C O U R 1 I T* 15 September» Hie li wstij dingen DU1TSCHLAND. Frankfort 'den 7<h*a September. Sedert «enige dagen vertoonen aich hier enkele gevallen van sporadische cholera. Men is echter nog al tamelijk gerust omdat die ziekte zich meermalen in dit jaarge tijde vertoond heeften het geene azialische cholera is. Er zijn hier wederom, ter zake der revolutionaire woelingen twee personen in hechtenis genomen. Uit deze voortdurende arres- latien zoo hier als in Hessen blijkt hetdat het geregteljk onder zoek naar die woelingen steeds met ijver wordt voortgezet. Een der duitsche dagbladen g^eft het volgende berigt uit Ka- Jiscb van den 25steï* Augustus: «De keizer laat bier voor den ko ning van Pruissen een huis inrigten, hetwelk, wat het uitwendige, yioo wel als wat het inwendige aangaat, eene treffende overeenkomst beei't met hel paleis, dat Z. M. te Berlijn bewoont. Te dien einde zijn met de grootste zorgvuldigheid alle kleine bijzonderheden van hetzelve nagegaan en worden nu met naauwkeurigheid herwaarts overgebragt en uitgevoerd. Niet alleen zal de gewone wacht, gelijk ze te Berlijn voor hel paleis staat, ook hier geplaatst zijn maar ook de poortier zelve zal van Berlijn afgehaald worden om bij de komst des konings zijne dienst te verrigten. Iri de antichambre zal zich het zelfde personeel bevinden, hetwelk te Berlijn de gewone dienst Jaeeft. De keizer heeft dit denkbeeld met bijzondere belangstelling opgevat, waakt zelf voor de naauwkeurige uitvoering, en verheugt zich bij voorraad o»er de verrassing, daar de koning van Pruissen er zeker wel niets van vermoedt/' (Het is nog al opmerkelijk dat men dit verrassings-pian zoo maar vooraf iu een dagblad bekend maakt.) De pruissiscbe troepen die zicb naar bet russiscbe legerkamp te Kalisch moeten begeven om in vereeniging met de troepen van dat kamp de groote manoeuvres te verrigten zullen naar men verneemt, den io^en September over de grenzen gaan; den ?4den zullen de veldmanoeuvres beginnen, wélke tot den 19^en zullen du ren. Dien dag komen de keizer en de keizerin van Oostenrijk te Teplitz, en eenige dagen later zullen de keizer van Rusland en de koning van Pruissen benevens een aantal andere vorstelijke personen zich derwaarts begeven. Ofschoon de russiscbe gezant sedert vier weken geen passen ineer naar Kaiisch onderteekent en iedereen weet dat het onmo gelijk is zonder dit aldaar toegang te verkrijgen reizen er toch al tijd nog vele personen naar Silezie. De meeste personen, die wegens de onlusten te Berlijn op 3s konings verjaardag in hechtenis genomen Werden, behooren lot de laagste standen des volks, en zijn na eene scherpe vermaning weder in vrijheid gesteld geworden. De handwerkslieden onder de- ,zelven die geene inboorlingen zijn, hebben last' ontvangen om bet koningrijk terstond le verlaten en er nimmer weder te komen. An deren uit de provinciën moeten zich naar hunne geboorteplaats be geven. Slechts weinigen die zich bij hunne inhechtenisneming ver zet of anders meer schuldig zijn heeft men vastgehouden óm ze crimineel te vervolgen. De Oestreicliischer Beohachter deelt uit Alexandrie van den 3isten Julij het volgende mede: Meliemed a 1 i heeft zijne schatting betaald en betgeen bij sinds 6 jaren had nagelaten e,en verslag omtrent de gesteldheid van de aan zijne heerschappij toevertrouwde landen aan den sultan toegezonden, voor wien hij groote geschenken tegen den aanstaanden Ramazan in gereedheid doet brengen. Sedert de verovering van Syrië hebben hem vele wederwaardigheden getrof fen. De inning der nieuwe belastingen en de volksügting ontmoet in dat gewest grooten tegenstand. De pest, die zoo vreesselijk woedde, heeft een groot gedeelte van Egypte's bewoners weggeraapt, én van zijn leger in Zuidelijk-Arabie bestaat niets meer. Deze troe pen zijn, onder aanvoering van den neef des onder konings na de bemagtiging van Hodeida en Mekka in de binnendeelen des lands, waar zij zicb in de vreugde hunner overwinningen te diep hadden gewaagd, door de Be.douïnen Arabieren overvallen en schier tot den laatsten man verdelgd geworden. De Arabieren maakten alles af, wat zij konden bereiken; de weinigen, die het staal ontkwamen, vonden den dood in de woestijn van Yémen waar zij door ellende Ên cholera het leven verloren, slechts enkelen is het, met hunnen aanvoerder gelukt tot Churfuda aan de Roode Zee door te drin gen. Melbtmed-*\'\ verduurt dezen tegenspoed met bevvouderings- waardige kracht van geest en is reeds ijverig werkzaam met hét zen den van nieuwe troepen naar Arabie. Zekere dr. VérrieS le Berlijn, heeft instrumenten uitgevon den, waardoor hij aan doóven het gehoor terug geeft. Hij neemt het kleine vleezige uitwasje van het trommelvlies weg en heeft op deze wijze te Berlijn bereids aan dertig dooven liet gehoor terug gegeven. In de Sardiniscbe Staten worden groote militaire bewegin gen opgemerkt en de vestingen in staat van tegenweet g-esteld zon der dat men de aanleiding daartoe kan bevroeden. Volgens berigten wegens den staat van zaken in Opper Alba nian oyer Triest ontvangen was er tegen het einde van Juljj A*. ÏS35, een gewapend vaartuig in de nabijheid der citadel van Scutari aan® gekomen. De pacha had .om de ontscheping van den voorraad en deszelfs transport naar de citadel te begunstigen, eene afdeeling van 5oo man met de aoodige paarden en transportmiddelen naar de kust afgezonden, welke, in weerwil van de gedurige aanvallea der insurgenten haren post tot op den 3"*ea Augustus handhaafder zonder echter haren last om den proviand naar de citadel over te bssngen te kunnen volvoeren. Op den 3clen ecbtev vielen de itt-J surgenten van een deel Mazoris ondersteund, de vermelde troepen- afdeeling met nadruk aan en behaalden, nadat omtrent i3o man gebleven en de ovörige omsingeld waren en zich overgeven moes- leneene volkomen Overwinning. Dit verlies scheen den moed van dén pacba geheel ter neder geslagen te hebben, naardien hif daarop in een' brief aan de voornaamsten der stad op eenen wapen stilstand aandrong, zich zeiven tot waarborg aanbood, met het voorstel de gebeele bezetting der citadeltot op 5oo tnan te laben. aftrekken en waarborg te geven voor het vergoeden der schaden sedert het uitbreken der vijandelijkheden. In eene dien ten ge« volge gehouden vergadering der inwoners van Scutari werd echter besloten in den gedanen voorslag niet te treden maar als gYoncD slag van elke onderhandeling de overgave der citadel te stellén en deswege werd nu bet antwoord van den pacha nog verwacht. Of schoon deze naar allen schijn slechts tijd zocht te winnen 7oa kon het jongste ongevél hem toch tot toegeven geneigd maken te meerg daar de Miriditen ten gevolge van de herbaalde voordeelferr c'ier in.-» surgenten zich weder meer aan deze hadden aangesloten. In een naschrift van dit berigt Wordt gemeld j dat uifsn even la vóren vernomen had dat bet turkscbö blokkade-eskader met ee nige transportschepen, troepen aan boord hebbende, aan de alba- nesche kust was aangekomen. Berigten uit Weenen, van den ïsten dezer, melden, «dat Hunne Majesteiten de keizer en de keizerin van Oostenrijk dien dag, 's mor-* gens om zeven uur van Schonbrunn af de reis naar Bohemen aan genomen hebben. De keizer zag er bijzonder opgeruimd uit. De prins van Metlernich is dienzelfden dag vertrokken. Hunne Majestei ten zullen bij dien prins op de heerlijkheid Koniugswart eea bezoek afleggen. Volgens tijdingen uit Bohemen, verheugt men zicb daar algemeen op de komst van den monarch die reeds in het begin zijner regering zoo veie weldadige verordeningen voor dit land gemaakt heeft. Op alle wegen, langs welke hunne Majesteiten, op «le reis naar Toplitz zullen komen, zijn groote toebereidselen lot hunne ontvangst gemaakt. Voor zijn vertrek beeft de keizer aan den buitengewónen turkschèn gezant eene kostbare doos met Zr. Ms,. portret ten geschenke gege» ven. De Waarde van dezè doos wordt op iooo dukaten begroot* FRANKRIJK, Parijs, den September. Het schijnt thans zekerdat FzescJii slechts een bloot werktuig in den aanslag van den z8steu Ju)ij ge. weesl is. Hij weet niét eens wie dé wézenlijke aanstokers zijner mis daad zijn en kent slechts een' zekeren Moreyop wien thans de Steheele zaak rust. De instructie heeft eene groote schrede gedaan in de ontdekking van een zakboekje, hetwelk Morey in het heime lijk gemak had geworpen en dat na er uitgehaald te zijn met veel moeite is ontcijferd gewórden. Bijna alles is met potlood geschre ven. In deze opgave vindt men de sommen welke Moreyvóór den aSsten Julij, ontvangen heeft; eene derzelve is groot 21,000 fr« Het opmerkenswaardigste dat men heeft gelezen bestaat in dezes woorden «De maand Julij zal Frankrijk doen schrikken." Van lieverlede krijgt men eenige berigten omtrent de uitgeweke» nen van St. Pélagie. Naar men thans verneemt, is het aan drieï derzelve, Fignertc, Lehon en Pickonnier, na aan de ijverigste na sporingen ontsnapt te zijn en gedurende verscheidene dagen in de nabij de zee gelegen bosschen geleefd te hebben gelukt naar Eu- geiand te ontkomen. Er is te Parijs weder eené zware misdaad gepleegd. De heer Macs en zijne vrouw zijn vermoord in bun bed gevonden. De moordenaars hadden hetzelve, bij hel heengvan van onder in brand gestoken. Wegens den rook welken dit veroorzaakte waren de buren hel buis en de kamer ingegaan. De beer Macs gaf nog eenig teéken van leven, maar stierf toch ook spoedig. De heer Maè's was 70 jaar oud zijne vrouw 5o. Daags te voren waren beiden juist Van eene reis naar Belgie teruggekeerd. De Gazette des Tributidux behelst db volgende nadere beriglefi nopens het gebeurde te Dom Germain «De gewezene pastoor werd wegens Wangedrag verwijderd. De nieuwe priester was jong, wist de genegenheid der meeste parochianen niet te winnen en moest eindel-ijk liet dorp verlaten. De burgerlijke overheid beval dat Dom Germain doör krijgsmagt zou bezet worden. Zoodra zulk® bekend wefd stéeg dé ontevredenheid daar ten top en men besloot er zich tegen te verzetten. liet dorp Dom-Germain dat 1200 zie len teltis amphitheatersgewijze gebouwd. De ingang was naauv/ en daar waren vier barricades gemaakt. Toen de troepen kwamen, vonden Zij de ingezetenen thef gaffels ijzeren staven en andere Werk- tuigen gewapend. Zij riepen dat zj den pastoor «ie! wiiue;i heb'

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1