coiifiJfï. /JEKIRZEKSCHK tö November Nieuwstijdingen. N°. 90. Miïingsdag A0. 1835a DUITSCIILAND. Frankfort, den 3den November. Den 3isten October is op den nzeren spoorweg tusschen Neurenberg en Forth eene proef "genO men met een voertuig, waarop zich 23 personen bevonden, en het welk slechts door één paard gelrokken werd. Deze proef is in allen deele volkomen gelukt. Met deze proef is wijders gepaard gegaan hel oogmerk om de werking van éenen aangebragtén handboom te zien. Het voertuig, ofschoon met eène groote snelheid zich be wegende, kon evenwel iedér oogenblik en waar men wilde tot stil stand gebragt worden, zonder dat de menschen hierdoor iets 'on aangenaams ondervonden of het paard genoodzaakt was om lot het ophouden eenige kracht aan te wenden. De handboom stuit tiiet alleen de beweging van het voertuig binnen 2 of 3 seconden; maar brengt ook door den - tegenstand eene wrijving te weeg die door de hoogste trekkracht van het paard niet kan overwonnen worden. Daardoor vervalt alle gevaar, dat door een schuw paard kan ontstaan, daar men in staat om de inspanning van des zelfs krachten onschadelijk te maken. Vermitsdoor de proeven met tien handboom meermalen eene vertraging in de beweging van hel voertuig ontstond werd de weg van Neurenburg naar Furth in 26 minuten afgelegd. Deze proeven op den terugweg niet meer meer noodig zijnde, liet men het paard in den vollen draf loopen, «n hel Voertuig legde in ->.4 minuten 21,000 beijersche voeten af; derhalve bedroeg de middelbare snelheid van hetzelve in eene se conde 141 voet en kwam dus de snelheid van een vrij vallend ligchaam dat in de eerste seconde 5T-| beijersche voet aflegt, ta meiijk nabij. Deze schoone uitkom-U is des te aangenamer daar deze snelheid niet op een waterpas liggende, maar op den weg van Neurenberg naar Eurth eenzins opgaande baan bereikt is. Volgens de in Engeland gedane waarnemingen worden op een-en horizontalen spoorweg 25o pond la.sl met een pond kracht hewo gen. Het bedoelde voertuig met de personen woog 0200 pond, en dezen last trok een paard mei eene krachtinspanning van 20 pOtld op het waterpas liggende, en van 10 pond meer op het overig ge deelte des wegs dat is 3o pond Ie zamen. Deze kracht werd ech ter slechts bij den aanvang der beweging aangewend want nadat het voertuig eene bestendige snelheid verkregen had kon men ge makkelijk uit de slappe trekriemen afleiden, dat het dier ten-hoog ste 10 of 12 pond kracht tol liet vervoeren van den aanzienlijken last van 5200 pond gebruikte. De beweging was zeer zacht, en Tïiet te vergelijken met de schudding, welke men in eene cbais op «enen gewonen toeden weg ondervindt men kon met potlood .schrij ven, en het schrift toonde g ene bevende beweging der band Ie zijn. Bij het uitbarsten van de belgi>che revolutie zagen onderschei dene professoren aan de universiteiten aldaar, die vroeger door koning Willem, op zeer voordeelige voorwaarden, uit Doitechlaud •geroepen werden daar zij onder de nieuwe orde van Zaken niet langer blijven konden zich genoopt naar hun vaderland terug Ie keeren waar zij thans van koning Willem de halve bezolding als wachtgeld trekken. Onder de teruggekeerden bevinden er zich ook «enigen uit Baden. De badeosche regering schijnt bet zich ten pligt te stellen-, om deze mannen die builen hunne sihuld uit eenen belangrijken werkkring gerukt werden en als onderwijzers en schrij vers uitmuntten, zoodra de gelegenheid zich daartoe aanbiedt, in bun vaderland weder aan 'te stellen. -Te Keulen heeft zich een commilté gevestigd om een plan te ontwerpen tot het aanleggen van een ijzeren spoorweg tusschen de Wezer en den Rijn die vooral moet strekken om den vervoer van fabrijkwaren uit Elberfeldt en Barmen naar genoemde stad ge makkelijker te maken ten einde die langs den belgischen spoor weg tot aan de oevers der Noordzee te verzenden. In een der dnitsche bladen vindt men eene beredeneerde, we derlegging van de talrijke uitstrooisels der fransche dagbladschrij vers wegens het gebrek aan de noodige levensmiddelen dat de russische troepen te Kalisch zouden geleden hebben en de gedu rige en hooggaande twisten welke tusschen de russiseh" en pruis sische officiereu zouden zijn ontstaan. Er blijkt overtuigend uit dat genoemde troepen steeds rijkelijk van ai het nooJige zijn voor zien geworden en dat de grootste eenstemmigheid tusschen de we- derzijdsche officieren beeft geheerscht Men meldt uit Detmond van den 23sten October het onder slaande. Hoe diep een medisch in den afgrond des misdrijfs kan verzinken, zoodra schaamte en vrees voor den eersten stap is over wonnen daarvan levert het volgende versc hrikkelijk geval het welk dezer dagen in de naburige badplaats Meinberg is geschied een nieuw droevig bewijs. Sedert eenige tijd leefde de daar woon achtige veehouder B eer. man van 60 jaren die reéds herhaalde malen wegens veedieverij was bestraft gew orden in onmin met zijnen Oudsten zoon omdat deze hem bad jerraden. Niet lang geledon bad hij in bijzijn van verscheiden getuigen hem bedreigd, zijne vvo uing boven in brand te zullen steken. Deze bedreiging werd in den nacht van den dezer te» uitvoer gebragt* Gelijk te den ken was viel het vermoeden op don ouden vader, die in de gansché gemeente gevreesd was. Men zocht hem in zijne woning, docli vond hem niet, en bemerkte spoedig dat hij met zijne 26jari»e doch ter, die zijn huishouden waarnam, was ontvlngt. De landstorm wordt opgeroepen en overal in den omtrek nasporing gedaan, alles te vergeefs men ontdekt niets van hem. Doch zondag ochtend den 18.<!en dezer hoorjleu eenige kinderen di.p.io eene oude schuur speelden op den zolder zuchten en reutelen waardoor zij ver-4 schrikt huiswaarts vloden. Zij verhalen hunnen ouders wat zij ge boord hebben men doel onderzoek en ziedaar Op den zolder der scheur liggen de oude man en dochter in hun bloed te baden; eei^lgenb mde had uit vrees voor vervolging wegens brandstich ting hei meisje den hals afgesneden en zich ze!ven eene wonde toe gehragl waaraan hij des andéren daags overleed. Deze oude boos wicht had dus diefstal brandstichting kindermoord en zelfmoord gepleegih GROÖT-BKITTANNIÉ. De heer Green heeft j! vrijdag Twee herren didaarvoor ee Londen, den isten November, zijne 2 1 o^e luchtreis ondernomen. aanzienlijk reiseeld betaalden hébhen hem in Zi|nen iuchlbbl ver gezeld. Nj omtrent anderhalf uur itb- de* lucht gezweefd te héb' ben, kwam hét geselschap op twee uren aLlandsvai.de plaats dpj" opklimming neder. De grootste hoogte, welke zij bereikt haddén was eène en drie vierde engelsche mijl. Spoedig zal een andere luchtreiziger de heet* Grahamde lucht vaart over het Kanaal van Dover naar de fransche kust, onder nemen. 11» geen land zijn misschien de tweegevechten zoo veelvuldig en zoo moorddadig als in Louisiana. Plet volgende verhaal gelrok ken uil de Cincinnati Postlevért een nieuw en treurig bewijs'daar van op Een luitenant ter zee, die dezer dagen de rivier aan boord eenét stoomboot opvoer, geraakte in geschil met drie passagiers van Ar kansas, waarvan twee broeders waren. Terstond werd door een der broeders eèn duel voorgesteld en de luitenant ondanks zijn verzoek, zag zich genoodzaakt eenen gètuige onder dé passagiers te kiezen en zich met de strijdlustige© te doen ontschepen. Bij hél eerste schot kreeg de luitenant eênën kogel ir» de heup; maar hij was daarmede niet, te vreden brandde op zijnen vijand los en deze viel dood neder. De tweede, om zijne broeders dood te wreken, stelde zich insgelijks bloot aan het vuur dies luitenants, die ook hem bij Int eerste schöt doodde. Hi rop begon dit bloedtooneel er in de daad verschrikkelijk uit te zien de dèrde namelijk dwong nu den getuige des luitenants 5 de wapenen in de hand te nemen ea joeg hem eenen kogel in de borst maar de verbittering vaii den officier kende nu geene palen meer, én hoewel uitgeput door bloed verlies, vond hij nog de kracht zich met zijnen vijand te melen ea hem doo lelijk te wonden. Het dagblad dat deze bijna óngeloofelijke bijzonderheden mede deelt vpegt er bij dat' de luitenant zich te Louisville bevindt en dat men hoopt zijn leven te redden* FRANKRIJK. Parijs, den Sdfen November. Men zegt thans, dat Fïeschi teeke nen van zinsverbijstering geeft. Hij zou smoorlijk verliefd zijn pp éène Zeer aanzienlijke d.«rne die'uit nieuwsgierigheid hem in de gevangenis bezocht heeft, en zou dag én iiachk van niets dan van de Ze vrouw spreken. Te Yieune, in het departement der ïsére is tusschen de burgers en tfe jagérs van het 1 ode regement dat er in bezetting ligt twid ontslaan Beide paitijen- zijn handgemeen geraakt en vaa Weerszijde zij- eenige lieden gekwetst. De regering lieeft gelukkig een einde aUr» die'wanorde weten te maken. Mei de telegraaf heeft het gouvernement berigt dat de ïleynd Gobernddora den 29sle« der vorige mAand te Sl. Sebastiaan een en- gelsch koopvaardijschip OpgebrAgt heeft geladen met kanonnen, ge weren en kruid voor de iusurgenten. Den 22slen bevond don Carlos zich te Foronda en Cordova te Yitloria in de nabijheid der Carlisten. Vier duizend man troepen der koningin zijr» te Oteisa binnengerukt niét ver van Estella, met oogmerk om zich meester van dié stad te unkën waarin geen gar nizoen ligt. Eene latere telegrafische tijding houdt in dat volgens de dag bladen van Safragössa alles te Madrid niet de junta's van Anda lusie geschikt is. De junta van Malaga is de eenige die nog bestaat. De porlugeesche divisie heeft de dagorder voor haar vertrek ge it regen D«' kapitein generaal van Arragon die vier duizend man onder zijné betelen lelt heeft fieri 22^en te Calandra twee kolonnen ge- forrti' erd om de'oproerigen te gaan bevechten. In een bijzonder rapport uit Bayonne leest men, dat don Carlos met zijn gevolg en eenige bataillous te Salvatierra aangekomen was en den 24 z6sien te Aizaseca was geweest hebbende zijn obser vatie-leger ouder de onmiddellijke bevelen van den generaal en-chef Eguia in de omstreken van Vittoria gelaten. Deze bevelhebber heeft de sleeuen brug vaa Arminou op den weg vau Mirauda later. 0

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1