BR m. "ZïEMÏliSESSCHE Besturen en Administratiën. /p L/ I&ingsdag l t C O L». 1885. S A H T. 8 December» Mekemlmakiïig BURGEMEESTER en WETHOUDERS cïer Stad ZIERTKZEE maken allen daarbij belanghebbenden bekend: Dat de Inspectiën voor de met onbepaald verlof zijnde Schut ters welke in liet begin dezer maand zouden moeten worden ge houden j eerst in het begin van de maand Jtpril i836 zullen plaats hebben Zierikzee, den yden December i835. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE CRANE vt., Ter ordonnantie van Dezelven, De Stads-Sccretaris W. J. P. KROEF. K ieuwstij dingen DUITSCHLAND. Frankfort, den.^en December. Berigten uit Weenen melden dat de commissie tot onderzoek van de vvenschelijke veranderingen in de uniform van het oostenrijksche leger haar rapport aan den keizer beeft uitgebragt. Zij heeft korenblaauwe pantalons voor de ganscbe infanterie, met uitzondering van de hongaarsche regemen- ten.voorgesteld. Ook de kavallerie met uitzondering der huza ren zou pantalons bekomen. De ligte ruiterij en dragonders zou den schako's in plaats van helmen krijgen. Alleen de kurassiers zouden de helmen bekomen. Den ioba November is te Grosz Sierokowitzin Silezie be graven een man, Vitus Baizereck genaamd, die 101 jaar oud is geworden. Deze man beeft bijna zijn gansche leven in een Losch doorgebragt. Hij bewoonde daar eene but van klei en at schier niets anders dan gebraderie aardappels. Zijn drank bestond nlh'jd uit water. Als bet water 's winters loegevroren was, gebruikte bij sneeuw. Brood en vleesch genoot hij uiterst zeldzaam. Uit Zurich in Zwitserland van den 25s".en November, beeft men berigten van de aargausche grenzen volgens welke te Baden een dag te voren de eed slechts door 6 jongere geestelijken was af gelegd. De overigen hebben onderscheidene verklaringen overge legd. Overigens was bet daar volkomen rustig. Te Bremgarten is de eedaflegging aangeboden wanneer bet bisschoppelijke voorbe houd werd toegelaten. De geestelijken kwamen niet, zoo als men gezegd had, aan het hoofd hunner gemeenten; maar afzonderlijk kwgm er een aantal volk aan; ongeveer twee honderd ondernemende mannen waren in de nabijheid vergaderd wel zonder wapenen maar toch blijkbaar om op den eersten wenk bij de hand te zijn ter bescherming van geestelijken die zij bij derzei ver aankomst hunne toegenegenheid te kennr.en gaven. Door allen werden voor waarden voorgesteld. Te Muri waren een paar duizend man ver gaderd die Veel leven maakten en dreigden iederen geestelijken die den eed doen mogtmet stokslagen het land te zullen uitdrij ven. Men verklaarde, dat men voorloopig den eed niet doen 2oude, maar zich met verzoekschriften tot den grooten raad zou wenden om uitsluitend te verkrijgen, boe bet gaan zou met de handhaving der bij de staatsregeling gewaarborgde katholijke godsdienst. Tot eënen optogt naar Aarau toonde men nog al lust maar niemand bood zich als aanvoerder aan. Volgens latere tijdingen ging in Bremgarten de spraak, dat men de aangekondigde troepen geen weerstand zou bieden maar de soldaten zouden spoedig zelf on- derrigt zijn dat men de katholijke kerk op eene wederregtelijke Wijze onderdrukte. Naar andere berigten zouden zich de jor.ge lieden te Bremgarten gewapend hebben. De regering van Aargau had den 23sten bij meerderheid van stemmen besloten dat er geene troepen in de districten van Muri en Bremgarten zouden binnen rukken opdat bet niet den schijn zou hebben, alsof men den eed door bajonetten wilde afdwingen. Ongeveer iooo man marscheer- den in den namiddag van den 2/{sten naar Lenzburg eri Olhraar- singen. In Fricktbal beeft, zegt men de helft der geestelijken den eed gedaan. Het besluit van den op den 25sten te Aarau ver gaderden grooten raad worclt nu te gemoet gezien. Pctn den 2Östen November. Volgens geloofwaardige berigten uit bet vrije ambt van gisteren, was het aldaar toen rustig, en men scheen ook niet gezind om zich' tégen de aanrukkende troepen le verzetten daar de maatregelen te Zurich genomen den ijver wat bekoeld hadden. Desniettegenstaandescheen het volk in de hoog ste mate opgewonden en onvoorwaardelijk voor den paus tegenover den staaf te zijn. De aargausche troepen hadden de Wederspannig- ste districten nog niét bezet. Blijkbaar echter kau alleen eene sterke bezetting dezer districten eene uitbarsting verhoeden wan neer dc greole raad zijne besluiten wil volvoeren, Te Ancona beeft men berigten uit Griekenland ontvangen die tot den g<len November gaan. Dezelve luiden in 't algemeen niet gunstig. In den loop der maand October had menwordt daarin onder anderen gezegd gedurende vijf dagen geen drachma in de openbare landskassen gehad, erl indien niet tijdig uit Beyeren voor eene waarde van twee miHioerieü drachmen aan wissels ontvangen ytos jjs.WareAheU4'oen reeds met de zaken gedaan geweest. Uit Salona schreef men voorts: De beweging in de binnendeelen van bet vaste land krijgt een zeer ernstig aanzien. De Rumelioten tellen 400° mari onder de wapenen onderscheiden chefs der Sul lof en en andere gewesten staan aan hunne spits en niemand denkt er meer aan hen. met geweld te keer te gaan, Zij eischen hunne regten eo eeue nati onale vergadering. In onderscheiden plaatsen van den Peloponnesus als te Kalavrita Karijtene, Arkadia Pijrgos, Kalamata worden volksverzamelingen gehouden waar. men over de middelen eenes ongewapenden tegenstands beraadslaagt. Hier staan de primaten, even als in Rumeliën de capitanis aan liet hoofd met wie zij ook in verband staan openbaar verklarende dat men de regering geen penning zoude betalen, alvo.reDS eene nationale vergadering was bijeen, geroepen ,en de. regering van de twee derde deeien der leening en van derzelver verder geldelijk beheer rekenschap gedaan bad. -—ie Athene hadden zich ten gevolge van een en ander de verontrustend- ste geruchten verspreid; het heette dat de koning nu eerst van de regie toedragt van zaken onderrigt, eene ernstige woordenwisseling met den graaf van Zfrmansperg gehouden en last gegeven had om. Koletti uit Parijs terug te ontbieden. In 'talgefneen begreep uien. dat de zaken zoo niet konden blijven voortduren, en zag men met verlangen de komst des konings van Bei]eren te gemoet in de hoop, dat ten gevolge van dien de zaken in Griekenland eene betere wen ding zouden nemen. - De diplomatische betrekkingen iusschen Engeland en Modena schijnen nu werkelijk afgebroken te zijn daar de hertog de ge vraagde voldoening heeft- blijven weigeren en de dagbladen in dat hertogdom steeds voorivareu met het gispen der engelsche minis ters. Sir Hamilton Seymour die beurtelings te Florence en Mo dena resideerde, had bevel ontvangen, niet meer naar laatsfge- melde stad te gaan en alle verstandhouding af te breken tot zoo lar>£ de schrijvers dier I>laden tof verantwoording zouden geroepen zijn. (Van elders weet men reeds dat die diplomaat sedert tot gezant in Belgie benoemd is). Te Modena en Turijn waren reeds berigten van den infant don Sebaslïaan ontvangen bij welke bij zijne behouden aankomst in Spanje meldt werwaarts hij de reis van Laibach in veertien dagere gemaakt had. Om van Laibach ongemerkt weg te komen bad bij zich gedu rende eenige dagen ziek geveinsd, en toeu verkleed zijne woning en de stad verlaten. Volgens brieven uit Triest hadden de bevelhebbers der engel*' s.che en fransche eskaders, die in de grieksche wateren gestationeerd zijn, eene uitnoodiging uit Athene ontvangen, om het bestuur den noodigen bijstand, te verleenen ingeval die verlangd mogt worden Eene hevige aardbeving welks eerste schudding slechts vier seconden duurde maar' dewelke in deuzelfdeu nacht den grond verscheiden malen heeft geschokt heeft het stadje Castiglione ire Calabrie, volkomen vernield. Van de 3ooo inwoners, die de be volking van hetzelve uitmaakten, zijn er meer'dan 100 onder de püinen gebleven en velen die het gelukte te ontvlugten zijn door bet puin der instortende gebouwen gekwetst. Het dorp Bovelio doo-r 3yo menschen bewoond, heeft hetzelfde lot getroffen; vies? andere dorpen hebben meer of min geleden en verscheidene ge- bou wen zijn in de stad Cocenza alwaar gelukkig niemand bet le ven verloor omvergeworpen. Deze verschrikkelijke ramp beeft ire deu nacht van den i4den op den 15den October plaats gehad. Te Weenen had mén van-cleh 26stea' November berigt uit Gratz dat de hertogin van Berry bevallen was van eene dochter die échter reeds weder gestorven was. -Uit Koblentz schrijft men van der» oosten November: Sedert het jaar 1815 toen de wolven met gelieele troepen in onzen omtrek verschenen kan men zich niet herinneren zoovele wolven gezien ere zoo nabij de'stad bemerkt te hebben als ifi dit jaar. Reeds meer malen is van de aanzienlijke schade door hen aangerigt gewag-ge maakt, doch naar het schijnt is die openbaarmaking niet van het minste nut tot wering van hèt kwaad geweest. Op den helderen dag wandelen de wolven ongestoord over liet veld, en wel zeer ge lukkig is hef, dat wij muren óm1 ónze stad hebben anders zouden zij gewis in Koblentz kolrien óm de heereu jagtpschters «en bej zoek te geven. Yolgpns berigfrn uit A'éxandrie fot den ir'^tlea October, tras thans de cholera aldaar weder heftig aan het woeden zoo dat het getal der dagelijksche offers reeds 60 beliep. Mchcrhcd-ali had uit dien hoofde den 1 6dea Alexandrite verlaten zónder de komst zijns zoons af fe wachten bet be\:cl achterlatendeom bij bel voort duren der ziekte, ue viotfi 'en het leger in quarantaine'ie stellen. Van den togt naar Arable hóórde mere niets; ei' trókken fdortdu*' rend troepen derwaals heen.

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1