AANBESTEDING. NIEUWSTIJDINGEN. DUIT SC HL AND. FRANKRIJK. !@T.Ü Koninklijke Nederlandsche LoterijX ADYEflTENTÏEN. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, feijn voornemens op Vrijdag den 8«en jjprH aanstaandedes middags ten Raadhuize aldaar, publiek bij inschrijving en mijning aan den tniusteischenden aan te besteden De uitvoering van TimmerwerkMcls'élwerk, benevëns Smids- iveek en Maljeniers warenaan de- Stedelijke Gebouwen en Voorwerpenbinnen en buiten de Stad, met de daarvoor lenoodigde Leverantiën. Het Bestek zal acht dagen vóór de Besteding ten Raadhuize voor He belanghebbenden ter lezing leggen terwijl de aanwijzing op deze werken acht dagen vóór de Besteding door den Stads Architect gedaan en van heden af de noodige inlichtingen aldaar verkrijg baar zijn. Zierikzee, den ?.8slca Maart 1836. Burgemeester en "Wethouders voorn'! DE CRANE, vt„ Ter ordonnantie van Dezelven De Stads-Secretaris "W. J. P. KSOEF. Frankfort den ais'en Maart. Sedert eenigen tijd deelt het dag blad van Augsburg geene bijzondere berigten uit Griekenland meer mede. In een van deszelfs laatste nommers heeft dat blad ie kén nen gegeven dat het daartoe wel in staat zou zijn, doch dat het de schuld der redactie niet was dat dezelve werden teruggehouden. Dit beteekende zoo veel als dat de beijersche censuur zijne toe stemming tot het openbaar maken dier bijzondere berigten had ge weigerd. Naar men meeiitis de reden daarvan hierir. gelegen, dat in de genoemde berigten de toestand van Griekenland gemeen lijk vrij wat ongunstiger werd voorgesteld dan in de officiële tijdin gen, hetgeen der beijersche regering niet aangenaam schijnt geweest te zijn. Elders heeft men brieven uit Griekenland ontvangen welke de waarheid bevestigen van hetgeen door het augsburgscbe blad van tijd tot tijd is bekend gemaakt. Daarin wordt een donker tafereel van de gesteldheid van Griekenland opgehangen. De openbare kas sen zijn uitgeput; in l|et bestuur heerscht verwarring; alles is op eenen te grooten omslagligen en kostbaren voet ingerigt. Van de zedelijke gesteldheid der grieksche natie wordt in genoemde brieven meda geene gunstige beschrijving gegeven. Men wanhoopte genoeg zaam aan bet welzijn van Griekenland, ten zij er spoedig kracht dadige en afdoende maatregelen genomen werden. Verder wordt uit den Archipel gemeld dat er zich weder zeeroovers in die wa teren vertoond hebben. Onlangs is een oostenrijksch koopvaardijschip door drie roovers aangevallen, hetwelk echter, door de tegenwoor digheid van geest des kapiteins nog heeft weten te ontkomen. Ook een tweede oostenrijksch schip is door roovers vervolgd. Z. M. de koning van Bëijeren zal later van Athene vertrekken dan men gezegd heeft; hoogstdezelve zal eerst tegen het laatst dezer maand de terugreis aannemen en wordt den ipden of i April te Munchen verwacht. In de courant van Bremen wordt van den 17<fen Maart het volgende berigt uit Kiel van den 1medegedeeld: Door brieven uit Koppenhagen verneemt men, dat de vesting Cronborg de beheerscheres van den Zond, welke tot beden met slechts weinige stukken geschut was gewapend thans in volkomen staat van toerusting en ontzagwekking wordt gebragt. Ook een ge deelte onzer vloot wordt in dienst gesteld en is men reeds bezig eenige daartoe bestemde linieschepen op te takelen. In deze maat- ïegelen ontwaart men niets dan het noodzakelijke gevolg der toerustin gen van andere zeemogendheden en een maatregel vaü voorzorg ter betere verzekering van de onzijdigheid in alle mogelijke gevallen. Een molenaar te Neumark, in Pruissen heeft een mecha niek toestel uitgevonden waardoor de zwengels van den molen bij plotselijken storm, of omkeering van den wind, dadelijk in rust kunnen gebragt worden. Hij heeft daarvoor een patent be, bomen. Pakijs, den 22sten Maart. Thans zegt men, dat de fransche re gering besloten heeftniet tusschen beide te komen in de spaan- sche zaken, en het aanzoek van wege Spanje tot die interventie dat door Engeland ondersteund zou zijnop de stelligste wijze heeft afgewezen. Men wildat de regering eene nota aan den spaarischen minister JMendizabal gezonden heeft, om hem baar misnoegen over den moord van Cabrera's moeder te kennen te geven en te waarschuwen dat ïijzoo die wreedheden ongestraft bleven of herhaald werden, da delijk haar hulpcorps zou terug roepen of aan alle Franschen, die in Spanje dienenorder geven zou om naar hun land weder te bomen. Nog altijd spreekt men van gevechten, die ten nadeele der Car- listen zouden uitgevallen zijn doch waaromtrent men geene juiste rapporten heeft. De troepen der koningin hebben bij eene dier ontmoetingen te Orduna den jongen colonel Elio, een officier van veel verdienstenverlorendiede Carlisten aan het hoofd der ruiterij nazettendedoodgeschoten is. Den izJenmoet te Artaban een bloedig treffen tusschen de hoofd- rnagt der Carlisten en den generaal Espartero plaats hebben gehad •waarbij de Carlisten bet onderspit gedolven en vijftien honderd ge- bwetsten bekomen hadden. Don Carlos was den te Durango en is dien dag naarEIorrio vertrokken waar bij zijn hoofdkwartier opgeslagen heeft. De ge neraal Cordova stond met twintig duizend man nabij Yittoria en de generaal Eguia bad acht en twiutig bataillons op drie liniè'n gefor meerd om de verdere bewegingen van de troepen der koningin in bet oog te houden. op De koningin van Spanje beeft bij een besluit Van den pb-ir i weinige uitzonderingen na, alle kloosters conventen f .CflHegieny congregatiën en andere monniken gestichten zoo hl Spanje als de aanhoorige eilanden en afrikaansche bezittingen, afgeschaft, daar onder begrijpende die der wereldlijke heerender vier militaire or den en von St. Jan van Jeruzalem. Te Valencia '.is de rust gestoord geworden en beeft dc- kapi tein-generaal zich genoodzaakt géjiiêii-zij n "oppër'Bevël néder te leggen en de vlugste nemen. De rust is niet eerder hersteld dan nadat de gevangenen die bij eene vorige beweging werden in hechtenis" genomen, in vrijheid waren gesteld; en aan een derzelve, zekeren Mendéz F igo de post van kapitein-generaal was opgedragen. NEDERLANDEN. Utrecht, den a^ten Maart. Het aanstaande feest Van het aooja- rig bestaan academie in de eerste helft der- maand "Junij aart- staands zal, naar men verneemt luisterrijk zijn. Onder anderen zal aan de maskerade voorstellende dan iatogt vin prins Maimtt binnen (Etende na de overwinning van Nieuwpoort, 3 Julij jjoo, alles te koste worden gelegd. De hoofdpersonen welke hierin zullen voorkomen zijn prins Maurits van Nassau graaf Juslinua van Nassau, graaf Hendrik Frederik van Nassau, Lodewijk Guci- ther van Nassau Ernst Casimir van Nassau don Francisco de Men- dosa, admirant van Arragon. De costumes van deze hoofdpersonen zullen prachtig zijn terwijl de verscheidenheid der nederlanuióhe, engelsche, duitsche, fransche en spaanscbe edelen officieren en soldaten, de garde van Maurits, de gevangenen en de fiere Neder landers dragende de veroverde vaandels, (i5o in getal) aan het geheel eene bevallige levendigheid zullen bijzetten, waartoe ook veel bedragen voorstelling der afgevaardigden uit Hollands staten op eenen wagen waaronder Johau van Oldenbarneveld en Jacob Huijgens genoemd worden. Men moet hierbij echter niet vergeten, dat de vete tusschen Maurits en Oldenbarneveld juist toen is ontstaan daar in de eerste vreugde der overwinning aan Maurits menig woord ontviel, waarin Oldenbarneveld zijne zucht töt meerder gezat» meende te bespeuren. Het denkbeeld nogtans dezer voorstelling, nationaler dan dat van eenen engelschen wedloop, waarvan gesproken wordt, zal ge wis zijne werking niet missen bij landgenoot en vreemdeling, en is muzenzonen waardig die voor vaderland en oranje in de velden van Hasselt en Leuven de roemrijke gelieugenis van Nieuwpoort in de daad'hebben teruggeroepen." In den nachttusschen ditigsdag en woensdagontstond te Rotterdam brand in een locaal aan bet vasteland, dat inzonderheid tot vervaardiging en bewaring van kisten voor den handel diende', er. waarin ook eene groote hoeveelheid ligt ontvlambare stof lag opgeslagen. De brand nam zoo snel tos, dat niet slechts het pand binnen korten tijd geheel vernield is maar ook de belendende fraaijevoor weinige jaren gestichte stads school geheel onbruik baar is geworden terwijl de woning van den onderwijzer en eenige aangpenzenzende kleine huisjes in de baan, beduidende schade heb ben geleden. De ijver bij de blussching en de orde die te mid den van deze rainp bewaard is worden algemeen geroemd. Uit Antwerpen schrijft men dat de stormen van de vorige week aanmerkelijke overstrdomingen te Grammont, te Pienaix en te Audenaerde hebben veroorzaakt onder anderen werd uit Renaix gemeld dat bij menscbengebeugen bet water zoo boog in de stad niet gerezen was. Vele huizen hadden schade bekomen zelfs was eene vrouw, door bet plotselijk stijgen van het water, in baar bed bijna omgekomen. Te Audenaerde bad bet water insgelijks tot r3> a 4 voeten boog in de buizen gestaan. Vele klejne bruggen waren door den sterken stroom vernield. Een brief in de Bengal Hurkaru deelt de volgende daadzaak mede: Jongstleden maand beeft onder de muren der stad Jeypore eene poging tot suttie of weduwen-offer door hqt vuur plaats, gehad. Ik was in tijds daarvan verwittigd, en zag eene menigte volks uit de stad zich naar Murda Haida begeven. Toen ik ter plaatse aan* kwam stond de weduwe reeds op den brandstapel. Zoodra de vlammen baar bereikten, sprong zij er af, zij werd er op terug geworpen. Zij ontrukte zicli ten tweedemale aan het vuur. An dermaal wierp men haar er in. Zij ontvlugle het ten derden male en nu trad de policie van Jeypore tusschen beide en verwees de zaak voor den Rawul die bevel gaf, niet langer geweld te bezigen. Diensvolgens werd de weduwe behouden, en nam zij de wijk in een onzer hospitalen, want anders ware zij uit bet district verjaagd ge worden. Dit geval levert onder vele andere een nieuw bewijs op, dat in zeer vele gevallen, de ofFerhande een voorbedachte moord van wege de bloedverwanten van wegen bet slagtoffer is. VIJFDE KLASSE. Drie en twintigste Lijst. N". 13167. 1000 1098 - 1000 Vier en twintigste Lijst. N°. 16846. ƒ70 pr., f 2000 Heden verlosle zeer voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, JOHANNA van W E Z E L gelieliie Huisvrouw van A. GUDDE. Zierikzeeden 27sten Maart i836. Bij G. WIERINX, op de Nieuwe Haven, zijn te he- komen beste Gerookte WESTPHAALSCHE HA M- M E N a 26 Cts.. de f> Oneen en Gedroogde GELDER SC HE WORST, a 4o Cts. de 5 Oneen. Te Z ierikzeebij de Wed. A. DE YOS en Zoon, Stadsdrukkers,' X

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 2