ZfEKDELZfiESGHB C O U It A S Té Vrijdag A0. IS35. 25 September* Nieuwstijdingen. w. n. f? PUBLICATIE. REGLEMENT 0/7 de SP RINGS TIE REN in de Provincie Zeeland. (Vervolg en slot van ons vorig nummer Art. 20. De Stierliouders zullen vérpligt zijn steeds een exemplaar van Jifc Rogle- toent en het bewijs van goedkeuring van den Stier voorhanden te hebbenen daarvan aan de Veehouders welke zich tot het laten bespringen hunner Koeijen bij hen ver- Voegen inzage te geven. Art. 21 Het zal eiken Veehouder vrijstaan om tot het bespringen van zijne Koeijen de Stieren in andere Gemeenten aanwezig, te bezigen. Art. 22. Aan de keuring bij dit Reglement voorgeschreven, zijn niet onderworpen de Stieren welk een Veehouder uitsluitend bestemt voor zijne eifene Koeijen mits zulks geschiede met voorkennis van het Gemeente Bestuur en dezelve niet gebezigd worden tot het bespringen van Koeijen, aan anderen toebehoorende. Art. 23. Geeue Stieren ouder dan negen maanden zullen in de weiden mogen ïoo- pen, dan met een bord om den hals, of gespannen aan de pooten, zoodanig dat hun het overspringen der slooten belet zij. Art. 24. Geenc Stieren mogen langs de wegen geleid worden, ten zij ingeval van noodzakelijke verplaatsing, wanneer zulks met speciale schriftelijke toestemming van den Burgemeester der Gemeente, onder welke de Stier behoort, zal kunnen plaats hebben, en zullen dezelve in zoodanig geval door twee volwassen mannen, met behoorlijke voorzorg moeten worden geleid en vast gehouden. Art. 25. Ten einde de aanschaffing en het aanhouden van goede Stieren aan te moedigenzal jaarlijks in ieder District en in het Eiland Tholenvoor den best ge- keurden Stier, welke tot het bespringen van Koeijen van anderen worde aangehou den .aan den eigenaar worden uitgereikt eene premie van f 25,welke echter niet zal gegeven worden dan voor zoodanige Stieren, welke geoordeeld zijn aan al de vereischten te voldoen en geschikt te zijn. tot verbetering van het Runderras in het District, waarin dezelve gehouden worden. Art, 26. De Commissie van Landbouw zal op het rapport van de Keurmeesters in ieder District, en op dat van de Leden of het Lid der Commissie in de sectie waarin de Stier gehouden wordt aan Gedeputeerde Staten de aanvrage der premiè'n doen welke uit de Provinciale Fondsenaan de daartoe geregtigden zullen worden voldaanzullende voorschreve premie niet meer dan tweemalen voor denzelfden Stier kunnen worden verleend, en alleen worden uitbetaald, na dat de Stier voor welke dezelve wordt verleend, gedurende een jaar is aangehouden. Art. 27. De Plaatselijke Besturen zullen van hunne zijde, zoo veel doenlijk moeien zorgen, dat in de Gemeente het uoodige getal Springstierenzijnde len minsten een Stier voor elke honderd vijftig Koeijen, aanwezig zijn, en tot dat einde, indien zulks in het belang der Veehouders noodig wordt .geoordeeld, op de Plaatselijke begroo ting, zoodanige som in uitgaaf kunnen brengen, als zij noodig oordeelen tot het verstrekken eener billijke te gemoelboming aan de Stierhouders in hunne Gemeenten. Art. 28. De gene die bevonden zal worden eener» niet gekeurden of afgekeurden Stier te hebben gebezigd tot het bespringen van Koeijen van anderen, zal verbeu ren eene boete van f 75,waarvoor de Eigenaar van den Stier zal aansprakelijk zijn of gestraft worden met eene gevangenis van zeven dagen. Art. 29. Een Stierhouder welke voor springloon eene hoogere som gevorderd, of eene mindere som zal hebben aangenomen dan bij art, 19 is bepaald, zal eene boete van f 25,verbeuren voor iedere sprong. Art. 3o. De overtredingen van art. 18 en 20zullen gestraft worden met. eene boete van f 10,die van art. 23 en 24 met eene boete van j'25,of met eens gevangenis, in het eerste geval van drie dagen, en in het laatste van vijf dagen alles onverminderd de vergoeding van schaden welke door het niet opvolgen der bepa lingen van art. 23 en 24 mogten zijn veroorzaakt; en der correctionele of civiele actie, welke hieruit tegen den overtreder zoude kunnen resulteren. Art 3x. Tot het constateren der overtredingen worden behalve de Plaatselijke Besturen en derzelver bedienden, ook bevoegd verklaard, de Keurmeesters en der zei ver plaatsvervangers, die daarvan op den Eed door hen gedaan, Proces-verbaal zullen op maken en hetzelve aan den Burgemeester der Gemeente in welke de overtreding is geconstateerd, zullen overhandigen, om door denzelven ter vervolging aan den com- petenten regterlijken Ambtenaar te worden gezonden. Art. 32. De boeten volgens dit Reglement verbeurd, zullen voor de helft, ten behoeve der Plaatselijke kas der Gemeente in welke de overtreding heeft plaats gehad en voor de wederhelft aan dengenen die de bekeuring heeft geconstateerd, worden uitgekeerd. Art. 33. Drie maanden na de Publicatie van dit Reglement, zal hetzelve verbin dend zijnzullende nogtans de vroeger geadmitteerde Stierhouders niet verpligt zijn tot het doen der aangifte bij art. 8 bedoeld. Aldus voorgedragen door de Staten van de Provincie Zeeland. Middelburgden Qden Julij i835. (Get.) VAN vreDENBURCH. Ter ordonnantie van Dezelve, (Get.) VAN DER HEIM. Behoudens wijziging in art. s8 en 3o, goedgekeurd bij Zijner Majesteit's Besluit Van den i3den Augustus i835, n°. 87. Mij bekend, De Secretaris van Staat, (Get.) J. G, 13S MEIJ VAN STREEFKERK. Accordeert met deszelfs origineel, De Griffier ter Staats-Secretarie (Get.) L. H, ELIAS SGKOVEL. Voor eensluidend afschrift. De Secretaris Generaal bij het Ministerie van JBuitenlandsche Zaken A. LE CLERCQ. II. Dat het voorschreve Reglement drie maanden na de afkondiging van hetzelve in werking zal worden gebragt, en alsdan alle daarmede strijdende bepalingen en bepaaldelijk het Reglement op het houden van Springstieren in de Provincie Zee land vastgesteld bij Zijner Majesteit's Besluit van den 26sten September 1817, litt, A2., zullen zijn ingetrokken en vervallenen mitsdien een ieder zich naar de in bovenstaand Reglement vervatte bepalingen zal hebben te gedragen. En opdat niemand hiervan onwetend zij, zal deze in de Steden en Geineenten de zer Provincie worden afgekondigd en aangeplakt, waar dit gewoon is te geschieden. Middelburgden nden September \S35. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van Dezelve VAN DER HEIM. INSPECTIE-SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, Provincie Zeeland. Brengen door deze ter kennis van al de Manschappen der Af deeling Zeeuwsche Mobiele Schutterijmet onbepaald verlof naar hunne haardsteden wedergekeerd. Dat de bevolene Inspectiën zullen worden gehouden binnen deze Stad, op de gewone verzamelplaats onder de Beurs, te Weteni voor de Verlofgangers behoorende tot het BATAILLON (Mobiele Stedelijke Schutterij) Op Vrijdag den October aanstaande, des voormiddags ten 9 ure. En voor de Verlofgangers behoorende tot de ade en 3<ie bataillons Mobiele Landelijke Schutterij) Op Vrijdag den i6''en October aanslaande, des voormiddagsten 10 ure, En worden de manschappen van het korps Mobiele Schutterij bij deze opgeroepen om zich tot bijwoning der bepaalde Inspectiën, ter voorschreven plaats en uur te laten vinden. Zierikzee den a4!ten September i835. Burgemeester en Wethouders voorlid., DE CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Sccretaris W. J. p. KROEF. DU1TSCIIL AND. Frankford den i8den. September. Mare Koninklijke Hoogheid de prinses van Oranje is den i5deü dezer uit Zwitserland te Augs burg aangekomen. Koogstdezelve is naar Eger in Boheme vertrok ken om met harén doorluchtigcn broeder, keizer NlkolaaSop diens bijzondere uitnoodiging, eené bijeenkomst te hebben. De logementen te Munchen zijn tegenwoordig opgevuld met vreemdelingen uit Italië. Dagelijks komen er 20 of 3o rijtnigen aan met personen die de cholera ontvlugten. Uit Berlijn wordt van den löden September gemeld: Zijne Majesteit de koning en de prinses van Liegnitz zijn in den vroegen morgen van den nden dezer van Breslau naar Kalisch ver trokken. Zijne Majesteit de keizer van Rusland is den pdeii dezer, des morgens tusschen tivee en drie uur, te Kalisch aangekomen. Hoogst- dezelve heeft dien dag dadelijk de oefeningen van de troepen in het kamp bijgewoond, 's Namiddags heeft er parade van de gari- sche russische kavallerie welke in het kamp van Kalisch verzameld is plaats gehad. Het voorbijtrekken begon op het eigen krachtig kommando des keizers. Vooraan was het regement gendarmen ia geheel ligtblaauwe kurassiers-uniform met helmen. Daarop volgde het regement Kurden met pelsmutsen. Zij reden in een gelid de lange perzische geweren als karabijnen op de dij geplaatst, zoo dat het van verre was alsof het regement lansen droeg. Daarna eenige Tscherkessen mei twee trompetters. Achter deze troepen die eenigermate de voorhoede uitmaakten volgde het vereenigde regement garde kavallerie, zamengesteld uit alle regementen kaval lerie der keizerlijke lijfwacht. De grootste pracht beersebt in de uniformen van deze keurbenden bij welke ieder gemeene de lee- kens van lange en eervolle diensten op de borst draagt. Ieder re gement beeft paarden van dezelfde kleur, zoodat daardoor eeri russisch regement kavallerie nog meer gelijkvormigheid in het uit wendig voorkomen heeft dan die van vele andere armces. Op de garde kavallerie volgde eerst het regement kurassiers prins Albert van Pruissen en dan het muzelmansche regement Tartaren een merkwaardig korpsf geheel verschillend gekleed, naar ieders ver kiezing. Hun kostuum bestaat uit een paar ligtkleurige laarzen witte turksche aan de knie vastgebondene broeken een iigtkleurig onderkleed en een opperkleed naar de poolsche snede, maar don ker van kleur. Op het hoofd dragen zij zwarte perzische pels mutsen. Gewapend zijn zij met een perzische sabel, een pistool die achter op den rug in een gordel steekten een zeer lang ge weer. Zij berijden allen wonderschoone ligte paarden en schijnen bij het rijden als aaneengegroeid met hun ros. Een regement uhla- nen donkerblaauw met geel, volgde op het regement Tartaren, en daarna een tweede regement uhlancn donkerblaauw met wit# Twee regementen busaren het eerste donkerblaauw met geel op bruine paarden, het tweede ligtblaauw met wit op graau wscbim- mels. Een regement kozakken donkerblaauw met breede roodd streepen aan de wijde .broeken sloot zich aan de geregelde kaval lerie aan. Daarop volgde ten laatste de rijdende artillerie der garde met 16 en de artillerie der kozakken met 8 stukken. De keizer gaf luid zijne goed- of afkeuring te kennen en sprak aan moedigende woorden tot de manschappen waarop deze steeds met gejuich antwoordden. Het voorbijtrekken werd tot driemaal foe herhaald: eerst stap voetsde tweedemaal in den draf en de derdemaal in galop. Dit duurde tot aan het invallen van den nacht zoodat de artillerie der kozakken voorbijtrok toen het reeds geheel donker was en de lange rijen der kurden in een gelid als eene schaduw voorbijvlogen* NEDERLANDEN. 's Gravènhagë den sasten September. Men vefneeiuldat voortaan

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1