ZIERIKZEESCME C O U A IS T. 1836» 15 •Julijo BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. GRQOT-BRITTANNIEN. FRANKRIJ K. Slf. AwT Vr^dag M ekendmaking BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, brengen bij deze ter kennis ran de gegadingden dat op Donderdag den iisteri dezer maand, des voormiddags tien ure op het Raadhuis aldaar in het openbaar zullen worden verkochtdb stads tiende Vruchten over den jare en oogst van i836. Zierikzeeden 8s'en Julij 1836. Burgemeester en Wethouders voornd. NELEMANS, Wethouder, L. P. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. üotifiv&tie. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden dat door Zijne Excellentie den Heer Opperhoutvester voor de Noordelijke provin ciën met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Sta ten, is bepaald: dat de Jagt op Ganzen, Eenden en Watersnippen in die provincie zal geopend zijn op den iS^11 Julij aanstaande; met dien verstande echter dat dezelve wat de publieke Jagt aau- belangt, op het water langs de stranden en oevers van waterplas- Ben en op lage moerassige landen alleen geopend wordten be paaldelijk gesloten blijft in en langs bosscheti alsmede op bouw en weilanden, tot het gewone Jagtveld behoorenae. pullende de opening van de Groote Jagt nader worden bekend gemaakt. Middelburgden i iien Julij i836. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. h DUITSCHLAND. Frankfort, den 94en Julij. Uit Berlijn wordt gemeld dat de pruissische minister van buitenlandsche zaken de heer ncillon die spoedig zijn' zeventigsten verjaardag zal vieren naar Dresden is vertrokken, om zich aldaar met de markies» van Veitigneid.es, eene hofdame van de koningin der Nederlanden in den echt te ver binden. De bruid is 36 jaar oud. Men verzekert, dat de heer Mncillon, bij gelegenheid van dit huwelijk tot den gravenstand zal verheven worden. Men schrijft uit Berlijn van den 6<ten Julij: Van onzen on- vermoeiden landsman, den zendeling Karei Gutzlaff, zijn hier tij dingen over eene nieuwe (de vijfde) expeditie, welke hij op de si- nesche kusten en in het binnenland van Sina ondernomen heeft. Zijne beschrijving gerigt aan den predikant Ruckert bestuurder van het zendelinggenootschap alhier, in hetwelk hij gevormd werd en van hetwelk binnen kort twee nieuwe kwcekelinge.n over Engeland naar Sina zullen gaan is uit Macao den 9<tea Januarij dezes jaars gedagteekend. Het volgende komt daarin voor In Mei 1835 poog den wij op nieuw binnen de provincie Fokiau door te dringen. fVaar wij ook kwamen werden wij door eene groote menigte nieuws gierige Sinezen omringd die zeer grttig naar onze boeken waren. Toen wij steeds verder en verder de rivier Min volgende eene tij van bergen en heuvels voorbij kwamen, werden wij op eens door kauon- en geweervuur begroet. De kogels vlogen zoo digt dat wij er naauwelijks het leven afbragten en genoodzaakt waren terug te leeren. (Het bleek echter bij deze expeditie op nieuw, dat de Si- Bezen zeer gezind zijn om met vreemdelingen te verkeeren en dat zelfs de onbeschoftheid der sinesche Mandarijnen bij het betoo- nen van gepaste onverschrokkenheid spoedig ophoudt.) Toen de beer Gutzlaff te Macao terug kwam vond hij zijne vrouw in volle werkzaamheid met hare scholen. Spoedig daarop (zoo vervolgt bij) kwam de zendeling Medhurst, met wien ik onder medewerking van twee andere Sinologen een begin maakte met eene nieuwe overzetting van den bijbel in het sineesch. Dit heeft mij een gerui- men tijd bezig gehouden. Onlangs heb ik ook drie Japanezen on der mijn opzigt bekomen en daar het zeer waarschijnlijk is dat ik ze spoedig naar hunne haardstedeu zal vergezellen zoek ik mij thans hunne taal eenigzins eigen te maken. Medhurst heeft mede eene reis langs de kusten van Sina gedaanten zijue bemoeijingen ten behoeve van het Evangelie, zijn met rijken zegen bekroond ge worden. Doch de regering heeft er zich tegen verzet en bevelen gegeven om het drukken zijner boeken te verhinderen. ,\Vij zjju derhalve genoodzaakt de drukkerij naar Singapore te verleggen. Onze amerikaansche vrienden zijn voornemens om een zendelings- achip herwaarts te zenden, hetwelk de jaarlijksche reis langs de ainesche kust te doen heeft. Te Zurich schijnt men eindelijk de daders ontdekt te hebbeit van den onlangs aldaar gepleegden moord aan den uitgeweken duit- scben student Lessing. Te dier zake zijn ten hiinste, den 3<Lo de zer, zekere baron en baronnesse Eyb in staat van beschuldiging gesteld geworden. Ten opzigte van den ontworpen spoorweg, tusschen Dussel- dorf en Elberfeld, is thans eene beslissing van de hooge regering ontvangen, zoo dat er du aan de uitvoering van het plan niet meer. te twijfelen valt. .i De stad en vesting Groswardein in Hongarije is den i Junij en volgende dagen door eenen hevigen brand geteisterd waardoor f naar men meldt omstreeks i5oo woningen 4 kerken en verschei dene openbare gebouwen in deasch zijn gelegd Ook binnen deves ting moeten alle gebouwen, met uitzondering vaneenige magazijnen eene prooi der vlammen zijn geworden. Gedurende den brand woedde een lievige storm. Londen den gdeh Julij, Woensdag heeft de honing op het pa leis van Sfc. James een Ie vee gehouden waarop Z. K. H. de prins van Oranje en zijne beide zonen tegenwoordig waren en de eer had den afscheid van Z. M. te nemen. De omstreken van Londen naar den kant van het westen, zijii woensdag door een schrikkelijk onweder, vergezeld van eene zoo zware hagelbui overvallen dat de schade daardoor aan de fraaijg buitengoederen aldaar aangerigt, op velé duizenden ponden sterL begroot wordt. Verscheiden menschen zijn door den bliksem dood geslagen. In het hospitaal te Hull is onlangs een jongeling van i5 jareit Overleden die het hart aan de regter- eo de lever aan de linkerzijde des iigchaams had; ook maag en ingewanden verkeerd geplaatst; overigens bevonden zich de levensfunctien in derzelver normalen toestand zoodat tusschen dit verschijnsel en de ziekte waaraan hij overleed; volstrekt geen verband aanwezig was. Parijs, den 9de* Julij. De Constitutionnel had gemeld, dat ze kere M.te Perpignan dadelijk na de bekendwording van den jongsten aanslag op 's konings leven had te kennen gegeven dat hij wel wist, wie het gedaan had, dat het zekere Alibaud was, wiens familie te Perpignan woonde. Thans berigt hetzelfde blad M.is den 3o«*en Junij voor het geregt geroepen ten einde om trent Alibaud die gedurende eeniger» tijd zijn bediende was, inlich tingen te geven, Mheeft, naar men verneemt de volgende ver klaring gedaan In de maand Jatiuarij 11- ontving ik eenen brief van Alibaud, waarin hij melde, dat hij zich zeiven willende van kant helpen, zijnen dood door dien van een doorluchtig persoon vermaard wilde maken. Ik achtte die bedreiging volstrekt niet. Maar toen het zelfde ontwerp mij weder bij eenen brief van Mei werd gemeld, kwam mijne positie mij bedenkelijk voor en ging ik dus twee geachte advokaten spreken. Na de zaak rijpelijk overwo gen te hebben beschouwden deze beeren de brieven van Alibaud als het bedrijf van eenen zot, omdat men zoo iets afschuwelijks willende doen daarvan aan niemand iets bij een brief zou mede- deeler.inzonderheid zoo lang van te voren. De beide advokaten zijn mede gehoord geworden. Gisteren is het regtsgeding van den koningsmoorder Alibaud voor het hof der pairs begonnen. Deszeifs verdedigers hebben vruch teloos nog een uitstel verlangd. De teregtzetting van gisteren is geheel aan het verhoeren der getuigen gewijd geweest. Dit verhoor heeft geene bijzonderheden aan het licht gebragt dan diewelke reeds door het requisitoir bekend zijn gewOrdeu. Heden heeft de procureursgeneraalde heer Martin (du Nord) bij het doen van den eisch legen den beschuldigde, zich beklaagd, dat de regering van den tegenvvoordigen koning der Franschen welke niets dan het geluk en de rust des lands beoogde, te kam pen had met de woelingen en aanslagen van lieden die alle maat schappelijke banden wilden vernietigen en het mensehdom aan de grootste rampen ter prooi geven. Hij heeft gemeend te mogen ver zekeren dat, hoewel de leerstellingen, welke Fièschi en deszelfs medepligtigen op het denkbeeld van hunne misdaad hadden gebragt, dezelfde leerstellingen .waren welke Alibaud tot den aanslag tegea den koning hadden gevoerd deze laatste wandaad toch het werk van een enkel persoon is. De procureur generaal eischte de schul digverklaring en de straf der vadermoorders tegen den beklaagde. De advokaat Ledru en Alibaud zelve hebben minder eene verde diging voorgedragen dan dat de eerste aangemerkt heeft dat het denkbeeld tot den aanslag slechts uit een krankzinnig brein is voort gesproten en de beschuldigde getracht heeft datgene te redden wat hij zijne eer noemde. Hij heeft namelijk betoogd dat de akte van beschuldiging met de meest mogelijke hatelijkheid was opgesteld, en zelfs niet vrij van laster was; hij.heeft gemeend, een en ander ie moeten tegenspreken ten behoeve van zijne familie en de zuiver heid van zijnen vroegeren wandel. Hij heeft zich in opgewoudene bewoordingen uitgelaten en onder anderen gezegd: dat hij wist te sterven en gehoopt had niet levend in de handen des geregts te vallen 5 dat eea zamenzweerden slaagt of sneeft; dat, trouwens

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1