Advertentiën. Openbare Verkooping IngeroncleTt stukken Is teer aati%»enli\1cen al de Voornaamste mees- j\s hebben daartoe belangrijke bijdragen geleverd. Met genoegen merkt men op de menigte van stukken welke ook uit deze stad zijn ingezonden. Naar het oordeel van deskundigen, levert de ten toonstelling het bewijs op, dat de kunst in de laatste jaren is voor uit gegaau. Zondag laatstleden is te Scbeveningeö de gouden bruiloft ge vierd door Uuihertiis Vrolïk en Ida van der Zwandie gedurende bunnen echt hebben voortgebrngt 11 kinderen, waarvan er nog 5 in leven zijn; bet getal kindskinderen bedraagt 32. Het verdient opmerking dat terwijl aldaar zoo vele huisgezinnen door de cho lera werden aangetast, niet een lid dezer talrijke familie door die ramp is getroffen geworden. Den 4den dezer is te Leyden de merkwaardige gedenkdag van den 3den October godsdienstig gevierd. De zaturdag marktdag zijnde bad verhinderd dit op den zelfden dag te doen. Ondertusschen hebben de beeren studenten der leydsche hoogeschool getrachtom den eigenlijken feestdag met luister te viereo. Daartoe warea reeds des morgens vroeg uit de woningen der studenten d« vlaggen uit gestoken tegen 12 ure bad er voor de sociëteit Minerva, eene uit- deeling van haring en brood aan de geringe klasse plaats des na middags ten 3 ure werd er om schoone prijzen als zilveren hor» logiéu en tabaksdoozen enz. in de mast geklommen en in den zak gel00pen. De studenten-societeit was des avonds fraai veflicht ter wijl in den schouwburg het Ontzet der Stad Leyden ten tooueele is gevoerd. De feestelijkheden zijn met eenen vriendschappelijke» maaltijd door de h. h. studenten gehouden besloten geworden. Zoo is dan de dag van den 3^«® dezer meer vrolijk en den vol genden meer stil en godsdienstig het Leyden Ontzet gevierd gewor den. Elk ingezetene der stad nam deel in dej algemeene vreugde, en dankbaarheid aan dien God, die onze vaderen in hunnen nood bad aangezien en op zijnen tijd heerlijk verlost heeft. Steeds blijve de dag van den 3llea October voor elk inwoner van Leyden een merkwaardige gedenkdag! De stad Talcahuana (in Chili) is ten gevolge van eene ver schrikkelijke aardbeving, door de zee verzwolgen geworden. Zie bier eeuige bijzonderheden van deze vreesselijke gebeurtenis, over Engeland ontvangen: Deze aardbeving dezelfde welker uitwerkselen zich zoo hevig te "Valparaiso hebben doen gevoelerij beeft zich uitgestrekt over Con ception Talcahuana Yomo en alle plaatsen tusscben Valparaiso en Valdivia gelegen, alsmede over Mendona, ten oosten der Cor- dilleres, tot op het eiland 3k Juan Fernandez, op vier mijlen af- stands van de kust, waar men, op anderha've mijl afstands van de kust, eene vuur- en rookkolom uit den oceaan, welke aldaar eene diepte van 100 vademen heeft, zag opstijgen. Gelukkig lagen Val paraiso en Santiago buiten het bereik, anders zoude welligt Chili niet meer bestaan. Beide deze laatste steden hebben weinig gele den. Op zee werden de masten aan boord der schepen stuk gesla gen. Dezelve schenen tegen rotsen te worden aangeslagen en hunne kiel op den bodem der zee te stooten. De eenige waarschuwing die bet vreesselijk verschijnsel voorafging Was een dof geluid in het binnenste der aarde die eindelijk met zooveel geweld schokte dat men moeijelijlt liet evenwigt konde hou den de buizen konden den schok niet weerstaan; de balken wer den langer dan eene minuut uit hunne steunsels geligt, en de hufi- zen storteden achtervolgens in, gedurende eene tijdruimte van meer dan vijf minuten dat de geweldigste schok duurde. Ter naauwer- nood bleef er eeu huis overeind, ter aanwijzing als 't ware waar de steden gestaan hadden. Dit vreesselijk tooneel had den inwoners in bet denkbeeld ge- bragt, dat het einde der dagen was gekomen. Het noodlottig voor val had gelukkig bij den dag plaats; ware het des nachts gebeurd, zoo zoude eeu derde deel tier bevolking naauwclijks aan een' iang- zamen en verschrikkelijken dood hebben kunnen ontkomen. Het getal der personen die te Conception zijn omgekomen bedraagt slechts 80 te Talcahuana en in de andere plaatsen is het getal minder geweest. Eenige dagen na deze verwoesting beeft men onder de puinboo- pen ongelukkigen gevonden die half verstikt waren. De ijzing die de inwoners beving is niet af te schilderen; zij die dit tooneel van verwoesting gezien hebben betuigen dat het alle beschrijving te boven gaat. Talcahuana en de andere naburige plaatsen hebben het vreesseiijkste lot ondergaan. Naauwelijks van den schrik bekomen dien deze langdurige schok den ongelukkigen inwoners dier streken ingeboezemd had of zij trachteden van uit de pninhoopen hunner woningen te redden het geen dezelve kostbaars konden bevattentoen de onstuimige zee zich als eene overeindstaande muur tot eene buitengewone hoogte verhief, en hun slechts den tijd overliet om wederom het gebergte te bereiken. De zee na tot zoodanige hoogte te zija geklommeu stortte met geweld over de puiuhoopen der stad en verzwolg alles Wat zij op haren weg vond. Deze laatste slag voltooide den rampspoed der ongelukkige inwo ners, die zich van alle middelen van onderhoud ontbloot zien daar alles wat in schuren en magazijnen voorbanden was mede weggesleept werd. De schepen in de haven werden van hunne an kers geslagen vernield of op de kust geworpen. De zee had eene hoogte van 2.4 voet boven baar gewoon peil bereikt maar op het ©ogenblik waarop zij zich op de kust wierp bevonden zich sche pen die 54 voet waters onder zich hadden op 'l drooge. In eene gemeente der omstrekeu van Falaise ia Norman- dië is een landbouwer bezilter van eenen monster-aardappelzoo als men er nooit in dat land gezien beeft. Hij heeft niet minder dan zes voet omtrek, maar zijn gewigt is geenszins geëvenredigd aan zijne grootte. Een inwoner van Southampton in Engeland schijnt bevreesd voor eenen nieuwen zondvloed, en houdt zich bezig om 14,000 fles - scben te vullen met 6000 exemplaren eener algemeene geschiedenis. Deze flesschen, wel digt gemaakt, worden op zijn bevel in <Je diepe ijskelders van Groenland geplaatst. Indien de wereld vergaatzul- Jen flesschen, op het water drijvende, aan het volgende men schel ijk geslacht de geschiedenis moeien overbrengen t vau hetgcnS er van den beginne der wereld gebeurd is. Brouwershaven den 8s*eu Oct®ber. Gisteren bad bij bet departs inent Schouwen der maatschappij tol Nut van 't Algemeenin der-1 zeiver gewone vergaderzaal alhier dè plegligë uitreiking plaats vatt de eereblijken door het hoofdbestuur der gezegde maatschappij aan! Andriet Kèmpe Geelhoed, landman, onder Noordwelle, toegewezen,, wegens de edelmoedige en gevaarvolle redding door deuzelven op den 3den Januari] 1834 bewezen aan den matroos Christiaatt AndrieS Lorenlsendie in den morgen van gemelden dag alleen overgeble ven van de equipage van het brikschip de Ida Mathilda, uif Straalsoniï naar Antwerpen bestemd en op de zandbanken ten noorden dezes eilands verbrijzeld was, in den bulpeloossten toestand met een gebro ken been op bet wrak eener boot, o"p de baren werd voortgeslingerd 4 en door gemelden Geelhoed uit de félle branding gered, en in zijnej woning liefderijk verzorgd en verpleegd was. Bij deze gelegenheid werd door den heer mr. A. Moens van Blooisa\ lid van bet Zierikzeescbe departement eene redevoering gehouden over den invloed die de beoefening der menschlievendheid te weeg breng# op het geluk der maatschappij; waarna door den voorzitter des depar- tements, den heer N. Feiten, de voor gemelden Geelhoed bestemde eereblijken bestaande in de zilveren ^nedaille der maatschappijcc» vereerend getuigschrift en een geschenk van 2,5 met eene allezints doelmatige aanspraak werden uitgereikt; terwijl de plegtigheid werd besloten met de voordragt eenerop de omstandigheid toepasselijke bij drage van den beer N. E. Ernst Vetten predikant te Renesse ea Noordwelle, honorair lid des departements over het loon der men-, tchcnliefd e. Met het meeste genoegen mogten de leden des departements era de vrouwen die deze plegtigheid bijwoonden getuigen zijn van de innige tevredenheid, die deze yojarige grijsaard in dezen avondsma ken mogt, wegens de zoo vereerende wijze, waarop zijn edel en ia zijne omstandigheden vooral zoo verdienstelijk bedrijf mogt beloond en herdacht worden terwijl deze zoo genoegelijk doorgebragte avond bij allen voorzeker de aangenaamste herinnering zal achterlaten. MIDDENPRIJZEN van de volcjende Artikelen ie Zierikzee? var dem Ssten Octobjjjs i835. De Neder/,. Mndde. Oude Tarwe ï833 a 34 f 4»00 5>5o Nieuwe dito i835. 4,00 a 5,60 Nieuwe Rogge - 4,2o a 4^5o Nieuwe Winter Gerst. - 3,^o a 3,60 Oude Zomer dito. - 3,20 a 3,4o Haver- 2,5o a 2,60 Paardeboonen. - 4a 5,00 Witte Boonen. - G,5o a 7.00 Bruine dito7,00 a 7,2b Graauwe Erwten 6,00 a 7,00 Dc Nederl. Muddeè Groene Erwten f 5 5o a 5 75» Geele dito o 00 a o o<^ Koolzaad- i3 5o a 14.00 Zaai-Lij.nzaad- - 12 00 a 13 5» Slag-Lijnzaad - 7.00 a 8.0* Raap-Olie te Zierikzee J' 4&' 00 per vat* Patent-Olie - 5a 00 o Lijn-Olie bij. partij.. - 00 00 Raapkoeken 60 00 de 1040 884 Lijnkoeken •««.-' 9 00 100 Ondertrouwd Den Heer D». LEEST MANS, geb. te Hoogstraaten en Doctor te Bladzij Mejufvr. GETRÜIBA GERADTS, geb. te Zierikzee Zierïizee den 4den October i835. Er wordt vermist bij M. KR EP EL, te NieuwerkerJk in Duivelend, een njarige VAARS, met witte Vlakkera onder aan den Kop en aan den Buik. Beste SUNDER LANDS C HE SCHAAL- era Grove MAATKOLEN, te bekomeu bij R. HAR RISON, op de Nieuwe Haven te Zierikzee. Me» is voornemens om op Donderdag den 15den October i835, des namiddags ten half 3 uren, aan de Noordzijdö der Oude Haven btnnen Zierikzee, ten overstaan van de Heep J. N. van der HALEN, Griffier van bet Vredegeregt aldaar, te verkoopen: Eene partij Eike PLANKEN, BALKEN en PALEN# mitsgaders verderen SCHEEPSAFBRAAK, zeer goed1 bruikbaar tot Mestputheiningen, Bescboeijingen ea verdere dergelijke benoodigdheden van den Landbouw. is de herbers te bürgh. Op MactnJa° den gden November i835, 's namiddags ten 3 urenv De Heer Mr. J. S. BOEIJE, als gevolmugtigde van P. vin W E S T E R V O O R T zal op voorschreve plaats en lijd door hel ministerie van de Notaris J. de KATER Nz.veilen en verkoopen Eene WAGENMAKERS- en TIMMERMANS-AF. FAIRE, bestaande in WOONHUIS, anneïe WINKEL, ERVE en GEVOLGEN van dien, slaande ea gelegen te Burgh, N». 4i waarin sedert veis jaren beide Affairen met bet beste succes zijn uitgeoefend en nog worden voortgezel. Zullende voorts des anderen daags des morgens ten 9 uren aan de voornoemde Affaire worden geveild. Alle de daarbij voorbanden zijnde Houtwaren, Gereedschappen en verdere Goe deren bij Plak Biljetten breeder omschreven. Een LEERLING benoodigd bij de» Apotheker G. de JONGE DEJ BOER. Te Zierikzeobij A. DE VOSJr..Stadsdrukker, 1835.

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 2