oilmutz, graaf van Chotek luet het prinsdom van Oilmutz, 4) de krooning des keizers en de groote koningstafel 5) de wijding en installatie van de aartsher togin Theresia als prinses abtdis van het Hradschiner Damesstift 6) de krooning der keizerin eo de krooningstafel en 7) het groote volksfeest. De schouwburgen, hofbals, militaire paraden, enz. zullen niet minder bezienswaardig zijn. Mad. Schroder-Dcvrient is gedurende de krooning voor 100 ducaten voor eiken avond aan genomen. De opera van MeijcrbeerGrociato zal op den kroo- lfingsdag met de hoogste pracht ten tooneele gevoerd worden. Aan de costumes en decoratiën zijn alleen 20,000 ff- besteed. De schouwburg is 4^ voeten verlengd. De tweede opera die zal ge geven worden, is Norma, de derde eene nieuwe uit de boheemsche geschiedenis, Lidwina genaamd, gedicht van Ebertmuzijk van Des- sauer. Bij het inkomen s van de voorstad, op het plein nevens hel in validenhuis, ziet men 16 groote zuilen gebouwd, waarop beelden zullen komen de bewoners der 16 k reit zen v.an Bohemen in hunne nationale dragt voorstellende. Uit iedere kreita zal een bruidpaar 5oo gulden ontvangen. Tusschen deze zuilen is een groot pavillioen gebouwd waarvan de onderste verdieping een salon uitmaakt, waarin ververschingen zullen worden aangeboden. De bovenste verdieping is voor hel hof bestemd. Regt over de zuilen is een theater gebouwd waarop boheemsche stukken voor bet volk zullen uitgevoerd worden. Op dit plein zullen de volks vermaken plaats hebben. Aldaar zullen 60,000 witte brooden kalfsgebraad gebraden hammen ganzen worsten enz. 5oo liumpen wijneenige duizenden vaten bier, enz. aan het volk "Worden uitgedeeld. De beruchte giftmengstev weduwe van den justiiieraad Ursinus Welke in i8o3 tot eene altijddurende gevangenis is verwezen is dezer dagen in den ouderdom van bijna 76 jaren in het kasteel van Glatz overleden. Zij heeft, bij testament 5oo thalers vermaakt aan het ge nootschap ter verbetering der strafgevangenerï met de bijvoeging*. dat zij gedurende vijf en twintig jaren ruime gelegenheid heeft ge had te bespeuren hoe nuttig en zelfs noodig een dergelijk genoot schap kan worden geachtom ten minste die weinigen welke meer als verdwaalde dan bedorven lieden mogen worden aangemerktte regt te brengen. - Vólgens de jongste tijdingen uit Alexandria heeft de onderko ning vergund dat de oostenrijkscbe onderdanen mede het genot zou den hebben der voordeelen van den firman des sullans van den aosten December 11., betrekkelijk de afschaffing van den monopo- liébandel der zijde en andere koopwaren in Egypte en Syrië. FRANRRIIK. Parijs, den 6'len Sepletflber. Eergisteren avond en dezen nacht is de policie weder bijzonder in de weer geweest. De posten van dö nationale garde en van de linietroepen zijn versterkt geworden en de troepen in hunne kwartieren onder de wapens gehouden. Talrijke patroeljes infanterie en kalvailerie zijn gedurig rondom het kasteel van Neuilly in beweging geweest, en 's nachts om twee uur zijn de posten eerst weder ingetrokken. De regte oorzaak van dien maatregel is nog niet bekend doch men spreekt weder van kom- plotten, en er zijn ook werkelijk weder een aantal personen in hech tenis genomen, Men heeft de dagbladen uit Madrid tot den 28«e" Augustus outvangen. Men vindt daarin de dekreten waarbij de ongehuwde leden van de militie en de weduwenaars zonder kinderen onder de zelve, van 18 tot 4° jaarj worden mobiel verklaard, om tegen de muitelingen te dienen, en voorts eene nieuwe ligtingvan 5o,ooo man van 18 tot 4« jaar. ten behoeve van het leger wordt bevolen. De junta's van Saragossa en Grenada hebben, even als die van Malaga verklaard, vooreerst de magl in banden te willen blijven houden; doch elders hebbeu de juuta's, welke in den laaUten tijd ontslaan warenj zich ontbonden. Te Grenada beeft de junta alle goederen der geestelijkheid laten opschrijven eene fipoote menigte gouden en zilveren vaten, die bij eenen geestelijke geborgen waren, in beslag genomen, de voortzetting van eene gedwongene leening van verdachte lieden bevolen, de tienden, welke de landbouwers aan de parochiën gaven, afgeschaft; alsmede de subsidiën en de jaar gelden welke aan de geestelijkheid betaald werden. Men verzekert, dat de weduwe van Muralprinses Carolina Napoleon, verlof zou hebben bekomen om zich in Frankrijk neder te zetten. De 3z eerste voorstellingen van Mcijcrleer 's zangspel, de Hu genoten hebben 298,35b franken opgeleverd. De opera had nog nooit met een gelijk getal voorstellingen zulk eene aanzienlijke som ontvangen. Dezelve is te opmerkelijker, als men bedenkt, datkle representatiën grootendeels in den zomer hebben plaats geliad. NEDERLANDEN. 's Graveniiage den 8steu September. Bij eene circulaire van den minister van financiën is bepaald dat wanneer voor het vervolg ban delaren in steenkolen rnogten verlangen aan fabrijkanten enkel en alleen schaalkoien of wel grove maatkoïen zonder eenig gruis af te leveren hunne aangiften daartoe als zoodanig zullen worden aan genomen weshalve de daartoe gestelde ambtenaren bij zoodanige «ff «veringen naauwkeurig zullen moeten toezien dat de soorten der steenkolen werkelijk zoodanig zijn als die in de documenten zijn ver meld. Uil Dordrecht wordt van den yden September gemeld Mijnsbeerenland heeft ïaatsleden zondag een droevig voorbeeld van religie-haat opgeleverd Bij gelegenheid dat het er kermis was ontmoeteden twee menschea elkander in de herberg, beiden vroe ger de Roomsch Kalholijke godsdienst beleden hebbende, doch waarvan de een, om zijne vrouw, tot de Hervormde godsdienst overgegaan was. Laatstgemeldendoor den anderen gesardver liet weldra om alle ruzie te ontwijken de herberg maar werd on middellijk gevolgd door den andere, tui zoo maar dadelijk met het mes op de straat aangevallen; de vrouw zich, tot bescherming van. haren man lusschen beide werpende keerde de twee eerste ste ken af, maar de derde steek, over de vrouw henen toegebragt f trof haren man in het hart, die nog even de kracht had om ia de herberg terug te ioopen en daar zielloos neer te storten. De dader is gevat en maandag morgen gevankelijk hier binnen gebragt et» in handen van den regter overgeleverd. De vermoorde laat eene vrouw.en 5 kinderen na de moordenaar beeft eene vrouw en 3 kinderen. Te Breslau is op den systen Augustus in een weldadig gesticht eene vrouw overleden welke den ouderdom van io5 jaren had bereikt. - Een te Pillau aangekomen scheepskapitein heeft verhaald, op den i9<len Augustus op de hoogte van Bornholm een schip ge zien te hebben dat in volle vlam stond het scheen van finsche bouworde te zijn. De destijds heerschende storm had hem belet het schip nabij le komen. Tot roekelooze daden als de volgende mag men slechts een Engelschman in staal achten Het pakelschip Mountaineer vertrok dezer dagen van Havre naar Brighton en was reeds eenen afstand van vijftig vademen van dent wal loen een Engelschman Read genaamd Wiens bagaaaje alreeds aan boord was aankwam en zag dat liet schip hem was ontvaren. Hij wilde een bootje huren om hel vaartuig in te halen doch kou het met den schuitenvoerder, die van zijne verlegenheid misschien misbruik wilde maken niet eens worden omtrent den prijs. Zich. niet langer met haspelen om het te betalen loon willende ophou den maar spoedig zijn besluit nemende, snelt de heer Read naar de waterkant springt in zee en haalt zwemmende de paketboot in. De fransche schuitenvoerder stond van verbazing als aan den grond genageld, terwijl de Brit, door middel van een hem toegeworpen touw, aan boord van den Mountaineer werd opgehaald. De engel- sche waaghals had slechts zijnen hoed verloren. C. iï. R I S S I K van Dordrechtlieeft de eer aan zijne ge- eerde begunstigers te berigten dat hij alhier is aangekomen en met zijn Kraam staat op.de Oude Haven,, over de Heer Officier van Justitie E R M E R I N S met een zeer ixiooi Assortiment BE DDE GOEDEREN, bestaande in extra fijne BEDDEN, MATRASSEN, TE IJ KE, CHITSE, WOLLE en KA- TOENE DEKENS, Witte PIK ÉES en NOPJES DE- KENS; alles tot zeer civiele Prijzen. Recommandeert zich iu ieders guust en blijft tot aanstaande Donderdag. De ondergeteekende neemt door deze de vrijheid te be- riglen dat ér bij hem geschikte gelegenheid is tot het overbrengen van Passagiers, naar het Land van Iholen Flakkée Steenbergsche-Vliet of elders tegen zaer geschikte -Prijzen. Z ij p e deu i3den September i836. JOHANNES ZOETER, Lz. De Notaris J. P. van BORRENDAM, zal ten ver- zoeke van JO'H«. BRANDENBURG, op Vrijdag den 23sten September i836, des middags ten 12 uren, vóór het na te melden perceel publiek presenteren te verkoppen Een HUIS en ERVE, staande en gelegen aan de Noord zijde van de Oude Haven of Turfkaai in de Stad Zierik- zeeWijk A, N°. 319; zijnde hetzelve zeer geschikt ora. zoowel afzonderlijk tot Woonhuisals tot Winkelhuis te. worden gebruikt. Het voorne. Huis en Ervé is inmiddels bij den Eigenaar ook UIT DE HAND TE KOOP. Te Zierikzeebij de W ed. A. DE VOS cu Zocn, Stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 2