Dingsdag k\ 1835k 15 Hecember. if. 100. ZIERIKZGËSCHE COURANT. Nieuwstijdingen. DUITSCHLAND. Frankfort den 8®ten December. De heeren M. A. van Both- Schild en zoon te Frankfort hebben bekend gemaakt dat de inschrij ving voor het kanaal lüsschen den Donau en de Mein volen de lijst gesloten is. "Volgens italiaansche bladen zou op den gden November de leverantie voor de fransche troepen te Ancona voor den tijd van een jaar aanbesteed worden. Dit strookt weinig met de geruchten, •welke te Rome in omloop waren dat Ancona eerlang zou ontruimd worden. In de Voace della Veritawelke te Modena uitkomt, is ou - langs bet volgende artikel geplaatst geworden «De engelsche kogel, die aan Zumala Carreguy de doodwond toebragtwijst de verderfe lijke band aan, die alle revolutiën aanstookt. Deze band zag men in de Jul ij dagen bezig, om de vonken van den burgerkrijg te Parijs in vlam te zetten. Even zoo ontstak in de vroegere revolutie van 1789 de genius-van Groot Brittannien de fakkel van tweedragt, en schiep die goddelooze partij welke de monarchie omverwierp en Frankrijks Lodem met puinhoopen overdekte. Engeland gaf de aan leiding tot het helsche werktuig dat in de volkrijkste wijk van Parijs losbarste. In elke eeuw, in elk land vinden wij gewis, dat, welke partij te Londen ook de overhand mag hebben, de engelsche geest de oorzaak van alle onheilen is. Nu de vrede der wereld weder hersteld is, wordt het derhalve noodzakelijkdeze verderfelijke mo gendheid in eenen toestand te brengen dat zij geen kwaad meer doen kan. Dit doel kan echter eerst dan bereikt worden als Frank rijk de stelling, haar door de Voorzienigheid aangewezen, weder inneemt." Daar in Modena de censuur bestaat, en dit artikel dus niet zon der toelating of goedkeuring der regering heeft kunnen in het licht Verschijnen heeft het engelsche bewind deswege voldoening geëischt en daar de hertog weigerde dezelve te verleeneu de staatsbetrek kingen met dat hertogdom afgebroken. -r- Te Warschau is den isten dezer zijnde de tiende verjaardag van het overlijden van keizer Alexanderliet gedenkteeken ter eere van dien vorst, in de citadel, pleglig ontdekt, in tegenwoordig heid van den prins stedehouder en van alle burgerlijke en militaire beambten. Volgens de berigten uit Sarjevo tot den 2oste& November bleèf het in Bosnië bij voortduring rustig. De nieuwe Pacha had zijn bestuur aanvaard en men was over het algemeen met hem tevre den. De gebeurtenissen in Albanië waren ook daar van goede uit werking geweest, naardien de onruststokers onder de Bosniers nu op geene bijstand van hunne naburen meer konden rekenen. Ove rigens bad de Portedoor het terugzenden der bosnische nolabelen, die als gijzelaars naar Konstantinopel gevoerd waren en door hen met eer en waardigheden als te overladen krachtig medegewerkt tot bet onderdrukken van de kiem der onlusten. De turksche kapitein-pacha is den 5den laatstleden met zijn eska der in de Dardariellen gekomen en den volgenden dag naar den Ar chipel voortgézeild. Het officieel dagblad van Konstantinopel wijst nu de albanesche klisten als de eerste plaats der bestemming van deze expeditie aan, al waar verscheiden vestingwerken die gedurende den opstand vernield zijn, herstelling vereiscben voorts moet zij eenige turksche eilanden in den Archipel bezoeken. Het algemeen r gerucht, dat Tunis het doel dezer uitrusting waswordt bierdoor gelogenstraft, en men verneemt zelfs, dat de sultan aan den gouverneur van dat gewest, Muslap ha beiverscheiden nieuwe waardigheden heeft opgedragen en hem een kostbaren eeresabel en pels beeft toegezonden. Niettegenstaande deze stellige verzekering, wil men eldeTs weten dat de kapitein-pacha na Samos, waar bij de inwoners tot onder werping geneigd vond en verscheiden andere eilanden bezocht te hebben werkelijk naar Tünis gestevend is. Uit Egypte zou de tijding ontvangen zijn dat de onder koning geneigd is tot volle betaling der door hem aan de Porte verschul digde schatting. Uit Scutari waren verscheiden personen die als aanleggers of be vorderaars van den opstand beschuldigd zijnnaar de hoofdstad gevoerd. Uit Moskou, schrijft men van den i4^etl November ISog maar gedeeltelijk ziel men de bouwvallen van de in Sep tember des vorigen jaars afgebrande 600 huizen; op vele plaatsen verrijzen daarin tegen fraaijere gebouwen uit de asch gelijk over 't algemeen onze residentie aan de zorg van baren gouverneur den prins Golitzinvele verfraaijingen te danken beeft. De oudste lieden herinnerèn zich geen zoo fraai weder, als ge durende dit jaar aan den i*ten September tot den r8{ien October, Wij hadden dagelijks verkwikkende» zonneschijn en heldere warme nachten. Toen echter naderden plotseling de ruwe voorboden van den winter, koude, hagel en regen en de storm woedde zoo ge- jveldigdat op den grooten weg vele voertuigen omvergeworpen en vele boerenhuizen van hunne stroodaken beroofd werden. Den 11 «ten October sneeuwde het 24 uren lang en werd de grond tot eène goede sledebaan gelegd. In den nacht van den 19^11 hadden wij een luisterrijk noorderlicht. Sedert wisselt de koude dagelijks tüs- schen de ro'en 18 graden R. af. Zoodra de sledebaan tot het binnen ste cles rijks uitgebreid is, kan riien toevoeren van allerlei levens middelen te gemoet zien waaraan wij behoefte hebben 5 daar de prijzen daardoor gewoonlijk de helft verminderen. FRANKRIJK. Parijs der. 6<len December. De geraal Mina beeft te Barcelona eene proclamatie uitgevaardigd waarbij het priusdom Gatalonie in staat van beleg wordt verklaard. De proclamatie is weder opgevuld met bedreigingen van zware straffen. De muitelingen hebben i4 dagen tijd om de wapens neder te leggen. Na verloop daarvan zal ieder gewapende muiteling die gevat wordtnaar de wet gestraft worden. Wie de muitelingen op eenigerlei wijze bijstand biedt of behulpzaam is, zal over de kling gejaagd worden, alsmede de schout, alcade, geestelijke óf huisva der die de muitelingen schuilplaats verleent, ten zij mogt bewezen worden, dat men voor geweld heeft moeten onderdoen of aan de kommandanten van Hl'. M®.troepen daarvan berigt gegeven heeft. De goederen van de Viel pers der muitelingen zullen dienen 0111 de pa triotten die geleden hebben, schadeloos te stellen. -De heer Labenski, secretaris bij bet russiscbe gezantschap te Parijs geraakte voor eenige dagen in woordenwisseling met zijnen (franscben) bediende, welken hij, waarschijnlijk na eenige russi scbe spreekwijzen of dadelijkheden zijn afscheid gaf. De bediende achtte zich beleedigd en^ daagde den beer secretaris van legatie op pistolen uit. Deze zocht tegen den uildager bij de policie bescher ming, maar ontving den goeden raad om maar te vechten, vermits eene policie-straf tegen den bediende hem niet zou kunnen belet ten om daarna met nog meer verbittering zijne uitdaging vol te houden. Den Sstón. Gisteren is voor bet bof v'an assises verschenen zekere Lode wijk Sergybeschuldigd van den 2Östea September op de Na- noleons k.jrtle een dichtstuk aangeplakt te hebben waarbij de moord- dadi ge aanslag van den 28sten Julij werd geprezen en van aldus de misdaad verdedigd en tevens den persoon des konings beleedigd te hebben. De beschuldigde heeft zich in rijm verdedigd; maar de ju rij beeft hem desniettemin schuldig verklaard, en het hof tot een jaar gevangenis en vijfhonderd franken boete veroordeeld. De laatste trekking der loterij alhier, beeft het bestuur niet weinig in onrust gebragt. Een' engelschen lord bad te Boulogne eene som van 1000 ponden sterling op drie nummers gezet; indien deze terne uitgekomen was, zou het bestuur hem 187,000,000 fran ken hebben moeten betalen. -Eene dame uit de voorstad Sh Honoré die in bet Palais Royal eene schildpad gekocht bad, om er soep van te koken beeft onder de schelp van dit dier een' diamant gevonden, welkers waarde door eeu juwelier op 60,000 franken geschat wordt. Volgens de laatst ontvangen brieven uit Washington was men er op maatregelen bedacht om de inboorlingen der Vereenigde Staten te beletten bij de oproerigen van de Texas dienst te nemen* diè nog steeds eene zeer oorlogzuchtige houding tegen het gouver*i nement van Mexico bleven aannemen. Omtrent de bedoelingen van het noord amerikaansch bestuur ten aanzien van Frankrijk waren de gevoelens nog steeds zeer uiteen- löopende. Er was door particulieren voor drie millioenen ponden sterling grond in Neder Canada aangekocht, dat zeer veel timmer hout oplevert. Den roden. Omtrent Spanje leest mén in het ministeriële avond blad van eergisteren liet navolgende: «Eene telegraphische depêche van Bayonne gedagteekend den 3dea December deelt mede dal het overgeblevene der navarresche fac tie ten getale van 1000 man den 2<len in liet dal van Ahescoa is binnengeruktvervolgd door het vreemden-legioen; dat hetzelve, den isten December, van Ochagavia verjaagd en 200 man gevan gen gemaakt heeft. DienzelfJen dag heeft Leon JriarleLerouge te Oayz verrast en 5o ruiters op hem gevangen gemaakt. «Eene andere depêche van Bayonne, gedagteekend den 5den De cember, deelt mede, dat Iriarte en Oraaden 3'ten den partij ganger Lerouge en zijne geheele bende, die de gemeenschap veront rustte en zamengesteld was uit 200 mau gevangen genomen heeft." En in dat van gisteren «Eene telegra phische depêche van Narbonne gedagteekend den December, deelt mede, dat Mina den 2c!etI nog te Barcelona was versterkingen wachtende. Een tweede konvooi was zonder aangevallen te zijn, te Mauresa aangekomen. De gemeenschap tus- schen Figuières en Perpignan is hersteld." Heden deelt het ministeriële avondblad bet navolgende mede: «Men schrijft van Bayonne, dat de commandant van Olotdén agsien te Ridora met 180 man', 6000 insurgenten geslagen, en 5 krijgsgevangenen op hen gemaakt heeft. De kolonel Arpiroz kon digt aan 200 te Puebla te hebben gedood." Dit berigt is blijkbaar zoo overdreven, en er heerschtzoo geene vervalsching, ten minste

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1