Advertentiën. ÏRANKRIÏÏL Parijs, den 3o"en November. Het ministeriele ochtendblad bevat "een Vertoog waarin het zegt een' oorlog niet voor waarschijnlijk te houden doch waarbij hetzelve tevens het ministerie prijst wegens de wijze voorzorgen welke het bij eene eventuele vredebreuk, neemt. Zoo zullen, onder anderen, volgens genoemd blad niet minder dan ï5 linieschepen en een geè'venredigd getal fregatten, binnen kort, in de verschillende zeehavens zeilvaardig zijn. Met dit berigt stemt overeen hetgeen in een der dagbladen van Toulon gelezen wordt, waarin gezegd wordt, dat men wel meent te "weten, dat er bevelen uitParys zijn aangekomen om in die haven boven de reeds gereed zijnde schepen nog twee linieschepen en één fregat uit te rusten alle welke schepen een deel zullen uitmaken van bet observatie eskaderdat in zee gezonden zal worden. De poolsche uitgewekenen te Parijs hebben op den 29^0 No vember den verjaardag van den jongsten opstand in Polen gevierd, ïn voorgaande jaren werd hun zoo als de dagbladen doen op merken de vrije viering van dit feest eenigzins moeijelijk gemaakt en steeds gematigheid in hunne uitlatingen jegens Rusland aanbe volen. Dit jaar echter is hun de vergunning zonder het minste be zwaar verleend, en geenerlei vermaning geschied. Zij hebben dan ookvolgens de berigten welke de oppositie bladen mededeclen nu het feest eens regt hartelijk gevierd. Onderscheidene personen van aanzien waren daarbij tegenwoordig. In de gehoudene aanspra ken heeft men den keizer van Rusland bestendig den tiran van het Noorden genoemden de feestelingen met de hoop gevleid dat Polen wel eerlang van het russische juk zal verlost worden. In de gemeente van Triel (Seine-et Oise) heeft een groot on geluk plaats gehad. Zondag 11. beproefde men den stoomwagen op den ijzeren spoorweg welke aangelegd is ten behoeve van de gipsmijnen van de heeren V allery en Janneret. Ongelukkiglijk bra ken de ijzers van den remorqueur, waarbij drie menschen het le ven verloren. De een was zijn hoofd verbrijzeld, de tweede was de dij gebrokenen de derdewillende ontvlugten viel en werd zoodanig gewond dat men aan het behoud van zijn leven twijfelt. NEDERLANDEN. 's Gravejihage den 3den December. Bij besluit van den 27^^ November jl., heeft het Z. M. den koning behaagd, den luitenant- generaal B. J.C. Dïbbets, opperbevelhebber der vesting Maastricht tot den nederlandschen adelstand te verheffen onder genot voor hem en zijne wettige afstammelingen van alle voorregten welke aan dien stand reeds zijn of later mogten worden verknocht, en zulks met den titel van Baronovergaande op zijne wettige manue- lijke afstammelingen bij regt van eerstgeboorte. Vol gens bet ontwerp van wet, betrekkelijk de ligting der na tionale militie, in de laatste zitting van de tweede kamer voorge dragen wordt voorgesteld, om die over «836 te bepalen op één man van de drie honderd zielen. Als plaatsvervangers zullen alle ingezetenen worden toegelaten onverschillig in welke provinciezij gevestigd zijn mits gedurende zes maanden in eene of meer pro vinciën gewoond hebbende. De directeur-generaal van oorlog, ad interim, zal, krachtens autorisatie van Z. M. op den 24steT1 dezer loopenrle maand in liet openbaaraan de minstinschrijvenden de levering aanbesteden van 4-81000 ellen inlandsch gefabriceerd, gekeperd tentendoek, ter breedte van 76 nederlandsclie duimen. Deze leverancie zal in acht percelen worden aanbesteed ieder perceel van 6000 ellen. Gisteren en eergisteren is voor het hof van assises het regls- geding der geldsnoeijers voortgezet. De substituut procureur gene raal, Jhr. D.van Hogcndorpheeft, in laatstgenoemde zitting ,zijn reqnisitoir gedaan; tegen al de zes beschuldigden C. HBier au P. F. fVynandsZ. M. Schneiders en A. CornelissenJV. Pompée weduwe van Dam van Baten en Maria van Baten, is de doodstraf geëischt. De verdere pleidooijen zijn tot maandag uitgesteld. Men schrijft uit Leiden, van den 3dea dezer«Leidens hoo- geschool ziet zich op nieuw vereerd door eenen tweeden telg uit bet. aan hel vaderland zoo dierbaar kouinklijke geslacht onder hare kweekeüngen te mogen tellen. Terwijl zijne koninklijke hoogheid de erfprins van Oranje de lessen van de hoogleeraren Cock, Tydeman en Peerlkampin het staats- en volkenregt, de staatshuishoudkunde en algemeene geschiedenis met onafgebrokene belangstelling bijwoont beeft zich ook heden hoogstdeszelfs broederprins Alexander der Nederlanden met hetzelfde oogmerk derwaarts begeven. De beide prinsen houden hun verblijf ten buize van den lieer Hazenberg op het Rapenburg." Uit Rotterdam schrijft men dat aldaar in den avond van den isten de eerste publieke verlichting door gas heeft plaats ge- bad ten gevolge van het nieuw aangegaan contract tusschen de ste delijke regering en de gascompagnie. Deze fraaije verlichting heeft zeer wel aan de algemeene verwachting voldaan maar echter nog niet ten volle kunnen beoordeeld worden, dewijl zij, door bijko mende omstandigheden, slechts gedeeltelijk heeft kunnen plaats grijpen. Het volgende verzoekschrift is door een aantal van 4^ vries- sche en groningsche schippers aan de staten-generaal aangeboden Edel Mogende Heeren! Wij ondergeteekenden schippers en varenslieden welke ons be slaan met onze huisgezinnen moeten vinden door het gebruik on zer koffen smakken tjalken enz. wenden ons tot u edel mog., met smeeken en bidden, dat gij ons voor den ondergang behoedt welke ons dreigt, als eens de voorgestelde wet op den invoel' van granen door u edel mog., werd aangenomen. Onze schepen meestal in Vriesland en Groningen gebouwdle veren ons, wanneer de graanhandel bloeit, een bestaan; wij gin gen voorheen met zout naar de Oostzee doch reeds sedert lang is deze tak van handel te niet gegaan; wij bragten gebeele ladingen haring, dakpannen, tabak en vele andere artikelen derwaarts; nu, niettegenstaande de Embder- en Hamburger haringen reeds voor bat onze buizen in zee zijn in de Öostzee ais hollandsche baring verkocht worden kunnen de uitklaringslijsten getuigen dat er jaar lijks veel goed door ons naar de verschillende hav'ehs van de Oost. zee gehragt wordt wij getroosten ons de matige vrachten die wij daarop genieten, omdat wij hopen op goede retóuren met graan, zaad, hennippotasch enz., maar wanneer de nieuwe graanwet doorgaatdan is er niets voor ons dan ellende te wachten. Wij smeeken u edel mog. heeren! geeft den doodsteek niet aan den nij- yeren^ zeeman, die geene gevaren ontzieten die, ivanneer het nood is, zich steeds als een brave Jan-maai zal gedragen; hoe velen on zer hebben dit niet getoond? En zou dit dan eene belooning we zen, dat 'slands regering ons een middel van bestaan ontneemt.' Neen, ed. mog. heeren! wij kunnen, wij mogen het nieL denken. Reeds dit jaar hebben wij ondervonden wat de gevolgen zijn van den kwijnenden en vervallen stand van den graanhandelen wat zal hel dan zijn wanneer de hoop op eene betere toekomst ons ontnomen wordt? De God van Nederland neige u aller harten tof het verwerpen, eener wet welke de scheepvaartdit pronksieraad van ons dier baar Vaderland dreigt te vernietigen. In den avond van den ^den November jl. is op de Zuider zee, in den val van Urk overzeilden gezonken het beurtschip van Deventer op Rotterdam, genaamd de jnnge Hendrik Jan, kapitein H. J. Boschgedestineerd naar Deventer. Met moeite zijn de schip per en knechts, benevens twee passagiers, gered. Door dit ongeluk zijn belangrijke nadeden aan de kooplieden: in laatstgemelde stad aangebragtdewijl de lading meerendeels uit kostbare artikelen en eene'aanzienlijke som in specie bestond. Men had den 2<*en dezer te Londen berigten uit Amerika tot den 12<ten November, volgens welke men daar meer en meer over tuigd werd dat de president Jackson zich tot geene nadere vol doening met de fransche regering zou laten bewegen zoodat men vreesde, indien deze niet eene poging tot schikking deed den oor log vroeg of laat te zien uitbarsten. -Dij engelscbe bladen geven eene lijst van de prijzen die bij het feestmaaldat onlangs ter eere van den nieuw verkozen lord maijor te Londen is gegeven, werden opgedragen, namelijk: 200 terrines schildpadsoep, 200 flesschen sorbet6 ontzaggelijke scho tels visch en oesters, 60 gebraden hoenders, 60 schotels met gevo gelte 46 met kapoenen 5o fransche pastijen 60 duiven-pastijen, 53 versierde hammen, Jfi tongen 2 paar ossen lendeslukken 2, schapenbouten, a scholels met gestoofd osser.vleeschi3 schotels met ossen-ribstukken 60 schotels aardappelen op verschillende wijze toebereid, 4$ zeekreeften, i4o gelees, 5o blancmangers 4 schotels met roomtaarten 3o schotels met oranje en andere taar ten 40 schotels met amandeltaarten 60 met vleeschpastijen 56 saladen 80 gebraden kalkoenen 6 hazen 80 fazanten 24 gan zen 40 schotels patrijzen, i5 schotels met ander wildbraad, 2 paauwen dessert: 100 ananassen ieder wegende 2 a 3 pond 200 schotels druiven, 25o karaffen ijs, y5 schotels met fijne ap pelen .76 met pruimen 60 versierde biscuittaarten y5 schotels met verschillende nooten 80 met gedroogde vruchten en confitu- ren 7 5O mcl gcmbo'-v/JiuGlurcu Ou imjjI allri-K' goCaU overvloed van Champagne-, Rjjn-, Bordeaux-, Madera-, Port- en Xeres-wijn. Volgens het Antwerpsch handelblad is het oproer voor eenige dagen onder d'e werklieden aan den ijzeren spoorweg nabij Antwer pen ernstiger geweest dan in den beginne vermeld werd; er waren oproerige kreeten geslaakt en was eene roode vlag rondgedragen 9 en bad het rumult onder het werkvolk zich over den geheelen weg van Antwerpen tot Mecheien verbreid bij laatstgemelde plaats waren zelfs bloedige vechtpartijen voorgevallen. Dezer dagen is te Hatfield op de heerlijkheid van den mar kies van Salisburij plotseling een brand ontstaan die ten gevolge van het gebrek aan noodige hulp spoedig derwijze om zich heen tastte, dat de markiezin, eene vrouw van 84 jaren, in de vlammen eenen vreesselijken dood vond en ook de overige huisgenooten zich niet dan met de uiterste moeite aan hetzelfde verschrikkelijke lot hebben kunnen onttrekken. Het prachtige gebouw is genoegzaam in den asch gelegd. 166sle KONINKLIJKE NEDERLANDSCLIE LOTERIJ. Vijfde Klasse. F en en dertigste Lijst. N°. 227891000 Twee en de/tigstc Lijst. 21077, i6o33iederïoo® Drie en dertigste Lijst 22099^ooo PRIJZEN VAN RET GEDISTELEERD, Te SCHIEDAMden 4den December i835. Gsnever, het Nederlandsclie Vat, zonder fust i8,75. z0nder de Belasting Amst. proeïhefc - 2i,5oj Tegen i°. Mei x836 een KNECHT, die Bedienen kan en ook geschikt is om een Paard te rijden benoodigd bij Mevrouw de Douairière DE JONGE van Campens- Nieuwlakb, geboren MOGGE POIJS. Xe Zierikxev, bij A. DE V05? Jx.Stadsdrukker1835.

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 2