ZIERIK ZEESCIIE 88. A°. 1836- COURANT. BESTUREN EN AD'MINISTRATÏEK" V I V V 3 NIEUWSTIJDINGEN. liingsdag 23 Augustus s len het JE, open lelde en de aar f. db Pak» ove« iHoek AM ST- den .KfiïsJ M eken dmaking. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Verwittigen bij deze de belanghebbenden dat dé gewone KER MIS" rif JAARMARKT dit jaar binnen deze Stad zal gehou den, worden aanvangende op den laatsten Maandag in Augustus, ge durende twee wchen en alzoo van den 29s*ea Augustus tot en met den i oden September aanstaande. De Kramers worden Verzochttot hél bekomen van plaatsen zich in tijds met vrachtvrije brieven bij den Marktmeester A. Ribbejr. aan të melden en zal een ieder hunner van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl al verder wordt bekend gemaakt dat geené rijf'elaars horoskóoptrekkers of bedelaars op de kermis zul len Worden toegelaten. Zierikzeeden 4^en Augustus i836. Burgemeester en Wethouders voornoemd D CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR O EF. CUITSCELAKD. Frankfort, den i 7'len Augustus. Uit Hongarije wordt gemeld, dat de voorvallen van brand in verscheidene streken des lands op éène verrinlrustende wijze aanhouden. Den 3den Augustus ontstond er brand in het volkrijk© Sezegedin cn legde in korten tijd, bij eeuen hevigen wind i5o huizen in de asch. Van alle kanten be ginnen thans de edellieden en eigenaren in de brandwaarborg maat schappijen deel te nemen. Nadere beriglen uit Groszwardein (in Hongarije) melden, dal de Verschrikkelijke brand, die aldaar onlangs plaats had en waardoor liet grootste gedeelte dier stad in de asch gelegd werd tweemaal dóór jóngens is gestichtop den eersten dag door eeuen leerjon gen die, vermits hij zijnen meester 5 gulden ontvreemd had door zijnen vader naar verdiensten was gestraft, en nu uit wraakzucht het ouderlijke huis in brand stak op den tweeden dag door eenen schoolknaap wien de onderwijzer op den eersten dag niet uit de school wilde laten gaan, om den brand te aanschouwen, er. die, uit verlangen om eenen grooten brand te zien den volgenden dag zelf brand stichtte, nadat hij zijne medeleerlingen vooraf gezegd had, dat er den volgenden dag weder brand zou wezen. Een zwitsersch dagblad meldtGarnier een duitsche vlug teling die, toen hij zich in den Elzas ophield, bij eene brochure eenige ophelderingen over Kasper Hauser wilde geven, is te Lon- deti Vermoord geworden, en men wil vermoeden hebben, dat deze moord met dienaan Lessing gepleegdin eenig verband zou kun- ttëri slaan. Volgens het programma der krooningsplegtigheden te Praag, iS de aartshertog Frans Karei door Z. M. den keizer van Oosten rijk belast, de aartshertogin Theresia als abtdis van het adellijke damësstift te Praag te installeren. De aartsbisschop te Praag ver leent de wijiug na afgelegden eed van getrouwheid aan geloof en koning. Na de krooning des konings zal zich Z. M. met de kroon op het hoofd en den scepter in de hand den volke op het bal= kon vertoonen. Bij de krooning der koningin verschijnt de koning in keizersgewaad met de keizerskroon op het hoofd in de kerk fen presenteert zijne gemalin aan de aartshertogin abtdis Theresia, welke, meteenen krans van diamanten en bloemen het zinnebeeld riener bruid van Christus, op het hoofd, de krooning onder adsis- tentie van den aartsbisschop en de daartoe benoemde waardigheid bekleeders verrigt. Na de krooning geleidt de keizer de gekroonde koningin, zijne gemalin, naar de tafel en vervolgens naar het bal kon, om ze met de kroon op het hoofd den volke te vertoonen. De keizer, die in de keizerstad bij geene functie in keizersgewaad Verschijntdraagt de kroon van Karei den Gr00te en deswege is konings krooning te Praag misschien nog belangrijker, dan de aan staande in het volgend jaar te Milaan waarhij de spaansche eti- kette zal hecrschen. Uit Koblentz schrijft men het volgende: Een Engelschman heeft zich in het hoofd gezet, om van Londen af op een en hetzelfde vaartuig door Frankrijk te varen, ep den Rijn af over zee weder naar huis te keerea. Tot dus verre heeft hij zijn voornemen volvoerd daar hij met eene zoogenaamde loods boot voor eenige dagen alhier aangekomen is. Hij is met zijn vaar tuig door het kanaal en een gedeelte van den Biscaijischen zeeboe zem tot Bordeaux gekomen van daar de Garonne op door het kanaal van Languedoc in de Middellandsche Zee; wijders van Marseille, de Rhone en Saone op en door het kanaal Monsieur tot Straatsburg, en van daar herwaarts zullende hij van hier nadat zijn vaartuig eenige reparation. ondergaan heeft, zijne reis den Rijn af naar de Noordzee en het engeische vaderland voortzetten. Het vaartuig gaat ongeveer 6 voet diep;, doch daar de Bovenrijn niet, zoo veel water had, moest de boot op een vlak tonnenschip geladen worden, waarmede het alhier aangekomen is. Van hier af zal de Rijn diep genoeg zijn zoodat er geene verdere hindernis in den weg zal komen. Men schrijft uit Piiga dat men zich niet kon herinneren zulk een' ruwen zomer ondervonden te hebben als de tegenwoordige tot dus verre aldaar geweest is. Den uiten vond bij een' noorden wind een hevig onweder plaats gedurende hetwelk bagelsteenen ter grootte van hazelnoten vielen die aan de té velde staande granen aan merkelijke schade hebben aangerigt. Uit Lonbardye en uit Tyrol heeft men eene menigte berigten we gens eene aardbeving welke aldaar den 20sten Junijomstreeks den middag heeft plaats gehad. In Brixen bespeurde men drie schud-» dingen met korte tusschenruimten terwijl zich een gerommel als dat des donders hooren liet. De huizen kraakten en het dakwerk dreigde in te storten. In Bassano had men den 12^en Junij reeds ten 3* ure des ochtends eene tamelijk sterke aardschudding opgemerkt. Deze herhaalde, zich heviger den 21 «ten Junij, en den 15^en enap'teu Julij. Den rydea werden de eerste sporen van aardbeving te Vene tië gevoeld. De voorwerpen die aan de wanden der huizen hingen, vielen af; de klokken begonnen te luiden, en de gevels der huizen dreigden voorover te slaan doch schijnen toch stand te hebben ge houden. Op het platte land, vooral langs het gebergte van Borsp naar Posagno, zijn eenige huizen ingestort en verscheidene personen omgekomen. In Cespano verlieten de inwoners de stad en legerden zich des nachts onder tenten op de naburige weilanden. FRAS.RRÏI K. Parijs, den i.6^en Augustus. De koning heeft, met de koningin den koning van Napels en de prinsen het instituut te St. Denis waar een groot aantal dochters van ridders van het legioen vazi eer op koateix van den, staat worden opgevoed met een bezoek ver eerd en zij.ne. tevredenheid betuigd over de goede orde welke in dat buis heerscht. De koning van Napels zal tot het einde dezer maand te Parijn blijven en vervolgens de manoeuvres der troepen van. liet kamp bij Compicgne bijwonen., Aanhoudend spreekt men van ophanden zijnde veranderingen in het ministerie Gisteren verhaalde men dat de prins de Talleyrand aangezocht was om zich op nieuw aan het hoofd van het kabinet te plaatsen en president van den raad der ministers te worden, zon der zich echter met het bestuur van een of ander ministerie te belasten. De ministers van Griekenland en van Beyeren hebben beden we derom eene bijeenkomst met den heer Thiers op het ministerie van builenlandsche zaken gehad. Naar men verzekert vordert de toe stand van Griekenland dringend, dat de mogendheden niet; langer uitstellen om afdoende financiële maatregelen betrekkelijk de lee* ning te verordenen. Op de beurs verhaalde men dat het gouvernement met de tele graaf berigt gekregen had dat gisteren ochtend een korps van tiea duizend man hulptroepen, over de spaansche grenzen vsjas getrok ken. Dit heeft eeue rijzing in de spaansche fondsen ten gevolge gehad. Volgens brieven van Bayonne van den i3<len dezer was daags te voren de kolonel Conrad met zes honderd man die voor het vreemde legioen bestemd zijn over de grenzen gemarcheerd ea was de generaal Lebeauwelke den generaal Bernetie als bevelheb ber over ditzelfde legioen vervangen moet te Pampeluna aange komen. Er zijn geene nadere reglstre.eksche tijdingen uit Madrid of van het tooneel des oorlogs publiek gemaakt. Volgens een brief uit Arragon zou de junta van Sarfragossa commissarissen naar Madrid ge- onden, hebben om aan de regering te verklaren dat, zoo de constitutie van 1812 niet aangenomen wierd de stad Sarragossa geene gede puteerden naar de vergadering der cortes zou zendeu maar zich in een volkomen staat van onafhankelijkheid houden. Die junta zou bij de kooplieden der stad geld opnemen om in de uitgaven te voorzien die de tegenwoordige staat van zaken noodig maakt. Men wil weten dat het gouvernement berigteu uit Madrid tot den gdea heeft en het toen aldaar nog rustig was. In Catalonie schijnt tot nog toe de lust tot oproerige bewegingen uit Andalusië niet overgeslagen zijn. In eene courant van Bordeaux leest men, daï de fransche en en geische gezanten te Madrid den 4den eene nota aan de regering der koningin regentes hebben aangeboden om haar kennis te geven dat zij zoo men den wil van Hare Majesteit mogt geweid aandoen of de bepalingen van het testament van wijlen haren gemaal ko ning Ferdinand f'IIverkrachtte oogenblikkelijk hunne paspoorten zouden eischen en Spanje verlaten. Dit berigt schijnt echter vol strekt geen geloof te verdienen. Berigten uit Algiers van den dezer melden dat aldaar 37 Wurietbergers 7,ijn aapgekorqeti die zich in die streek zuilen nederzetten. Er bestaat te Parijs eene rpaalscjuappij ter aanw.eryipg van kolonisten voor Algiers. Men zegtdatdoor'hare bemoeijing toï 1 5oo Vv'ur tem bergers toe, zullen overkomen.

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1