M». 82. ZIEBIIiZEESCIIE Mingsdag c o u R i i t. 13 October N ieuwstijdingen. k\ 183, DU1TSCHL AND. Frankfort, den 4^e* October. Uit Weenen meldt men, dat de ontworpen leening grooter zal zijn dan men oorspronkelijk gedaclit bad; dat dezelve 4° millioen zal bed ragen en dat dezelve zal strek ben tot de vo«rgenomene verwisseling van 5 per cents schuldbrie ven in 4 Per cents. Tegen het einde van October werd de fransche gezant te Weenen terugverwacht. Berigten uil Laybach melden dat H. K. H. de prinses van Beira met de zonen van don Carlos die stad voorloopig tot haar verblijf gekozen heeft. Het Diario di Roma kondigt het vertrek van don Miguel naar Modena aan. De verdere berigten uit Rome spreken dit echter tegen en zeggen dat het bekend is dat die vorst zich over Venetië naar Laybach bij de hertogin van Beira begeven heeft. Aan eenespoedige terugkomst van don Miguel twijfelde men, daar zijne woning te Rome niet weder in huur was genomen. Men verhaalde dat de hertog van Modena hem eene jaarwedde tot het verblijf in zijne staten gegeven heeft. Een portugeesch blad, in Italië uitkomende, deelt eene proclamatie van don Miguel aan de Portugezen mede, Waarin hij al de maatregelen tegen de geestelijkheid en wegens den verkoop der geestelijke goederen in Portugal voor onwettig verklaart en waarin hij zijne landgenooten aanmoedigt en vermaant, ooi hem getrouw te blijven. Of dat stuk echt is, zal nader moeten blijken. Er ziet thans eene statistieke opgave het licht van de bevol king van Pruissen op den laatsten December i834» Uit dezelve blijkt, dal zijmet uitsluiting van het vorstendom Neuchatelen met inbegrip van het vorstendom Lichtenberg, alsmede van de mi litairen, op genoemd tijdstip beliep i3,5io,o3o zielen, waarvan 6,718,789 tot het mannelijke en 6,791,741 tot het vrouwelijke ge slacht behoorden. De laatste algemeene volkstelling was in 1832 geschied en toen beliep, op ultimo December x831 de bevolking 13,038,960 zielen, zoodat dit thans eene vermeerdering geeft van 471,070 inwoners. De boschwachter Nasscil, uit Tegernseo die meermalen in het gebergte menschen redde, hoorde den Augustus II. hulp Toepen. Hij snelde derwaarts, en vond een welgekleed man aan eene rotskloof hangen. Reeds waren de krachten van den reiziger uitgeput toen Nassal hem redde. Zij gingen te zamen naar het slot in Tegernseo, en hier vernam ISassal, dat de geredde persoon prins Frederik, mederegent van Saksen, was, die op eene bota nische wandeling in het gebergte verdwaald en van eene rots ge gleden was. Hij bedankte zijnen redder hartelijk, en gaf hem zijn goud horologie tot een aandenken. Te Munchen telde me* in de laatste dagen van September meer dan 10,000 Engelscheo Frarischen en Italianen terwiji ook duizende inwoners der naburige duitsche staten derwaarts samen vloeiden allen hoofdzakelijk ter bijwoning van de luisterrijke fees ten die gedurende de eerste helft dezer maand aldaar moesten ge geven worden ter viering van den verjaardag van het huwe lijk des konings op den 1 aden October. In deu avond van den zpstea September is eene schaapfokkervj, behoorende tot de gemeente Kasaweafgebrand, waarbij niet slechts veel vee, maar ook de vrouw des schaapherders, een meisje en twee jongens omkwamen. Brieven uit Smyrna van den 7^11 September behelzen het na volgende «In de laatste dagen zijn verscheidene tartaren met be langrijke tijdingen uit Syrië hier aangekomen. Ibrahim-pacha, wiens toestand na de ontvangst der voor Mehemcd ali zoo treurige be rigten uit Hadschas in Arabie steeds hagchelijker geworden was, alzoo de meeste onlangs geligte rekruten in het gebergte bij de Dru- sen eene toevlugt gezocht hadden, verlangde eindelijk van de vorst der Drusen Emir Beschir, eeue algemeene ontwapening. Deze bragt Wem eerst de onmogelijkheid daarvan onder het oog, en toeu Ibrahim er sterker op aandrong, verwees de vorst hem naar zijnen zoon Halilaan wien hij in schijn het bevel over de troepen had opgedragen en met wien Ibrahim dus over de ontwapening moest bandelen. De jonge vorst weigerde ronduit aan de begeerte van den pacha te voldoen van alle kanten vloeijen de Drusen en Sy- riers onder zijne vanen te zamen en zijn leger bestond volgens de Saaiste berigten reeds uit 3o,ooo man. Van zijn kant trekt ook Ibrahim-pacha zijne troepen bijeen, en heeft de bergpassen van den Li ha non doen bezelteu. De partijen staan over elkanderen geheel Syrië is gereed om de vaan des opstands op tc steken." Eene hevige aardbeving heeft in den avond van den i3<len Au gustus 11. de overblijfselen der aloude stad Cesara in Natoliën eertijds de hoofdstad van Capadociën benevens de n,abijgelegene dorpen bezuiden den berg Ardegh volkomen vernield. Meer dan 2000 buizen leveren niets anders op dan eene groote puinhoop. Deze aardbeving was met een .ijsselijk onderaardsch gedruisch ver gezeld de grond was met rook en vlam overdekt die uit de aard- kioven kwamen, en meer dan 5oo mensohea zijn daarbij omge* kemen. Uit Teplitz, van den 29stcn September, meldt meu helgeel volgt Heden voormiddag om tien uur werd op den weg naar Kulm; nabij het dorp Pristen de eerste steen gelegd van het gedenkteeken, dat keizer Ferdinand voor de aldaar den 28*lei*29sten en 3osteix Augustus i8i3 gesneuvelde Russen laat oprigten en wel Ier plaatse waar de generaal Ostennann, die in 1813 de russisclie garde kom mandeerde zijnen arm verloor. Men kan wel zeggen dat mea nog nooit bij zulk eene gelegenheid zoo vele booge persoriaadjen ge«* zien heeft, als bij deze. Allen reden in de prachtigste ecjuipagiën van het oostenrijksche liof (waaronder 20 gala-rijtuigen) van Teplitz naar de genoemde plaats, waar reeds het fundament van het mo nument gelegd was. Deze plaats was door een bataljon grenadiers, een regement infanterie en het regement Koburg uhlanen omringd. De keizers en keizerinnen van Oostenrijk en Rusland reden in een prachtig galla-rijtuig met zes schimmels bespannen, en werden, gelijk de overige vorstelijke persoriaadjen in eene gereed gemaakte prachtige tent gebragt, waar zij de inwijding van het monument konden zien. Deze inwijding werd verrigt door den prelaat vant Ossegg in pontijicalibusdoor een aantal geestelijken omringd. Hunne Majesteiten de keizer van Oostenrijk de keizer van Rusland en de koning van Pruissen deden de gewone drie slagen met den hamer op den steen, en omarmden zich vervolgens wederkeerigten open baren bewijze van innige vriendschap. Op dit oogenbiik vuurdea de troepen een drievoudig salvoen de kanonnen werden gelost. Vlak bij het monument stonden zes soldaten van de russisclie garde, die bij Ivulm hadden medegevochten en onder dezelven een kapi tein. Hij werd aan den keizer voorgesteld, en deze benoemde heiu op het slagveld tot kolonel terwijl hij vervolgens ook aan de kei zerlijke tafel genoodigd werd. Na het leggen van den eersten steen reden de vorstelijke personen naar het bij Arbessau opgerigte pruis- sische en oostenrijksche monument. Bier gebeurde hetdat eert oud onderofficier en invalide, die het opzigt over het monument en in de nabijheid een eigen woonhuisje heeft, den aartshertog Karei herkende, die in den velcJtogt bij Zurch op zijnen raadsel wat gerust, en ook van zijn brood gegeten bad. De aartshertog herinnerde zich dit insgelijks gaf hem een geschenk en liet zich naar zijne met een tuintje voorziene woning brengen. Beide keizers en keizerinnen, de koning van Pruissen, de aartshertogen enz.dio van het geval hoorden begaven zich mecle derwaarts. De oud© veteraan en monuments opzigter dischte voor de vergaderden boter, brood en peeren uit zijn tuintje op en de hoogc personaadjen de-«: d^n den grijzen krijgsman bet genoegen daarvan wat te gebruiken, terwijl de overgelukkige man ook nog rijkelijk met geschenken be giftigd werd. Van den 3ostcn September. ïn een nader berigtnopens het leggen van den eersten steen aan het bovengemelde monument vindt men nog de volgende bijzonderheden«Dit gedenkteeken zal den heldhafligen tegenstand vereeuwigen dien eene afdeeling vat* ongeveer 8000 man der russische garden den agsteu Augustus 1813, alzoo daags voor den veldslag van Kulm, bood aan een korps Fran- schen van 35ooo man onder het opperbevel van den generaal vüiz Dainme. De vereeuwigde keizer Frans had, aldra na de gebeurte nis besloten een monument tot aandenken daarvan te laten oprig- ten maar de opgevolgde oorlogsjaren veroorzaakten dat dit besluit niet uitgevoerd werd. Keizer Ferdinand volbrengt thans het plan van wijlen zijnen vader. Het gedenkteeken staat ter plaatse waar de voor overmagt terugwijkende troepen, onder aanhoudend strij den hunne laatste positie genomen hadden. Bij bet inmetselen gaf keizer Ferdinand het eerst de troffel aan den koning van Pruissen den eenigen der drie monarchen, die de glorierijke gebeurtenis des jaars i8i3 heeft bijgewoond. Twee en twintig jaren zijn thans ver- loopen sinds, de slagtoffers van den bevrijdings oorlog vielen. Hotf velen heeft er sedert de dood weggeraaptl Geen der veldlieeren die in dezen oorlog het opperbevel over gansche armëes hadden, en slechts weinigen van degenen, die afzonderlijke korpsen der ver bondene legers aanvoerden, leven nog! Van de vier toenmaals verbondene monarchen, zijn er drie (keizer jllexanderkoning George IF en keizer Frans) ten grave gedaald. De berinnering aan de gesneuvelden zoo wel als aan de afgestorvenen werd gisteren gevierd, terwijl de vanen, onder welke zij streden na twintig ja- ren vredesdoor haar aan de wereld geschonken nog yereenigil wapperen. Deze denkbeelden plaatsten zich voor den geest van alle aanwezigen en zij werdeu van zegenwenscbea vergezeld, door honderden geopenbaard. FRANKRIJK. Parijs, den 4c*en October. De geneesherren, die met de herstel ling van Fieschi belast waren hebben heden verklaard dat hij vol komen van zijne wonden genezen is. Zijne bijzit Petit is heden op vrije voeten gesteld. De zadelmaker Moreydie van zijn voornemen om zich dood te hongeren had afgezien had wederom in geen twee dagen eenig voedsel willen gebruiken. Te Lyon is dezer dagen in hechtenis genomen zekere Bourgï die bij eenen brief aan een voornaam koopman aldaarbekend we gens zijne gehechtheid aan het huis der oude Bourbons den voor slag heeft gedaan, om den. koning ta vermoorden voor eene som vart

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1