ZÏEMKZEESCIIE J 6pj Vrijdag 1 t/Yoep BESTUREN en ADMINISTRAT1EN. Mek end ma king NIEUWSTIJDINGEN. CÖÜRAIT! 2 September. No. n. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, Provincie Zeeland. Gezien de Wet op het Patentregt van den 2i*ten Mei 1819 (Staats blad n°. 34). Gelet op Zr. M*. besluit van den lydén October 1820 (Staats blad no. 22). Brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen: Dat te rekenen van Vrijdag den ad-en tot en met Zaturdag den iö^en September aanstaandedagelijks in den voormiddag ter Stedelijke Secre tarie zal worden gevaceerd tot het uitgeven der gezegelde Patent- bladen voor het dienstjaar loopende van primo Mei i836 tot ul timo April 1837 na verloop van welken tijd de onafgehaalde Pa tenten ingevolge art. 2 van welgemeld Besluit, zullen worden ter band gesteld aan de Deurwaarders der Directe Belastingen om dezelve aan de woningen der Patentpligtigen rond te brengen, te gen betaling van 10 cents voor ieder patentblad, wordende de be langhebbenden herinnerd dat aan niemand anders dan aan de pa- tintpligtigen in persoon het Patent zal worden uitgereikt. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze Worden afgekondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzee, den 3osteU Augustus 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretadhs, W. J. P. KROEP. DUITSCHLAND. Frankeert, den 2Östen Augustus. De vader der koningin van Denemarken, landgraaf Karei van Hessen, generaal-veldmaarschalk in deensche dienst en stadhouder der hertogdommen Sleeswijk en Holstein in in den hoogen ouderdom van twee en negentig jaren Op zijne landgoederen nabij Altona overleden. Uit Aken wordt van den 24sten Augustus het volgende gemeld: Bij de groote harddraverij, welke gisteren hier plaats had is in de eerste ren de prijs van 100 frederics d'or gewonnen door het driejarig paard van den kolonel Holton. Het paard van den heer van Jleeckèren van Enghuizendat te Dusseldorp den eersten prijs won was hier liet derde in rang. Bij de tweede reri won echter weder een ander paard van den heer van Heecheren, Young Amphyon genaamd den prijs van 100 frederics d'or. Een droevig ongeval heeft na den afloop der harddraverij plaats* gehad. De baron de Broixh, van Moresnetin zijn met vier jonge paarden bespannen rijtuig waarin hij nevens zijne echtgenoote en twee kinderen gezeten was, naar Aken terugkeerende, moest zich nabij de stad ter plaatse waar een vrij aanmerkelijke diepte langs den weg bestaat j voor zaken kortstondig verwijderen en deed het rijtuig stilhouden. Weinige oogënblikken daarna een der paarden schichtig wordende, sleept de andere en bet rijtuig met zich in de diepte neer; de echtgenoote van den baron kwam jammerlijk om bet leven'de beide kinderen en de koetsier werden zwaar gekwetst, gelijk ook de paardenwaarvan er mede een terstond dood was. Deze gebeurtenis had te Aken algemeene deelneming verwekt. In der tijd is veel gesproken van eene verbinding door een kanaal van den .Donau met den Rijn. Die onderneming is door de vele moeijelijkheden welke dezelve zou ondervinden afgespron gen. 'Uit Konstantinopel schrijft men, van den 3den dezer y dat, niettegenstaande den laatsten opstand onder de mariniers de sultan voortgaatzijn portret in de verschillende kasernen te doen ophan gen hetgeen groote ergernis verwekt daar men hier met een in geworteld godsdienstig vooroordeel der Moslims te kampen heeft die een' afschuw voor alle menschenbeelden hebben. Van eeti' aan slag op het levën des sultans heeft men echter uiets naders vernomen. Uit Tripoli is eene korvet të Konstantinopel met het berigt aan gekomen dat het geheele turksche smaldeel naar die hoofdstad op Vreg is. Hét engelsche eskader in den Archipel moet aanzienlijke verster kingen bekomen hebben en naar men zeide zou ook het nabij Tu nis liggende fransche smaldeel aldaar verschijnen. Te Kroonstad is den 27^11 der vorige maand van eene reis naar de Aleulische eilanden terug gekomen het schip Amerika, met eene lading pelswerk en andere artikelenter waarde van 340,000 roebels, voor rekening van de russisch-amerikaansche kom- pagnie. Bij bet vertrek dezes vaartuigs van genoemde eilanden was de toestand der' russisch amerikaansche koloniën in de groote of 'Stille Zuid zee allezins voldoende. Aö. ï$36>. Brieven uit Italië melden, dat te Civita-Vecchié in denker» kelijken staat, de galeiboeven ten getale van 800, zijn losgebroken en gevlugtwaardoor Rome in eens weder van rooversbenden zal voorzien zijn. De autoriteit beeft hen doen vervolgen. Te Geier in Saksen, heeft den dezer een metselaar, Meijer genaamd, zijne drie dochters, oud 2 5 en 7 jaren in deri mijnput, achter de vitriool-fabriek, geworpen, welke 175 voeten diep is. Men weet de beweegreden niet, welke den vader tot die wreedheid heeft bewogen. De lijken van de kinderen zijn met stuk ken er uitgehaald en den 27sten dezer begraven geworden. Den 28sten. De beroemde geneesheer staatsraad Haf elandeer ste lijfarts van Z. M. den koning van Pruissen is in den namid dag van den 25sten dezer, na eens ziekte van vier weken, in den ouderdom van even vier en zeventig jaren, te Berlijn overleden. Nog slechts korten tijd geleden had hij een belangrijk werk voltooid, waarin hij zijne gewigtigste waarnemingen gedurende eene vijftigja rige geneeskundige practijk en vele nuttige lessen en wenken voor de beoefenaars van de onderscheiden vakken der geneeskunde heeft verzameld. Het getal der te Konstantinopel ten gevolge der aldaar in tijds ontdekte samenzwering heimelijk om het leven gebragle per sonen, zou, volgens een der duitsche dagbladen, niet minder dan duizend bedragen. Berigten uit Veröna s van den igden Augustus, melden het Volgende: Na 70 dagen, gedurende welke onze stad en provincie door de cholera bezocht werd, zijn wij eindelijk in staat, om gun stigere berigten te geven. In de laatste dagen hebben wij nog slechts enkele gevallen terwijl het getal dooden vroeger 3o of 4° dage lijks was, en zulks ongeveer 14 dagen lang. Men berekent het ge tal dooden óp 2000 bij eene bevolking van 60,000 zielen. Het kwaad, dat voornamelijk de lagere standen trof, zou waarschijn lijk minder geweest zijn als de plaatselijke bestuurders de maat regelen uitgevoerd hadden welke met die van de provincie in den vorigen winter overlegd en aangenomen werden toen de ziekte ons van eénen anderen kant bedreigde, maar door de koude afge weerd werd. Doch daar men in het geheel geene maatregelen nam, dan de weinige, welke eenige menschenvriènden volvoerden, werden vele armen het slagtoffer. Lieden van eene ongeregelde le venswijze zwakke personen én den hoogen ouderdom raapte de ziekte voornamelijk weg. Zulks had echter niet op het platte land plaats met uitzondering van weinige dorpen waar zij we gens gebrek aan geneeskundigen Volstrekt geen weerstand vond. GROOT-BRITTANNIEN. Londen, den 2Östea Augustus. De berigten uit Lissabon zijn Weinig belangrijk. Te.Fundso een stadjen in bet noorden van Portugal was een overheids-persoon ongestraft vermoord, omdat hij de zijde der mi- nisters hield, en te Calharis had eene talrijke bende Miguellisten de inwoners schrik aangejaagddie daarop besloten hadden zich te wapenen en de rustverstoorders in hunne schuilhoeken op te spo ren zonder daarvan de autoriteiten kennis te geven waaruit zich laat opmaken hoe weinig orde in verscheiden streken van dat land heerscht, omtrent den politieken toestand waarvan men dat hier ook ver van gerust is. Naar luid van een noord-amerikaanscK nieuwsblad heeft het kongres eene som gelds aangewezen strekkende om eene expeditie bestaande i-n een fregat, twee brikken, een advies vaartuig en een proviandschip, uit te rusten, met het doei om den stillen Oceaan en de Zuidzee te doorkruissen en wetenschappelijke waarnemingen te maken. Verscheiden natuurkundigen zullen zich aan deze expe^» ditié aansluiten welke met den meesten spoed wordt in gereedheid gebragt. Het naar Liverpool bestemde schip Edinburgh hoofdzakelijk met wol beladen en op den 18^11 Maart 11. van Sydney in Austra lië vertrokken is den 3osten dier maand od zee geheel verbrand doch het scheepsvolk bestaande uit twaalf personen na veertien en eenen halven dag zwervens op zee in de groote bootgelukkig behouden te Sydney teïuggekomen. Het portugeesche bestuur had, tot ondersteuning van de na tionale scheepvaartwelke Werkelijk achteruit ging eene premie van 12,000 reis toegestaan (hetgeen overeenkomt met eene opoffering van het regt van elke pijp wijn uit Oporto uitgevoerd wordende) voor elke pijp wijn die aan boord van een nationaal schip ingescheept werd dat voor het eerst de reis van Oporto naar Engeland zou. doen. Het gevolg hiervan is geweestdat verscheiden zeer fraaije schooners van 120 tot i3o ton in het laatste anderhalf jaar zijn ge bouwd zoodat de Portugezen het transport hunner wijnen thans zelf doen (tot grooter ergernis van de engelsche bevrachters.) FRANKRIJK. Pariis, den 2Östen Augustus. De koning van Napéls is eergiste ren van Neuilly naar Toulon vertrokken ten einde aldaar scheep te gaan en naar zijne staten terug te keeren. De prins van Salerno is naar Praag afgereisd, om er de krooning des keizers bij te wonen. Naar inen verneemt zou Rusland eindelijk toegestemd hebbed dn* borg te blijven voor de derde serie van de geldleening der zes-

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1