61. ZIERIEZEËSCHE A# Vrijdag A0. I8SS. COURANT. 31 J alii. Besturen en Administratiën. AANBESTEDING. w. J. p. K R O E F. Mehvndm.ah.ii N ieu ws l ijdingen. •v BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, Eijn voornemens om op ffoensdag den 5den Augustus aanstaande des middags ten Raadhuize aldaar in het openbaar aan den minsteische.nden aan te besteden i°. De levering van Olie, Katoen en Kaarsen, benoodigd voor de verlichting der Stad gedurende het tijdvak van primo September 1835 tot ultimo Maart i836. 20. Den onderhoud van Stads Lantarens en Gevolgen op de voorwaarden welke daarvoor dagelijks in den voormiddag ter Stedelijke Secretarie ter lezing liggen. Zierikzee den 27sten Julij i835. Burgemeester en Wethouders vöornd. DE CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris BURGEMEESTER en WETHOUDERS ckr Stad ZIERIKZEE. Verwittigen bij deze de belanghebbende® dat de gewone KER MIS of JAARMARKT binnen deze Stad zal gehouden worden, aan vangende op den laatsten Maandag in Augustusgedurende twee we ken en alzoo van den 3isLen Augustus tot op den i2<lca September aanslaande. De kramers worden verzochttot het bekomen van plaatsen zich in tijds met vrachtvrijebrieven bij den Marktmeester A. Ribbe jr. aan te melden en zal een ieder hunner van behoorlijk patent Snoeten zijn voorzien terwijl al verder wordt bekend gemaakt dat geene bedelaars rij felaars of horoskooptrekkers op de Kermis zullen wórden toegelaten. Zierikzee den 2gsten Julij1835. Burgemeester en Wethouders voornd, DE GR A NE, vt. Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. KR OEF. DU1TSGHL AND. Frankfort, den Julij. De vreemde handwerkslieden en li beralen in Lucern hadden het ontwerp gevormd om weder eene Vergadering te beleggen, in den smaak van die, welke in het verle- derte jaar zijn gehouden. De overheid intusschen heeft zich daar tegen verzet, en de vergadering heeft geen plaatsgehad. Naar men Eegt heeft de oostenrijksche gezant, zoodra hij van die aanstaande Vergadering kennis droeg, deswege bij bet eedgenootschappelijk be wind klagten ingeleverd en zou hij tot antwoord bekomen hebben dat men een gestreng onderzoek zou doen met welk antwoord hij jsich zou tevreden hebben gesteld. - Den igelen dezer heeft de geheel uit ijzer vervaardigde stoom boot de Minerva, hebbende twee machines, elk van a5 paarden krachls, voor het eerst eenen togl op het meer van Zurich vol- bragten heeft volkomen aan de verwachting voldaan. Tusschen Warschau en Petersburg wordt tegenwoordig eene telegrafische linie aangelegd. In Baden wordenop onderscheidene plaatsen wegens de aansluiting aan het groote duitsche tolverbond, openbare feesten gehouden. De magistraat van Karlsruhe heeft bij die gelegenheid Wijn aan de armen laten uitdeelen. De russische regering heeft den staat der verpleging van de pruissische troepen die bij gelegenheid der groote wapenschouwing op baar grondgebied zullen komen op eene zeer ruime schaal vastge steld De pruissische regering heeft zulks niet minder gedaan ten aanzien de russische troepen die van Dantzig over haar grondgebied 2ullen trekken. Een hoofd officier ontvangt dagelijks 6 flesschen Wijn en 4 couverts; de subaltern officier dagelijks 2 flesschen wijn ieder onderofficier en gemeene 1 pond vleesch 1 pond brood 1 pond groenten Jquart brandewijn en 1 flesch zwaar bier. De kosten van het kamp worden voor Pruissen op 7 of 800,000 daal ders, voor Rusland op 5 millioen daalders begroot. In sommige streken van Duitschland heeft men sedert eenige dagen reeds volkomen rijpe druiven. Bij Freiburg heeft uien aau eene tros vijf'en negentig grooie druiven geteld. Te Breslau heeft men sedert eenigen tijd begonnen een' arte- sischen waterput in de nieuwe kavallerie kazerne te boren. Deze proef is den ioden dezer met een' gunstigen uitslag bekroond ge worden. Meu was tot 290 voeten iu den grond ✓gekomcu toeu een waterstraal van verscheidene duimen middellijn naar boven drong, ea sedertdien tijd met onafgebroken kracht blijft springen. Het gezamenlijke getal van alle huisgezinnen in Beijeren be-? draagt, volgens de nieuwste volkstelling, 909,670 waarvan 4^3,280 zich met landbouw, 127,596 met fa brij ka rb ei d 208,860 met land bouw en .fabrijken en 109,670 met andere middelen van bestaan bezig houden. FRANKRIJK. Parus den 22«ten Julij. In hel Journal de Falaise van dert i3den Julij, leest men: Pierre Rivier evan Aunay moordenaar van zijne moeder, zijne broeder en zijne zuster, is te Lengannerio door de gendarmen gevat en naar de gevangenis van Falaise ge voerd. Deze man heeft sedert eene maand in de bosscben geleefd. In den beginne verschafte bij zich brood door bet bij zich hebbend geld doch daarna heeft hij zich met gras, bladen cn wilde vruch ten gevoed. Hij bad een boog en pijlen vervaardigd om vogels te dooden doch hij had er geen enkelen kunnen treffen. Hij geeft ▼oor dat hij die misdaden op bevel van den hemel heeft verrigf; dat God hem te midden van zijne engelen verschenen was bet hem geboden had en had beloofd hem niet te zullen verlaten. Uit al zijne gesprekken blijkt, dat de man door dweeperij gek is ge worden. Zijn pastoor had hem vele geestelijke boeken en vooral de Catechismus van Montpellier ter lezing aangeraden. In de glasfabriek van St. Gobain is thans een spiegel gegoten van 175 duim hoogte en \iS duim breedte. Sedert dat de Vene- tianen het eerst aan Europa spiegels bezorgden zijn dezelve irt grootte aanmerkelijk toegenomen. De eerste spiegels uit Venetie hadden 3 voet hoogte, in 1789 waren de grootste spiegels van 110 tot ii5 duim hoogte, en van 72 tot y5 duim breedte; in 1815 zag men er van 125 tot i3o duim hoogte, en van 76 tot 80 duint breedte. Op de laatste tentoonstelling bevond er zich een van 55 duim hoogte en 93 duim breedte. Een jongman met de diligence gisteren te Charenton komende, werden bij het uitstappen door eer.' gendarm zijn paspoort en na- mcu afgevraagd. Daar hij bij de opgave eenigzins onthutst scheen, werd hij voor de maire geleid. Deze ondervroeg hem andermaal en ontdekkende dat er weinig gelijkenis bestond tusschen het signa lement eu den aangehouden persoon haastte bij zich hem naar Parijs te doen opbrengen. Onderweg heeft de onbekende zich de hersens uit het hoofd geschoten met een pistool hetwelk hij be hendig onder zijne kleeding verborgeii bad. Men keut hem nog niet; slechts weet men, dat hij vóór ettelijke maanden, de acade mische lessen in de regtsgeleerde faculteit volgde. Men spreekt van het oprigten eener assurantiemaatschappij te gen het rijzen en dalen der fransche fondsen. De fondsen dier maatschappij waarvoor aktiën zouden uitgegeven worden zouden bestaan uit tachtig millioen. Men zou zich tegen eene bij tarief bepaalde premie tegen 1 2, 3, 4 €n 5 teu honderd kunnen ver zekeren. De cholera verspreidt zich allengskens door bet gebeele Zui den van Frankrijk. Uit alle gemeenten ontvangt men daaromtrent treurige beriglen. Den 24sten. De koninklijke familie zal aanstaanden zaturdagnaar Neuilly vertrekken, en alsdan bet kasteel der Tuiieriën tot na de Julij-feesten bewonen. Het programma van die feesten is thans vastr gesteld. Den 27sten zal er een lijkdienst gedaan worden; den a8s^Q, wapenschouwing gehouden worden ever de nationale garde en de bezetting den 29ste« schouwburg gratis steekspel,, spelen in de Cba mps-Elysëes groote verlichting op het stadhuis en op de plaats la Concordegroot, concert op de Tuiieriën, vuurwerk; alles ver- g> zeld van salvo's der artillerie. Uit Marseille wordt van den 2o"en Julij het volgende geschre ven: «Een merkwaardig voorval, misschien eenig in de geschiede nis van de cholera-ttiorbus heeft den tG^en dezer, in de kaserne van de Porte d'Ilalle waarin het 12^ regt. van linie is gehuisvest, plaats gehad, 's Morgens omstreeks half acht uur bezochten de kolo nel de luitenant-kolonel en de chirurgijn majoor van dat regemeut deze kaserne; zij waren gelijkvloers, toen men hun kwam berigten dal op een vertrek van de 2de verdieping een voltigeur door de cho lera was aangetast geworden. Zij gingen er dadelijk been en vonden den ongelukkige reeds buiten kennis. Naauweüjks waren zij zijn bed genaderd, of de een werd na den ander ploCselijk ongesteld. Bin nen tien minuten waren reeds een en twintig soldaten aangetast en lagpn daar bewusteloos op den grond. Temidden van diljani- inertoonee!roept er eene stem: «maakt de ramen toe," de kreet werd terstond door alle die s'aande waren gebleven herhaald. Do ramen, die openstonden, werden toegemaakt, en de ziekte maakte geen slagtoffers meer. Die een en twintig soldaten werden naar het hospitaal vervoerd; negen stierven er nog dien eigen dag en vijf 's anderen daags. De luitenant kolonel was ongesteld toen hij de kaserne verliet; hij is in den nacht van den 17de» op den 1 Sden ge storven de kolonel en de chirurgijn-majoor zijn ziek, maar niet gevaarlijk, tot den 1 pdeu althans. Men heeft de kaserne door do sold,aten doen ontruimen., schoon er sedert den i6i'en geen meer ziek was geworden. Die gebeurtenis verdient wel de aandacht der genees-

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1