ZIERIKZËESCHE C O 1 A N Ti 6 September BESTUREN en ADMINISTRATIE^. SSekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN* DUITS Q HL AN D. 1 jtfo. 92. o)7Vof~ gfingsdag '&o; 1836" BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, Provincie Zeeland. Gezien de Wet op liet Pateatregt van den 2i«ten Mei 1819 (Staats» blad n°. 34). Gelet op Zr. M3. besluit van den jyden October 1820 (Staats blad no. 22). Brengen bii deze ter kennis van de In- en Opgezetenen Dat te rekenen van P rij dag den i&m totenmet Zaturdagden lO^en September aanstaandedagelijks in den voormiddag ter Stedelijke Secre tarie zal worden gevaceerd tot het uitgeven der gezegelde Patent bladen voor bet dienstjaar loopende van primo Mei i836 tot ul timo April 1837 na verloop van welken tijd de onafgehaalde Pa tenten ingevolge art. 2 van welgemeld Besluit, zullen worden ter band gesteld aan de Deurwaarders des- Directe Belastingen om dezelve aan de woningen der Patentpligtigen rond te brengen te gen betaling van 10 cents voor ieder patentblad wordende de be langhebbenden herinnerd dat aan niemand anders dan aan de pa tentpligtigen in persoon het Patent zal worden uitgereikt. En. opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze tvorden afgekondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zie rik zee, den 3osten Augustus i<336. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt, Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. KR O EF. Frankfort, den Augustus. De groothertogelijke courant tneldt het volgende omtrent de jongste onlusten onder de studen ten te Gieszen: «De onlangs alhier plaatsgehad hebbende onlusten onder de studenten, die, schoon over '(algemeen van geen groot ■belang nógtans altijd hoogst beklagenswaardig waren hebben tot onderscheidene artikels in de dagbladen aanleiding gegeven en tevens ook tot eene verkeerde voorstelling der zaak; weshalve een berigt van goeder hand atkomsligna het vonnis der schuldigen opge maaktniet ongepast zal worden geoordeeld. Reeds sedert langen tijd waren enkele studenten door een zeker aantal jonge burgerzo nen en handwerksgezellen, die op verschillende wijze zucht tot we- derspannigheid aan den dag legden, door woorden en daden belee- digd geworden. Hierdoor werden de studenten in het algemeen tegen de niet studerenden der genoemde klasse ingenomen. Een ker kelijk feest in het naburig dorp Wieseck werd de aanleiding tot het openbaren van den opgevatten wrok te meer daar daags te voren eenige studenten waren mishandeld geworden. Ev werden feitelijk heden te Wieseck gepleegd en slechts met moeite gelukte het de te genwoordig zijnde beambten van de universiteit en policie de stu denten over te halen om naar Gieszen terug te keeren en de betrok kene niet studerenden om eener. tiidlang achter te blijven ten einde alle verdere aanraking der twistenden voor te komen. Zulks had echter later op den weg naar Gieszen plaats doch enkel onder be dreigingen. Dan tegen 10 uur des avonds begonnen in de stad zelf de feitelijkheden op nieuw. De beambten der universiteit en poli cie, welke tot hiertoe bezig waren geweest, om den twist in der minne te schikken namen thans een handwerksgezel en student in hechtenis. Verscheidene andere studenten zochten terstond Iaatst- gemelden te bevrijden ter oorzake waarvan nog een student in hech tenis genomen en naar het wachlvertrek van het raadhuis gebragt werd. Op het hulpschreeuwen van eenen makkerdie hem geweld dadig zocht te bevrijden, stormde de massa der op het marktplein aanwezige studenten onder het geroep: «hij moet bevrijd worden in het raadhuis, opende, ondanks den tegenstand der beambten van de policie, de deuren met geweld en bevrijdde den gearresteerden. De hierdoor nog meer opgewondene menigte trok nu onder groot getier naar de policie-gevangenis werwaarts de eerst gearresteerde student was gebragt geworden, om ook dezen le bevrijden; doch wendde zich onder weg opgehouden naar den universiteits rigter ten einde bij dezen de vrijstelling van den gearresteerde te bewer ken. Onder voortdurend getier kwamen zij hier aan, en verschei dene trachtlen de gesiotene deuren binnen te dringen. De univer- siteils-rigler middelerwijl van het voorgevallene verwittigd, vernam het aanzoek der studenten, om ontslag van den gearresteerden, öf althans deszelfs verplaatsing in den career, door afgevaardigden derzelverlovertuigde zich van den ganschen toedragt der zaak weigerde de loslating van den gearresteerde, doch beloofde deszelfs verplaatsing in den univevsiteits-carcer overeenkomstig de bestaande wetten zoodra de rust der stad volkomen zou hersteld zijn eu alle studenten zich naar huis zouden begeven behbpn jjtaartoétzij tévens aangemaand werden. Dan de unrversileits-rigtek ihoest zich eerst nog zelf onder dé voor bet huis staande menigte begeven ennaver- gêefscbe minzame pogingen met de tusscbenkomst der gewapende magt dreigen, tot men eindelijk gehoor zou geve». Nieuwe weder- spattnige samenscholingen der studenten werden door den Uidversi- teits-rigter en de inmiddels aangekomene gendarmen verstrooid. Militaire patroeljes trokken door de straten der stad, welker rusé niet verder gestoord werd. De hardnekkige wederstreving der stu denten die anders tot dus verre over 't algemeen eenen goeden geest aan den dag gelegd hadden, is alleen daardoor te verklaren, dat een groot gedeelte der rustverstoorders, wegens verbodene ver- bindtenisscn vervolgd werd en deswege straf te gemoet zag, zoo» dat (gelijk sommigen in de opgewondene menigte uitdrukkelijk zeiden) verdere straffen wegens nieuwe wederspannigheid door hen niet gevreesd en anderen in de buitensporigheden medegesleept werden. Bij de bestaande verbittering iusschen de twistende partijen» werd er ruiterij van Butzbach ontboden welke overigens reeds na verloop van vier dagen, nadat het vonnis over de schuldigen geveld en deze uit de stad verwijderd waren, naar hun garnizoen weder keerden. Ingevolge dit vonnis hebben 37 studenten de stad moeten verlaten (meest wegéns deelneming aan verbodene verbindtenissen j hoezeer van geenen staatkundigen aard wegens eene onwettige be grafenis en de bovengemelde onlusten), De zaak der schuldigen van de burgerzonen en handwerksgezellen wordt thans geregtelijk on derzocht, en het is te verwachten dat zij mede de verdiende strenge straf spoedig ontvangen zullen. Brieven, door eenen Duitscher die zich te Madrid bevindt/ geschreven behelzen eenige nadere bijzonderheden over de jongste gebeurtenissen te St. Ildefonse en in Spanjes hoofdstad. De solda ten die te St. Ildefonse ten gehoor bij de koningin-regentes wera den toegelaten zeiden tegen haar, dat als de constitutie van 1813 niet dadelijk afgekondigd, en aan hen vier maanden soldij ui(be< taald wierd zij alles zouden ombrengen wat zich iu het paleis bevond. .Toen de koningin de bekende verklaring geteekend had, trokken de troepen juichende het paleis uit, doch plaatsten zich. rondom hetzelve, en vuurden hunne geweren zoo af, dat een gedeelte der kogels in de vertrekken van het kasteel zelfs in dia der koningin doordrong. Van Segovia waren vele lieden toegevloeid én de troepen werden overvloedig vergast met wijn én spijzen. Den engelschen gezant eu den franschen zaakgelastigde Weigerden zij bij de koningin toe te laten. De generaal Quesada hééft niettegen staande een gedeelte der nationale garde tegen hem op dé heen was uitmuntend de orde te Madrid gehandhaafd tot dat "de de kreten van de koningin hem noodzaakten Om zijnen post heder te leggen, alle volksverzamelingen stoven telkens bij zijne aanadering als kaf voor den wind weg hij was zelfs altijd vooraan bij zijné troepen ofschoon er gedurig uit de vensters steroe Quesada geroe pen en hier en daar uit de huizen op hein geschoten werd. Toèii hij Zijn gezag had nedergelegd kwam het gerucht in omloop dat hij met eenige zijner troepen naar Valadolid getrokken was. Hij" zou waarschijnlijk eene veilige schuilplaats hebben gevonden zon der den ijver van het hoofd des bestuurs van het dorp Hortaleza een uur van Madrid gelegen. Deze alcalde den generaal herken, nende liet hem in hechtenis nemen en spoedde zich vervolgens naar Madrid om er kennis van ,te geven. Niet zoodra was deze tijding in de hoofdstad bekend of een groot aantal van de nationale garde, meestal wel gekleedde lieden ijlde'naar het dorp. De ge neraal werd wreedaardig om het leven gebragt en in stukken ge sneden. Na verloop van een uur kwam men juichend terug en een ieder beroemde zich den generaal ten minste een schot of steek toègebragt te hebben. Zijne afgesneden ooreu werden onder an deren vertoond. Ook zijn bediende werd doodgeschoten. Zijn zoon, een jong officier "heeft men te Madrid mede willen ombrengen j maar hij is gelukkiglijk door zijne krijgsmakkers beschermd ge worden. Madrid is op den dag der afkondiging van de constitutie geïllu mineerd geweest. Wie zijn 'huis niet spoedig genoeg vrijwillig ver lichtte, werd er dra door geweerschoten in dè glazen toe genood zaakt. De blinden roepen thans op straat het verhaal van den dood van Quesada uiten de kinderen zingen ér van op straat gelijk ook de kinderen tot beneden de acht jaar toe niet achter blijven om /ene de constitutie te roepen. Daartoe heeft men Que* sada ook nog voor zijnen dood willen dwingen maar hij heeft het niet gedaan. In den vroegen morgen van den z8»'en is de fraaije rotonde öf belvedère op den Louisberg te Aken van waar men een heer lijk uitzigt over den omtrek heefteen prooi der vlammen gewor den. Des avonds le voren had een gezelschap uit de stad zich daar vereenigd eu was er tot drie uren des morgens gebleven. Naauwe» lijks had de eigenaar des huizes met de zijnen zich ter rust bege ven, toen zij plotseling door het geroep van brand gewekt Werden; in weinige uren was er niets dan de muren meer overgebleven. Een ander prachtig gebouw in de Rhijn-provincié'nhet kasteel van den hertog vaii J rembergboven Dusseldorp gelegen, is insgelijks dezer dagen door brand vernield geworden. De oorzaak van dit

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1