Advertentiën. h hekend geworden. Een der parijsclie dagbladen geeft nu berigtdat $ctvl X eene eigenhandige aanschrijving beeft gedaan, opdat de fran- sche bladen, die zijne belangen voorstaan Lodewijk Philippics niet lan ger g.'dtjk tot dus verreverguizen maar alleen hun stelsel verdedigen of dal hunner wederpartijders bestrijden. De gebeurtenis bij den graaf deSussy, directeur van de munt, alwaar II. zaturdag den 8sten Augustus, 12 gasten vergiftigd zijn, geeft aanleiding tot vele gesprekken. Nadat men gegeten had, be gonnen 12 personen te gelijk hevige smart te ge»oelen en te vomeren. Men dacht in den beginne aan de cholera en deed doctor W0 low ski ontbieden. Deze onderzocht dadelijk de uitgeworpene stof, en be vond dat men de gasten rattenkruid onder de spijze bad gegeven. Door hel toedienen van tegengiftis de geneesheer geslaagd al die personen te redden. Mevrouw de Sussy zelve, en hare dochter me vrouw d Olrante zijn echter nog lijdende. Te Havre heeft men berigten uit Nieuw-York dat de 59ste verjaar dag van de onafhankelijk-verklaring van Noord-Amerika aldaar gevierd isen dat men van de schepen ook de buitenlandsche vlaggen had doen waaijen behalve die der Franschen die met opzet was achterwege ge laten. De lang verwachte komeet van Halley ïs thans zigtbaar gewor den. In de vergadering der fransche akademie van wetenschappen, op den iSden dezer, heeft de heer Bouvard eenen brief van den di recteur van den sterretoren te Rome medegedeeld waarin de tijding der ontdekking van de komeet wordt medegedeeld. liet romeinsche dagblad JS'otizie del Giornovan den Augustus, behelst daar omtrent bet volgende berigt: «Gisteren, den 5dea Augustus, omstreeks middernacht, hebben wij de beroemde komeet van Halley ontdekt toen wij aan den he mel de plaats opzochten welke aangegeven is in de hier te Rome berekende en uitgegevene astronomische tafels volgens de grond slagen van den beer Damoiscau. Het licht der staartster was on gemeen zwak, en had veel overeenkomst met dal der komeet van Biela, toen wij dezelve bij hare jongste verschijning voor het eerst heb ben kunnen ontdekken en waarnemen. De komeet stond nabij den kop var. den stier. De aanbrekende dageraad en eenige opkomende wolken hebben ons naauwelijks den tijd gelaten om baren stand met eenige naauwkeurigheid te bepalen. Hare regte opklimming was 5 u. 26 m. en hare declinatie 220 xy' N." NEDERLANDEN. 'sGraveniiige den 2oslcn Augustus. Uit Breda schrijft men, dat aldaar, gisteren namiddag, is gepasseerd Z. M. de koning, verge zeld van Z. K. H. prins Albert hoogstdezelve werd aan de poort ontvangen en begroet door den plaats-kommandantzijne exc. ba ron Chassé en den burgemeester de Roy. Z. D. H. de hertog van Saksen Weimar is, eenige dagen ge leden naar Italië vertrokken ter bijwoning van de aldaar plaats hebbende krijgsoefeningen der oostenrijksche troepen. Uit Frankfort wordt gemeld, dat aldaar den i4dea is aange komen z. exc. den barou Fa gelminister van slaat van Z. M. den koning der Nederlanden. In -ons vorig nommer deelden wijvolgens een onzer dagbla den een artikel mede, betreffende de verbeterde regeling der open bare uurwerken. Van eene welonderrigte zijde wordt opgemerkt, dat het slot van dat artikel gelijk elk deskundige moet in het oog. vallen, onnaauwkeurig is. Welverre, namelijk dat de zonnewij zers bij deze nieuwe tijdregeling zouden ter zijde gesteld worden zijn hperen gedeputeerde staten der provinciën integendeel uitge- noodigd om in de voornaamste steden nieuwe en naauwkeurige zon newijzers door deskundige personen te doen stellen, ten einde de zelve met behulp der dagelijksche iijdsyerevcningzoo als die in het Jaarboekje voor het koningrijk der Nederlanden wordt opgege ven te doen strekken tot regeling der klokken naar den middel baren lij cl. De commissie van Moederlijke Weldadigheidter verzorging tan behoeftige en gehuwde kraamvrouwen te Groningen, aan wier hoofd Hare Maj. de koningin als beschermster en weldoenster staat, heeft dezer dagen .naar aanleiding van haar tienjarig bestaan ver- *lag gegeven van hare werkzaamheden over het verloopen tijdvak. Uit dit verslag blijkt, dat zij in genoemde stad aan i35o kraam vrouwen de meest noodige kleedingstukken geschonken en 1296 kin deren v«n eene volledige kleeding voordien heeft; dat zij aan de kraam vrouwen 758 lakens, 1286 hemden, 58i borstrokken en 979 doe ken; aan de kinderen 1270 pakken, 2328 luren, 2i58 doekjes, 1170 wollen borstrokjes 610 jongens mutsjes, 602 meisjes muts jes en 1135 japonnetjes in eigendom ter hand gesteld heeft, bene vens in den winter 337 dekens, brandstof en levensmiddelen. Door Zijne Majesteit is bepaald dat de te Willemsoord lig gende en voor de dienst gereed zijnde korvet Castor den eersten September aanstaande met eene eauipagie van 160 koppen zal in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen worden aan den kapitein-luitenant ter zee op non-actïviteitF. H. Ampt. Laatstleden vrijdag den 7^11 dezer is nabij Redruth, bij Exe ter, de ketel eener stoommachine gesprongen waardoor eene vrees- selijke verwoestir^g werd te weeg gebragt. Op het tijdstip der los barsting bevonden zich verscheidene personen in het gebouw der ma chine en werden dus naar alle rigtingeu heen geslingerd. Een der pngelukkigen werd even als eene bom. uit een mortier omtrent 200 voet hoog in de lucht geworpen waarna hij als een verminkt lijk ter aarde viel. Drie andere verloren oogenblikkelijk het leven; een overleed onder hel naar huis dragen, en vijf andere, waarvan drie vermoedelijk niet in het leven zullen blijven, werden jammer lijk gekwetst en gebrand. Het van New Orleans naar Liverpool bestemde schip Walter Schott is op den 21 sten Julij 11. op de hoogte van Charleston door den bliksem getroffen eu in brand geraakt het vuur niet te bius- schen zijnde, begaf het scheepsvolk zich in de groote booten landde te Norfolk. liet schip werd met de lading, bestaande in ruim 1700 halen katoen, eene prooi der vlammen. De waarde der lading wordt op ongeveer 25,ooo pond sterlings begrootwelke gelukkiglijk te Liverpool verzekerd was. Wij raeenên de verzekering te mogen geven dat door het of perste gezag der vesting V.lissingen in den aanvang van het loopendë jaar, voorstellen zijn gedaan, tot het beproeven cm aldaar eene o£ meer artcsiaansche putten te boren, en dat, zoodra elders in ous vaderland genomen wordende proeven met dewelke men bezig is, gelukken naar alle waarschijnlijkheid aan gedachte allerbelangrijk ste voorstellen gevolg zal worden gegeven en men al-zoo eene in- rigting zal beKomen waaraan sedert jaren sterke behoefte gevoeld werd zoo als vooral in dit loopende jaar ten sprekendste is bewe zen. Bij het gouvernement der provincie laat men zich pok aan de zaak gelegen liggen. y 1?^en dezer zijn door een brand in de gemeente Nieuwstad, provincie Limburg acht woningen met een aantal vee en den inboedel in de asch gelegd. Er was niets verzekerd; de schade werd opruim. 15ooo fr. begroot. De brusselsche binden maken met lof gewag van éen tweeden lui tenant, die, hij gelegenheid van een brand bij een wapensmid,.door het ontvlammen vaneen gedeelte buskruid ontstaan, de stoutheid had zich herhaaldelijk in de brandende woning te begeven en den grooteren voorraad kruid en vuurwerken daaruit te halen. In onderscheiden streken zoo in Frankrijk én Duitschland ah ook in Belgie wordt de vrees le kennen gegeven voor de gevolgen die de tegen woordige aanhoudende droogte bij langeren duur zou kunnen na zich slepen. Zoo leest men onder anderen ineen berigt uit Caen van den 1 bet volgende: De droogte die nu reeds verscheidene maanden in onze streken voortduurt, begint aldaar meer en meer verderfelijke uitwerkingen na zich te slepen. De akkers en weiden zijn geheel en al door de zon verschroeid van het nagras zal niets te regt komen. ïn een groot aantal plaatsen heersen', een algeheel gebrek aan water., en ismen gedwongen, hetzelve niet slechts voor het drenken der beesten, maas zelfs 'voor huisselijk gebruik tot op zeer verre afstanden te gaan halen.. De meeste watermolens staan sedert lang stilDit is onder anderen het geval met die dertalrijke katoenspinnerijen van Condé sur Noireau waarin tusschen de 2 en 3,000 menschen arbeiden. Men wil, dat do eigenaars daarvan zich reeds genoodzaakt hebben gezien, om het meeren- deel hunner werklieden weg te zenden. Te Falaise wordt, zoo men zegt, het water voor 5o franken de ton verkocht. Indien deze geheel ongehoorde droogte nog langer duurt, dan zullen wij ons weldra in den zelfden nood bevinden als de bewoners van sommige streken vau Bretagne, alwaar men, bij gebrek aan water de cider of appeldrank voor huishoudelijk gebruik of tot het drenken van beesten bezigt. Ook in het departement der Ome staan bijna alle de korenmolens stil. He£ stedelijk bestuur van Alencon heeft bij het onze narigle» ingewonnen, omtrent de wijze, waarop hetzelve de broodbakkers schadeloos stelt voo* de buitengewone onkosten, welke zij gedwongen zijn tot liet verkrijgen van meel te maken, dat thans slechts op de afgelegenste punten, bepaal delijk te Rouen, nog beschikbaar is. Men heeft reeds dete Brettevillo gelegerde ruiterij vandaar naar Caen moeten verleggen, omdateriu eerstgenoemde plaats volstrekt geeti water meer voor het drenken der paarden verkrijgbaar was." Terwijl men dus in het westen van Frankrijk zich zeer over de lang durige droogte beklaagt, meldt men uit Mentz, dat de zomer in die stre ken wel weder buitengewoon heet is, maar dat toch de graanoogst aller-» voordeeligst is uitgevallen. ZrERiKZEE den 25sten Augustus. De 63ste geboortedag van onzem geliefden en zoo zeer geëerbiedigden Koningis op gisteren meS veel plegtigheid en luister gevierd geworden? Reeds in den vroegen morgen wapperden de vlaggen van de torens openbare en andere gebouwen, en van de in en buiten de haven leggende, zoo kanon- neerbooten als andere schepen. In den voormiddag werd ook gods dienstig aan deze dag gedacht, en werden hartelijke dankzeggingen ten hemel opgezonden, voor het geluk des vaderlands in het behoud van 's Konings leven en gezondheid alsmede ven de de gansche vor stelijke familie waarna op het raadhuis dezer stad door den heer burgemeester de gelukwenschingen der publieke autoriteiten werd ontvanger!. Deze dag is overigens aan de vreugde gewijd geworden waartoe ook veel bijdroeg de uitvoering van het schoone muzijk., door het korps mil zij kan ten onzer schutterij en is alzoo in gulle vrolijk hied en in de beste orde afgeioopen. De Notaris Mr. J. J. EK MEEINS h! ten verzoeke ram .Je Erfgenamen van Mejufvr. de Weduwe W. KOE* YOETS op Donderdag den zysteii Augustus 's namiddags ten 3 uren, in liet Logement van F. J. van OPPEN, te Zcerikzee presenteren te' verknopen i5 Bunders 32 Roeden so Ellen LEE I- HOORN- en MOESLAND, gelegen onder h'erkwcrve en in het Poortambacbt van Zierikzee, in zes onderscheidene per- ceelen, bij Piakbiilctlen breeder omschreven eu waaromtrent na dere information te bekomen zijn ten Kantore van voornoemden Notaris. Bij L. de OUDE te Brouwershaven, wordt vermist een wil donkervaa! bonte VAARS, met een rond gat in bet linkeroor oud o en een half jaar. JOHANNES OCHTMAN, op de Oude Appelmarkt, maakt aan zijne geëerde begunstigers bekend dat hij heeft ontvangen een zeer schoon Assortiment van alle soorten van HOE DEN^ LAKEN, YVolie en Katoene DEKENS en vele an dere Artikelen alles van de beste Kwaliteiten en dewelke tot zeer billijke prijzen door hem zullen verkocht worden verzoekt ieders gunst en aanbeveling. y mf ■cii.i'izcz-i - Te Zierikzee, bij k. DE VOS, Jr.., Stadsdrukker, 1834.

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 2