FRANKRIJK. NEDERLANDEN. ADVERTENTIES. Bit kunt gij opmakenhoe hier alles aan het toenemen is en welke Waarde de gronden te dezer stede bezitten." Parijs, den uiten April. Men sprak ter beurze van een door Engeland en Frankrijk aan don Carlos gedaan voorstel. Er zou hem eene maand uitstel gegeven zijn om daarop te aulwoorden. De aard van dit voorstel is niet bekend. De berigten van het oorlogstooneel schijnen thans gunstiger voor de koningin te luiden. Volgens te Bayonne in omloop zijnde ge ruchten, zou Esparteroten gevolge van een gevecht, te Onate binnengerukt en don Carlos verpligt geweest zijnin allerijl de vlugt te nemen. Volgens sommigenzou hij zich naar Estella volgens anderen naar Orio eene kleine haven tusschen St. Sebas- tiaan en Guetaria begeven hebben. Een der voornaamste carlisli- sche opperhoofden El Rojois aan de in het gevecht tegen het vreemden-legioen bekomene wonde overleden. In hoe verre die geruchten geloof verdienen zal nader moeten blijken. Intusschen schijnt het zeker dat bij de Christino's wederom eenig meerder leven begint te ontstaan. Al de berigten komen daarin overeen dat men binnen kort in Kalalonie en Navarre belangrijke gebeur tenissen te gemoet ziet. De Carlisten schijnen bijzonder op het.oog te hebben door de linie der Christino's tusschen Pampeluna en de fransche grenzenheen te dringen. Ook verstarken zij met ijver Estella. Intusschen bevat een der dagbladen van Madrid een' brief uit het leger der Christino's waarin een treurig tafereel van deszelfs toestand wordt opgehangen. Daarin wordt zeer geklaagd over het gebrek dat bij hetzelve heerscht. Alle voorraad is uitgeput het voeder ontbreekter is geen stroo noch haver de zieken hoopen zich eiken dag meer en meer in de hospitaleu op, de kas van het leger is ledig de rekruten welke aankomen wel verre van het leger te versterken veroorzaken nog meer verlegenheid door den hongersnood, welke er heerscht. Men stelde zich, zoo als natuur lijk is niet veel goeds van dien staat van zaken voor en drong er op aan dat de regering wilde zij niet hebben dat het leger ge heel zou ten ondergaan, spoedig een einde aan deze dringende behoeften zon maken. Een Medisch Blad maakt melding dat eene vrouw te Passy ■woonachtig aan eene barer vingers pokken ontdekt hebbeode, door het melken eener koe ontstaan, zich bij deskundigen heeft vervoegd, en dat de vaccine uit de stof dezer pokken op 3 kinderen aange wend volkomen goed bevonden is. Ook in de Cournier Francais, Wordt berigt dat zekere doctor Bouscjuet te Cbaillot oorspronke lijke koe-pokstof zou hebben ontdekt. Deze ontdekking zou aan de inenting welke wegens gebrek aan oorspronkelijke slof, (die wegens het doorloopen van zoo vele dui- zende ligchamen hare kracht verloren had haar crediet begon te verliezen nieuw leven geven en dezen zegen des menschdoms be- Wa ren. Den I2itrn. De laatst ontvangene tijdingen uit Algiers berigten de aankomst voor Oran van de drie linieschepen die bestemd zijn om er de troepen in te nemen, welke uit Afrika terug moeten keereu. Voor haar vertrek heeft de maarschalk Clauzel zich hare tegenwoordigheid nog te nut willen maken; hij is den 28sten der Vorige maand aan het hoofd van acht duizend man naar den Atlas opgetrokken, om de beys van Medeah en Miliana in hun gezag te bevestigen en de onderwerping der volksstammen te ontvangen, die de stadhouder van Abdel Kader te Miliana tegen de Franschen in vijandschap hield. De maarschalk zou aan den bevelhebber Tous- souf y olmagt gegeven hebben om inde provincie Constantiae waar van hij tot bey aangesteld is, naar goedvinden te handelen, en deze wierf diensvolgens manschap aan in de oostelijke stammen ten einde een leger van ongeveer drie duizend man op de been te brengen, dat bij op zijne marsch naar Constantine nog dacht te vermeerde ren. Hij had op zich genomen die provincie te ouderwerpen en later ook Achmetbey tot eene capitulatie te noodzaken. In de volgende week wordt de maarschalk Clauzel te Parijs ver wacht. Men zegtdat hij bij de discussiè'n der kamer over de co- loniën verlangt tegenwoordig te zijn. Gisteren verhaalde men dat vanwege Engeland en Frankrijk een voorstel aan don Carlos gedaan en hem eene maand tijd gela ten was om zich daarop te beraden. Moeijelijk is het, voor de waarheid van dit gerucht in te staan. Nog werd gisteren verspreid dat don Carlos na een gevecht gedwongen geweest was volgens som migen naar Estella, volgens anderen naar Orio te vlugten; doch dit schijnt geen geloof te verdienen. De troepen der koningin kla gen over gebrek aan proviand en vooral over het getal zieken dat dagelijks bij het leger toeneemt. Te Yalladolid Santjago en Salamanca is de rust door de studenten gestoord geworden die oproerig bet afzetten van som mige hoogleeraars en andere ambtenaren geëischt hebben. De ko ningin schrijft dit gedrag aan opruijingen der vijanden van den staaf toe in eene waarschuwing, aan de studerende jeugd gerigt, waarin zij haur leedwezen over het gebeurde te kennen geeft en haar ver maant zich voortaan stil en bedaard te gedragen, daar zij anderzins strenge maatregelen zou verordenen om dit kwaad met wortel en tak uit te roeijen. Men zegt, dat bet garnizoen van St. Sebnstiaan een uitval gedaan en de Carlisten eerst tot een vrij grooten afstand verdreven heeft maar zich te ver gewaagd hebbendeveel volks aan krijgsgevange nen heeft verloren. De bezetting zou, door den nacht begunstigd, in de stad teruggekeerd zijn. Door zijne excellentie den minister van. binnenlandsctie zaken zijn dezer dagen tot geregelde uitvoering van 's konings besluit van 28 Februarij 1834, houdende nadere bepalingen op de teelt, de bereiding en den handel in meekrappen vastgesteld drie alge- meene instructiënte weten eene voor de plaatselijke besturen, eene voor de keurmeesters der meekrappen en muilenen eene voor de droogers stampers ondermans drijvers, en andere werk lieden in de meestoven welke instructiën zullen worden ingevoerd van af den i»ten Julj i836. Volgens deze instructiën, zullen de keurmeesters der meekrappen en muilen door de plaatselijke bestu ren elk voor zooveel deszelfs gemeente betreft, worden benoemd. Het getal keurmeesters zal voor elke gemeente twee of drie zijn, naar omstandigheden en even zoo veel adsistenten bestemd om als keurmeesters Ie worden opgeleid en om bij ziekte of vacature, als zoodanig te kunnen optreden. Voor bet keuren van ieder vat zullen de keurmeesters genieten van 4o tot 60 centen naar gelang zulks uit hoofde van locale aangelegenheden door de plaatselijke besturen zal bepaald worden. Voor de balen racin zal het keuren de helft zijn van hetgeen voor bet vat zal worden bepaald. Voor de tweede keuring der muilen zullen zij genieten a5 centen per vat; voor het wegen der ledige vaten zal als weegloon hetzij aan den weger, hetzij aan den keurmeester, voor elk vat worden betaald tieu centen. Uit 's Bosch schrijft men van den j4ien April: «Gisteren is alhier, door verloskundigen bijstand van den beer F. A. de Klerck; heel- en vroedmeester de echtgenoot van M. C. Mollschoen- en laarzenmaker, ofschoon vroegtijdig echter gelukkig bevallen van drie welgeschapene zonen dewelke echter allen na de geboorte zijn overleden. Opmerkelijk is de vruchtbaarheid de zer vrouw daar zij reeds vroeger tweemaal van twee kinderen is bevallen geweest; zoodat zij in den tijd van drie- en twintig maan» den en vijf dagen zes zonen en eene dochter ter wereld heeft ge» bragt." BEKENDMAKING. De Commissie ter Uitdeeling van SOEP aan behoeftigenj binnen deze Stad, hare Werkzaamheden over liet afgeloopen Wiri- tersaizoen geëindigd hebbende maakt met dankbare erkentenis aan de Inschrijvers bekenddat zij door bunne medewerking in staat is geweest, om, gedurende dezen Winter, ruim 5i,ooo Por- tié'n voedzame en verwarmende SOEP uit te deelen alsmede, dat op Maandag den 2Jen Mei aanstaande, des morgens te elf ure, in het gewone Lokaal de Rekening en Verantwoording over bet afge loopen dienstjaar zal worden gedaan; de Inschrijvers uitnoodigende 0111 daarbij te willen tegenwoordig zijn ten einde dezelve le hel pen opnemen en sluiten en daarna over te gaan tot het verkiezen van andere Leden der Directie in de plaats der aftredenden terwijl een ieder, die nog eenige Pretentiën over het afgeloopen dienstjaar van de Commissie te vorderen heeft verzocht wordt om zich daarmede, met overlegging van de noodige bewijzen, zoo spoedig mogelijk bij den Heer J. T. BET HE, Thesaurier der Commissie aan te melden. Zierikzee, den iBden April i836. De Commissie voornoemd, W. D. de JON G E vt. Ter ordonnanlie van dezelve J ISEBJREE MOEJNS.' PAULUS BLOM, zoo voor zich als in betrekking van Vader en Voogd over zijne minderjarige kinderen, in huwelijk verwekt met wijlen K. VOS zal met autorisatie der Regt- bank van Eersten Aanleg te Zierikzce ten overstaan van den beer Vrederegter over het Kanton Brouwershavendoor bet ministerie van den Notaris J. de KATER Nz.op Maandag den a&m Mei i836 des voormiddags ten 10 uren, in liet Gemeentehuis le Haamstede, eerst in perceelen en daarna in massa veilen en verkoopen Eene HOFSTEDE met 19 B. 5i R. 35 El KOORN-, WEILAND en BOSS CHEN staande en gelegen on-, der Haamstede, op den Westeren ban van den Duine en in het Wester-Vierendeel van Schouwenin verschillende bevangen en nummers. Zullende voorts des anderendaags, des morgens ten 9 uren op bovengemelde Hofstede worden geveild 3 WERKPAARDEN, 6 MELK KOE IJ EN,. tweejarige V A A R S 1 Jaarling 2 L O O P V A R KE N S KARNHOND, 1 JAGTHOND, eene partij BOT) W- en M EL K G E R EE DSC H A PP E N MEST PUT en hetgeen meerder zal worden geveild. Alles bij Plakbil jelten breeder omschreven. Uit de hand te pachten, om dadelijk te aanvaarden Een bnn- der 68 Roeden 11 ellen Weiland, gelegen in het Poort-Am bacht van Zierikzeeaan het Eerste Weegjc nabij den West- Havendijk te bevragen bij den Notaris J. P. van BORREN- DAM te Zierikzee. SS De Notaris J. de KATER Nz., zal ten verzoeke van MAARTEN JANSE BOOT, op Vrijdag den 6'hj» morgens ten q uren op de Hofstede 's Gravenhage den i4dcn April. H. K. K. H. mevrouw de prin ses van Oranje, wier weldadigheid en teedere zorg voor het goede 200 zeer bekend zijp heeft óp daartoe gedane voordrag!eene aanzienlijke gift gezonden voor de slagtoffers van den brand, welke op den 3i'«n Maart 11., te Zaandam, in de buurt van het huisje vaD czaar Peterheeft plaats gehad, en wel in het bijzonder voor den ongelukkigen wagenmaken Vinger^ het Rietbosch onder Ellerneei, veilen en verkoopen: 2 VARE KOE IJ EN, 4 tweejarige VAARZEN, 6000 bossen DBKRIET, eu een MESTPUT van ou- geveer 80 voeren. Te Zierikzeebij de Wed. A. DE VOS en Zoon, Stadsdrukkers.

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 2