w. 12. Hingsdag A:°. 8 September. ZIERIIvZEIïSCHE C O U R A. N T. N ieu wstij dingen DU1TSCHLAND. Frankfort, den isten September. Tusschen de staten-vergaderin» gen van Hongarije is sedert langen tijd erg getwist over de vraag, oj: Z. M. de keizer van Oostenrijk, als koning van Hongarije de eerste of de vijfde zou heeten. De tweede kamer of stendentafel begeerde met eenen aandrang alsof het welzijn van Hongarije er van af hing dat Z. M. de vijfde zou heeten. Thans verneemt men dat de mo narch aan dezen twist een einde heeft gemaaktdoor te bepalen dat hij als koning van Hongarije de 5de zal heeten. De stedehou der de aartshertog Jozef, schijnt met dit besluit naar Presburg vertrokken te zijn ten einde de hongaarsche tafelen daarvan te verwittigen en aan de voor het algemeene welzijn zoo nadeelige oneenigheden tusschen de magnaten- en stendentafels een einde te maken: Aan bet hoofd der besluiten voortaan van den keizer uit gaande zal derhalve staan: Ferdinand I, keizer van Oostenrijk V koning van Hongarije enz. Gelijk er tusschen de aanzienlijksten van Hongarije in destaats- vergaderingen oneenigheid was over een getalmerk zoo is er tus schen sommige dagbladen erge twist over hetgeen Karei X gezegd heeft, toen de moorddadige aanslag tegen Lodewijk Philippus ter iijn'er kennis kwam. Yan den eenen kant wordt verzekerd dat Karei terstond uitgeroepen heeft: «dat kan geen legitimist (een aan hanger van den oudsten tak der Bourbons) gedaan hebben." Yan de andere zijde wordt dit beweerd: «Koning Karei ontving de tij ding met koeriers. Natuurlijk liet bij, gelijk zijne familie, zich alleen uit tegen degenen die hem omringen. Als men intusschen op de gezegden van deze lieden mag afgaan zou de koning zulk een spijt te kennen gegeven hebben dat zijne taal met die der vij anden van de bourbons niet verschilde; ja de koninklijke grijsaard Zou na het lezen der depecbe woorden uitgestoten hebben die •wij niet herhalen-.mogen ofschoon ze var. mond tot mond gaan. *Wij gelooven ter eerc van den vorst veeleer, dat zij eeu verdicht sel zijn von zwetszieke Franschen die hunnen wrevel tegen Lode- Kvijk Philippus niet verbergen konden. Het laat zich onmogelijk aannemen dat koning Kavel niet zeer goed zou weten dat als Lodewijk Philippus de kroon na de gebeurtenissen van Julij niet aanvaard bad hij met zijne familie toch Frankrijk zou hebben moeten verlaten, en welligt bet verder behoud van het koningdom, onder welken vorst ook op het spel zou gestaan hebben. Wij mo gen derhalve aan zoodanige uitlating van koning Karei geen geloof slaan en houden ze voor een boosaardig verdichtsel ofschoon fransche tongen ze in omlpop gebragt hebben." Uit Berlijn wordt gemeld dal het onderzoek betrekkelijk de onlusten op 's konings verjaardag, nog blijft voortduren. Het is gebleken dat bij deze gelegenheid in bet paleis des konings en wel in de vertrekken van de prinses van Liegnitz ook eenige glasruiten -zijn ingeworpen; «doch zeer ten onregteschrijft men, zou men daaruit afleiden, dat zulks een blijk van haat zoude wezen. Ieder Berlijner weetboe zeer de prinses van Liegnitz en de koning bemind zijn en slechts toeval of nietswaardigheid van eenige kwaadwilligen lan daarbij geheerscbi hebben." Te Weenen is onlangs het gebeele gezin eens boekbinders, ten getale van i3 personen, door rottenkruid vergiftigd, hetwelk in rijstsoep was vermengd. Tot op dit oogenblik heeft men niet kun nen uitvinden of dit ongeluk aan toeval dan wel aan boosheid is toe te schrijven. Spoedige geneeskundige hulp zal waarschijnlijk aan de meesten het leven doen behouden. Dan vorigen aVond had in eenen der kazernen een ander droevig voorval plaats als wanneer een militair aan zijnen kapitein den graaf Z. eenen bijl slag aan het hoofd toebragt ten gevolge waarvan diens leven in bezwaar zweeft. De berigten uit Albanië, tot den der vorige maand te Konstantinopel ontvangen bleven steeds vrij ongunstig voor de Porte luiden die intusschen alle maatregelen in bet werk stelt om den aldaar uitgebroken opstand met kracht te dempen. Het eskader, dat den togt naar Tripoli gedaan heeft, moet zich daa.toe met dat op de albanesche kust vereeuigen terwijl dagelijks landtroepen over Salonica naar Scutari trekken waar zich eene magt van twintig duizend man onder verscheiden pacha's zal vereenigen. De Sultan had last gegeven lord Durhamdie zich over Konstanti nopel naar zijne bestemming als britseh gezant te St. Petersburg begeeft, met de meest mogelijke onderscheiding te behandelea. Uit Koppenhagen schrijft men van den 2iat-cn Augustus: «Tijdingen uit IJsland melden, dat de toestand op dat eiland zeer beklagenswaardig is. Het groenlandsche ijs had zich 11. winter aan het land vastgezet zoo dat de west- noord- en oostkust daar mede bedekt was en de visscherij het voornaamste middel van bestaan voor IJsland daardoor geheel verhinderd werd. Het storm en nevelachtige weder, hetwelk t« gelijk met bet ijs kwam, was de oorzaak van vele schipbreukenonder welke 4 Fransche visschersscbepen van welke de manschappen gedeeltelijk gered zijn. Ingevolge van den barden winter, hadden de landlieden vele scha pen verloren cn wel op cenc zoodanige wijze dat sommigen van de 6oo stuks niet lïieer dan 20 a. 3o overgehouden hadden. De handel bepaalde zich slechts tot granen waarvan op dat eiland weinig of niets overgebleven is. De fransche korvet la Recherche was aldaar aangekomen en had 2 natuurkundigen aan land gezet die hetzelve wet een wetenschappelijk doel doorreiken wilden waarna zij hunne reis naar Groenland zouden voortzetten om de oorlogsbrik la Li- loise op te sporen De maatregelen van afsluiting tot wering ran de cholerawor den in het koningrijk Napels met de meeste gestrengheid gehand haafd. Volgens brieven uit Rome, van den 18lhn der vorige maand, was men sedert vijf of Zes dagen volkomen van dat koningrijk afge scheiden en aan geen' reiziger, wie hij ook ware, werd toegestaan de grenzen te overschrijden. Yan de zijde der pauselijke regering waren daartegen vertóogen ingediend te meer omdat de gezond heidstoestand ïn den kerkelijkeu staat tot dus verre niets te wenscheo. overliet. Gelijk elders is het volk t§ Milaan en te Turin ook iw het denkbeeld geraakt, dat de bronnen en waterputten vergiftigd Waren en dat hieraan het uitbreken der cholera moest toegeschre ven worden. Ter wegneming van dit noodlottig denkbeeeid heelt de regering van beide steden het noodig geoordeeld bekend te maken dat het daaromtrent loopende gerucht allezins valsch was en degenen, die dat gerucht verder mogteu verbreiden .t met gestrenge straffea bedreigd. FRANKRIJK. Parijs den 3ostcn Augustus. De persoon van Pepindie cfen 28sten gevat was, als verdacht van hel geld te hebben verschaft' voor hetwelk de moordenaar Fieschi de geweerloopen van zijn helsch werktuig had gekocht, is werkelijk eenige uren later ontsnapt. (Het wordt door het ministeriële avondblad bevestigd). Deze persoon was te middernacht naar zijne woning teruggeleid omdat men al daar huiszoekingen wilde doen. Terwijl men met deze nasporirï- gen bezig was, is Pépifivolgens sommigen doot list, volgens an deren door van zijne buitengewone ligchaamskracht gebruik te ma ken aan de hern bewakende geregtsdienaren ontkomen. De om standigheid, dat de huiszoeking gedurende den nacht plaats had', en dat de gevangene den weg in zijn eigen huis beter kende dan de gereglsdienaren heeft natuurlijk zijne vlugt begunstigd. De minis ter van justitie heeft dadelijk aan den regter Legonidecdie bij de huiszoeking tegenwoordig is geweest, de instructie in de zaak vtfn Fieschi ontnomen. De commissaris van policie 'Jillietonder wiens leiding de huiszoeking plaats had is door den minister van. binnenlandsche zaken van zijnen post ontzet. Reeds zijn er op nieuw geruchten in omloop, dat dé prefect van policie, Giscjuet onder wiens bestuur in den laatsfen tijd zoo vele ofttsna ppingoa van gevaarlijke staatsgevangenen hebben plaats gehad dat de parij- sche policie haren vroegeren roem vau waakzaamheid geheel begint te verliezen een verzoek om ontslag heeft ingebonden. In het zuiden heeft de cholera thanS nagenoeg geheel opge houden te heerschen. Daarentegen woedt die ziekte thans te Al giers met groote hevigheid. Yolgens eenen brief van daar waren vari de bevolkiog der stad Algiers, die thans op 12,000 Muzelman nen of Mooren Sooo Joden 4000 Franschen ea 4ooo andere Eu ropeanen geschat wordt van den io^cn Augustus als wanneer de ziekte zich het eerst heeft vertoond tot den 2ist«u dier maand 4*21 menschen aan de cholera gestorven. Daaronder bevonden zich 272 Joden 80 Mooren en 69 Europeanen. In de militaire hospi talen der stad was het nog veel erger gesteld. Aldaar had het aan tal der gestorvenen, gedurende de genoemde elf dagen, niet min der dan 85o bedragen. Iu het geheel had de cholera dus 127* slagtoffers gemaakt. Den 3[sten. yan f]e .9paansche grenzen meldt men Men heeft geene nadere berigten uit Madrid. De brieven uit Bayonne en Perpigna 11 bevestigen slechts reeds bekende daadzaken omtrent den opstand der Garlisten en den toestand van Kataloaie en aangrenzende gewesten. «Barcelona, Saragossa Rens Valencia, Murcia enz., bieden elkander de hand. door hunne junta's en vormen alzoo een werk dadig bewind, dat noch wil, noch geldmiddelen, noch krijgslie den ontbeert. Het opperbevelhebberschap der troepen in de vier gewesten zou wil men aan Mina zijn aangeboden. «Eenige zendelingen van don Carlos hebben zich voor Barcelona aangemeld zij zijn terstond iu hechtenis genomen en ter beschik king der overheid gesteld. «Een ige carlistische benden hebbes zich iu Galicie vertoond maar hebben niets uitgerigl," Andere berigten willen dat de Christinos aan de bende Garlis ten welke in Arragon getrokken was, 35 wagens munitie an 7 met goud en zilver hetwelk zij uit de kerken en kloosters geligt hadden vermeesterd hebben. De Garlisten zouden hierbij ook een niet onaanzienlijk verlies aan manschap hebben geleden terwijl het overschot streng ingesloten is. In Ivatalonie zou de graaf d'Fspana slecht ontvangen zijn. Trouwens mtn dient in het oog te houden dat deze onderschei dene berigten vaa eene der Christiuos gunstige zijde schijnen komstig te zijn.

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1