Advertentiën. DE BROEDERS OP DEN TOETS, NEDÈRL ANDEN. 's GrAyenmce den 31sten Augustus. Men leest in de amsterdamsche courant bet volgende uittreksel uit eenen brief van Matoua op Su matra van den 28^11 Februarij jl. «Thans bevindt ik mij nog hier, wij] de kwade mousson (de rpgentijd) ons belet om verder voorwaarts te rukken; denkelijk zal zulks bij gunstig weder plaats hebben en dan hoopt men de rivier Kaliemassing over te trekkenom onverwachts te Bonjol te komen. In dezen omtrek is alles rustig; intusschen doen wij van tijd tot tijd verkenningenen houden ons bezig met gvoote wegen aan te loggen. Dit werk gaat niet zeer spoedig noch gemak kelijk wijl de landstreek bezet is met hooge bergen, kale rotsen, groote en digt begroeide bosschen breede ravijnen met zeer steile glooijingen en vervaarlijke diepten. In de bosschen is veel vyild ge dierte, waaronder tijgers, enz.; ook zegt men dat in de bovenlan den de olifanten zich ophouden; ik hoop daar te komen. »ïn deze gewesten heeft men vele europesche eetwaren, als: aard appelen kool boonen erwten ajuin alsmede soepgroenten deze willen bier zeer goed groeijen. »Het ware te wenscben dat de Malijer lust en nijverheid bezat, om zich met de culture bezig te houden zulks is bier genoegzaam algemeen bel werk van de vrouwen die tot een zekere leeftijd ge komen zijn want de jonge en scboone dames moeten binnensbuis blijven zelden krijgt men deze te zien. De meeste bezigheid van den Maleijer alhier bestaat in banen op te kweeken en daarmede vechtpartijen te doen houden; dit is hun geliefkoosd en hartstogfe- 1 ijk bedrijf, en geeft dikwerf aanleiding tot belangrijke wedding schappen eene groote menigte banen worden tot vechtpartijen ter markt gebragt, en zijn dan ook niet voor geld te bekomen. Ove rigens als men den Maleijer te velde brengt, wil hij goed vechten, vooral als bet voorwaarts gaat maar ontmoet men hardnekkigen te genstand waardoor men retiteren moet, dan is hij te mistrouwen. «Tegenwoordig is bier eene vrij aanzienlijke magt en in goede positiën wijl de forten, enz., goed bezet zijn; dus geene vrees voor overrompeling. Sedert de affaires te Boca en Matoua hebben de Padries respect voor ons gekregen en is bij ben ontzag voor ons bestaan. - Mijne kompagnie bestaat thans uit 3 luitenants 10 onder officieren en korporaals 3 tamboers en 98 man inlandscbe soldaten of Boegenezen meestal van Macasser. Deze Boegenezen moeten se rieus gadesiagen eri in acht genomen worden; te velde zijn het on dernemende stoutmoedige doch wreedaardige soldaten indien een gewapende Padries bun in banden valt en men het niet bij tijds kan voorkomen, dan is uitplunderen en den kop afslaan bet werk van eenige minuten. Een paar malen heb ik zulks verhinderd want men tracht zoo veel doenlijk de overwonnen Padries goed te behan delen, ten einde ben te overtuigen, dat men bet wel met ben voor heeft en zij zich zoo doende goedwillig onderwerpen ik hoop weldra nadere berigten nopens mijne bevinding en verdere omstandig heden aan u te doen toekomen." In de afgeloopene week bad te Amsterdam een droevig onge luk kunnen plaats hebben waardoor vele personen iri rouw zouden zijn gedompeld. Een der ijverigste werklieden van den mr. metselaar D. lie Vriend begaf zich in eenen welput om denzelven te reinigen. Terstond na dénzei ven te hebben geopend en dus terwijl dezelve nog geheel met stiklucht was gevuld, begeeft de werkman zich in den put. Naauwelijks beneden zijnde bezwijmt bij zijn ha ndlanger tracht hem hulp te verleenen en daalt tot dat einde mede ia den put af, intusschen om bijstand roepende; deze laatste werd nogtans even zoodra bewusteloos. De toegesnelde personen poogden de lij ders met haken naar boven te balen doch aaugezien zij reeds ge deeltelijk in de modderslof waren gezakt, scheurden de kleederen uit en bleven dus alle redmiddelen van dezen aard vruchteloos. De ongelukkigen zouden dus na weinige oogenblikken een gewissen dood gevonden hebben. Dit gevoelende neemt de bediende van den kastelein J. C. Hoffmanin de Hermitensteeg, Jan Sterk genaamd, bet manhaftige besluit zich in den put te begeven, met dit gelukkige gevolg dat bij de zieltogenden door middel van touwen naar boven doet halen en hen alzoo in het leven behoudt. Moge dit voorval tot leering verstrekken om zich nimmer in be sloten putten of regenbakken te begeven dan nadat dezelve bevo rens eenen geruimen lijd met den buitenlucht in gemeenschap zijn geweest, en de dampkringslucht de stiklucht bebbe vervangen. Op 's konings verjaardag jl. vierde te Haarlem eene vrouw op een der hofjes aldaar woonachtig haren 1 oosten verjaardag. Men schrijft uit Breda van den 4den dezer het volgende: "Wij zijn in de gelegenheid gesteld eénige berigten mede te dee- len omtrent den persoon van Godfried Arnold Roelofsz, luite nant bij de '5de afd. inf. welke beschuldigd werd van op den Julij 11. een aanslag te hebben gevormd tegen bet leven van Z. D. H. den hertog van Saxen-Weirnar in bet kamp bij Reijen bij gele genheid van de revue gehouden voor zijne majesteit, van welken aanslag onderscheidene buiten- en biunenlandsche dagbladen gewag hebben gemaakt doch' waaromtrent wij met-opzet het stilzwijgen hébben bewaard tot na den afloop van de ter dezer zake gehoudene instructie uit welke is gebleken dat sedert eenen geruimen tijd deze Roelofsz wasv lijdende aan eene gedeeltelijke verstandsverbijste ring monomaniagepaard met eene algebeele verwarring zijner denkbeelden confusio ideanumten gevolge waarvan hij reeds vroe ger tot herstel van gezondheid met verlof van zijn korps was gezon den. Zoo wel zijn gedrag eenige dagen vóór als op den i?.dea Julij 11. in bet kamp beeft bet volkomen bewijs opgeleverd dat bij des tijds geheel en al zijner daden onbewust was, en dat er bij hem geen bet minste opzet bestond om een aanslag tegen het leven van den algemeen geachteu hertog van Saxen-Weimar te bewerkstelligen. Hij is dien ten gevolge door den krijgsraad bij het leger te velde van de tegen hem bestaande beschuldiging vrijgesproken uit hoofde van zijne verstandsverbijstering gesteld ter beschikking van den bur gerlijken regter en voorts bij ordonnantie van de regtbank van Am sterdam, gedurende een jaar in een verbeterhuis geplaatst. Uit Winschoten schrijft men, dat aldaar, ter gelegenheid van 's konings verjaardag op den 249ten 11., de plegtige inwijding beeft plaats gehad van het vernieuwde eu vergrootte kerkgebouw der 11. C, gemeente diet* plaats Waartoe dezelve was in staat gesteld gewoï* den door eeue aanzienlijke bijdrage van Z. M. den koning. De kérk was voor de gelegenheid fraai versierd de voorname autoriteiten det? stad, alsmede de leeraren der aldaar bestaande prolestantsche ge zindheden, daartoe uilgeooodigd waren bij de plegtigbeid tegen, woordigterwijl de dienst veirigt werd door den h. eerw. beet? Friesteraartspriester van bet gewest. De godsdienst geëindigd zijnde, bief het zaugkoor bet volkslied aan waarvan d.e vier laatste! coupletten door de geheele vergadering werd medegedongen. - H. K. H. prinses Frèderik der Nederlanden, is den 2ist«n Au<a gustus, benevens H. M. de keizerin van Rusland, te Fischbach aan gekomen waar Z. K. H. prins Frederïk der Nederlanden den vol* genden dag van Kaliscb insgelijks is aangekomen. Z. K. H. prins Albert van Pruissen is den 26ste» Augustus door Leipzig gereisd komende uit de Nederlanden en zicb mede naar Fiscbbacb begevende* Men schrijft uit Brussel van den 3<fen dezer Een der dagbladen meldt dat er te Gend weder zes fabriekeü uitgescheiden zijn en dat de nog overblijvenden zicb niet dan met moeite en opofferingen staande houden. De koningin van Portugal heeft aan de koningin der Belgen door den ridder Almeida Garett doen overhandigen bet grootkruis der St. Isabella's orde van Portugal. Iemand eene Zwarte Y A A R S van achter rnet twetf witte plekken en eene witte streep onder aan den Buik p vermissende j naar gissing twee jaren oud vervoege zich ten spoedigste bij den ondergeteekeude te Haamstede alwaar bij de zelve tegen betaling der onkosten kan terug bekomen. W. van DAALÉ, Bode. De Commissie van Landbouw in Zeeland brengt bier- mede ter kennis van allen die eenige verzoeken of voor dragten mogten willen doen of hierbij eenigzins belang hebben dat zij bare gewone Vergadering zal houden in de Abdij te Mid delburg, op Donderdag den 8SLen October i835 en volgende dagenj des voormiddags ten io uren. Middelburgden 3ilcn September i835. Op last der voornoemde Commissie J. H. LIE B E R T Secretaris. C. H. RISSIK van Dordrechtbeeft de eer aan zijne ge- eerde begunstigers te berigten dat bij alhier is aangekomera en met zijn Kraam staat op de Oude Haven, over de Heer Officier van Justitie E R M E R I N S met een zeer mooi Assortiment: BEDDEGOEDEREN, bestaande in extra fijne B E D D E N 3 MATRASSEN, TEIJKE, CHITSE, WOLLE en KA- TOENE DEKENS, Witte PIKÉES en NOPJES DE KENS; alles tot zeer civiele Prijzen. Recommandeert zich int ieders gunst. BALbij F. J, van OPPEN, in bet Logement het Hof van Holland, op Zalurdag den 12<ten September, 's avonds ten 8 uren te beginnen; de entree is f i,5o (de Dames vrij,) waarvoor men eene Flesch GOEDE W li N kan bekomen. De ondergetekende maakt bekend dat hij gedurende de ij Kermis alhier met zijn brillant groot Zeeutvsch Walei- era Broederkraam staal aan de Kraan over den Broodbakker But era den Loodgieter Kodde en bij liein te bekomen zijn beste WAFE LEN en BROEDERS; beveelt zich in het aandenken zijner geëerde Begunstigers met belofte van eene prompte en civiele be diening. C. de LANGE, van Middelburg* ©coots teaqj Iv0öt*b-b.tnj5cv0 en misten, snifeet* M*xdic F. Neisa. WOENSDAG den 9.11 September de Opening van het Tooneel. Aanvang ten 8 uren. De Prijzen der Plaatsen zijn: Kcrste Rang 99 cents. Tweede Rang 70 cents. Derde Rang fa cents. De dagelijksche vertooning is aan de TENT aangeslagen. 5?cUe«uiïmv*g AAN DE NOORDZIJDE VAN DE OUDE HAVEN. De Nederduitscbe Tooneelislen voormaals onder directie v«n Mejnfvrouw J. van Krugten thans onder directie v.n Mejufvrouvv Bieder en ff. G. van Glasenapzullen de eer hebben te vertoouen Op Donderdag den 10 September 1835 (Tot opening van liet Tooneel.) Tooneelspel in drie bedrijven naar bet Fransch van Pelletier de Polméranges, door C. van der Tijver. Na hetzelve -. DÈ GEVEINSDE ZOTHEID DOOR LIEFDE, Blijspel in één bedrijf, naar het Fransch, geheel op nieuw be werkt door G. Grevelink geb.n Hdveruink. Aanvang ten zeven ure. Te Zierikssr, bij A. BK VÓSJz.Stadsdrukker1835.

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 2