IV». 65. ZIERIKZEESCHE Vrijdag A?. 1836. COURANT, 12 Augustus BESTUREN EN ADMINISTRATIEN. bekendmaking. bekendmaking* NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. Frankfort, den 6den Augustus. Berigten uit Ween en tan den 2gsten JuJij 9 melden het voJgeude: Gisteren is er een nieuw regle ment op de in en uitgaande regten verschenen, hetwelk klaarblijke lijk op meer liberale beginseleu berust, dan alle vroegere. Ver scheiden artikels, welker invoer tot dus verre geheel verboden was, mogen nu op onze markten gebragt worden voor andere is bet in komend regt verminderd. Men verwacht nog andere maatregelen der regering van dien aard. V BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZÏERIKZEE. In aanmerking nemende dat ingevolge de voorschriften van liet Regerings-Reglement, gearresteerd bij Koninklijk. Besluit van den 4 Januarij 1824, n°* I(>9> naar luid van art. 22 om de drie jarenéén derde deel der leden samenstellende het Kiezers-Kol- ïegie voor deze Stad, naar toerbeurten behoort af te treden, hoezeer dezelve weder «p nieuw vex'kiesbaar zijn, en dat zoodanige aftreding van Kiezers ten getale van acht op den So September aanstaande zal plaats hebben ter aanvulling van welke gewone aftreding zoowel als tof vervulling der buitengewone vacaturesin dat ICoïIegie, de bij gedacht Reglement verordende stemming tot Kiezers, in de volgende maand geschie den zal. Brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen Dat te rekenen van lieden tot en met den 17 dezer maandop de kantoor-uren ter Stedelijke Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen eene lijst van Stemge regtigden mitsgaders eene naamlijst van Ingezetenen welke de vereischten bezitten om tot Kiezer te worden benoemd, opdat een iegelijk die vermeenen mogt van deze lijsten ten onregte te zijn weggelaten, zijn beklag deswege aan het Bestuur zoude kun- taen indienen. Dat te rekenen van Maandag den 29 Augustus aanstaande en vol gende dagen, aan de huizen derstemgeregtigde Ingezetenen, van wcge dit Bestuur, biljetten zullen worden rondgebragt om daarop de namen der personen in te vullen, welke men tot Kiezers verlangt benoemd te zien terwijl deze biljetten op den vier den dag na de rondzending wederom zullen worden opgehaald, in eene gesloten hou ten kist daartoe opzettelijk bestemd. Voorts worden de Ingezetenen bekend'gemaakt met, of bij vernieuwing herinnerd aan de navolgende bepalingen-^van meergenoemd Regerings-Reglement betreffende de Stemgeregtigdhcidde wijze waarop het Stemregt wordt uitgeoefend en eindelijk de vereischten om tot Kiezer te kunnen worden benoemdte weten Art. 2. Voor Stemgeregtigden worden gehouden, zij, die ten minste gedurende het laatst verloopene jaar Ingezetenen der Stad, of van derzelver grondgebied geweesten nog werkelijk op het oogenblik zelve Ingezetenen daarvan zijnde den ouderdom van 23 jaren hebben vervuld, jaarlijks in de verponding en verdere beschrevene rijksmiddelen buiten het patentregt, betalen niet beneden de twee en twintig Guldensaan de wet telijke verpligtingen aangaande de Nationale Militie naar aanleiding der Grondwet op bun gelegdtot op het oogenblik toe hebben voldaan en niet vallen in de termen van uitsluiting, bij het volgende artikel bepaald. Art. 3. Van-de uitoefening van het Stemregt zijn uitgesloten zij die in dienst zijn of pensioen genieten van eene vreemde Mogendheid, buiten autorisatie des Konitogs, die zich in staat van geregtelijke interdictie bevinden, alsmede die, aan welke geregteljjk een raadsman is toegevoegddie in staat van faillissement zijndie cessie van hunne goe deren gedaan hebben die een crimineel vonnis hebben ondergaan door geene nadere uitspraak of beslissing krachteloos gemaakt, die ten tijde van de Stemopneming nog in slaat van criminele beschuldiging zijn. Art. 4» In de beoordeeling der al of niet bevoegdheid tot uitoefening van het Stem regt, naar gelang der betaald wordende jaarlijksche som in de bovengemelde belastin gen, zal alleen in aanmerking worden genomen het moutant/waarop men in die be lastingen is aangeslagen onverschillig of de goederen in de Stad zelve of elders binnen het Rijk gelegen zijn, en oi de daarvoor te betalene belasting al of niet, in eene andere Gemeente wordt voldaanzullende echter diegene, welke derzelver belastings-beta. ',ng in eene andere Gemeente ten deze zullen willen doen gelden, verpligt zijn om daar ran vooraf aan het Stedelijk Bestuur kennis te geven en des gevorderdaan dat Bestuur de bewijzen van die betaling te vertoonen. Art. 5/ De belasting wegens panden, in compagnieschap bezeten, opgebragt wor dende, zal aan ieder eigenaar voor zijn aandeel worden toegerekendmits dp personen -welke daaruit hunne Stemgeregtigdheid, of bevoegdheid, tot het Kiezerschap zouden wil len ontleenen, werkelijk als mede-eigenaars van zoodanige panden op de registers der ontvangers van de directe belastingen bekend staan. Arti 6. Wat aangaat het bedrag van belastingen wegens verhuurd wordende huizen ef andere eigendommen waarvoor de eigenaars zijn aangeslagendoch door de huurders aan hun ^restitutie geschiedt, zal dit bedrag onder den opbrengst der eigenaren blijven, als alleen daarvoor bij de ontvangers bekend staande. Art. 7. Zij, welke gehuwd zijn, hetzij in gemeenschap van goederen of daarbui ten met vrouwen, die de bepaalde som in de bovengemelde belastingen opbrengenzul len ofschoon ter zake van hunnen eigen aanslag niet bevoegd niet te min ter uitoefening van het Stemregt worden toegelaten, wanneer zij de overige vereischten in zich vcreeni- fen, zoo als ook de vader van een minderjarig kind hetwelk de bepaalde somme in de elastingen opbrengt, wanneer hij uit eigen aanslag niet reeds tot het Stemregt mogt be voegd zijn, tot uitoefening van hetzelve zal toegelaten worden, indien hij de overige vereischten bezit, hetgeen evenzeer het geval zal ztjn ten opzigte van een meerderjari gen zoon of eenen der meerderjarige zoons van eene moeder-weduwe, welke zich in ge lijk geval bevinden mogt. Art. 8. Zoodanige moeders-weduwen, welke verlangen zouden, dat die uitoefening geschiede, zullen verpligt zijn dengenen van derzelver zoons door wien zijbij voor komende gelegenheden, de uitoefening tot wederopzeggings toe zouden begeren verngt le hebben aan het Stedelijke Bestuur kenbaar te maken om daarvan de noodige aantee- kening te kunnen houden tot narigt; terwijl het voorschreven bestuur de moeders weduwen voor zoo verre die aan hetzelve mogten bekend zijn, of door hetzelve onder steld worden in de termen te dezen te verkeerenmet de vorenstaande bepalingen zal be kend maken. Art. 9. Het zal onverschillig zijn of de opgegevene zoon gehuwd, of ongehuwd is, en al, of niet, bij de moeder-weduwe inwonemits hij, den ouderdom van 23 jaren Vervuld hebbe en alle verdere vereischten (dat omtrent de belasting-betaling alleen uit gezonderd) in de Stemgeregtigden gevorderd wordende, bezitte, voor zoo verre hij na melijk niet reeds, uit eigen hoofde het Stemregt uitoefent, daar er dooreenen persoon niet meer dan eene Stem kan worden uitgebragt. Art. 10. De zes voorgaande artikelen zijn ook tot de bevoegdheid, om tot bet Kie- Zerschap te worden benoemd, toepasselijk, behoudens de verdere vereischten der Kie zers, volgens de bepaling van art. 23 van dit Reglement. Art. 11. Het bekleeden van het burgemeesters-ambt, wethouders-ambt of lidmaat schap van den raad zal niet beletten om het Stedelijk Stemregt en Kiezerschap te kun nen uitoefenengelijk wederheerig het zijn van Kiezer niet zal beletten om tot de even- gemelde functiën te kunnen benoemd worden. Art. i3. Elk Stemgeregtigde vult in het bekomene biljet in, de namen der perso nen welken hij tot Kiezers stemtgenomen uit hendie de vereischten bezittenen te zoodanigen getalle, als er Kiezers worden vereischt, welk biljet door hem eigen handig onderteekend, en voorts behoorlijk gesloten wordt. Art. 14. De Stemgeregtigdenwelke hunne naamteekening niet mogten kunnen schrijven, doen de invulling van het biljet door een ander verrigtenen doen voorts onder hetzelve door den wijkmeester hunner buurt, commissaris van policie, of een ander publiek persoon, verklaren, dat de invulling overeenkomstig hunne opgaaf is geschied. Art. 17. Bij het nazien en opnemen der stemmen zal hoegenaamd geen regard wor den geslagen op de biljetten, welke, of niet eigenhandig onderteekend, of niet inge vuld en geverifieerd op den voet van art. 14. of niet behoorlijk gesloten mogten ge- Vonden worden; terwijl in geene aanmerking zullen worden genomen, stemmen uitge bragt op personenwelke de vereischten niet hebben om tot Kiezers benoemd te wor den, gelijk mede niet de stemmen, welke niet duidelijk genoeg eenen zekeren en be- Ï>aalden persoon mogten aanwijzen, hoezeer zoodanige biljetten voor het overige zul- en worden aangenomen, indien die anderzins mogten regelmatig zijn. Art. a3 Niemand kan binnen de Stad Kiezer zijn tenzij hij den ouderdom van a5 jaren heeft vervuld, binnen het.Pujk of deszelfs Koloniën geboren is, of brieven van naturalisatie bekomen heeft, of wel bij welduiuing voor Nederlander gehouden wordt, binnen de Stad Steniger egtigd is, en voor ecu inboorling der Stad, of met eerie bur gerdochter gehuwd zijnde, gedurende de laatste drie jaren, en voor een inboorling van het Rijk of genaturaliseerdengedurende de laatste zes jaren, Stads-Ingezeten is geweest (zonder dat echter afwezendheid ten gevolge van bedieningen, door of van wege den Koning opgedragen, in deze hinderlijk zal kunnen zijn), en voorts jaarlijks in de verponding, en verdere beschrevene rijksmiddelen, buiten het patentregt, op den voet der Stemgeregtigden betaalt eene som van ten minste tachtig guldens. Ook zal,tot Kiezer niet kunnen benoemd worden hij, die aan eenen reeds benoem den Kiezer in den eersten of tweeden graad van bloedverwantschap, of zwagerschap bestaat; Twee personen zich zoodanig bestaandete gelijkGr lijd wordende benoemd t zal het lot tiisschen hun beslissen. Het Bestuur noodigt mitsdien een ieder uit om het belang op te merkenhetwelk in d? kennisneming der aangehaalde artikelen ligt opgeslotenzoodat niemand, anders dan ter oorzake van eigen verzuim van deszelfs Stemregt zal verstoken zijn. En opdat hiervan geene onwetendheid zoude kunnen worden voorgewend, zal deze Van het Raadhuis worden afgekondigd, mitsgaders in de Stads-Cöurant geplaatst. Z,ierikzeeden i Augustus i836. Burgemeester en Wethouder# voornoemd, D E C R A N E vt., Ter ordonnantie van Dezelven De Stads-Secretaris W. i. P. K R O E F. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZÏERIKZEE. Verwittigen bij deze de belanghebbenden dat de gewone KEU- MIS of JAARMARKT dit jaar binnen deze Stad zal gehou den, worden aanvangende op den laalsten Maandag in Augusius, ge durende twee weken en alzoo van den zgsten Augustus tot en met den loden September aanstaande. De liramers worden verzocht, tot het bekomen van rdaatsen zich in tijds met vrachtvrije brieven bij den Marktmeester A. Ribbe, jr. aan te melden en zal een ieder hunner van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl al verder wordt bekend gemaakt dat geene rijfelaars, horoskooptrekkers of bedelaars op de kermis zul len worden toegelaten. Zierikzeeden 4den Augustus 1836. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris, W. J. KROEF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. brengen bij deze Ier kennis van derzelver Ju- en Opgezetenen: Dat het Kohier der Belasting op het Personeel eigene aangiften wijken C en D van deze Stad dienstjaar i83£ op den ag«en Julij jl. door Zijne Excellentie den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, is invorderbaar verklaard en dat hetzelve ter invorde ring is gesteld in handen van den Heer Ontvanger der Directe Be lastingen te dezer Stede wordende mitsdien alle belasting6chuldi- gen aangemaand om hunnen aanslag getrouwelijk en tijdig inge volge de bepalingen der Wetten Kantore van voornoemden Ont- Vanger te voldoen. Zierikzee, den Ssteu Augustus i836. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KKOEF. Uit Syrië wordt geschreven dat men daarinzonderheid in de omstreken van Aleppodezen zomer eene ontzettende menigte van sprinkhanen heeft, zoodat men zeer beducht voor de veldvruch ten was. Ibrahim pacha verdeelde terstond de bevolking van Aleppo, met uitzondering der vrouwen grijsaards en kinderen in 72 af- deelingen en liet ze naar buiten op de sprinkhanen jagt trekken. Eene dezer afdeelingen ving in 32 dagen 20 kameel vrachten het- welk zeer veel is, daar de insecten nog in hunnen eersten trap van ontwikkeling waren. Alle winkels magazijnen en köffijhuizen waren gesloten, en men meende den i7^en Junij nog ongeveer 3 weken noodig te hebben, alvorens de sprinkhanen geheel verdelgd waren en Ibrahim aan de ingezetenen zou toestaan, naar hunne woning weder te keeren. Ibrahim zelf was ook met zijne gansche krijgs- magt van 26,000 man tegen de sprinkhanen uitgetrokken en moe digde door zijn en zijner troepen voorbeeld tot deze eeuigzins ver drietige jagt aan.

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1