jfcvjrt fègè'ti fcekéite scbacleïoossïeïling afstand le doen ?An de rege ring over baar hertogdom en wel ten voordeele van liet liuis van Lucca. Men brengt daarmede in verband de reis welke ff. M. Voornemens is in den loop van den zomer naar Wennen te doen. Uit Bosnië worden de tijdingen steeds ongunstiger. De Porte had bevolen 3000 mafi uit Adrianopél derwaarts te Eenden. GROOT-BRIÏ TANHIEN. Londen, den 4^ea Mei. Onder de loopende geruchten wegens bet doel van de overkomst der jonge nederlandséhe prinsen behoort dat de aartsbisschop van Canterbury, aan wien de bijzondere opvoe ding van den prins van Oranje was toevertrouwd, tijdens deze zich aan de universiteit van Oxford bevond, thans belast zou zijn met de keus van eenen verdienstelijken britschen geleerde, die het toe- zigt over de verdere studiën der jonge vorsten hebben zou. - De stormen der laatste dagen hebben het water van den Theems in deze hoofdstad tot eene zoo ongemeene hoogte opgedreven als men zich sedert het jaar 1796 niet kan herinneren. Daardoor en door den hevigen wind is veel schade aan gebouwen en schepen aangerigtzelfs zijn er verscheiden personen in het water omgekomen. Den öden. HH. KK. IIH. de prins van Oranje en hoogstdeszelfs beide zouen zijn gisteren middag (donderdag) tegen twee ure alhier aangekomen, en zijn bij hunne aanlanding met militaire eerbewijzen door een bataljon grenadiers van de lijfwacht ontvan gen. De hertog van JVcllington heeft kort na de aankomst van den prins een gehoor bij hoogstdenzelven verlangd en verkregen. Dien zelfden middag heeft de prins in uniform van britsch generaal en versierd met het grootkruis der Bathordenevens zijne beide zonen begeleid door den heer Dedelgezant der Nederlanden zijne opwachting bij HH. Majesteiten gemaakt en daarna ten liove gedineerd. Een aantal aanzienlijke personen is Z. II. H. de prins van Oranje komen begroeten. FRAN K R IJ K. Parijs, den aden Mei. Het ministeriële avondblad behelsde eer gisteren de volgende berigten uit Spanje«Den i6den April is de generaal liernclle op de hoogten van Larasoana door zeven batal jons Carl isten onder Garcia, aangetast. Eerstgemelde bad slechts 5oo man en vier stukken geschut. Na een gevecht van vijf uren zijn de Carlisten tot den terugtogt gedwongen en na een aanmer kelijk verlies, op Esaiu geworpen. «De generaal Bernclle is ligt gekwetst, en 83 zijner manschappen zijn buiten gevecht gesteld. De Garlisten hebben betondanks hunne overgroole meerder- heid in getal, den volgenden dag niet raadzaam geacht het gevecht te hervatten." Heden leest men in genoemd blad dal de generaal Bcrnello steeds •manmoedig de Carlisten en dezelfde stelling afwachtte. Hij had in het vermelde gevecht 17 dooden en een dertigtal gekwetsten gehad, ■de Carlisten daarentegen 60 dooden eu ongeveer 200 gewonden. Verder wordt uit het hoofdkwartier van den generaal Cordova ge schreven dat de troepen bevel hadden bekomen voorwaarts le rukken. De Carlisten van hunne zijde/hadden sterke afdeelingen 1 doen opmarcheren tegen Balmaceda waar de generaal der Cbristi- nos Espeleto, is opgesloten. Egitia is met eene grqote magt naar Miravall.es getogen. De opperhoofden der heide legers hebben eene overeenkomst gesloten waarbij bepaald is dat aan de gekwetsten kwartier zal verleend worden, en zij van beide zijden, zullen .worden verzorgd. - Bij 's konings naamfeest hebben mei bet corps diplomatiek, deputation uit beide kamers en vari de groote ligchamen van den ;slaat Z. M. hunne opwachting gemaakt en gelukgewenscht met het jbeleven van dien dag, waarbij het aan geene loftuitingen over zijne Verstandige wijze van regeren ontbroken heeft. De graaf Apponyoostenrijksche gezant beeft nameps de vreemde ambassadeurs tot den kouing gezegd dat Europa zich verheugt over .[<Ie orde en welvaart, die Frankrijk aan het wijs en verlicht bestuur ;van 'Z. M. te danken heeft, en daarin een waarborg ziet voor den algeraeenen vrede, het standvastig doel der wenschea en pogingen van alle gouvernementen. Hierop heeft Zijne Majesteit hoofdzakelijk geantwoord, dat hij de Voorzienigheid dankte, hem in staat gesteld te hebben om mede te werken tot liet handhaven van dien algemeerien vrede, waarvan de bestendigheid meer en meer door den vereenigden wil van alle legeringen werd verzekerden dat hij op denzelfden weg hoopte voort te gaan. De president van de kamer der pairs heeft gezegd, dat nooit een vorst meer dan de koning aanspraak had op de erkentenis des volks en op de gunst des hemels, en hem door de nakomelingschap de naam van den wijze gegeven zal worden. De binnenlandsche rust was door zijne voorzigtigheid geduld moed en edelaardigheid verzekerd en buiten 's lands was Frankrijk bevestigd in den rang dien het onder de natiën bekleeden moetzonder dat dit tranen Tioch bloed heeft gekost. De gelukwensching van den heer Dupinals voorzitter van de kamer der gedeputeerden was mede zeer opmerkelijk. Deze weidde uit over de groote overeenstemming, die tusschen den koning en de kamer bestond, en dankte daaraan de nederlaag van alle factiën zoodat aan geene de minste hoop kon overblijven om de bestaande orde omver te werpen. Allen moesten gevoelen, dat liet land zich niet door woest geschreeuw de wet wil zien voorschrijven eu zich cok niet laten verleiden door een zoogenaamden geest van stelsel, matigheid, die, geen acht slaande op de gebeurtenissen, door duistere theoriëu dikwerf schadelijke leerstelsels dekt en rampzalige gedachten koestert. Ten slotte zeide hij dat de koning den tegen- woordigen geiukigen toestand waarborgde en de toekomst van Frank rijk verzekerd werd door 's konings zonendie hij de kinderen van U/ïi staat noemde. Ds leden der doctrinaire-partij zijn zeer misnoegd over de aanspraak van den heer Dupin, en meenen daarin uitgeduid te zijn. Zij hebben hem dan ook in de kamer daarover aangevallen, doch hierdoor weinig gewonnen, dewijl hij alleen verklaard heeft geenë zinspelingen óp hen te hehhen gemaakt ëfi allefS Van facl tien en factiezuchtigen gesproken te hebben. De feestdag is ordelijk afgeiooopen doch 'het Ongunstige weder heeft belet dat de volksmenigte aan de openbare vermakelijkheden heeft k iinnen deelnemen. De hertogen van Orleans en Nemours zijn gisteren naar Duitsch- land algereisd vergezeld van de géneraals BaudrandColbert, Mar- botden hertog van Elc/iingen den heer Montguyon en den hertog 'de Valerteay De prinsen gaan niet over Frankfort, door Hessen en Saxen naar Berlijn maar nemen hunnen weg door de .Rijnprovinciën. Eergisteren heeft de pruissiscbe minister een zeer lang gesprek met den heer Thiers gehad en daarna zijnen eersten legaticraad naar Berlijn gezonden hetwelk met de reis der prinsen in verband zou staan. Men voorziet eene gedeeltelijke verandering in het ministerie en verzekert, dat de heer Thiers bij--den maarschalk Gérard eene bij eenkomst met de heeren Dupihteste em Sauzet-heeft gehad. Men wil dat de heer de Montalivel het departement van binnenlandsche zaken verlaten en den graaf de Pontécoulant tot opvolger hebben zaL Men wil dat de beer Gasparin onder-sècretaris van staat bij binnenlandsche zaken den koning zijn ontslag heeft gevraagd j-ea dat zijn post niet weder vervuld Zal worden. Van de zestien personen, die dezer dagen gearresteerd zijn is een kleéderiiiaker Schirmanti genaamd r benevens een koffijhuis- houder, Moly in vrijheid gesteld terwijl de overigen in verzeker de bewaring zijn gebleven. Zondag is de bediende van een zaadkoófer Uavard genaamd door de policie gevat op wiens kamer een koppel pistolen met eeoig kruid en lood gevonden zijn. Uit de laatste Almanack Royal ziet men dat, ongerekend da bejaarde vrijsters en de weduwen die het ongeluk hebben gehud geenen echtgenoot te vindeti op dit oogenblik in Rusland, Pruis'sen 9 Oostenrijk, Zweden en de stalen van bet duilsche verbond /[G jonge huwbare prinsessen zijn. Oostenrijk heeft er 4 Beijeren 7, Pruis- sen 1 Saksen 1 Wurtemberg 4i Bet duilsche verbond 26, Rus land 2, Zweden 1. Gelijk men ziet zal slechts de keuze moeijelijk zijn* Een zekere Deal, werkman van beroep die zich geroepen waande tot het verrigten vari groote dibgen eu daarbij hinderpalen: ontmoette, heeft zich van kant gemaakt door middel van kolen damp, Zie hier èeri door heni zeiven geschreven verhaal zijner ga» waarwordingen tot in de laatste oögenblikken. wik. heb gedacht dat het nuttig konde wezen j om in het belang der wetenschap te doen kennén hoedanig de uitwerkselen zijn va& kolendamp op den mensch: Ik onderstel daarbij dat zulk eene nog niet gemaakte ondervinding is; overigens wil ik loonen dat mijn dood eene daad is Van vrijen wil, bij koelen bloede, en niet in een oogenblik van geestverbijstering volvoerd." Iets verder vervolgt hij zijn verhaal aldus: «Ik ben onderscheiden malen gestoord geworden; ik wenseri die lastigte gasten naar alle duivels; zij kunnen een mensch zelfs niet in rust laten sterven. Eindelijk glim ik de komforen ii an, ik plaats mijne lamp eu kandelaar benevens mijn horologie op de tafel eia maak terstond eenen aanvang met de ceremonie. Het is 10 ure minuien. De kolen glimmen moeijelijk aan in weerwil dal ïk boven elk der komforen edne buis heb geplaatst tea einde bet vuur beter te doen trekken. 10 ure 20 minuten. De buizen vallen neder, ik raap ze weder öp. Het gaat niet naar mijnen zin. Zij vallen ai wederom, ik herstel ze op nieuw boven de komforen. Nu blijft alles in orde mijn pols is kalm en slaat niet sneller dan gewoonlijk. »io ure 3ö minuten. Er verspreidt zich een dikke damp de kamer; mijne kaars is op bet punt van uit te gaan de lamp houdt zich echter beier. Ik begin verschrikkelijke hoofdpijn *>3 krijgen mijne oogen loopen vol tranen. Ik gevoel eene algcrueene flaauwbeidmaar bemerk eenige verligling wanneer ik den neus met eenen zakdoek toestop. De pols jaagt geweldig. io ure Ab ininuieti. De kaars is uitgegaan maar de lamp brandt nog. De slapen van het hoofd slaan als of -dé aders willen sprin gen. Ik heb groote geneigdheid tot'slapen. De maag; veroorzaakt mij folterende pijn. De pols slaat 80 maal in de minuut. »io ure 5o mhïuteit. Ik stik, zonderlinge beelden verschijnen voor mijnen geest. Ik ka li ter uuauWeriiood ademhalen. Ik zal hei niet la.ng maken. Er verloonen zich voorboden van waanzin. (Hiea? verwart hij het uur met de minuten.) «Io ufe 60 minuten. Ik kan bijna niet meer schrijven. Mijn gè- zigt wordt, beneveld. De la.mp gaat uit. Ik had niet.gedacht men zoolang moest lijden om te sterven. 1 o ure 62 minuien. t »flier Staan eenige onleesbare letters welke Deal gepoogd had te schrijven, men onderstelt dat op hei oogenblik toen de laatste schemering der lamp verdoofde, ook hei leven van den ongeiukkigea een einde nam." Een ST A M P E Pi benoodigd in de Nieuwe Meesloof Is Bruinisse. Nader onderrigl te bekomen bij den Boek houder van gemelde Stoof voor ultimo Mei aanstaande. G. van d e S T L P E. OPENBARE PER KOOP ING, ten overstaan van den Notaris Ml\ J. J. ERMERINS, in de Herberg te Nieuwerkcrkin Duiv,eland op Woensdag den r8«len Mei, 's middags ten, 12 uren van een Hoefje, genaamd het Rie thuis bestaande iu WOONHUIS, SCHUUR en verdere G E- BOUW E N met II O V, E N I E R I N G staande en gelegen ó-u-, der voorzeide Gemeeute van iVieuwerTerk-. Tc Zierikz'jo bij de Wed. A. BE VÖS en ZW3 Stadsdrukkers,

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 2