NEDERLANDEN. ADVERTENTIES. Zierikzee, H. L. v a n D U ÏJ L Madrid, den ï3<ka, 's avonds om zes uur. De tijding van de ge beurtenissen te Sl. lldefonse begint zich te Madrid te verspreiden. De openbare rust is nog niet verstoord. De raad van ministers is vergaderd. Heden heeft men geene nadere stellige tijdingen uit Madrid. Vol gens geruchten, is de koningin regentes door de garde, welke zich te Sl. lldefonse bevond (sterk, zoo men meent ongeveer 5oo man) en waarop zij meende beter dan op de linitroepen te kunnen re kenen genoodzaakt geworden om de constitutie van 1812 aan te nemen. De hertog van Orléans is nog ongesteld en men zegt, dat hij gevaar loopt van eene ontsteking in de ingewanden. Men wil dat bet bijeentrekken der troepen in het kamp van Compiègne om die reden veertien dagen zal uitgesteld worden. Door de policie is eene bende van meer dan veertig boosdoe ners gegrepen die meest alle reeds vroeger in handen der justitie geweest zijn en deel moeten hebben gehad aan de rooverijen waar over men dezer dagen zoo zeer geklaagd heeft. De Algerijnsche Moniieur van den i3«len Augustus, meldt het volgende: Te Bougie is een laaghartige moord aan den persoon van den opperbevelhebber, den h eer Salomon de Musis en aan dien van zijnen tolk, Tabonigepleegd, en als door een wonderwerk zijn vele andere personen die bij ben waren geen slagtoffer van de snoodheid der Kabaïlen geworden. a Amezaianscbeik van de volkstammen van Masaoud liet den bataljons overste Salomonverzoekeu hem te mogen spreken, ten einde naar hij zeide de voorwaarden van den vrede met de Fran- schen te regelen. »Het gesprek begon zeer goed, wederzijds werd er gegroet pligt pleging gemaakt en de hand gegeven maar langzamerhaud ver meerderde het getal arabische ruiters en omsingelde den komman- dant. De kapitein Blangini, die uit de beweging der ruiters eei achterdocht opvatte, beduidde hun, dat zij moesten ophouden; maar het was te laat! Vlak bij den kommandant werd er losge brand en hij en zijn tolk vielen dood neder. De heer Medani werd gekwetst. De heeren Fournier en Blangini werden niet getroffen maar de laatste werd nedergevvorpen met kolven geslagen, en zou onthalsd geworden bijaldien de moordenaars tijd hadden gehad om af te stijgen. Zij werden door de vrij-kompagnie vervolgd; uit het fort werd op hen geschoten en er moeten er van hen gesneuveld 2ijn. De beide lijken werden op het terrein gelaten maar de paar den medegevoerd. De luitenant-generaal Rapatcl liet zoodra hij in den ochtend van den 7<len door een handelsvaartuig berigt van dit jammerlijk voorval ontving, eene versterking van 315 man naar Bougie ver trekken. Het vaartuig., dat deze manschap derwaarts bragt, is se dert gisteren terug eu meldt dat alles in de vest rustig is en dat de Kabaïlen wel verre van onze voorposten aan te tasten uit vrees voor eene strenge kastijding zich verdeeld hebben eu elkander be oorlogen. 's GrAvenhage den a3ateu Augustus. Gisteren avond laat vernam jnen het heugelijk berigt, en heden morgen kondigde het gebulder van het geschut zulks den ingezetenen dezer residentie aan dal H. K. H. mevrouw de prinses Frederik der Nederlanden gisteren avond, ten half ro ure, van eenen zoon bevallen is. Aan het publiek in den schouwburg vereenigd werd dit ver blijdend berigt tegen het einde der voorstelling aangekondigd en met luid vreugdegejuich ontvangen terwijl het orkest de muzijk Van het Wifhelmus van Nassauwen deed hooren. De ingezetenen dezer stad, deelende in de regtmatige vreugde van bet doorluchtige stamhuis, hebben, bij het vernemen van deze heugelijke tijding heden op eene ondubbelzinnige wijs hunne vreugde hierover, zoo door het uitsteken van vele vlaggen, als anderzins, aan den dag gelegd. Op den middag is het klokkenspel bespeeld. De doorluchtige kraamvrouw en de jonggeboren prins zij», naar omstandigheden welvarende. H. M. de koningin is heden morgen naar het Loo vertrokken. Naar men verneemt, is de majoor van Bronkhorstadjudant van Z. M. den koning belast met het overbrengen van het berigt der bevalling aan Z. M. den koning van Pruissen. Naar wij vernemen, zal 's konings verjaardag, morgen even als in deze residentie en elders, ook bijzonder in bet kamp van Reyen even als in vorige jaren, op eene feestelijke en vrolijke wijs gevierd worden. Reeds vroegtijdig des morgens zal aldaar door de troepen naar de schijf gescholen, en de beste schutter vereerd wor den met een zilveren horologie met toepasselijk opschrift hem als belooning te schenken door den opperbevelhebber in het kamp, den luitenant generaal van Geen, daarna zal er groote parade van de gezamenlijke troepen worden gehouden des middags zal er een groot diner zijn van de heeren ofiicieren lot de troepen behoo- rendein het kamp gelegerd; dit diner zal in de open lucht plaats hebben, voor de tenten van het centrum; middelerwijl zal er een concert worden gegeven van de vijf vereenigde corpsen mu zikanten die zich in het kamp bevindendes namiddags en des avonds zullen er allerlei soort van vermakelijkheden plaats heb ben: wedloopen mastbeklimmingen illuminatie, enz. H. K. H. prinses Albert, die een reisje naar Vriesland heeft gedaan, is den jyden dezer met het koninklijk jagt te Harderwijk aangekomen in die stad met veel vreugde ontvangen en denzelf den avond op het Loo teruggekeerd. Blijkens eene aankondiging van z. exc. den minister van marine, van den igden dezer, is ter kennisse van de belangheb benden gebragt, dat de verlichting op de contre-escarpe van de vesting Willemstad te# gevolge der vernieuwing van het lantaarn gestel met den i$teu September aanstaande zal ophouden te bran den, en dat van het tijdstipwaarop dezelve weder zal kunnen ontstoken worden, nadere aankondiging zal worden gedaan. Uit Groningen meldt men, dat op een aan Z. M. ingediend verslag omtrent het, door de heeren Stratingh Ez. en C. Bekker, aldaar tot stand gebragt stoomrijtuig voor gewone wegen, onlangs eene gunstige en voor deze heeren zeer vereerende beschikking ge vallen is terwijl bovendien aan den heer Bekker voornoemd als vervaardiger van dit werktuig eene bijzondere aanmoedigings-pre- mie van ƒ600, ten blijke van Zr. Ma. goedkeuring over dit werk is toegewezen geworden. Uit New-York wordt, van den 3osten Junij, gemeld: «Wij hebben hier thans zeer ruw wederdezelfde koude, denzelfden don keren hemeldezelfde menigvuldige regenbuijen als in Engeland. Vele personen hebben hunne vvinterkleederen nog niét afgelegd en stoken nog vuur, om de onaangename vochtige koude uit de wo ningen te verdrijven. Indien wij echter het ruwe klimaat van En geland hebben bezitten wij daarentegen ook het rijke aangename groen van deszelfs landdouwen. De boomen zijn niet digt en welig loof versierd en de weilanden prijken met eene zee van groen gol vend gras. De rivieren zijn overal tot aan de boorden gezwollen en overstroomen zelfs het aangrenzende land. «Ie Nantucket klom het water den 225ten Junij in tien minu ten twee voet en daalde in denzelfden tijd weder tot deszelfs vroe- geren stand. Het weder was fraai, de wind ftaauw en sedert ge- ruimen tijd had men daar geen storm gehad. Toen echter het wa ter begon te stijgen, rees in het noordoosten eene groote dikke wolk en de wind die tot daartoe westelijk was geweestliep plotseling naar het noordoosten en bleef daar zoo lang het water steeg doch werd wederom westelijk zoodta hetzelve begon te zakken." Den 171 de» is een belgisch koopvaardijschip, la Cloiildeop de Schelde in gevaar geweest. Men prijst den kommandant der oeder- landsche kanonneerboot no. 14 ten hoogste voor de bij die gele- - genheid toegebragte hulp. Zierikzee den 25sten Augustus. De 643te jaardag van onzen ge liefden en geëerbiedigden Koning is op gisteren in deze stad met veel plegtigheid en luister gevierd geworden. Vroegtijdig wapperde reeds de nationale vlag van alle openbare en andere gebouwen en van de in- en buiten de haven leggende zoo kanonneerbootea als andere schepen en liet zich het spelen van het carillon hoo ren. Overigens werd in den voormiddag ook door de verschillende godsdienstige gezindheden gebeden voor den voortdurenden weistand van Hoogstdenzelven ten Hemel gezonden. Het schoone muzijk on zer schutterij vermeerderde de vreugde van den dag door het aan heffen van het schoone Wilhelmus en meer andere vaderlandsche liederen, en is alzoo verder die dag aan de vreugde gewijd geworden. Heden verloste zeer voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTERM. VOGEL, geliefde Echtgenoote van den 22sten Augustus i836. Stads Heel- en R erloskundige. UIT DE HAND TE KOOP 86 Roeden 83 EL len tweejarige MEEDE TE VELDE, liggende onder Eiker zee, te bevragen bij K. J. LA MP ER SE, te Schar endijhe. De Heer D. Q. de JONGE van der HALEN, als Curator in den vakanten Boedel van wijlen J. van der JAGT en M. van BRAK EL, zal, op Maandag den 293^1» Augustus i836, 's namiddags ten 3 uren in het Logement van j. swart s, ten overstaan van den Notaris Mv. J. J. EK ME* RINS, presenteren te verkoopen: i°. Een HUIS, ERVE en PAKHUIS, staande en ge legen aan de Oostzijde van de Pieteicelieslraat te Zierik zeeSectie B No. 118 en 119. 20. Een HUIS en ER VË aan de Zuidzijde van het Kerkhof aldaar Sectie B Numero 37. Nadere informatie» te bekomen ten Kantore van bovengenoemdea Notaris. De Notaris J. de KATER, Nzzal ten verzoeke van K. de OUDE, op Dingsdag den 3oat<?ö Augustus i836, ten 2 uren in de Herberg te Noordwelleveilen des namiddags en verkoopen 19 Roeden Ellen 27 66 97 79 47 68 25 driejarige MEEDE onder Noordwelleaan het Moolweegje. DITO aldaar, aan de Zuid zijde van de Hofstede van JAN de V O S. tweejarige DITO aldaar. DITO aldaar; en DITO aldaar voor de gemelde Hofstede. Op Vrijdag den 2(leu September aanstaande des morgens ten 9 uren, zal de Notaris Mr. G. vau der LEK de GLERCQ, ten verzoeke van Mejufvrouw Weduwe wijlen den Heer P. E IJ D I N G op de Hofstede, bewoond door A.- LE GEM ATE, in bet Poortambacht dezer Stad, publiek veilen en verkoopen eenige B E E S T I A L E N BOUW - en M E L K G ER EEDSCHAP PEN en hetgeen verder zal worden gepresenteerd bij Biljetten nader omschreven. Bij J. van de VELDE OLIVIER, te Zierikzee, is gedrukt en alom te bekomen 1°. BIJDRAGEN tot de gewone CijferkunstIVC deel n°. 4 a 4° c. IP. AANTEEKÉNINGÈNenz., uit het leven van KAREL X, door T. Anne, uit het fransch prijs ƒ3,— III0. BIJDRAGE tot de verbetering en veredeling der Veeteelt in ons Koningrijk door J. van HertumVeearts der ie klasse te Zierikzee; prijs 1, En op den ZEEUWSCHEN VOLKSALMANAK voor i837, slaat de inieekening nog open *ot j5 September i836. Te Zierikzeebij de Wed. A. DE VOS en Zoor, Stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 2