Sf». 69. zimm Mscm Vrijdag A°. 1836- O U R A N T. 2fS Augustus NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. Frankfort den i-g4en Augustus. In de stad Bielitz, in Oosten- fcijksch Silezië zijn den 5den dezer meer dan honderd huizen door brand vernield. Omtrent den toestand van Griekenland blijven de geruchten zeer uiteenloopen. Terwijl sommigen verzekeren dat die zeer geruststel lend isbeweren anderen dat men er ëene crisis te gemoel zieten dat de geheele Peloponesus gereed zou staan zich gewapenderhand legen de bestaande regering te verzetten. Uit Konstantinopel loopen de tijdingen tot den agsten der vo rige maand. In de laatste dagen had men, zoo in den divan, als hij het corps diplomatique veel levendigheid opgemerkt. Uit Parijs en Londen waren couriers aangekomen ea derwaarts verzonden ook hadden er voortdurend conferentiën voornamelijk tusschen de engelsche en fransche gezanten en den reis-effendiplaats. Met juistheid was de oorzaak van die buitengewone levendigheid niet bekeud. Men giste echter, dat het de zaak van Algiers betrof. Wel zegt de Porte, ontdekt te hebben, dat de tegenwoordige dey vau Tunis uiet vreemd is aan de onlusten in Tripoli en zij der halve voornemens is, denzelven af te zetteD; daartoe moet dan ook de vloot naar Tunis strekken. De Franschen willen daarin echter niet anders zien dan het voornemen der Porte om eenen dey te verwijderen, die met Frankrijk in goede verstandhouding is, het geen voor dit rijk, bij de naburige ligging van Algiers, van belang is. De Porte zou den d y alzoo een' opvolger willen geven, ten einde den oorlog in Algiers te verlengen. De Franschen voegen daarbij dat zich aan boord der naar Tunis bestemde vloot, eene groote hoeveelheid wapenen en krijgsvoorraad bevindt, welke voor iAbd el Kader zou bestemd zijn. Wat hier ook van zij, zoo veel is zeker, dat door de houding van beleedigde welke de fransche gezant daaromtrent aanneemt, men gemakkelijk kan opmaken, dat het stellige voornemen van Frankrijk is, tegen eiken prijs, Algiers te behouden. De fransche gezant moet zelfs ronduit verklaard hebben, dat het dringend noodzakelijk is de benden Bedouïnen spoedig te verstrooijen om aan alle redekavelingen, over het be houd of den afstand der algerijnsche volkplantingeen einde te maken of om niet meer van eene gedane zaak te hooren spreken. De Porte moet dit, gelijk natuurlijk is, in het geheel niet met goede oogen aanzien. Men spreekt dan ook van vertoogen welke zij binnen kort daaromtrent aan Frankrijk doen zal of, volgens Sommigen reeds gedaan heeft. Ook den engelschen gezant schijnt het voornemen van Frankrijk niet zeer welgevallig te zijn. De zaak betreffende Churchill heeft hij althans voor het oogenblik geheel in het midden gelaten en hij schijnt zich nu aan de Porte aan te sluiten* Hij heeft, vergezeld van zijnen tolk, drie langdurige con ferentiën op het departement van buiteulandsche zaken gehad. Zijn voornaamste doel schijnt^te zijn, den nieuwen reis effen didie eenigermate van den gezant afhangtaan het bewind te houden. De fransche gezant zou met verlof naar Frankrijk gaan hij zou den aden Augustus naar Marseille vertrekken. Het standbeeld van Giittenberghetwelk men te Mainz ter gelegenheid van het eeuwfeest van de uitvinduig der drukkunst waarvan de viering thans tot in 1837 verschoven is wil oprigten is dezer dagen te Parijs gegoten naar een modelhetwelk door den beroemden deenschen beeldhouwer Thorwaldsen vervaardigd is. Die kunstbewerking moet uitstekend goed gelukt zijn en de fraai heid van het standbeeld wordt zeer geroemd. Den 2Östeii Ju lij vertrok een reiziger van Cbamonix (een sar- dinisch vlek aan den voet van den Mont-Blanc in het dal Cba- mouny, met ï5oo inwoners) vergezeld van den wegwijzer Michel om zich naar den zoogenaamden tuin te begeven. Men geeft dien naam aan een stukje grond met gras en eenige bloemen bedekt hetwelk als een eilandje te midden van een oceaan van sneeuw te voorschijn komt. Deze weg is nimmer zonder gevaar vergezeld en de thans sedert eenige dagen gevallen sneeuw maakte dit gevaar grooter. Onze twee reizigers hadden bijna het doel der wandeling bereikttoen op eens de geleider of wegwijzer verdween. Hij had verzuimd den grond met zijnen stok te onderzoeken stapte op een verborgen afgrond welke slechts met eene laag sneeuw bedekt was, en zakte er in. Aan hulp was niet te denken. De reiziger haaste zich terug te kteren,"om te Nontanvert kennis van dit on geval te geven en zoo mogelijk hulp aan te brengen. Doch na bijna 3 uren in de sneeuw omgeloopen te hebben geraakte hij in deze sneeuwzee verdwaald. Men kan zich de vreugde van den rei ziger voorstellen toen hij op eens een menscb r» de verte ontwaarde, die naar hem toekwam en hem toeriep: Gij zljt den af. mijnheer!«Mijn wegwijzer is verongelukt! antwoordde" hij. Wij moeten hem trachten te helpen Iiij begon zijn verhaal, toen de man hem ia derede viel en vroeg: Herkent gij mij dan niet F Het was de geleider Michel, die echter zoodanig bebloed en geha vend was dat het moeijelijk was hem te herkennen. Michel was eerst in eene diepte van omtrent 10 voeten gestort, met zijn hoofd naar de laagte tegen stukken ijs bij wilde zich er uit los en naar de hoogte werken toen hij ter diepte van omtrent 5o voeten stortte en tusschen ijsbrokken bleef zitten. IJswater viel hem on ophoudelijk op het hoofd en handen. Michel Desvoisscaux had kracht en tegenwoordigheid van geest genoeg om zijn mes uit den broekzak te halen en daarmede zich een weg door het ijs naar bo ven te banen. Daar het hem gelukte met den voet op grond of ijs te komen wakkerde dit zijn moed aan en na een werk van li-iiin 2 uren had hij zich uit den afgrond van ijs gered, waarin hij op het punt had gestaan van om te komen. Met moeite be reikten zij Chamonix, alwaar Michel dadelijk werd adergelaten en de noodige hulp toegebragt. Sedert i83i ziju in Pruissen door de aldaar bestaande af- deelingen van het bijbelgenootschap, niet minder dan 98,034 hij- bels en nieuwe testamenten onder de troepen verdeeld. Uit bijzondere berigteh). Onze prinsen zullen tegen het begin der volgende maand eene reis in de Rijnprovinciën doen. HH. KK. HB, prins en prinses Albert zullen daartoe de andere prinsen te Aken ontmoeten (omtrent het vertrek van laatstgenoemde vorstiu uit INederland is echter nog niets bekend haar doorluchtige ge maal is gelijk men weet te Hamburg aangekomen). «Men vreest zeer, dat de val van het paard welken Z. Kv ff, prins Augustus te Breslau gedaan heeftofschoon geene droevige gevolgen voor zijne gezondheid gehad hebbendehem zaljpkfeiiri besluiten van bet opperbevel der artillerie afstand te doen. jZuJlNt is te meer te betreuren daar men moeijelijk een'generaal zal vin den die beter onderrigt en ijveriger is om dit belangrijk gedeelte van ons leger te volmaken. »Men beeft er onlangs van gesproken, dat, door Engeland bij' de pvuissische russische en oosten rij ksche hoven onderhandelingen waren aangeknoopt om een engelschen consul te Krakau te be noemen. Werkelijk schijnt dit het geval te zijn doch men stelt zich niet veel van die onderhandelingen voor en denkt niet dat dezelve ter. voordeele van lord Palmerston zullen uitloopen. Pruis sen kan geen engelsen consulaat te Krakau dulden zonder te be* kennen dat de bescherming waaronder* dit gemeenebest is ge plaatst hersenschimmig is. Wat zoudelr de Engelschen zeggen indien wij consuls wilden zenden in de vorstendommen in de Oost- IndiëD welke onder de bescherming der kompagnie gesteld zijn «De nestor der pruissische, ja der duitsche geneesheeren, de be roemde staatsraad dr. Hufelandis zeer ernstig ziek. »Men wil weten dat Z. M. de keizer van Rusland binnen kort onderscheidene zuidelijke provinciën zijns rijks alsmede de in de Zwarte Zee gestationeerde vloot met hoogsldeszelfs tegenwoordig heid vereeren zal. «De russische vloot voor Kronstadt heeft, on het einde der vo rige maand hare gewone jaariijksche zee oefeningen begonnen welke ditmaal voor het eerst door den grootvorst Konstantijn JSiko- Injewitschals schout bij-nacht worden bijgewoond. Alvorens in zee te steken heeft zij nog voor Kronstadt eene schitterende ma noeuvre gemaakt." GROOT-RRITTANNIEN. Londen den so^en Augustus. De nevv-yorksche brieven tot den z3sten Julij brenger, belangrijke bij zonderheden omtrent den staat der zaken in Texas mede. De president Burnet had den 2osten Junij eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij alle weerbare manschappen tusschen zestien en vijftig jaren tot de krijgsdienst worden opge- roepeu. Het hoofdkwartier der Texianen was te Labordiewer- w&arts de krijgsgevangen generaal Santa Anna geboeid was overge- bragl, en men zag dagelijks eenen aanval door het mexicaansch leger te gemoetdat op tien of twaalfduizend man begroot werd, waarom de noord amerikaansche generaal Dunlap dringend tot het zenden van hulptroepen naar Texas was aangezocht. Drie texiaansche officieren, Miller, Teal en Gameswelke naar Matamcres waren gezonden, om over de uitwisseling van krijgsge vangenen te handelen en aldaar verraderlijk waren opgehouden hadden aan hunne regering geschreven dat zij den oorlog kracht dadig moet voortzetten zonder zich ora hun lot te bekreunen of schoon zij eenen gewissen dood voor oogen zagen. Men heeft het plan gevormd om in de hoofdstad 5o nieuwe anglicaansche kerken te bouweo. De kosten zullen door vrijwillige bijdragen bestreden worden. Reeds heeft men ruim 3o,ooo p. st. tot dat einde ingeschreven. Men heeft berekend dat in 34 paro chiën van Londen voor 1,137,000 ingezetenen slechts 69 anglicaan sche kerken gevonden worden in welke voor niet meer dan 101,682 personen ruimte is zoodat meer dan een millioeu menschen niet in bedehuizeu toegang kunnen vinden. Parijs, den 2osten Augustus. Gisteren hebben de ministeriële bla den de volgende tijdingen uit Spanje medegedeeld: •De regering heeft de twee volgende berigten outvangen welke wij woordelijk overnemen: Saint Ildefonse, den i3<Lny des morgens om 10 uur. De koningin regeuies is door eenen militairen opstand dezen nacht om twee uur gedwongen geworden, om de constitutie van 1812 aan te nemen.*: alles is hier op dezen oogenblik volmaakt rustig ea de soldaten zijn naar huune kazernen wedergekeerd.

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1