Advertentiën. BEKENDMAKING. Onze dagbladen vermeiden dat bet huwelijks-contract tusschen de koningin van Portugal en prins Ferdinand Augustus van Saxen- Coburg den 7<len te Coburg is geteekend, en dat de jonge vorst zoodra mogelijk naar Lissabon zoude vertrekken. NEDERLANDEN. 'Graveniiage den oosten December. Gisteren is er brand ont- fetaan op de buitenplaats Oud KUngenda alaan den leidscben straat weg toebehoorende aan den beer mr. D. Donker Curtius ver oorzaakt door .de vroegere misbouwing van eenen schoorsteen. Twee bovenkamers, een gedeelte van den zolder en eenigte binten zijn verbrand. Aan de spoedige en bedaarde hulp d ar bijzijnde. bewoners is bet gelukt den brand te blusschen zoodat bet ge bouw verder bewaard is gebleven. Hetzelve is .verwaarborg.il ten kantore van de heeren de Jong en Comp. te Amsterdam. Uit Arnhem schrijft men van den iS^en dezer: "Volgens berigten van den Bovenrijn was er veel drijfijs uit de Lippe en de Rhoer gekomen, zoodat de scheepvaart daardoor schijnt gestremd geweest te zijn. Dit is reeds dc tweede reis, gedurende dezen win ter dat de Bovenrijn met ijs bezet is geweest, terwijl de beneden rijn er tot dus" verre vrij van gebleven is. Wij hebben ook dezer dagen in onze streken geen vorst gehad." In den nacht tusschen den 13den en i4ften beeft men te Keulen dc Piijnbrug weg genomen, uithoofde van het drijfijs. In Noord-Duitscbland beeft bet iu de laatste dagen ook sterk gevroren. In de Frankfurter Ober Postamtszeitungvan den i yilen dezer, leest men onder de mengelingen het volgende lntwelk wij te lie ver overnemen omdat liet tot een bewijs strekt dat bet gedu rende de laatste vijf jaren zoo zeer miskende karakter en gedrag van onzen geëerbiedigden koning buiten 's lands meer en meer begint geacht-en naar waarheid beoordeeld te worden: Welk vorst heeft het meest van de onregtvaardigheid van onzen lijd geleden P »Ik antwoorde onvoorwaardelijk die vorst, die de meest zede 3ijke ernst de gesïrengstc regtvaardigheid de opgeklaardsfe inzig- ten in de dierbaarste aangelegenbeden des le\ens, in den godsdienst, in de kerk en in den staat voor de geheele wereld beeft aan den dag gelegd! De maat der onregtvaardighedenwelke bij ondet von den beeft is de spiegel zijner waarde. G"en regent die dc aan gelegenheden van zijnen vorslelijken broeder uit dit tragi-che oogpunt beschouwt zal twijfelen dezen lof toe te kennen aan dat gekroonde boofd dat van den troon den zegen der voorzigtige en verblij dende beschaving over den ondankbaarsten van alle, aan Duitscli- lands grenzen wonende volksstammen, over de Belgen heeft uitge stort. Het is de Koning der Nederlanden. Aan hern zal ook zelfs degeen die thans op den belgischen troon zit, ongetwijfeld dezeri lof toekennen wanneer bij in een gelukkig oogenblik, de geheim ste stem van zijn hart raadpleegt." Den 22stcn. Uit Dordrecht wordt van den 2isten het navolgende gemeld: «Gisteren heelt zich op de rivier voor deze stad voor het eerst drijfijs vertoond en in den aigeloopen' nacht heeft zelfs cle rivier eenen korten lijd vastgezeten. fjerien is zij vol drijfijs. De stoomboot tusschen deze stad en Rotterdam heeft deu dienst moe ten staken, en alle vaart is gestremd." Men verneemt dat de beide prinsen Willem en Alexander zijn benoemd, de eerste bij de afdeeling grenadiers, de tweede bij bet korps koninklijke jagers, tot kolonels effectief. De beide kolo nels zuilen elk eene aan bunnen rang verkuochte eervolle bestem ming bekomen. Men meldt uit Amsterdam bet volgende: «Laatstleden vrijdag is uit de derde verdieping van een huis in de Agnietenstraat een jongeling naar beneden gestort doch op een voorbijgaand manspersoon gevallen aan welke omstandigheid hij waarschijnlijk het behoud van zijn leven heeft te danken; intusschen was de val zoo geweldig dat 'hij het dijbeen heeft gebroken bet- welkgezet zijnde, thans geen gevaar vertoont. De man, op wien de ongelukkige was gevallen is met den schrik en eenige ligte kneuzing vrijgekomen; een hoed dien hij op het hoofd had welkte gunstig mede, doordien dezelve den val eenigermate brak. »De geweldige noordelijke stormwinden, vergezeld van sneeuw- buijen hebben zalurdag een1 hoogen watervloed veroorzaakt, en bier en daar schade te weeg gebragt. Ook werden onderscheiden schoorsleenen en boomen door den wind omvergeworpen ja zelfs enkele personen in bet water gedreven of anderzins beschadigd naar men verzekert moeten zelfs eenige werklieden onder eenen ingeslorten muur zijn bedolven geworden." Naar men verneemt beeft Z. M. dezer dagen bet plan eener nieuwe voor de provincie Vriesland, te openen geldleening, ten bedrage van ƒ100,000, tegen Lpch goedgekeurd. In Engeland worden tegenwoordig aanhoudend kopermijnen ontdekt. Onlangs werd op de landgoederen van lord Dworben in Anglesen, niet ver van de mijnen Parijs en Mona, eene rijke koper mijn ontdekt. Zij is op vele plaatsen zeer zuiver en beider, zeifs merkeliik zuiverder dan de kopermunt van 1799. Nu rijst de vraag op, welke de geologen en al degenen, die in zulke dingen belang stellen, mogen beantwoorden of de meer volmaakte slaatwaarin bel koper werd gevonden in vroegeren tijd wel ligt door de eene of andere groote geweldige hitte is te weeg gebraat zoodat bet erts van den rotssteen werd afgescheiden en in gesmolleu toestand de gedaante aannam, in welke bet thans wordt gevonden. Deze ont dekking komt te zeer gepaster uur, vermits de mijnen van Parijs en Mor.a die gedurende zulken geruimen lijd eene bron vap on- metelijken rijkdom voor derzelvcr eigenaars waren en aan bonder den arme huisgezinnen winstgevende arbeid verschaften nagenoeg schijnen uitgeput te zijn. Uit Vlissingen wordt van den 2isten dezer gemeld: Gisteren avond ten half 9 ure is Helena Belderok te buis hoorende in bet gasthuis alhier, en zich daarheen begevende, aan de ijzeren brug in het water gestort; slechts met groote moeite is het aan den persoon van P. II. Buijl gelukt, haar, ofschoon gewond, te red den zijnde sij aanstondsdoor tuajchenkomst van den heers com missaris van poiicie naar bovengemeld geslicht gebragt, waar fcij zich thans, buiten gevaar, bevindt. Het strekt ons tot bijzonder genoegen te kunnen berigten dat de edelmoedige pogingen van den beer A Buysch te Vlissingen ooi door toewijding zijner talenten dienstbaar te zijn tol verbetering van bet lot des ongelukhigen kanonniers van der Bolwel ke beide zijne armen door het springen van granaten beeft verloren met bet beste gevolg zijn bekroond. Een door dien schrijver ver vaardigt! tooneelspel ten titel voerende: Het kasteel vqn TourviÜc of de Hollandsche zeelieden in Frankrijk en door hem ten voordeele van genoemden ongelukkigen krijgsman uitgegeven-, Reeft ee.n getal van 3ooo inteekenaren opgebragt zoodat een tweede druk dparvan noodzakelijk is geworden. Is de heer Buysch reeds door vroegeren tooneel-arbeid gunstig bekend dit laatste stuk heeft bijzondere goedkeuring mogen ontvangen, zijnde hetzelve op den Amsterdam-» schen schouwburg bij herhaling, voor een zeer talrijk publiek met groote toejuiching opgevoerd. De Siamescbe tweelingbroeders Eng en Chang, die door eene zonderlinge speling der natuur vóór op de borst, door eenen vleesch achligen band, zijn aaneen gegroeid, zoo echter dat zij vrijelijk al de leden hunnes ligebaams bewegen 'kunnen, zijn thans le Parijs aangekomen. In 1829 uit Siam naar Noortï Amerika overgebragt, gingen zij vervolgens naar Engeland, maar in Frankrijk wilde de poiicie ben niet toelaten Zij zijn.toen naar Amerika teruggekeerd, en thans is bet bun vergund geworden zich ook te Parijs te laten zien. Zij zijn thans 25 jaren oud en 5 voeten boog, ofschoon Eng een weinig kleiner en iels minder sterk is dan Chang. Zij zijn vol maakt gezond, zeer vlug ip hunne bewegingen en zwemmen zelfs met veel behendigheid. Hunne verstandelijke vermogens zijn goed ontwikkeld.; zij spreken engelsch maar hunne moedertaal hebben zij vergeten. Zij spelen het damspel maar alleen met andere per sonen toen men hur. voorstelde, z:j zouden eens te zamen spelen, maakten zij de aanmerking, dat dit even zonde zijn, alsof de regterhand tegen de linker ging spelen. Alle ligcbamelijke aandoe ning gevoelen zij te gelijk. Zij krijgen te gelijk eetlust en worden te gelijk verzadigd, zij slapen tegelijk in, en worden tegelijk vvak~ ker ja dien de een gaarne ziet die is ook den anderen aangenaam- Aan boord van bet schip echter, 't welk hen naar Europa heeft overgebragt hebben zij ecnig verschil gehad daar de een 'zieb iu c!e zee wilde baden, 't geen de andere niet verkoos, welk verschil echter spoedig is bijgelegd. Ook is de omloop van bet bloed bij ieder hunner verschillend: zoo heeft men waargenomen dat de pols van Eng 70 malen sloeg terwijl die van Chang 80 slagen gaf. Wanneer zij lezen, le/.en zij gewoonlijk hetzel fete hoek echter kun nen zij, de een bij voorbeeld een roman, de andere een geschied kundig werk lezen. In 'tgebeel blijkt bet duidelijk dat zij twee afzonderlijke ieder op zich zelve georganiseerde wezens uitmaken. Hen door eenige chirurgicale kunstbewerking Ie scheiden, schijnt ook te Parijs voor onmogelijk gehouden te worden; ook betuigen zij daartoe nooit te zullen overgaan, al was er uitzigt opeeneti goeden uitslag. Zij lever, gelukkig te zamen hebben hunne eigene huishouding, bedienden en rijtuig, waarmede zij reizen en zijn ter* innigste, zoowel geestelijk als ligchamelijk aan elkander verbonden. Heden morgen trof ons eer» gevoelige slagdoor het afster- ven van onzen geliefden Man en Vader ABRAHAM de V OS, Jz. in den gezegenrlen ouderdom van bijkans 76 jaren. Hoe zwaar ons dit verlies Ir ft zal elk die den overledenen gekend beeft, best beseffen, te meer nog daar eene diep bedroefde We duwe met 8 kinderen en behuwd-kinderen iu lieoi een teederiievend Man en Vader missen. Wij geven door deze hiervan aan Familie en Vrienden kennis, met verzoek van brieven van rouwbeklag verschoond te blijven. Zie rik. zee, Wed. A. de VOS, Jz. den 22sien December i835. cu Kinderen. Bij J. W. HEMELRIJK zijn te bekomen beste Bremer- sche SCHAL EIJEN voor vijftien guldens het duizend. VERKOOPING op de Buitenplaats Mon-Plaisir, on- der iVoordgouweten overstaan van den Notaris M1'. J. J* E R M E Pi I N S op Woensdag den 13den Januarij 1 836 's mor gens 9 uren, van een partij extra zware IJ P E B O O M E N meest allen geveld, zeer geschjkt. voor Werkho.ut, .benevens 1 B. 25 R. E S S C H E - en L Z E HAKHOUT, en een partij DROOGHOUT, beslaande iu KNODSEN, MUT SAARD enz. De ondergetekende JACOBUS JOSEPH US ANiONIUS VERPLANCKE, verklaart bij deze dat zijn domicilium of huisvesting van over veertig jaren te GendProvincie van Oost- Fiaandcren waar bij -zijn eigendom bewoont zijne fonciëre en andere lasten betaalt alleen gevestigd is, en dat bij nooit geen domicilium of buisvesting in zijne Meestoof, genaamd dc drie Engelen, gestaan en gelegen in de Stad t e ZierikzceProviucie van Zeelandheeft genomen. J. A. VERPLANCKE. Er wordt vermist eene driejarige Vale VAARS, met enkele witte plekken. Iemand hiervan eenige aanwijzing kunnende doen, wordt verzocht zich te vervoegen bij den Uit- ever dezes. Te Zier ik zee, bij A. D£ VOS, Jz,, Stadsdrukker, 1835.

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 2