168steKoninklijke Nederlandsche Loterij. griattw is door v&tsche geruchten van verraad tot denhoogsteo trap van verwoedheid gestegende beerde Tena, gouverneur van Figuiè- res is daarvan het slagtoffer geweesthij is vermoord en zijn lijk door de straten gesleept geworden. Na dit afgrijsselijk voorval is men geslaagd de wanorde te stui ten; bij het vertrek van den post was de beroering gedempt. Het schijnt altijd dat de feesten van Julij zullen plaats hebben dat de triomfboog de l' Etoile bij die gelegenheid zal worden inge huldigd; dat alleministers bij deze inhuldiging te paard den koning zullen vergezellen, en dat den eene mis in de kerk der Inva liden door Z. M. en het geheele koninklijke gezin zal worden bij gewoond. Te Arras heeft een militair der bezetting, na ruim aan Ba- chus geofferd te hebben, den vteesselijken moed gehad zich den wijsvinger der regterhand af te snijden. Hij begon met zich bet eerste lid met zijne sabel af te honwen en ziende dat het hem over- blijvende gedeelte des vingers nog iels te lang naar zijnen zin was, hieuw hij ook het tweede lid af. En zelfs daarmede was zijne smart aiet ten eindewant de heelmeesterdie hem in het hospitaal be zochtvond het nu noodzakelijk hem den ganschen vinger af te zet ten. Deze militair is eerst sedert kort bij zijn regement zijne on zinnige daad wordt toe geschreven aan zijne onweerstaanbaren weer zin tegen den krijgsstand aan welken hij zich door dit vreesselijk middel zoude hebben trachten te onttrekken. Het Journal de Paris zegtEenige morgenhladen vragen wat men gelooven moet van een gisteren te Parijs loopend gerucht, dat daags te voren te Neuilly een nieuwe aanslag op den persoon des konings was geschied. Het geval is geheel en al verdicht en men kan er niets anders in zien dan een nieuwe poging om on gerustheid te verwekken." Andere- bladen behelzen omtrent die zaak het volgend verhaal «Koning Lodewijk Philippus gaat gewoonlijk 's nachts om een uur naar bed. Maandag op dien stond, toen Z. M. zich ter rust zou begeven, hoorde men boven in het kasteel van «moord en houdt den moordenaar" schreeuwen. Alles komt op de been de wacht vat de wapens op, de oppassers vliegen naar de deuren van de ko ninklijke kamerde koning zelve zijn leven bedreigd achtende grijpt de pistolen die alle avonden op zijne nachttafel liggen en drukt onwillekeurig deu trekker van eeQ derzelve. Door deu slag stijgt de wanorde ten top. De deur van de kamer wordt met ge weld opengestooten, en de ontsteltenis van weerszijden is algemeen, toen men bespeurdedat er noch gevaar noch vijand was. Spoe dig vernam men dat zeker bediendedie voor het licht op het kasteel moet zorgen en 's avonds met het hoofd vol van het proces van Alibaud was gaan slapen schrikkelijk de nachtmerrie had ge lregen gedurende welke hij den koning door eenen moordenaar had bedreigd gezien. Zijn geschreeuw was nu zeer natuurlijk te Verklaren. Een ieder begaf zich vervolgens te bed. Doch men zegt, dat de koning en de koningin zoodanig zijn ontroerd geworden, dat de daardoor veroorzaakte ongesteldheid nog niet voorbij is." Zoo danig is bet verhaal voor welks naauwkeurigheid men echter niet instaat. NEDERLANDEN. 's GrAvenhage den 18<3en Julij. Heden middag ten half twee ure is Z. K. H. de prin s van Oranje, vergezeld van Hoogstdeszelfe beide oudste zonen en gevolg van zijne reis uit Londen alhier in deze residentie aangekomen. Z. M. de koning van Groot Brittanje heeft laatstleden woensdag HH. K.K. HH. de prinsen Willem en Alexander der Nederlanden met het grootkruis der Guelphen-orde van Hanover begiftigd. Den 3o»wn dezer zal door z. exc. den directeur generaal van oorlog ad interim, de leverantie worden aanbesteed van 12,000ellen inlandsch gefabriceerd gekeperd teutendoekter breedte van 75 duimen. In de maand Junij 11. zijn door het kanaal van Voorne 201 zeeschepen gevaren, als: i3a te Helievoetsluis binnengekomen en 69 uitgevaren. Uit Dusseldorp schrijft men dat door de ijverige uitbrei ding der stoomvaart op den Nederrijn den i3^n dezer, in den tijd Van 24 uren vijf booten der nederlandsche stoomboot-maatschappij die stad hadden aangedaan terwijl in het geheel gedurende de maand Julij 82 en gedurende de maaed Augustus 90 geregelde togten tus- scheu Rotterdam, Dusseldorp en Keulen zullen worden gedaan, zoodat aldaar driemaal per week tweemalen daags gelegenheid tot vervoer met stoomboolen bestaan zal. Van Wijkop Fohr wordt van den 5^ dezer gemelddat twee dagen te voren aldaar is binnen gesleept een vol water geloopen hollandsch visschers-vaartuig ingevolge den bouwaard waarschijn lijk omstreeks Texel thuis behoorende twee of driejareu oud, zon der mast of inventaris, zijnde eene hollandsche vlag daarop geschil derd en genaamd de Twee Gebroeders. Blijkens eene statistieke opgave, loopende over den jarei835, beliep het getal der kerkelijke gemeenten in ons vaderland 2285, als 1237 der Hervormden, 686 der Roomsch-Katholijken56 der Lutherschen 118 der Israëliten (waaronder 4 portugesche) 121 der Doopsgezinden8 der herstelde Lutherschen 25 der Janse nisten 25 der Remonstranten9 der kleine kerkgenootschappen. Er waren in Noordbraband 336 kerkgemeenten, in Gelderland 317, in Noordbolland 35o, in Zuidbollaud 353, in Zeeland 146, in Utrecht 121, in Vriesland 277, in Overijssel 144 Groningen 193 en in Drenthe 99. Onder de Hervormde gemeenten of stand plaatsen zijn begrepen 21 Waalsche, 4 Ecgelsche Presbyteriaansche 2 Schotsche en 1 Hoogduitsche'gemeenten mitsgaders de Protestant- sche gemeenten welke in de koloniën der maatschappij van wel dadigheid gevestigd zijn. Onder de 56 Luthersche gemeenten telt men 11 Filialen welke geen eigen predikant bezitten. Onder de kleine kerkgenootschappen zijn gerekend de Grieksche Engelsch-Ëpiscopaalsclie Hernhutters of Broedergemeenten de ver- eenigde Doopsgezinde en Remonstrantsche gemeenten het zooge naamde Christo-Saerurn genootschap, de Muleriaansche vereeniging of Polsbroekcrs. Voor eene eeuw telde men onder de kleine kerk genootschappen nog verscheidene andere secten zooals de Rijnbur gers of Kollegiantcn de Kwakers de Deurhoi ianen de Bekkeriaqen, de Leenbofi-gezlnden j Haltemislen enz., welke alle of ten minste grootendeels verdwenen zijn. Sedert de laatste verloopen 100 ja ren is het getal der R. K. gemeenten nagenoeg verdubbeld en dat der Doopsgezinden met een derde dat der Jansenisten met ruim de helft, en dat der Remonstranten met ongeveer een vierde ver minderd. De Israëlitische gemeenten zijn eerst sedert het laatst der vorige eguw aanmerkelijk in getal toegenomen. Van verschillende kanten ontvangt men de herigten van hevige onweders en orkanen, die in den avond van 24slon Jnnij gewoed hebben. Veel schade is daardoor aangerigt maar, zoo het schijnt, nergens in die mate als in het noordelijke gedeelte der Allthank, alwaar, over eene uitgestrektheid van verscheidene duitsche 'mijlen, door storm wolkbreuken en hagelslag, alles verwoest is. De in gezetenen van 73 dorpen in die streek hebben daardoor een ontzettend verlies geleden naardien niet alleen alle te velde staande gewassen en vruchten maar het ineerendeel der vruchtboomen hagen en omheiningen vernield en een aantal gebouwen onbruikbaar gewor den zijn. In Rusland is de vrouw- van een' ambachtsman van 5 meisjes bevallenwaarvan 4 leven gebleven en volkomen gezond zijn. Z. M. de keizer heeft aan de moeder 5oo roebels geschonken, ea tevens bevolen, dat voor het onderhoud der jonggeborenen zou ge zorgd worden. Ook te Wilchingen een dorp nabij Scliaffhausen is den der vorige maand eene vrouw van z5 jaar in minder dan drie kwartier en zonder eenige geneeskundige hulp, van 4 welvarende meisjes verlost. De twee eerste waren van gewone grootte het derde iets minder, doch hit vierde buitengemeen klein. Zondag avond, den io<ba dezer, viel de heer Delbarkruide nier'te Brussel, in eenen staat van doodslaap, derwijze dat men hem voor overleden hield. Alles werd ter begravenis verordenden dingsdag morgen werd eene doodkist gebragt doch op het oogen- •blik dat men het vermeende lijk er in zoude leggen hernam de heer Delbar zijne zinnen en was, zoo als zich denken laat, zee.* verwonderd den noodlottigen toestel te zien, hij had niet de minst t herinnering van hetgeen gebeurd was, en bevond zich in den toestand van iemand die uit eenen slaap ontwaakt gedurende weikeu hij geene droomen heeft gehad. Wie siddert niet op de gedachte, dat deze persoon eerst dingsdag avond had kunnen ontwaken! Latere berigten dienaangaande vermelden dat gemelde heer Del bar, eenige dagen later, werkelijk aan eene bloedspuwing is ge storven. In het gehucht Vossenhol der gemeente Maldechem is den l6de« Julij des morgens het huis van den arbeider Jacques Neit door eenen brand tevens met al zijn huisraad in de asch gelegd. Twee kinderen, een van twee en het ander van vier jaren zijn ire de vlammen omgekomen. De vader en moeder waren burten gaan arbeiden. De oorzaak van deze ramp is nog niet met juistheid bekend. Een te Gend uilkomend dasblad verzekert, dat de hertogin van Berry, na zich eenigen tijd in Frankrijk verborgen te hebben ge houden, op het vernemen van den aanslag van Alibaud, over Parijs Brussel en Akea, naar Duitschland zou zijn teruggekeerd. PRIJZEN VAN HET GEDISTELEERD, Te SGHIED'AM, den sosten Jrzij i836. Genever, het Nederlandsche Vatzonder fust 19,00, zonder de Belastin. Amst. proei het o 22,20^ 9 VIJFDE KLASSE, Zeventiende Lijst. N°. 2480 f 10,000 Achttiende Lijst. 16963 - 1000 6562 - 1000 Negentiende Lijst. N°. 7565 f 1000 Twin tigs ie-, Een-en-iwin tigs te en Twee-en-iwmtigste Lijst. Geene. ADVEHTENTIEJV. De Notaris Mr. J. J. ER MERITS zï'j' op Dingsdag den 26>'en Julij 's morgens ten 10 uren, aan dé Noord zijde van de Oude Haven, voor het Huis laatst bewoond door Mij. Ma. 's G fi A E U VV E N presenteren te verkoopen eena partij MEUBLLALRE GO D E RE N bestaande in STOE LEN, TAFELS, BEDDEN, LEDIKANTEN, KO PER, TIN, AARDEWERK, LINNEN en WOLLEN KLEEDEREN enz., benevens eenige ELLENGOEDE REN en eene IJzeren GELDKIST. F. H. BOER, zal op Maandag den 25sten Julij 's na- middags ten 3 uren in het Poort-Ambacht der Stad Zierikzee te beginnen in Lokkemeesebevang presenteren te ver koopen: 4 Bunders 54 Roeden 72 Ellen VRUCHTEN TE VELDE, liggende aldaar in onderscheidene perceelen bij vorige Advertentie breeder vermeld. VERKOOP IN G van nieuwe HOUTWAREN, op Dopderdag den 28s'"» Julij i836, des voormiddags om elf ure, op het Bolwerk, van GOTEN, Grijne DORS- VLOER DEE LEN en meer andere PLANKEN «nRIB- BEN, voor den Notaris PLEVIER BOOM. Te Zierikzee, bij de Wed. A. DE VOS en Zoos, Stadsdrukke

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 2