M. F. G. uitgepakt met PAP.FÜME-? RIEN ten huize van KORTE alhier, heeft heden, een nieuw assortiment Goederen ontvangen verkoopt GOEDE WAAR tegen 5o pret. Beveelt zich in de gunst en aandenken der Ingezetenen. iSSM Presburg vertrekken otft den hongaaïschen landdag 'te slui ten. Mevrouw de liertogin van Angoulcme en de prinses van Arlois Siju van Praag te Weenen aangekomen. Men houdt licli te Wee nen teer met eene vermindering van het leger bezig. Dezelve zal op een' uilgebreiden voet plaats hebben er zouden niet minder dan 5,ooo paarden verkocht worden. Volgens brieven nit Triest, Was van daar eene afdeeling poolsehe vlugtelingen naar Frankrijk onder zeil gegaan. Onze bladen behelzen een uittreksel uit eenen Grief van eenen jongen Duitscher, welke, gedreven door zijne Overtuiging van de regelmatigheid der zaak van don Carlos en voorzien met aanbeve ling-brieven van eenen duitschen prinsdie deszelfs persoonlijke vriend is, zich in deszelfs dienst begeven bad. Hij schrijft uit Onate dat het leger waarbij hij terstond als officier aangesteld ge worden was, den geheelen winter door, aan krijgs- én mondbe hoeften gelijk ook aan kleeding en alle verdere benoodigdbeden overvloed gehad had. Alle maatregelen om den toevoer van buiten af" te snijdenbeschouwt hij als vruchteloos, alzoó don Carlos zelfs in de havens die door christinascbe troepen bezet zijn talrijke aanhangers heeft door welker tusschenkomst het verband met zijne buitenlandsche vrienden onderhouden wordt. Ook op naar Frank rijk leidende bergwegen die voor alle anderen dan de bergbe woners, onbegaanbaar zijn komen van tijd tot tijd aanzienlijke trans porten, zelfs van paarden bij het leger aan. Aan klinkende munt is bij de troepen geen gebrek; zij worden in naturadat is mét de benoodigdheden zelve, verzorgd, en bij het einde van elke maand wordt hunne soldij hun door middel van bons betaald. Deze bons hebben in de opgestane provinciën geldswaarde in omloop, en be houden des te gemakkelijke;1 hun crediet, daar zij op eenen bepaal- den tijd meestal drie maanden luiden en nog steeds na verloop van dien tijd, door het bestuur der schatkist van don Carlosre gelmatig tegen goud-of zilvermunt ingewisseld zijn gemeenlijk tegen bollandscbe dukaten en eogelscbe twintig scbeilingstukken. Einde lijk twijfelt de briefschrijver in geenen deeleof de carlistische Wapenen zullen in den aanstaanden zomer-veldtogt beslissend zege vieren. Deze zijne hoop steunt voornamelijk op de denkwijs van ijet landvolk, hetwelk in alle deelen van Spanje, door dé mis handelde klooster-geestelijkheid opgezet, in don Carlos den bescher mer van het ware geloof vereert, en overal, Waar deszelfs vanen zich vertoonen bij geheele scharen onder dezelve zamenstroomt. 1 Men schrijft uit Weenen van den i6<h=» April dat de aarts hertog Ferdinand, alvorens naar Lembèrg te vertrekken een uit stapje naar Krakan zal maken om de aldaar gekantonneerde troepen te inspecteren. Uit Berlijn wordt het volgende gemeld Als gewoonlijk zal de koning ook dit jaar zich naar Toplitz be geven, om de voor zijne gezondheid zoo heilzame baden te gebrui ken. De monarch geniet den besten welstand en heeft dezen winter weinig van zijne gewone jicht aanvallen geleden. Overigens is het nog onzeker of de keizerin van Rusland herwaarts komt vermits men zegt dat zij dit jaar de baden van Ems niet denkt te gebrui ken. De keizer is daarentegen voornemens eene reis door de bin- uendeelen zijns rijks te ondernemen." De veldmaarschalk vorst Paskewitsch is den igden van War- schati naar St. Petersburg gereisd. Het officieel dagblad van St. Petersburg deelt nu de bijzonder heden der jongste schikkingen tusschen Rusland en de Porte mede, wegens de afdoening der oorlogsschatting bij het tractaat van Adria- nopel bepaald. Er blijkt uit, dat de schuld in April 1835 na het betalen of kwijtschelden van een aanzienlijk gedeelte, nog 34o,cioo beurzen of 170 millioenen turksche piasters bedroeg. Ten einde door eene geheele vereffeningalle sporen van den oorlog tusschen de beide rijken te doen verdwijnen en de banden van vriendschap naauwer toe te balenbad zich de sultan tot den rus- sischen gezant te Konstantinopel gewend, die den keizer, bij zijne Jerugbomst te St. Petersburg, in november des vorigen jaars het verlangen der Porte had doen kennen en weldra last ontving lot het aanknoopen van verdere onderhandelingen welke het teekenen van een verdrag op den 27sten Maart laatstleden ten gevolg had den waarbij de turksche regering zich verpligt heeft binnen vijf maanden, dus vóór deu 27stcn Augustus, eene som van 80 mil lioenen piasters te betalen na de voldoening waarvan de vesting Silistria zal ontruimd en aan turksche commissarissen overgegeven1 worden. De russische gezant heeft reeds een gedeelte dezer gelden ontvangen. Het artikel eindigt met te doen opmerken dat deze overeenkomst het onWedersprekelijkste bewijs voor de onbaatzuchtigheid en bil lijkheid der russische politiek oplevert en een nieuwen waarborg voor de handhaving van den algemeenen vrede, die het bestendig doel der wenscheu en pogingen van alle regeringen uitmaakt. Te Konstantinopel gelooft men dat de Porte zich in staat zal bevinden om de vereischte som lang vóór den bepaalden termijn en welligt binnen weinige weken af te doen. Gedurende het jaar i835 zijn te Konstantinopel 4^4 russische koopvaardijschepen aangekomenwaaronder 96 van Odessa en 55 van Taganrog. Volgens het algemeen gevoelen was de turksche vlootdie reeds gedeeltelijk is liitgeloopen en uit vijf linieschepen drie fregatten, zes brikken en twaalf kotters bestaan zalnaar Tripoli bestemd waar de kapitein-pacha den tegenwoordigen gouverneurdie voor Zijnen post niet berekend schijnt, door eenen anderen z"ou moeten Hoen vervangen en verdere maatregelen tot herstel van rust eu orde nemen. Het getal der opvoediogs-instituten in Ruslandwelke onder het opzigt van het ministerie van publiek onderwijs staanbedraagt Volgens statistieke opgaven, thans reeds i663van welke ongeveer 4°o door keizer Nicolaas sedert zijne troonsbeklimming zijn daar- gesteld. Het getal der kinderen welke de openbare scholen be zoeken wordt jaarlijksover de uitgestrektheid des rijks, met £uim zes duizend vermeerderd. De stoomvaart is thans te Oostenrijk op eenen zeer goeden %»e1g«ég«Ujj ïcne dsg die Trtet aeo der wige faiaixï verbaten baci en zich te Corfu Xante en elders heeft opa' gehouden is reeds den a8st«a te Smyrna aangekomen. De vaart tusschen Presburg en Konstantinopel wordt insgelijks regelmatig voortgezet en zal tot het begin van Octobertweemalen in iedere maand plaats hebben. FRANKRIJ K. Pabus, den 26»wn April. Eenige dagbladen deelen het volgende berigt mede: «De regering heeft naar alle militaire havens van dén oceaan order gezonden om alle gewapende vaartuigen naar Tou lon te zenden. Het eskader van de Antilles moet terugkeeffen en zich naar dezelfde haven begeven. Die maatregelen xijp het gcvplg van een besluit, gisteren in den raad op het paleis genomen. Men schijnt tert aanzien der zuidkust van Spanje die quasi-interventia of medewerking te willen volgen -waarvan Engeland liét voorbeeld gegeven heeft. Aan de spaansche regering zullen wapens en krijgs behoeften bezoTgd worden. Aan de soldatendie hun paspoort ontvangen is kennis ge gevendat de regering hun toestaat, om bij het algerijnscli legioen in Spanje dienst te nemen. Men wil nog steeds doen gelooven, dat de regering besloten heeft tot het ontruimen van Ancbna eu dat zij Om bet publiek daarop voor te bereiden de tijding van het verminderen der oos- tenrijksche arme'e gelijktijdig met die Van de ontruiming van Silis tria door de Russen heeft doen verspreiden. Een jongeling van aanzienlijken huifeVtrninac do St. Mauri aan het postkantoor verbonden beschuldigd van brieven weggeno men te hebben is veroordeeld tot 7 jaren dwang-arbeid en ten-, toonstelling. Brieven uit Neder-Canada berigten,dat te Quebec ontrustenda troebelen ontstaan zijn ten gevolge der verkiezingen voor de wet gevende vergadering. Vele lieden waren zwaar gekwetst en de opa roerlingen hadden verhaalde pogingen aangewend om eenige open- bare gebouwen in brand te steken. De financie-minister Campos, wiens beheer algemeen wantrouwe® verwekte, heeft zijn ontslag gekregenhetwelk vervolgèns Ook dooé den minister Sa de Bandeira en zijne overige ambtgenooten gevraagd is. De zamènsteüing van een niéuw kabinet scheen zeer toöeijelijfc te zijn. Men verhaalde bij het afzenden der brieven dat de mar quis Falenga daarmede belast zou wezen. De koningin had de gewone vergadering der Cortes met eeneaan» spraak gesloten dieals hoogst onbeduidend werd aangemerkt. Men verhaalde, dat het ombrengen der moeder van Cabreraop last van den generaal Mina, eene zoo diepe Verontwaardiging bij dó portugesche regering verwekt had, dat hare hulptroepen in Spanje last hebben bekomen om niet verder te trekken, zoo lang het niet zal gebleken wezen dat die generaal tot verantwoording deswege is geroepen. NEDERLANDEN. 's Gravenhage den a8'ten April. Het vertrek van H. M. de konin gin naar Berlijn is thans stellig bepaald op den eersten van de vol gende maand- Hoogstdezelve zal de route nemen van liier over De venter naar Oldenzaal en van daarover INoriiliorn opLïngen. Ment berekentdat Hare Majesteit zich twee maanden te Berlijn zal op houden. i HH. KK. HH.de prins van Oranje en hoogstdeszelfs twee oudste zonen zullen zichnaar men verneemtdingsdag naar Botterdam begeven, om van daar met de fraaije stoomboot de Batavier naar Londen te vertrekken. ABYEÜTENTIEÏV. UIT DE HAND TE KOOP tot den 4<i™ Me! i836, de navolgende Vaste Goederen, aankomende Me» vrouw VAw der SCHAFT te Leijden, te weten; j Onder Nieuwerkerk in Schou-wen, 5 B. 73 R. 11j E. WEIJE, in de 4^e mate, N». 21$ genaamd de Zuidslriepesectie B N°. 5y61 in pacht tot 11 November i836 bij JAN LEENDERTSE KLOET om f 247,5o den hoop in het jaar. En 3 B. 00 R. 79 E. WEILAND, in het Wester VieJ rendeel van Schouwen, in Groot Armhoek onder Haan- stede, verpacht tot 11 November .1837 aan MARINUS BEDE om f 97,40! jaarlijks. Nadere informatie te bekomen ten Kantore van Jonkh. K» W. de JONGE te Zierj1k2.eehij wien de voorzegde Goe deren tot bovengemeld tijdstip Uit de Hand te Koop zijn. De Notaris J. de KATER N z.zal ten verzoeke van MAARTEN JANSE BOOT, op Vrijdag den Mei 1836, des morgens ten 9 uren, op de Hofstede genaamd het Rietboscb onder Ellemeetveilen en verkoopen 2 VARE KOEDEN, 4 tweejarige VAARZEN, 6000 hossen D EK RIET pa een MESTPUT van on- geveer 80 voeren. ZIERIKZEE, 2 Mei 1836. Te Zivrikscebij de Wed. A. DE VOS en ZutWj Stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 2