Advertentiën. 'Keilen voorvielen. De gëwonclè sludent is nog niet doocldoch schijnt er weinig hoop dat hij herstellen zal. De spanning tusschen de stu dènten 'èn burgers blijft zeer groot en kan bij andere gele genheden nog wel vechtpartijen ten gevolge hebben. NEDERLANDEN. 's GravknhAge tien i5<Ln December. Te Amsterdam zijn op den "Dam de werkzaamheden begonnen tot het oprigten eener provisio nele beurs uit hoofde van eenige dringend noodzakelijke répara tien aan het beursgebouw aldaar dat dien ten gevolge eenigeu tijd gesloten zal blijven. In den Mcssager de Gand leest men: Zoo men weet deed koning Willemkort ra den belgische n af val alle uit de zuidelijke provinciën afkomstige beambten die nog te 's Hage in de bureaux van het hooger bestuur geplaatst wa ren van hunnen eed ontslaan en met uitbetaling tot den laat ster) cent, die hun nog kon verschuldigd zijn, naar Belgie terug Leeren. Te Brussel werden wel de meesten hunner weder geplaatst, doel) steeds door hunne nieuwe chefs met scheele oogen aangezien niet slechts maar zij moesten zich ook aan tamelijk gevoelige be knottingen hunner traktementen onderwerpen. Die geëmployeerden zijn nog op weinige uitzonderingen na de verschoppelingen der administratie. Er is echter nog ecu ander slag van beambten die door de belgische omwenteling niet zoo mishandeld zijn. Het zijn diegenen, die terstond na den Belgischen afval nil de dienst van korring Willem zijn weggeloopen zonder daaruit ontslageu te zijn, en die zich onder de muiters hebben komen scharen. De meesten der geëmploijeerden dier beide klassen hebben nog vorderingen in te brengen wegens op hunne traktementen vóór de Scheuring tusschen de beide landen gedane kortingen voor wedu- vvenfonds pensioenen en wat dies meer zij het schijnt echter dat Op die vorderingen geen acht zal worden geslagen dan wanneer de belgische kwestie bepaaldeltjk zal zijn beslecht. Inlusschen houdt koning Willem jegens deze beambten een ge drag, waarvan wij hier slechts een enkelen trek willen opgeven. Een der geëmployeerden van de tweede genoemde soort., namelijk van diegenen, die hunnen koning verzaakt hebben, alvorens van hunnen eed losgemaakt te zijn is vóór eenigen tijd te Brussel ge storven vrouw en vele kinderen in eenen aan armoede grenzenden toestand nalatende. De weduwe had bij het belgische gouverne ment alle mogelijke pogingen herhaaldelijk aangewend om een pen sioen of althans om eenigen onderstand te bekomen, doch aller- Wege had men baar barsch en hardvochtig afgewezen. Niet meer Wetende wat te beginnen vat zij in bare wanhoop het denkbeeld op, om zich aan koning Willem te wenden, zonder echter, het verraderlijk gedrag van haren man beseffende van dezen haren stap eenig gunstig gevolg te verwachten. Men oordeel e over hare Verbazing en vreugde weinige dagen na baar verzoekschrift inge zonden te hebbena Is voorloopige onderstand uit de bijzondere kas van den koning der Nederlanden 35o gulden te ontvangen. Wij willen hier deze daadzaak vermeld hebben zonder eenige ver dere uitbreiding daaraan toe te voegen, ons verbindende, des ge vorderd wordende, den naam der personen op te geven. De Hallcysche Komc-et is vooreerst aan onze oogen verdwenen; zij is met toenemender) spoed haren perihelio dat is het punt barer loopbaan waarbij zij het digst tot de zon komt genaderd welk punt zij den i6*len November, des avonds 7 uren, heeft bereikt, zijnde tusschen de loopbanen van Mercurius en Venus, op eene verwijdering van i3 millioenen mijlen van de zon. Hare ver wijdering van de aarde, welke den October toen zij dezelve het digst genaderd was, 3,85o,ooo mijlen bedroeg, was den i6<Ln November 311 mill, mijlen. De komeet keert thans van de zon terug en is in de laatste helft van December, als ook in Januarij Febvuarij en Maart i836, in den morgenstond aan den zuidelijken hemel in den Schorpioen, den Wolf, Centaurus enz. waar te nemen, en zal, bij gunstig weder, aldaar wel ligt met het bloote oog kunnen gezien worden. Daarna zal zij hare groote reis aanne men, die haar meer dan eenmaal zoo ver, als Uranus van ons verwijderd is, in het wereldruim zal voeren tot dat zij 744 ioill. mijlen van de zon verwijderd zal zijn. Hare loop keert dan weder naar de zon en zij komt na verloop van 76?- jaar tot ons terug zoo dat onze nakomelingen haar in 1911 of 1912 weder zullen waarnemen. MIDDENPRIJZEN van de volgende Artikelen ie Zierikzee, vak dek i^den December i835. De Nederl. Mudcle. Oude Tarwe i833 a 34 f 5 Nieuwe dito i835. - 4>°° Nieuwe Rogge - 4>oo a Nieuwe Winter Gerst. - 3,3o a Oucie Zomer dito. - 3,20 a Havera Paardeboonen. - 4,00 a Witte Boonen- 5,5o a Bruine dito- 6,00 a Graauwe Erwten - 0,00 a 5,90 5,oo 4,3o 3,5o 3.4o 2,00 4-bo 6.76 7,00 0,00 Groene Erwten Geele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad Slag-Lijnzaad Dc Nederl. 5 20 - 5 00 - i4 00 - 11 00 7.00 Mudde k 5 5o a 5 20 a 14 10 a 12 00 10.00 per vat. Raap-Olie te Zierikzee f 5o 00 Patent-Olie- 54 00 Lijn-Olie bij partij. - oo 00 d Raapkoeken f 60 00 de p4° st< Lijnkoeken - 90 00 0 0 Heden zijn ondertrouwd; T. GLOUDE Zierikzee, en den 1 5den Decern ber 1835. C. den BLAAU W E N. PS. jDeze kennisgeving sirelike aan alle vrienden en bekenden zoowel linnen ah buiten de Stad Heden beviel van eenen ZOONS. J. le SA GE TÈN BROEK, hartelijke geliefde Echtgeuoote van Zierikzee, J. N. B O O M j den i 7den December 1 835». Med. Doet. De Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland Önt- warende dat vele Heelmeesters ten Platten Lande in da termen vallende van artikel 24 en 25 hunner instructie, bij Ko ninklijk besluit van 3i Mei 1818 (Staatsblad n°. 63), gearresteerd^ nalatig zijn om aan voornoemde artikelen te voldoen alsmedö de vroedmeesterszoo in Steden als ten Platten Lande geëtablis- seerd welke in gebreke blijven liet bepaalde bij artikel 10 en 11 hunner instructie op te volgen wil dezen ten ernstigste aanmanen aan voornoemde artikelen voortaan stiptelijk te voldoen, daar door voornoemde Commissie tegen de nalatigen in conformiteit van art•- 22 en 23 der Wet van 12 Maart 1818 (Staatsblad no, 16), zal worden gehandeld. Middelburg, 10 December 1 S35 De Provinciale Geneeskundige Gom-4 missie voornoemd, j. R de VASSY, President Ter ordonnantie derzelve J. de MAN, J z. Secretaris,' De ondergeteekende heeft de eer het geëerde Publiek te verwittigen, dat bij zich op de Appelmarkt alhier, no. 5^ heeft nedergezet en begonnen is met allerhande soorten van BOR STELWERK en KWASTEN te Fabriceren en oud Bor stelwerk te Repareren. Verzoekt een ieders gunst eu recomman datie, met belofte van eene civiele bediening. A. A. C. SCHOONING. Terstond eene WERKMEID benoodigdbij Mevrouw HOUWER in de Poststraat. Jhr. K. W. de JONGE zal, fen overstaan van den No- taris Mr. J. J. ERMERINS, op den 5t5en januari} 1 836, onder Noordgouwe presenteren te verkoopenCirca 15« Zwarse POPULIEREN, staande in de Haanewcgbenevens 1 a ,2 Bunders zevenjarig ESSCHE en ELZE HAKHOUT, op de Buitenplaats de Daan De Directie over het Genootschap ter voorziening in de Plaatsvervanging voor de Nationale Militie in de Provincie Zee land. in aanmerking genomen hebbende, dat, ofschoon volgens de bepalingen vervat in het Reglement voor dit Genootschap, elk deelhebber in hetzelve verpligt is om boven de gewone inleg- gelden zoodanige bijbetalingen te doen als zouden bevonden wor den ter goedmaking der onkosten van de Plaatsvervanging benoo- digd te zijn nogtans zonder bezwaar voor derdeus, mei a I tern I ia dezer bepaling van bet Reglement aan de belanghebbende lordin gen van de ligting voor i836, de gelegenheid kan worden gege ven om deelgenoot in het bedoelde Genootschap te worden, zorr- der in geval van vrijlating tot eenige bijbetaling boven de gewone inleg van fverpligt te zijn; heeft mitsdien besloten ter ken nis der belanghebbenden te brengendat voor de loting bij de Nationale Militie i836 de deelneming bij het voorschveve Genoot schap zal worden toegekend onder de navolgende bepalingen jo. Dat elk deelhebber die geen dienstpliglfg nummer heeft ge*- trokken en voor welke mitsdien geen plaatsvervanger zal be- hooren gesteld te worden tot geenerlei bijbetaling hoven de gewone inleg en kosten der «acte van deelneming zal verpligt' zijn wordende de inleggelden der vrijgelotene deelhebbers be schouwd te behooren lot de fondsen van het Genootschap voor de klasse in welke is deelgenomen en ten 20. Dat de bijbetalingen vereischt tot de kosten der Plaatsver vanging als anderzins dus alleen zullen worden gedragen en opgelegd door zoodanige deelhebbers, voor welke een Plaats vervanger zal behooren gesteld te worden, zullende elk der deelhebbers tot gelijke suppletie verpligt zijn. En ofschoon het bedrag der eventueel Verschuldigde bijbetalin gen als afhankelijk van velerlei omstandigheden met geene mo gelijkheid van voren kan worden vastgesteld, .vermeen t echter :dö Directie op grond van bij haar gemaakte berekeningen en ook van de ondervinding ovev vorige jaren zich te mogen overtuigd houden dat zelfs bij den ongunstigste» uitslag de evenluëeie bijbetaling voor eik deelhebber die niet vrijgeloot heejt de som van J 7^0,geens zins zal te boven gaan. De Directie voornd. vleit zich door de alsr.u vastgestelde be palingen voor de loting van i836, de voorname grond van be zwaar tegen eene onderlinge waarborg niet zelden aangevoerd te hebben opgeheven doch biedt desniettemin aan de Lotelin- gen voor 1836, even als over 183 5 de gelegenheid aan om deel te nemen in dit Genootschaptegen betaling van zekere vast (e stellen som, welke leden mitsdien geheel afgescbeiden zullen zijn van de zoodanigen die tot het onderlinge deelgenootschap en krach-» tens de hiervoren gemelde bepalingen zijn toegetreden. Omtrent de voorwaarden ter deelneming tegen zekere vast te stellene som, z«n informatiën te bekomen ten Kantore der Direc tie te Zierikzee. en bij de respective heeren Agenten; bij weikeo tevens voor Onderlinge Waarborg deel kan genomen worden. Zierikzee den i8lLn December 1335. De Directie voornoemd Namens dezelve, J. T. B E T H E, Directeur. Te Zierikzee, bij A. DE VOS? Jx., Stadsdrukker,

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 2