Advertentiëii. gevalJe door den heer Cochrane gevestigde dienst daardoor geene verandering zal ondergaan. NEDERLANDEN. 's Ghavenhage den a8»i™ October. Heden ten half 12 ure is de commissie der staten generaalbelast met het den koning aan bieden van het door dezelve vastgesteld adres, in antwoord van Zr. Ms. aanspraak bij de opening der vergadering, bij hoogstdenzelven toegelaten, en beeft de voorzitter der eerste kamer, TV. F. graaf van Reedenamens de beide kamersaan Z. M. aangeboden het navolgende adres: «Sire! Het is voor de étaten-ganeraal eene aangename gewaar wording telkens, bij de opening hunner vergadering, aan Uwe Majesteit de hulde toe te brengen van hunnen eerbied en gehecht heid Zij verheugen zich dit heden op nieuw te mogen doen en betuigen aan U. M. hunnen dank voor de van hoogstdenzelven te dier gelegenheid ontvangene mededeelingen. «Ontwaarden zij daaruit, aan de eene zijde, met genoegen, dat onze betrekkingen met de vreemde mogendheden van een vriend- schappelijken aard zijn zoo moeten zij echter, aan de andere zijde, diep betreuren dat de staatkundige toestand des rijks ten opzigte van de gestoorde verhouding van Nederland tot Belgie, alsnog on veranderd is gebleven en dat zich geene gunstiger uitzigten openen op eene waardige en spoedige regeling dier betrekkingenvveike meer en meer behoefte voor de natie wordt. »Zij juichen inmiddels de bekende bedoelingen van Uwe Majes teit toe om het bezwaar dezer buitengewone omstandigheden min gevoelig te maken, en uit dit oogpunt verblijden zij zich ook dat Uwer Majesteits verlangen, om de schatpligtigen te gemoet te ko men door de ruimte onzer oost-indische voortbrengselen wordt begunstigd. »De zoo veel mogelijke uitbreiding van de verloven en van hel ontslag der manschappen van de nationale militie, zal daartoe ins gelijks krachtig medewerken, en doet de staten-generaal vertrouwen, dat alles zal worden aangewend wat eenigzins strekken kan om de ]asten der natie te verminderen "Met Uwe Majesteit waarderen wij de redenen tot dankbare te vredenheid welke de beschouwing van den inwendigen loesland des rijks oplevert zoo ten aanzien van den voordeeligen oogst van vele veldgewassen, als met opzigt tot de vorderingen in het fabrijk wezen de toenemende levendigheid in handel en zeevaartden be vredigenden uitslag der visscherijen, de ijverige beoefening van kun sten en wetenschappen de gelegenheden eindelijk uit dat alles geboren tot nuttige werkzaamheid, waardoor de uit het leger te ruggekeerden over het algemeen middelen van bestaan hebben her vonden. «Dankbaar erkennen wij ook, dat in het afgeloopen jaar onze dijken en zeeweringen voor zware rampen zijn bewaard gebleven. Regt maligen prijs stellen wij op de verzekeringen, ons door Uw£ Majesteit gpgeven, dat. orde en regelmatigheid in het binnenlandscb bestuur bij voortduring heerschen dat de land- en zeemagl de lof- fel ijkste blijken geven van krijgstucht en dienstijver, en dat de be vordering van nuttige gemeenschap door vaarten en wegen een oa- derwerp uitmaakt van de bestendige zorg der regering. «Tevens ontvingen wij met genoegen Uwer Majesteits mededeelin gen omtrent de in onze overzeesche bezittingen heerschende rast terwijl wij met de meeste belangstelling de aangekondigde openin gen omtrent Neêrlands ïndie te gemoet zien. «Ook de gunstige uitzigten, door Uwe Majesteit gegeven betref fende onderwerpen met de staatsbegrooting in verband staande bemoedigen ons bij het aanstaande onderzoek der aangebodene financiële wetten in welker beoordeeling wij zoo wel het belang der belastingschuldigen als dat der schatkist en van het openbaar credietgelijkelijk in het oog zullen houden. "Eveneens zullen wij de belangen van handel en landbouw beide in billijke aanmerking trachten te nemen bij de overweging der door Uwe Majesteit voorgestelde verbeteriug van het lot der door de omstandigheden gedrukte graanbouwers. «Door wettelijke bepalingen op de ontginningen, wier voordragf wij van Uwe Majesteit mogen verwachten zal in eene behoefte kunnen worden voorzien welke zich sinds lang heeft doen ge voelen. «Uwe Majesteit zal ons geheel bereid vinden om met hoogst- denzeJven ijverig mede te werken ter bespoediging van het lang ge- wenschte tijdstip, waarop onze nationale wetgeving, doorliet vast stellen der verschillende wetboeken volledig zal zijn tot stand ge bragt. »»Het oog met Uwe Majesteit op de Voorzienigheid gevestigd, en eendragtig werkzaam tot alles wat het weizijn der natie, door ons vertegenwoordigd kan bevorderen blijven wij de hoop voeden dat zij bij het behoud barer regtmatige aanspraken en de vervul ling harer billijke wenschen spoedig zal erlangen Wij vernemen dat Z. M. de koning goedgekeurd heeft den aankoop, voor de hoogeschool te Utrecht van \w\ kabinet van was preparaten van wijlen den heer P. Koning, voor de som me van j\ 3,ooo; tot betaling van welke som het gouvernement goedgunstig een gedeelte heeft bijgedragen terwijl het overige door de provincie en door de stad zal worden bekostigd. Dit fraaije kabinet eenig in ons land zal alzoo bij het museum der hoogeschool behouden worden. Naar men verneemt heeft de heer adviseur Lipkens zich oplas! der regering, naar Engeland begeven, en is aan hem opgedragen geworden het onderzoek omtrent de kunst, om onderwater te varen en onder water te werken ten einde zich met de opgespoorde dui kermiddelen bekend en eigfcn te maken en daarvan vervolgens bier te lande aanwijzing te kunnen doen terwijl dezer dagen bij besluit Zijner Majesteit de luitenant ter zee der klasseO. JU/ilen beek, is gecommitteerd om zich mede naar Engelönd le begeven, ten einde gemelden heer adviseur in het opgedragen onderzoek bij te staan. De haven van Antwerpen heeft een nieuw verlies geleden. "Van het van Petersburg te Antwerpen met eene lading lijnzaad te rugverwacht wordend .en daar f huis behoorend vaartuig F or tuna kapitein Moileris namelijk de tijding ingekomen dat hetzelve op de kust van het eiland Bornholm totaal verongelukt is. Nadat men eerst in de bej.gis.ehe bladen met den meesten op hef had zien gewag gemaakt van den kostbaren eere-degen voor den maarschalk Gerard bestemd deszeifs fraaije en kunstige bewerking 9 enz., leest men thans in den Lynxdat liet bewind voornemens is f den bewusten degen niet aan te nemen maar aan den vervaardiger terug te geven behalve de lompe taal- en spelfouten in het daarop gegraveerd] opschriftwas de bewerking z.oo-grofdat meu er weinig eer te Parijs zou bij hebben ingelegd Reeds voor weinig tijds hebben de èngelscbe bladen gewaagd van een .moeras of verbazend groote modderbedding, die in Ierland uit den schoot der aarde is opgeweld en thans over eenen hellen den grond vorderingen maakt tot dat de eene of andere rivier of waterplas haar opneemt. Zie hier wat een berigtgever dienaangaande nader aan de Beljast Chronicle schrijft: «In gezelschap van eenige vrienden bezocht ik dezer dagen het reizend moeras f zoo als de modderhoop door het landvolk wordtt genaamd. Het ligt thans omtrent vijf mijlen van Ballijmena, op' den grooten weg naar Randalstown, wordt Sluggen moeras gehee- ten en is een van de grootste in het graafschap Antrim zijnde meer dan 5ooo morgen groot. Bij onze aankomst werden wij door verbazing getroffen ziende dat de weg zoo ver het oog reikte ge heel met modder was overdekt op- sommige plaatsen ter hoogte van 10 tot 15 voet! Midden in het moeras stond een huis to£ aan het dak verzwolgen en aan weerszijden van den weg was veel kostbaar bouwland door den modder overdekt. De eigenaar van heg huis verhaalde ons, dat toen het moeras op zijne woning kwam aanzetten de modderbedding meerendeels 20 voet diep was. Mid den door deze uitgeworpen aardmassa stroomt eene breede beek van dunnen modder. Wij poogden herhaaldelijk den voet te zet ten op het moeras, ten einde het te beier ie kunnen overzien 9 doch moesten terug keeren vermits de grond ie week Was; slechts van eenen boom of van een huis aan den weg was zulks mogelijk, als wanneer het eene zee van modder geleeis. Evenmin konden wij ontdekken waar do aardspecie uit den grond voortkwam. Thans is het eind der modderplas aan eene rivier genaderdwaar zij stuksgewijze instortterwijl het midden door dezelve loopeirde beekje, onderscheiden hoornen en struiken medevoort. De landlieden we ten uit het moeras eene menigte aal en andere visch te vangen. Het gedruisch van het opkomen des modders uit de ingewanden der aarde, moet zoo geweldig zijn geweest, dat de landbewoners in de nabijheid zulks aan donder toeschreven en toen de modder stroom kwam afdalen, vloden zij wijden zijd, latende hunne have en goed ten prooi aAn het verderf. Anderen, die den tijd hadden, droegen hunne goederen op het open veld, ver buiten het bereik van de modderlava. Het geheel leverde het beeld op van verwar* ring en verwoesting." Uit Kampoebing (op Sumatra) wordt gemeldldat op dea 8sten iyjei }j#j bij de rivier Kalimasting eene vrij belangrijke scher mutseling heeft plaats gehad tusschen het is*c bataillon ligte infan terie en hulptroepen onder de bevelen van den luitenant kolonel Baueren de Padries, die de onzen den overlogt over gemelde ri vier beletten wilden doch deze begaven zich op eene waadbare plaats in deri stroom bereikten gelukkig den tegen over liggend era oever, vielen met den stormpas op den vijand aan, joegen lien op de vlugt en maakten zich meester van eene niet onbelangrijke positie* Intusschen heeft deze schermutseling de onzen twee gesneuvelden en een dertigtal gewonden gekost. 166sle KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Vierde Klasse. Pij/de Lijst N°. 4860 15420, 2156, 19009, 19937, 5556, ieder - 1000 Zesde Lijst. 1639365, pr. - 2000 Heden overleed onze geliefde Moeder en Behuwd-Moe- der, Mejufvrouw I. van df,r STOLP E, Weduwe de Heer Jacob Moolenburgh, in den ouderdom van twee en Uchlig jaren en vier maanden. Zonnemaibe H. MOOLENBURGH. den 3is'va October j835. Uit aller naam. Heden overleed tot mij en mijner kinderen droefheid na eene bedlegering van zeven weken mijne oudste Doch ter P I E T E R N E L L A G E tl R I T S E inden jeugdigen leef- tiid van 35 iaar en vier maanden. zJikzee, Weduwe PIETER GERRITSE, den Ist™ November i83.5. gcb. van der vliet. S S UÏT DE HAND TE KO OP eene GRUTTERIJ, S WOONHUIS en SCHUURTJE; te bevragen bij 3 A. J. KOOLE Gz. Terstond eene BURGER-DIENSTMEID benoodigd, met Pol en Wasch kunnende omgaan; adres bij den Uitgever dezer Courant. Te Zier ik gee, bij A. DE VOS, h., Stadsdrukker, 1835,

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 2