leden jaar door de verdediging van Puenta la Reytv* onderscheiden heeft, alwaar hij den carlistischen bevelhebber Reina persoonlijk heeft gedood had sedert eenigen tijd verboden des avonvds na een bepaald uur de trom te roeren. In den avond van den a5*tea ontmoette hij op het plein van de stad eene compagnie van de gardedie van de wacht aftrok met een' tamboer aan het hoofd, die de trom sloeg. Op zijn verbod staakte deze zulks doch op hetzelfde óogenblik begon de manschap te schreeuwen: leve de vrijheid! en eischte dezelve het hoofd des gouverneurs. San Jast, de verbittering der burgers bemerkende vlugtte in de ivacbt; maar hij werd hier weldra achterhaald en vermoord. Dit geschiedde ten 9 ure des avonds. Kort daarop begaf zich de burgelijke gouverneur de graaf de Donadiodie in het vorige jaar voorzitter van de centrale junta van Andujar tegen het bestuur van den graaf de Toreno geweest is, naar eene kazerne, alwaar zich 800 man geregelde troepen be vonden om dezelve tegen de oproerigen te doen optrekken. Doch, hetzij dat deze troepen voor 's hands gewonnen, of dat zij verschrikt waren door de houding der nationale garde, dezelve weigerden hem te volgen en voegden zich onder het geroep van leve de constitutie van 1812/ bij de oproerigen. Hierop trachtte de graaf de Donadio zich te redden verkleed als gemeen soldaat, doch toen hij op weg naar zijn hotel herkend werd werd ook hij mee- doogenloos vermoord. Eene hevige gisting en verschillende oproe rige beschikkingen schijnen hierop gevolgd te zijn. Den o6sten werd de evcngenoemde constitutie werkelijk uitgeroe pen en wel zoo het schijnt, onder de leiding van den bevelheb ber der karabiniers Escalantc. Deze rigtte verscheidene proclama tion aan de bewoners van Malaga, welke stad hij het middelpunt van alle deugden en van de meest vurige wenschen tot vooruit gang van 's lands vrijheden, noemde. Hij gaf daarin voorts te ken nen dat de bedroevende gebeurtenissen van den vorigen avond en nacht geen geregeld gezag toelieten dat het volk eene besturende vereeniging (junta) moest aanstellen ter vervanging of bevestiging van die welke zich reeds voorloopig had gevormd dat de overhe den van Malaga «de edele bedoelingen der bevolking ondersteun den en zich steeds aan het hoofd dier brave vaderlanders zouden stellen, die den dood boven eene verachtelijke slavernij verkozen dat de orde tevens met de staatsregeling van 181 a moest worden hersteld enz. De generaal Lopez Eanoskapitein-generaal van het koningrijk Grenada heeftvan zijnen kanttwee proclamatiën aan de na tionale gardes en aan de ingezetenen van de geheele provincie van Malaga en de bezetting dier stad gerigt waarin bij volledige ver giffenis wegens het gebeurde aldaar toezegtmaar tevens aanmaant, ora zich binnen vier dagen aan de wettige orde te onderwerpen in het tegengestelde geval waarvan hij met de meeste kracht tegen de oproerigen zou handelen. «Herinnert u (zoo besluit bij) dat de natie sterker is dan eene stad en dat het gezag der wetten eeuwigdurend en onwederstaanbaar is." De ministeriële bladen in Madrid sporen het bewind aan no- j pens het gebeurde in Malaga de meeste gestrengheid te betoonen. Het Tegeringsblad behelst werkelijk eene circulaire, aan al de over heden des koningrijks gerigtwaarin dezelve worden vermaand om met de grootste veerkracht tegen alle pogingen tot het stichten van wanorde te waken en waarin het bewind kennis geeft dat hetzelve voornemens is de ongeregeldheden te Malaga te beteuge len en te straffen waartoe het op de medewerking van alle goede ingezetenen vertrouwt. Het blijkt niet welken uitslag de bovenvermelde bedreiging van den kapitein-generaal van Grenada gehad hebbe maar- (zegt het Journal des Dèbats)welke vrucht deze poging ook hebbeu moge, kan men het der spaansche regering niet dan dank weten, dat zij voor de eerstemaal tot het geheele volk beeft gesproken op eene wijs die dat volk en barer waard is. Wanneer de volken zich aan de verbijstering der omwentelingen overgeven dan kan eene regering ten val komen met haren pligt te doen maar zij valt dan ten minste met eere en indien het geluk de edele pogingen van den heer Isluriz niet beantwoordtdan hebben wij ons toch zijnen moed niet te klein voorgesteld." Den n^en. De post van den 3den uit Madrid, die men had moe ten ontvangen nog niet aangekomen zijndeis hier de meening dat de gemeenschap afgebroken is. Men verzekert nogtans dat het gouvernement stellige berigten wegens de gebeurtenissen op den 3den te Madrid ontvangen heeft. De afdeeliog die men van uit de hoofdstad naar Malaga gezonden bad om het oproer te be dwingen zou op weg halt gehouden en de constitutie van 1812 geproclameerd hebben. De koningin zou op het vernemen dier tijding hebben verklaard dat de dralingen van het fransch gouver nement oorzaak waren dat haar geen ander middel van behoud overschoot, dan algeheel toe te geven aan den wensch des volks. Diensvolgens waren de troepen terug ontboden die onder het zin gen van het lied van Riégo en het geroep van leve de constitutie de stad weder binnen getrokken waren. De heeren Toreno, Amarillas en Martinez de la Rosa hadden de hoofdstad verlaten de beer Js- turitz was zeide men zelfs krankzinnig geworden. Onder al die gebeurtenissen verzekert men dat ons gouvernement in de grootste verlegenheid verkeert. Volgens hetgeen men zegt zouden vele onzer soldaten geweigerd hebben met eene andere ko karde dan de fransche driekleurige in Spanje te trekken men verhaalt zelfs dat een verdienstelijk luitenant kolonel alleen om 'reden dat hij de nationale kokarde niet zou mogen dragen voor een aanzienlijk kommandement bij het naar Spanje te zenden korps bedankt had. De militaire kommandant van Santiago heeft tegen de gevan genen der bende van Lopez het volgende vonnis geveld: Santiago, den nden Junij. De veroordeelden zullen 's namiddags om drie uur moeten verzameld zijn ten einde om zes uur dood geschoten te worden. Na de strafoefeningen zullen de Hgcbamen vao Lopas en Mana door den beul gevierendeeld worden en de ledematen aldus verdeeld worden het hoofd van Mana en een vie rendeel van bet ligchaam van Lopas te Deiraeen ander vieren deel te Segueiro: zijn hoofd te. Sant Gayetanotwee andere vieren* doelen te Meilid en Estrada een vierendeel van het ligchaam van Mana te Puenta de l'Enna en de drie overige te BacollaSöbrado en Estrada. Men leest in den Tndicateur de Bordeaux van den 3<*en dezer: Er bevinden zich op de Garronne zeeschuimers men zou aar zelen aan een dergelijk berigt geloof te hechten en niettemin schijnt zulks genoegzaam zeker te zijn onderrigt dat een koopvaardijschip van Bourdeaux naar Spanje zoude onder zeil gaan met een lading van vier millioen in specie voor het gouvernement der koningin 9 hebben naar men zegt eenige lieden een ander vaartuig 'gebuurd met het doel ora den koopvaarder op zee aan, te vallen-tra deszeif$ lading te ontvoeren dit was gelijk men verzekert het welberaad- slaagde en aangenomen plan doch het groote geheim is uitgelekt. De centrale commissaris heeft zich met eenige gendarmen en poli- ciedienaren in den nacht van eergisteren op eene stoomboot begeven welke het rijk beladene vaartuig te dier oorzake tot vrijgeleide strek ken zal. - Te Chef Boutonne in het departement der Deux Sèvres zijn dezer dagen vrij ernstige onlusten ontstaan ten gevolge van een ver bod om in de rivier vau Boutonne vlas te rooten. Meer dan veer tien honderd boeren zijn te hoop geloopen en hebben de wapenen opgevat, doch door de standvastigheid der burgerlijke en militaire autoriteiten is het gelukt deze wanorde te stuiten. De belhamels zijn in handen der justitie. NEDERLANDEN. s Gravenhage den la^ea Augustus. Men meldt, dat de India, kapitein P. Fis, den heer Baud, laatstelijk gouverneur-generaal ad inlerim van Neêrlaods Indie aan boord hebbende, sedert een paar dagen voor gaals van Hellevoetsluis is, Blijkens een berigt uit Eio-de-Janeirovan den aj«wn ,Mei J,, is de tijdelijke waarneming van bet nederlandsch consulaat te Fer- nambuco opgedragen aan den beer G. A. Brender a Brandts, in plaats van den heer J. Ie Jollenaar Nederland vertrokken. Den tiden dezer is met de stoomboot vau Hamburg te Am sterdam aangekomen de heer IV. van Aken met zijne gebeele me nagerie, die sedert zijn vertrek uit het vaderland aanzienlijk in be langrijkheid en uitgebreidheid is toegenomen. Deze menagerie die het dek van genoemde stoomboot schier geheel vuldeis in vier vaartuigen overgeladen en naar Rotterdam vervoerdwaar zq reeds aanstaanden maandag door het publiek zou kunnen bezigtigd worden. Laatstleden vrijdag beeft men te Moos een zonderling ver» schijnsel gezien; alle straten waren namelijk overdekt met mieren, sommige toetandere zonder vleugelsdeze laatste zijn gelijk men weet, de werkende mieren. Van waar deze insekten komen, daar zij zich gewoonlijk iri de bosschen ophouden, en hoe zij eensklaps door alle deelen der stad, verspreid ware», is als nog onbekend. Dit is eene kwestie, welke natuurkundigen waarschijnlijk koenen oplossen. Aangaande de voortzetting van den ijzeren spoorweg iri Belgie verneemt men dat het plan en de opmetingen voor den zijtak van Duffel naar Lier gemaakt zijn dit gedeelte hoopte men dat tegen het aanstaande voorjaar gereed zijn zou. De arbeid aan den weg tusscheu Mechelen en Gen,d ging niet zoo snel voort; zoodat het eerste gedeelte tussehen Mechelen enTermonde wel r.iet eerder dan, het overige gedeelte Zoude gereed zijn. De voortzetting van Mècbe- Ien naar Luik zou omtrent denzelfde', tijd als de weg naar Geqd voltooid wezen, zoodat de inwijding dezer beide gedeelten gelijs- tijdig konde plaatshebben. De voortzetting naar Brugge en Ostenxje zou nog niet zoo spoedig ondernomen worden evenmin als de zijtak van Luik naar Verviersuit hoofde van de aldaar menigvuldig aan te leggen bruggen. Voor het gedeelte naar MonS schijnt men nog te toeven tot men in Frankrijk besloten heeft tot de voortzetting van den weg, van de grenzen naar Parijs. ADVERtENTDp. Heden overleed ten gevolge eener nitteerende ziekteons geliefd jongst kindje MARIA ELISABETH, in den jeugdigen leeftijd van 41 maand. De zekerheid dat zij gelukkig is leenigt onze smarle. Zïerikzee den i2doa Augustus i836. A. GCDDE. J. G U D D E geborert van weezel. Door bejaardheid is J. COMPANJE, Cz. voornemens, om op Dingsdag den i3sten Augustus des morgens om xo uren, voor den Notaris C PLEVIER BOOM, publiek te verkoopen KUIPERS-GEREEDSCHAPPEN, bestaande in IJzeren B A N D E N alsmede DUIGEN en HOEPELS, en hetgeen verder zal geveild worden. Zijnde intusschen alles na der te bevragen bij den ondergeteekende JAN COMPANJE, Cz. Bij J. OCH TM AN, zijn voor de 169ste Lolerij te be- komen, KOOP- en HUURLOTEN, PrijsCourant. UI T D E HAND TE KOOP eene extra goede BILLARD; te bevragen bi) de ondergeteekende HK. MONTÉ. JAC5, van den BROEK.E, verwittigt zijne Stad- en Landgenootendat hij eene lading alderbeste kwaliteit STEENKOLEN binnen weinige weken wachtende is, zich bevelende in hun gunstig aandenken onder verzekering eener prompte bediening. Te Zierihzeebij de Wed. A. DE VOS en Zoos, Stadsdrukkers^

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 2