M 4d. ÏIERIKZEESCHE Oingsda k< 1836. COURANT;' BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Publicatie. NIEUWSTIJDINGEN. a 17 if/et. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. In ervaring gekomen zijnde dat de bedelarij aan de huizen der Jngezetenea te dezer Stede ondanks het bestaande verbod sedert eenigen tijd wederom toeneemt, zoo zelfs dat het gerucht daarvan ter kennis is gekomen van Z. E. den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincieen willende dit kwaad met kracht te keer gaan en stuiten. Hebben goedgevonden io. Den gegoedden Ingezetenen dezer Stad bij vernieuwing en op het nadrukkelijkst (e verzoeken de pogingen der Regering tot we ring de» bedelarij te ondersteunen door geene giften of gaven aan iedelaars uit te reiken maar dezelve ter beschikking te stellen van de onderscheidene Armbesturen-welke daarvan op de doelmatigste Wijze ten nutte der wezenlijk behoeftigen gebruik zullen maken. a°. Bij vernieuwing ten strengsten alle soort van bedelarij langs de straten en aan de huizen der Ingezetenen alhier te verbieden onder bedreiging dat de zoodanigen welke bedelende zullen bevon den worden aan den Heer Officier van Justitie zullen worden overgeleverd of wel naar de Bedelaars koloniën vervoerd. 3o, Den Commissaris van Policie te belasten met de handhaving van dezen verbodsmaatregel ten einde toe te zien dat de bedelarij liiet langer straffeloos worde gepleegd en om tegen den voortgang Van dat kwaad met kracht te doen waken. En zal deze worden afgekoudigd mitsgaders in de Stads Cou rant geplaatst. Zierikzeeden 16J™ Mei i836. Burgemeester en Wethouders voornd. K. W. de JONGE Wethouder l. p. Ter ordonnantie van Dezelven De Stads-Secretaris W. J. P. KROEF. DUITSCHLAND. Frankfort den 7l1en Mei. Volgens berigt uit Berlijn is prins Karei, benevens de nederlandsche gezant aldaar de luitenant gene raal Perponcher, H. M. de koningin der Nederlandenden 4deD dezer tot aan Maagdenburg te gemoet gereisd. Te Berlijn meent men te weten dat aan hooge personaadjen aldaar uit Frankrijk de uilnoodiging is gerigt, om eenige groote wapenschouwingen te komen bijwoaen welke in den herfst in de oostelijke departemen ten van Frankrijk zouden gehouden worden, en waarbij de koning der Franschen in persoon zou tegenwoordig zijn. Blijkens een berigt uit Coblentz zal in het najaar in die stad fin omtrek groote levendigheid heerschen dewijl het zich bevestigt dat de iu de Rijnprovinciën garnizoen houdende linietroepen en landweer, tot het uitvoeren van groote manoeuvres, in de vlakte tusschen Coblentz en Andernach carnpementen zullen betrekken. De koning benevens de prinsen zullen de evolutiën bijwonen. Reeds Wordt met de inrigting van het kamp een aanvang gemaakthetwelk door deszelfs menigvuldige tenténen loodsen inderdaad eene in de schoonste landstreek van Duitschland als bij tooverslag verrezene stad 'taal gelijken. De koninklijke tent wordt allerprachtigst ingerigt en zal meer dan iooo personen kunnen bevatten. Voor alle benoo- digdheden zal in overvloed worden gezorgd. Uit Konstantinopel schrijft men van den 8®len Aprildat de Volgende gebeurtenis aldaar aanleiding tot eene reclamatie van den kant des pruissischen gezants heeft gegeven. «Een pruissische ge neesheer, Gluck genaamd die in een der turksche hospitalen dient, en beschuldigd werd, de zieken niet behoorlijk te behandelen werd door den directeur van bet hospitaal tot gevangenis veroordeeld. Een zijner vrienden JVidmann genaamd was hierover ongerusten Xvilde hem gewelddadig bevrijden. Hij begaf zich met een sabel gewapend naar iVuwzTe-pacha vorderde de bevrijding van Gluck, en was daarbij zoo driftig en dreigendedat Namik zijnen sabel trok hem een bouw aan bet hoofd toebragt en hem gevangen liet zetten. De Pruissen die zich hier bevinden hebben zich bij hunnen gezant beklaagd en deze beeft zich bij den sultan vervoegd met dat ge volgdat de beide Pruissen weder in vrijheid zijn gesteld." Z M. de keizer van Rusland heeft aan den prins Gagarin en aan den generaal der infanterie, Jesoffde met brillanten om zette Alexandersorde geschonken. Nog heeft de keizer asin zekeren luitenant der garde artillerie Gciddejef j een en gouden eerepenning, hangende aan het lint der Wlademirsorde en versierd met het op schrift: voor de redding van ongelukkigenvereerd,' wegéns hef behouden, met eigen levensgevaar, van onderscheidene personen bij gelegenheid Tan Uet afbranden der houten schouwburg te Pe tersburg. k-" In het jaar 1835 bereikten in het Orelscbe district, van de 54,720 overledene personen, 35 den ouderdom van 100 «n meer dere jaren een derzeive stierf ia zijn i203tceen ander in zijn X223le jaar. Den io^cri. Uit Weenen wordt het volgende gemeld: «Naar men vêrneemlzullen de fransche prinsen de hertogen van Orr teqns en Nemours, in de maand Junij hier zijn. Op den hofburjj worden voor hen vertrekken gereed gemaakt. Alle vrienden dep vredes zien met vreugde in deze vriendschappelijke toenadering vai^ beide hoven de voorboden eener duurzame vréde, en dien ten gevolge ook de toenemende waarschijnlijkheid eener merkbare vet- ligting der belasting. De aanstaande vermindering van de keizer lijke arme'e en de daaruit voortvloeiende jaarlijksche bezuiniging van' 12 tot i5 millioeu gulden, geven daartoe het gegrondste uitzigt. Yolgens de jongste berigten uit Griekenland was het yerlrèfe van koning Otlo naar Duitschland op den aden Mei bepaald. Den a4sten dezer wordt Z. M. te.Munchen verwacht. Een duitsch reiziger schrijft het volgende uit Parijs: Het is een uitstekend voorregt van den ist(jn Mei den naam te dragen van den schoonsten dag des jaarswaarop de menschen zich ver heugen dat de stormen van den winter voorbij zijn. Nog meer beduidenis verkrijgt deze dag bij eeneu koning, en ik. hebber bo dewijk Philippus om benijd dat hij zulk eenen naamdag had .eiji zijn volk aan zijn feest, kon laten deel nemen. Mijn wensch o,m dezen dag met de vrolijke Parijzenaars te vieren werd vervuld, eri ik heb dit feest gezien doch ik zag mij in mijne verwachtingen teleur gesteld, gelijk iu zoo veel, dat ik in Frankrijk dacht,te vinden. De groote wapenschouwing van het voorgaande jaar was Dog te versch in het geheugen om geen ernstig nadenken te ver wekken. Men deed b^'j den koning dringende aanzoeken, maar kon alleen van hem verkrijgen, dat de revue in de Tuilerien en de Champs Elise'es verlegd werd. Doch ook hiervan zag men eindelijk af, en men vernam eerst daags te voren door het programma, dat de wapenschouwing niet zou plaats hebben. Wat den koning bewegeü kon om zich van de gelegenheid te berooven dat de stad Parijs leest kon vieren weel ik niet. Doch de gedachte dat het juist niet aardig is om op eiken feestdag op zich te laten schieten zal misschien de schaal wel gedrukt hebben. Nog eene reden om gepnè groote wapenschouwingen meer te houden zou ik voor Frankrijk in den onbehagelijken toestand der militaire organisatie vinden j voor een geoefend militair is er wel niets onvolmaakters uit le den^ ken dan deze aanblik. Deze linietroepen met hunne korte 100de pantalons, wijde rokken en leelijke schakos deze busaren met mamelukenbroeken deze korps muzijkanten met kurassiers helmen; dit rijden der kavallerislen hetwelk bij de Franschen altijd slecht was, doch thans beneden alle kritiek geworden is, zoo dat men benaauwd wordt als men eenen der dragonders, die steeds en ob servation door de straten moeten rijden, ziet voorbijdravenen ein delijk die houding, dat door een zijn van de kolonnen, dat gepraat en lagchen en stooten der soldaten gedurende het marcheren. Ik wilde wel eens weten wat een soldaat te Berlijn gevoelen zou j als hij bij zulk eenen optogt op de parade kwam gelijk ze hier nimmer anders te zien is. Verre van daar, dat ik meenen zou dat de geest van de armee in haar toilet zou bestaan maar de soldaat moet toch acht op zijne kieeding slaan, als deze geene ver* aohtelijk liverei zal worden. Overigens mag men aannemen dat negen tiendeden der Fran schen voor het behoud van dén vrede en de bestaande orde zijn. Deze gezindheid blijkt uit het gansche openbare leven. De verba zende ontwikkeling der industrie en daaruit voortvloeiende w.el- vaart hebben Frankrijk omtrent deszelfs ware belangen de oóged geopend. Er waren groote feesten Op de Champs Elise'es tot viering yart den dag aangekondigd. Honderd duizenden zwierven ondabks heè ongunstige weerbeen en weder en schenen zich kostlijk te ver maken. Dan waarin bestonden nu deze meifeesten? r Een groot aantal potsenmakers zag men langs dé alle'e i, die niets voor zicli hadden, behalve dat zij met eene stentorstem, hét publiek aabèpta- ken hetwelk er geheel koel onder bleef. Een enkele romeinsohé hansworst maakt zijne toehoorders meer aan het lagchen dan allé deze Parijzenaars le zameu. Behalve allerlei soort van speléh waren er ook smaakvolle dansplaatsen opgèrigt. De hoofdzaak zouden echter zoogenaamde militaire schouwspelen zijn die öpJ tooneelen in de opene lucht gegeven werdén. De acteurs waren soldaten van het garnisoen met vrouwen uit het volk.Men kari zich geen denkbeeld makèri van de nietigheid dezer vertooningen, en ik heb op duitsche volksfeesten bet oneindig beter gezien; Eu hier staan zij bij duizenden uren lang en vinden het uitmuntend; De Parijzenaars blijven eeuwig kinderen maar het zijn gruvvzaüié kinderen; s Eene tent, vóór wélk een geheel verminkt merisch zondèr bal den en voeten dén kwakzalver speelde werd door de vróuwen liet meest bezocht. Euri tandmeester heeft grooten tóelóóp, Eën.é üriüe? persoon wil zich door hetri laten helpen. Hij trèkf èn trekt, nififetf het gaat niet. De arme vrouw schrcouwde yfeessëlfk én flé

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1