ïèi EIERIRZEES€HE Dingsdug isafi'. courant; 2 Februari}. BESTEREN en ADMINISTRATIEF. Nationale Militie. NIEUWSTIJDINGEN. DUITS.CHLAND. GROOT-BRITT ANKIEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIFAÏIKZF.E Brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de eerste zitting van den Militie Raad in deze Provincie voor dit Kanton zal plaats hebben op Donderdag den ï$ieQ Februarij 'aanstaande des voormiddags io uren in de Abdij te Middelburgs voor welken Raad zullen moeten verschijnen de Vrijwilligers en de voor ée'n jaar vrijgestelde Lotelingcn welke een dienstpligtig Nummer hebben getrokken, en behooren tot de ligtingen voor de Nationale Militie, van de jaren i832 i833 1834 i835; ten einde hunne redenen van voortdurende vrijstelling op nieuw met behoorlijke bewijzen te staven zullende de zoodanigen welke niet compareren, geacht worden geene reclame te hebben, en mitsdien Voor de dienst worden aangewezen. Zierïkzccden 3o$ten Januarij i836. Burgemeester en Wethouders voorn1*. DE CRANE, vl., Ter ordonnantie van Dezelveu De Stads Secretaris W. J. P. KROEF. Frankfort den z4steB Januarij. Brieven uit Berlijn behelzen nog eenige nadere berigten omtrent het ongeluk, Waardoor de reis van prins Karei naar Petersburg is afgebroken. Daartoe behoortdat deze prins met zijnen broeder eene weddingschap had aangegaan dat bij in honderd uren te Petersburg zou zijn. Daardoor zou het dan ook te verkjaren wezen dat de togt des avonds bij tnislig we ider is voortgezet terwijl het spoor der wegen bij den diepen sneeuw ïiaauweiijks te herkennen was. Eenige jonge lieden uit Oostenrijk zullen eene reis naar het Oosten ondernemen, om in Egyptens gebergten de mijnen te ouder- xoeken. De onderkoning Mehetncd Ali zal de volvoering van hun plan be vorderen. - Naar men verneemt, zal binnen kort (e Berlijn eene wet het licht zien tegen den handel in vreemde effecten. Yelen beschouwen dien maatregel als zeer noodzakelijk daarvooral in de laatste tijdenvele aanzienlijke huizen door het onbezonnen op tijd koopen dier vreemde schuldbrievente gronde zijn gegaan. Het groote ordensfeest is te Berlijn den 20sten dezer weder met groote plegtigheid gevierd en zijn al degenen die gedurende bet laatste jaar met ordensteekencn waren beschonken den koning voorgesteld en daarna vorstelijk onthaald geworden. De hofpredi ker dr. Eylert heeft, in de godsdienstige redevoering, bij deze ge legenheid gehouden het denkbeeld ontwikkeld dat getrouwheid uit een godsdienstig beginsel voortgevloeid het beste middel is om den mensch te veredelen en hem aan zijne bestemming te doen be antwoorden. «Alleen daar,-—dus sprak hij onder anderen, waar men in alle betrekkingen en tót in het minste getrouw is aan goddelijke en inenschelijke instellingen kan en zal vrede, eendragt eu geluk ir. paleizen en hutten wonen.'* Ook in Silezië wordt de zucht tot het aanleggen van ijzeren Spoorwegen levendig en belooft men zich daarvan inzonderheid veel nut voor de eigenaars der groote kolenmijnen dewijl zij hunne kolen met veel geringer kosten dan thanslangs zoodanige wegen zouden kunnen vervoeren. Nadat te Krakau eenigé lieden om politieke oorzaken zijn in Hechtenis genomen hebben aldaar verscheiden moorden plaats ge grepen die aan wraakzucht en wrevel over de waakzaamheid der Autoriteiten wofden tóegeschreven. Te Weenen zijn brieven uit Griekenland tot den a4sten De cember ontvanger volgens welke het verblijf van den koning van Êeijeren aldaar op den duur veel genoegen gaf. Die monarch betoonde de grootste zorg voor het welzijn van den Staats-kanselier iion A'rmaiispergwiens gezondheid nog altijd wan kelende is, en gaf ook blijken van booge achting voor zijnen ge Zant aan' het grieksche hofden staatsraad vort Koheil. Üit Belgrado werd gemeld dat de hernieuwde oproerige bewe gingen in. Albaniëdoor de krachtige maatregelen van Rurnèly-PFa tessygeheel onderdrukt waren. -Uit Semlin meldt men van den a6sleu December. «Sedert i'83o hebben wij geen zoo sterken winter gehad dan thans. De Tartaren die de brieven wit Konstantinopfl overbragten, ziju on derweg doodgevroren/* Uit Rome, van den !2den Jahuarij, meldt men, dat aldaar èen diefstal met braak in de S£. Pefri-kerk gepleegd was. Derge lijke misdaad, waarop de straf des doods stond was in Rpme iets ongehoords. De dieven waren gevat. Voorts wordt bij herhar ling gewag gemaakt van de buitengewone koude, die in Italië, eu over 't geheel in het zuiden van Europa heerscht. Bij vergelijking met de aanteekeninger* van vroegere jaren bi,eek het, dat te Rome geen winter zoo streng en aanhoudend was geweestals 3e tegen* woordige. De Romeinen zagen dan ook met verbazing het schaatsen* rijden van eenige Duitschers op het meer der Villa-Borghese; een schouwspel j dal zij nooit Ivadden gezien. Het oostenrijksche regeringsblad deelt berigten uit Turin mcde$ waarin de geruchten "wegens onlusten op hét eiland Sardiniëdoor fransche dagbladen verspreid, stellig tegengesproken worden. Nopens het jaargeld dat gemeld eiland aan wijlen de koningin Maria Theresict betaalde, meldt men wijders het volgende*. «Dit jaargeld bedroeg geen 60,000 maar slechts 25,ooo daalders. Het werd, zoo lang de koningin Maria Thcrcsia leefde betaald ook nog onder de regering van koning Karel Felix die zulks echter meende te moeten vergoeden dcor de kwijtschelding van eene belasting, welke voor het aanleggen en herstellen van wegen geheven werd. Maar sedert de troonsbeklimming van den thans regerenden koning is dit jaargeld niet meer betaald geworden." Het weigeren der toelating van een koninklijk fregat in eene der havens van Sardinië, wordt in deze berigten alleen daaraan toegeschreven dat alstoen de cholera teGenué* beerschte en men dat fregat zonder het houden van quarantaine niet heeft willen toelaten. Men heeft de officiële tijding ontvangen, dat de koningin var* Napels van een' zoon bevallen is. Uit Napels wordt gemeldtdat bij gelegenheid dezer heugelijke gebeurtenis, eene algemeene kwijt schelding voor de staatkundige veroordeelden zou verleend worden» Londen, den Januarij. De alhier residerende agent van bet spaansche gouvernement de kolonel Carbonel is sedert kort met verdubbelden ijver werkzaam in bet verzamelen van manschappen f krijgsbehoeften enz., ter versterking van bet britsche legioen onder den generaal Evans iti de baskische provinciën 9 tertrijl hij ook ho vendien afzendingen van wapenen en buskruid naar Barcelona doet. Ieder dag bijna zendt hij een vaartuig af, hetzij met manschappen, of met paarden of met oorlogsbehoeften. Donderdag avond tussciien n en 12 uren werd de nabuur^ schap van Islington in de uiterste ontsteltenis gebragt door eeneti zwaren slag waardoor de huizen op derzelver grondvesten schud- deden en de ingezetenen uit den slaap gewekt in menigte naar de straten snelden, nieenende dat het eene aardbeving was. Spoe dig echter werd de ware reden ontdekt, en bevonden dat de schok was veroorzaakt door het springen van den ketel van eene stoom machine. nieuwelings opgerigt in een huis op de nieuwe veemarkt. IN iet alleen de geheele machine, maar ook het gebouw zelve was vergruisd en de brokken over de geheele markt verspreid. Regts van de plaats, waar de ketel gestaan had, werd het verschrikke lijk verminkte lijk van eenen der werklieden en niet ver van daap dat van een ander man gevopden op een afstand van ongeveer 5o yards, aan de andere zijde, vond men een' derden werkman op den rug, en nog twee anderen op liet aangezigt liggen,, alle drie in eenen staat van volkomen bewusteloosheid en zwaar gewonde De/e drie ongelukkigen zijn dadelijk naar het gasthuis gebragt al. waar zij tot kennis gekomen verklaarden, naast den ketel gestaan te hebben toen die sprong. Er was weinig hoop op hun herslej. De Romnoyeen schip dat het 27510 regemcrit infanterie naar de Kaap de Goede Hoop gebragt heelt, is te Portsmouth terpg gekomen. Bij het vertrek van dien bodem van de Kaap was er alles stil en hielden de Kaffers zich rustig; evenwel had men on geraden gevonden om bet g33t=' regement dat met dc Ronmey ive- derkeeren moest, voor alsnog naar hel vaderland terug te zenden, Van wege de braziliaansche legering is aan Zr. Ms. secretaris van staat voor de buitenlandsche zaken kennis gegeven dat de ha vens der oproerige provinciën van Para in een staat vau blokkade verklaard zijn. Onlangs vond een kerkmeester eenen timmerman bezig met iets in de kerk te vermalten en verzocht hem eene pin te willen slaan in eenen pilaarom er den hoed te kunnen aanhangen» De op volger van den kerkmeester daagde denzelven voor het geregtshof, en de beslissing was tegen den kerkmeester. Hij beriep zich op een ander geregtshof, eri vervolgens op een derde, alwaar hij regt be kwam. Beide partijen werden echter veroordeeld tot bet betaleii der kosten welke niet minder dan 700 pond sterl, beiiepen. Te Limerick, in Ierland had een man welke zich a*n hel misbruik van sterken drank bad schuldig gemaakt gezworen om in vijf jaren tijds geen sterken drarik weer te gebruiken. Op Kers avond des vorigen jaars die vijf jaren vervuld zijnde, ging bij, vol gens oudere gewoonte, weder naar de herberg van waar bij he" sclionken naar zijn huis teiug keerde. Des ai'deretidaags vond mea hem dood in zijn bed liggen. Onlangs heeft men tusschea )fork, en Önngbeuse een fraai en

Zierikzeesche Courant | 1836 | | pagina 1