IV». 64. ZIERIKZEESCIIF. Sêingsdag COURANT. Augustus* BESTUREN en- ADMÏNÏSTRATIEN. Bekendmaking. Bekendmaking. NIEUWSTIJDINGEN. Frankfort, den 3<hn Augustus. Uit Ween en wordt gerrietd dal de koning van Napels die in den avond van den 26^11 van daar Vertrokken is, op zijne terugreis van Parijs weder te Ween en ver wacht wordt. Het schijnt den koning in laatstgemelde hoofdstad bijzonder bevallen te hebben. De openbare vermakelijkheden aldaar heeft hij herhaaldelijk bezocht, en den 24sten en 2üs*eti Ju 1 ij heeft hij ook den zoogenaamden kerkdag, het hoofd feest der lagere stan den van Weenen bijgewoond en is onder het drukste gewoel der dansenden en zingenden aan den arm van den prins van Salerno rondgewandeld. Eene Zee van menschen bedekte de groote vlakte, welke de schouwplaats van dit feest uitmaakt, en geen stand ont brak daar, al was het dan ook slechts om zich in het vermaak des anderen door aanschouwing te verlustigen. Honderden van oatis- plaatsen, gedeeltelijk zoo maar op den blooten grasbodem bij een eenvoudig draaiorgel naar welgevallen uitgekozen gedeeltelijk vau planken met een weibezet orkest opgerigt en bond versierd, waren toet dansers vervulden koordendansers, goochelaars, paardenrij- dersoptische vertooningen menagetiën reuzen en dwergen die voor een' spotprijs te zien waren gaven aan vermoeiden en niet dan senden overvloedige gelegenheid om zich op eene andere wijze te vermaken. k°. 1836. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Verwittigen bij deze de belanghebbenden dat de gewone KER MIS of JAARMARKT dit jaar binnen deze Stad zal gehou den, worden aanvangende op den laatsten Maandag in Augustus, ge durende twee weken en alzoo van den listen. Augustus tot en met den iodeu September aanstaande. De kramers worden verzocht, tot het békomen van plaatsen zich in tijds met vrachtvrije brieven bij den Marktmeester A. Ribbejr. aan te melden en zal een ieder hunner van behoorlijk patent moeten zijn voorzien terwijl al verder wordt bekend gemaakt dat geeue rijfelaars horoskooptrekkers of bedelaars op de kermis zul len worden toegelaten. Zierikzeeden 4deü Augustus i836. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE C R A N E vt. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad' ZIERIKZEE. Lettende op de bepalingen der artikelen 21 22 en 23 van het Reglement van Stedelijke Policie. Herinneren bij deze derzelver In- en Opgezetenen zoo binnen de Stad als op de beide dijken daar buiten aan hunne verpligling tot het behoorlijk zuiver houden, en schoonmaken der Straten wor dende mitsdien een ieder uitdrukkelijk aangemaand om elk zoo veel hem aangaat de straten van gras en onkruid tijdig te zuiveren, zul lende daarop den 20sten dezer maand eeue algemeene inspectie wor den gehouden en op de nalatig geblevenen de strafbepalingen toe gepast. En zal deze tot een ieders waarschuwing in de Stads-Courant Worden geplaatst. Zierikzee, den 4ien Augustus i836. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE vt., Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. DUITS C HL AND. Verscheidene hofbeambten hebban aanzienlijke geschenken van den koning van Napels ontvangen, terwijl Z. M. eene som van twin tig duizend frankeu heeft achtergelaten om onder de hofbedienden verdeeld te worden. De prins van Salerno heeft bij zijn vertrek naar Parijs zijne gemalin de aartshertogin Clementineachtergelaten, en zal te Praag bij gelegenheid vau het krooningsfeestweder bij baar komen. Karei X beeft zich thans met zijn gezin naar Kirchberg be geven waar hij een landgoed heeft aangekocht. Naar men verzekert heeft de onlangs alhier overledene beer N. M. v. Rothschildbehalve zeer aanmerkelijke grondbezittingen in Engeland een vermogen van 3 millioenen p. st. (36 millioenen gul dens) nagelaten. Voor zijn dood moet de familie Rothschild bepa lingen lot stfmU hebben gebragt oüilfent hei slichten vau één majoraat. De oogst is in deze streken buitengemeen gunstig uitgevallen. De landbouwers kunnen zich niet dan met moeite ontdoen van dec nog Voorhanden voorraad van i835. Als een bijzonder verschijnsel van dit jaar wordt uit Berlijn gemeld het groot aantal dolle honden door welke reeds verschei dene personen gebeten zijn. De ambtman van een naburige dorp van Berlijn is onlangs aan de watervrees gestorven. Sedert ver scheidene jaren j of, zoo als sommigen meenden sedert de invoe ring van de hondenbelasting, wist men daar niets van, en ir.eii begon deze belasting reeds als weldadig te beschouwen, teen het duidelijk bleek dat dezelve niet behouden kon worden, in dfe veeartsenijschool te Berlijn is reeds eene menigte dolle honden ge dood geworden, en men slaat er daar nog eene gansche rij gade, die verdacht voorkomen. Overigens zijn vele veeartsen vanmeeoing dat de ingevoerde belasting de honsdolheid eerder bevordert dau afweert, daar degene, die belasting belaalt, bijna altijd een man nelijk dier houdt en slechts een klein aantal vac het vrouwelijk geslacht te vinden is, terwijl de onderdrukte geslachtsdrift der die ren als de hoofdoorzaak der dolheid te beschouwen is. Uit Paderborn wordt gemeld dat aldaar eerlang ook een dui zendjarig jubelfeest zal gevierd worden namelijk lot aandenken dei* op den 24sten Julij 1836 gedane plegtige inhaling der beenderen van den heiligen Liboriusbisschop te Mans in Frankrijk. Deze beenderen werden door het domkapittel te Mans uit deszelfs over vloed op voorspraak van den koning van Frankrijkaan het nieuwe domkapittel te Paderborn ter reliquien vereeribg overgelaten en daar deze vereering inderdaad tot vergrooting vau het aanzien van 't paderbornsche bisdom bijdroeg, werd sedert dien tijd de heilige Liborius als landspatroon vereerd. Van de italiaansche grenzen wordt bet volgende gemeld: «Trt de lente, en nog veel meer in den zomer dezes jaars, openbaarde zich de cholera, welke eigenlijk ook den ganschen winter door te Venetie niet geheel opgehouden had langzamerhand in vele sleden van Lombardije, en verspreidde zich ook in het naburige italiuan- sche Tyrol. Het meest heerschte zij in de provincie Brescia en Friaul. Ofschoon hoog gelegen welvarend en regelmatig gebouwd scheen de stad Brescia door haar ten bijzonderen zetel gekozen te zijn van 36,000 ingezetenen stierven daar binnen den tijd van zes Weken over de 2000, en thans nog duurt de stérfte in ongewone mate voort, ofschoon ten minste 12,000 personen dé stad verlateu hebben. Te Udine heeft de ziekte mede hevig gewoed doch is thans aan het afnemen; van Verona Vicenza en vele andere steden laat zich dit nog niet zeggen. Te Milaan is zij nog eerst aan het ont staan. Mantua, zoo als bekend zeer ongezond, te midden vau moerassen liggende is wonderbaarlijk tot heden verschoond geble ven. Overigens zijn in Italië de geneesheeren bet even oneens als overal omtrent de geneeswijze bij de cholera. Maar geheel eenstem mig verklaren zij ze toch voor besmettelijk. Sommige dagbladen verzekeren dat ook de keizer van Rus land zich naar de baden vau Kissingen ia Beijereii dacht të be geven. Den 15^11 der voi'ige maand beeft nabij St. Petersburg eeoë in drukmakende plegtighfcid plaats gegrepen. De boot namelijk, die, na reeds door zijnen voorgangen gebruikt ie zijn dóbr Peter deii Grootcnin 1691 onder andere oude voorwerpen ontdekt werd, waarop hij nadat zij door den Hollander Brandt was opgetuigd zelf het roer leerde besturen met welke hij op de russische meren rondzwierf, en waardoor bij hem bet eerste denkbeeld ontstond om eene russische vloot te bouwen, is, volgéns begeerte van keizetf Nico/aas, naar de haven van Kronstadt vcrVoérd, met rood laken versierd en van eene eerewacht voorzien op de stoomboot de lier- ctdes geplaatst en op gemélden dag, door de stoomboot de Jschorct waarop zich de keizer niét zijn gezin, dé vreemde geZauten er» tal rijkgevolg bévönd, meteen en dertig kanonschoten begroet. Daarop vöeren de beide stoombooten langs de russische vlöotxiit zes en twintig linieschepen, een en twintig fregatten, lien brikken en zeven kleinere vaartuigen bestaande én over welke de 84j&rige admiraal Crohn het bevel voerde. Toen deze togtondër bét hurrah! der matrozen, zoo van de russische alè vreemde koopvaardersvoor welke de groote monarch eens zijne havens geopend had, waS afgeloopen werd op de oude bootwaaraan reeds Peier den naam van Grootvader dér russische vloot bad gegeven de keizerlijke standaard geheschen én door een algemeen salvo van al de schepen en uit de vesting begroet. De keizer verliet, met de zijnen, de Ischóra, om op dé Hercules de versierde boot in oogenschouw te nemen t die vervolgens te water werd gelaten en door de stooniböot Ochla naar Sl. Petersburg te- ruggebragt, Waar zij hare vórige plaats in devesting herkréëg. De uledeledën van den admiraliteiisraad begaven sèich vervolgens naar de hoofdkerk, en besloten de plegtighfeid met, bij het gr;! f vat» czar Petèr, dankbare gebeden tot den gever van al het goede op te zënden. Het in plëgtig aandenken houden drzer boot was reeds door ge- meiden czar zeiven verordend, dóch in Onbruik geraakt, en alleen 1750, en bij bet eeuwfeest der stichting van Sh Petersburg, iti too3 waargenomen; Men mtldt uit Berlijn het volgende*. Den 3Jeu Julij cnblo iJ

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1