waren, terug ïijn gegeven. De Carllsten, den iaAett de Christlnos nabij Be'hobie aangevallen hebbende, is een veertigtal hunner kogels op ons grondgebied gevallen. Een fransch officier is gekwetst ge worden gelukkigüjk schijnt zijne wonde niet gevaarlijk. Het geschut van Bêhob.e heeft hun dadelijk beantwoord en hen weldra gedwon gen terug te trekken. »Van Valencia schrijft men dat Serredordie met 25oo man 200 nationale gardes in Lucena blokkeerde den gden gedwongen is geworden met een verlies van een vijftiental manschappen terug te trekken 3ooo infanteristen en 3oo ruiters met de driekleurige cocarde blaauvr rood en geel, van Andalusië komende, zijn den 7uen op een uur van Valencia gekomen ten einde zich met de troe pen der provincie te vereenigen. Het doel der carlistische expedi tie, den 8steu op Opper-Arragon gerigt, is de gemeenschap tusschen Madrid en Frankrijk af te snijden dezelve is zamengesteld uit drie bataljons en een eskadron onder bevel van Iturahlc. Gebrek aan geld heeft eene andere expeditie in Katalonië belet, waarover don Sebastiaan het bevel zou voeren. De generaal Eguia heeft zich naar Biscaye gerigt, om te trachten, gedurende de afwezendheid der En- gelschen Bilbao te verrassen. Eene latere depêche deelt mede, dat de expeditie van Ituralde mede door gebrek aan geld afgesprongen is. Zijn staf en zijne administratie zijn te Tolosa gebleven al waar don Carlos den io^eu nog was. Den cjden was Eguia te Val- dacana nabij Bilbao., die stad bedreigende. Eeqe depêche van den i6den deelt mede, dat Cordova, den 12<len met 8000 man tePampeluna is aangekomen, na van Tafala den ge neraal Guerrea met 5ooo man met zich gevoerd te hebben ten einde de drie Carlistische batajjons in Arragon te vervolgen. Den I2llen is don Carlos van Tolosa naar Ooate vertrokken." NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 24sten November. Z. M. in aanmerking ne mende, dat de inwoners der forten Lillo en Liefkenshoeka Is ressor terende onder het arrondissement Antwerpenvoor het tegenwoor dige, van alle regtsbedeeling verstoken zijn, beeft, bij besluit van den 11 den dezer Staatsblad n°. 3i), goedgevonden en verstaan te bepalen, dat de forten Lillo en Liefkenshoekvooreerst, zullen ge- bragt worden onder de regtsmagt van het vredegeregt in het canton Kruiningen en alzoo der regtbank van eersten aanleg in het arron dissement Goes. Het Journal de la *Haye van den den 20sten dezer deelt het navolgende mede Het engelsch ministerieel dagblad le Globe voert tegen ons dag blad eenen strijd vooral ter zake van de aanmerkingen welke wij ons de onderhandelingen tusschen Engeland en Portugal, tot het op den troon van het laatste rijk vestigen von don Miguelmede- deelende hebben veroorloofd. Wij verwijzen zegt dat blad »de schrijvers van het Journal de la Haye naar de geschiedenis van »het Huis van Oranje-Nassau om te bewijzen dat Eogeland geens- zins zoo als zij beweren, deszelfs voordeel getrokken heeft van »de rampspoeden en de dwalingen van buitenlandscbe volkenen er niet op is uitgegaan, zijne bezittingen ten koste der hunne te ver is grooten en uit te breiden." Hierop antwoorden wij dat indien de geschiedenis der Nassau's altijd zoo levendig voor den geest van eenige lieden in Engeland ware geweest, als dezelve steeds bij ie der Hollander is die bekend is met hetgeen dat doorluchtig stam huis voor bet vaderland gedaan heeft, dan zou de herinnering aan hetgeen ook Groot Brittannie aan het huis van Oranje verschuldigd is welligt onze staatkundige aangelegenheden een geheel anderen loop hebben doen nemen dan wij sinds vijf jaren hebben gezien. Het is niet noodigdat de Globe ons de geschiedenis van het huis van Oranje herinnert. Het is met het oog op de geschied- hóeken der welvaart en der lgtgevallen van dit huis gevestigd aan hetwelk Holland's belangen altijd zoo innig verbonden geweest zijn dat wij met grond hebben kunuen zeggen, dat Engeland altijd van de dwalingen van andere volken gebruik heeft gemaakt. «Indien de Globe mogelijk de herstelling van het huis van Oranje, ia 1814 bedoelt, doen wij het blad opmerken, dat die altijd ge zegende gebeurtenis het gevolg was van den eenstemmigen wensch eens volks hetwelk doorliet ongeluk verstandig was geworden. Noch Engeland, noch eenige andere mogendheid, heeft, op dat tijdstip er aan gedacht, om ons eenen souverein op te dringen die door de volksstemdie ware Goddelijke stem zoo deze ooit bestond niet zoude geroepen zijo om over het herboren Holland te regeren. «Wij erkennen gaarne al hetgeen Europa, en bijzonder Holland, te danken heeft aan de moedige pogingeu en aan de edele stand vastigheid van Engeland in zijnen strijd om de wereld van het fransche juk te ontlasten maar wij maken voor ons zelve, aan spraak op de gebeurtenissen welke op den vaderlandschen grond de vorsten heeft doen wederkeeren die door de dwingelandij van onze onbeschaamde overweldigers ons nog waardiger dan te voren, waren geworden- „Of bedoelt de GlobeL welligt de vergrooting van grondgebied ten gévolge der vereeniging van Belgie met Holland. Maar hetgeen dat blad misschien onbekend is, is, dat Grool-Brittannie zoo wel in zijn eigen belang, als in dat van het onze, krachtige pogingen op het Weener-congres heeft aangewend om dit voordeel aan zijnen ouden bondgenoot te verschaffen. En heeft dan de Globe overigens vergeten, dat wederkeeriglijk voor hetgeen door hetzelve, zoowel voor ons, als voor zijn eigen, was verrigt Engeland eerstelij-k.be- paalde dat Holland zich zoude belasten Zweden voor het verlies van Guadeloupe schadeloos te stellen, en vervolgens dat men aan Groot-Brittannie de Kaap de Goede Hoop alsmede de koloniën Demerarij Essequebo en Berbice zoude afstaan. »En op welke wijze waren deze koloniën het eigendom van En geland geworden? Waren het niet juist onze staatkundige oneenig- heden op het einde der vorige eeuw, welke ons in den ongeluk- kigen strijd vau 1793 hadden gesleept, en die Engeland de gele genheid aanboden om zich van onze koloniën meester te m^ken onder voorwendsel van te willen verhinderen dat zij niet de prooi der Frajischen wierden en onder belofte j dal zij ons bij bet sluU ten van den vrede zouden teruggegeven Woïdeft P »En beden ten dage is Engeland de eerstë gëweëst, om eene orde van zaken te veranderen die het ons gedeeltelijk döor den afstand dierzelfde koloniën had doen koopen. Heeft hetzelve ons zoo als de billijkheid zulks het ten piigt stelde teruggegeven hetgeen wij aan Engeland slechts als prijs voor hetgeen hetzelve ten onzen voordeele gedaan had hadden afgestaan P »Het heeft zich daarvoor wel gewacht! Hadden wij dan geen regt te zeggen dat Engeland nooit in gebreke is gebleven zijne magt uit te breiden en zijne bezittingen te vermeerden ten koste der door hunne dwalingen niet meer vereenigde, en door de ramp spoeden welke daarvan bet gevolg zijn, verzwakte volken. Den igden 20sten en 21 sten dezer heeft voor het. hof van as sises der provincie Holland zuiderkwartier alhier te regt gestaan de persoon van Petrus Foxoud 29 jaren van beroep smids knecht, gewoond hebbende te Leyden die in den avond-van den 2den Augus tus laatstleden, den persoon Van Hermatiüs Boomstramet een mes zoodanig verwond beeft dat hij kort daarna is overleden. Het pu bliek ministerie heeft den dood geëischt; doch het hof heeft den beschuldigde, uit hoofde het niet gebleken is, dat de moedwillige manslag met voorbedachten rade is geschied, tot geesseling en brand merk met den strop om den hals, aan den gal? vastgemaakt, en twintig jaren confinement in een tuchthuis veroordeeld. - Bij bet graven van een' put te Fuerbach in Franken land, beeft men eene rijke goudmijn ontdekt. Men verwacht met onge duld een' koninklijken commissaris, die deze ontdekking zal on derzoeken en de opdelving bevelen. Mén meldt uit Christiania dat aldaar óp den avond van dén 6deii dezer in den schouwburg terwijl het stuk de -lntogt werd opge voerd in de kleedkamer brand is ontstaanten gevolge waarvan het gebouw tot den grond toe is vernield. Daar de zaai niet zeef vol was, gelukte het een ieder zijn leven te redden. Te Söderbama in Zweden zijn in den nacht van den 5den Novem ber twee derde deelen der stad afgebrand. Bij koninklijk besluit van den 8^en dezer, is de1 onlangs te Middelb urg onder de benaming van Nederlandsche Maatschappij van vee-verzekeringopgerigte naamlooze maatschappij bekrachtigd en de deswege tusschen de deelnemers verleden akte van overeen komst goedgekeurd. Uit deze acte welke op den 2isten October 11., ten overstaan van den notaris Abraham van den Broeke Az., te Middelburg reside rende, in tegenwoordigheid van getuigen verleden 'is, blijkt, dat de maatschappij is aangegaan voor den tijd van vijfentwintig ach tereenvolgende jaren aanvang nemende met de dagteekening van het koninklijk besluit van bekrachtiging dat dezelve bij uitsluiting bestemd is tot verzekering tegen verliezen van vee, en dat haar hoofd zetel te Middelburg gevestigd is dat het maatschappelijk kapitaal bepaald is op tweemaal honderd duizend gulden, verdeeld in 200 aan- deelen vau duizend gulden ieder, Waarvan bij het verlijden der akte voor een en negentig aktiën was deel genomen, terwijl bepaald is, dat de overige aandeelen binnen een jaar na de goedkeuring der sta,- tuten zullen moeten geplaatst zijn moetende aanvankelijk bij het in werking Lrcngco Jus Jen hr\nAo,./J nupr Ipjlpr Afln- deel worden gestort. Onverminderd den bepaalden tijd van duur der maatschappij hier boven vermeld, zal dezelve moeten ontbonden worden, bij een verlies van tien pet. van het kapitaal en na geheele uitputting van haar reserve-fonds behoudens wederaanvulling van het verlorene of voorzetting met hét verminderde kapitaal, bijaldien de koninklijke bekrachtiging daarop kan worden verkregen. Het bestuur der maatschappij is opgedragen aan de heeren mr. J. Bal Snijders en P. de Maret Tak, als administrateuren, en F* van Sorge, als directeur, allen te Middelburg woonachtig alsmede aan de heeren professor A. Numan, M. J. VersteeghKakebeekefi mr. A. van de Graft en Z. Snijderals commissarissen. Eindelijk is aan de belanghebbenden opgelegd de naleving vari de algemeene bepalingen en voorschriften vervat in het koninklijks besluit van den isten December 1833 Staatsblad N°. 60.) 166ste KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ, Vijfde Klasse. Zeventiende Lijst N°. 20101 5o,ooo' 4I42> ieder een premie van- ioo» Achttiende Lijst. >>7211 - ooo; Negentiende Lijst I52OI 25,ooa 11029, 7481 ieder - ioo<* Twintigste Lijst m 3833 11959, ieder- 1000 MIDD EN P R IJ ZEN van de volgende Arlihelen le Zier ik zee, vau des 26s ten November x835. T)p. Nederl. Mudde Oude Tarwe 1833 a 34 4.5a a -6,Qo Nieuwe clito i835. Nieuwe Rogge Nieuwe Winter Gerst. Oude Zomer dito. Haver - Paardeboonen. Witte- Boonen. Bruine dito. Graauwe Erwten 4-20 a 4,20 a 3,!jo a 3,4o a 2.20 a 4,oo. a. ■6,00 a 6,5o a o,oo a 5.40 4,5o 3,6o 3,5o 2,5o 4,25' b,5o 7.00 0.00 De NedeH. Muddei, Groene Erwten 5 5o a 5 80 Geele dito- o 00 a 0.00 Koolzaad- t3 5o a 14.00 Zaai-Lijnzaad - 12 00 a 12.5ö Slag-Lijnzaad - 7.00 a g.oo Raap-Olie te Zierihzee f 5o 00 per vat* Patent-Olie - 54 00 Lijn-Olie bij partij. - 00 00 Raapkoeken f 60 00 de io4o sfcj Lijnkoeken - 90 00 0 Ta Zierikzec, hij A. DE YOS, Jz.., Stadsdrukker, 1835,

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 2