Advertentiën. tretelM. De ïielte was aldaar Èeèr kwaadaardig kelgeën'men daar uit kan opmaken dat er van de io5 personen, welke tusscben den j idea en i ïden aangetast werden 100 zijn overleden. Ook te Marseille 1)1 ijft de cholera heerschen voornamelijk onder degenen die uit 1 Toulon gevlugt zijn. Tot dusverre is de sterfte daar echter niet zeer groot. Op last van den minister van oorlog, is de baron LLarreylid van derr raad van gezondheid des legers, in allerijl naar Toulon en omliggende plaatsen vertrokken ten einde den loop der ziekte na te gaan en de middelen tot bestrijding derzei,ve aan te wijzen. Alle burgerlijke en militaire overheden hebben bevel be komen genoemden geneesheer den noocligen bijstand te verlrenen. De beschuldigden die niet voor het hof der pairs willen ver schijnen hebben geweigerd de exemplaren van den Moniteurbe vattende de requisitoiren var. het parket, aan te nemen. De deur waarder van het hof heeft van deze weigering proces-verbaal opge maakt en ter griffie der gevangenis de afdrukken van het officiële dagblad gedeponeerd met de exploiten houdende beteekening van deze mededeeling gedaan ter "uitvoering van het arrest van het hof. Den 8ate» dezer, ten 4 ure des morgens, is een der ontvlugten van S^. Pelagie, op de briig St. Michel ontmoet door eenen stok- j keknecht van gezegde gevangenis, die een verlof voor i(\ uren had en van het gebeurde onkundig was; de uitgebroken gevangene groette 'hem vriendelijk en ging bedaard zijns weegs. De stokkeknecht niet anders denkende dan dat de ge\angene een verlof om uit te gaan bad bekomen deed ook geene poging om zich van zijnen persoon meester te maken. Den 2 jstea. De maarschalk Clauseldie naar Port Yendre ge reisd is, om zich naar Algiers in te schepen wordt vergezeld door twee gedeputeerdende heeren Réallier Dumas en de Rancé. De laatste is tot aide de-camp van den maarschalk benoemd eu de eer Ste tot procureur generaal der kolonie. Het pian van den maarschalk tot hel bezetten van Algiers zou zoo als men verhaalt, toelaten om het leger van Afrika aanmer kelijk te verminderen tot welk einde hij uil het vreemde legioen eene bevolking van kolonisten zou vormen. Ondertusschen hebben de laatste berigten getoond, dat het ver van rustig in die nieuwe "bezittingen is en ,de Arabieren geduchte vijanden zijn. Het bevestigt zich namelijk wat reeds hier bekend was over het mislukken eener expeditie van den generaal Trezelt die van Oran opgerukt was naar de rivier de .Sigom Abdelkaderover wien hij zich te beklagen had tol zijnen pligt te brengen. Zijne troepen bestonden uit een batailfon van het 66ste regement van linie een italiaansch batailJon van zes kouapagniën en 480 man sterk, drie poolsche komj'agoiën en zeven kompagniën van het afrikaaoscbe bataillon ligte infanterie, 35o man afrikaansche jagers te paard eene kompagnie turksche infanterie, eene kompagnie van de genie, drie veldstukken en drie berg hauwitsers. Aan het hoofd van deze magt is hij door Ahdel- Jtadcrdie het bevel voerde over acht duizend ruiters en vier dui zend man te voef, welke op de europesche wijze in bataillons in gedeeld waren bij de engte van Mosley Ismael aangegrepen en, of- schoon hij de overhand behield verloor hij een aantal dooden waarpnder den kolonel Oudinotdie bij een aanval der ruiterij een snaphaa/vkogel in het hoofd kreeg ook bekwam hij ongeveer twee honderd gekwetsten. Twee dagen later had een nog bloediger ge vecht plaats. De Arabieren hieuwen het meerendeel der franscbe gekwetsten neder en rigtten eene groote slagting aan onder de troe- peu van den generaal Trezeldie zich dapper verdedigden en deu Tijand ook afsloegen maar veel verlies geleden hadden een stuk geschut irj een moeras moesten achterlaten en hunne bagaadjen en trein geheel hadden verloren zoodat zij in een ongelukkigen toe stand te Oran teruggekeerd zijn. Men verhaalt, dat de generaal Trezel buiten zijne order is gegaan en ten gevolge van zijne nederlaag beeft moeten vragen terug geroepen te worden. Den 23«ten# Eene telegraphische depêchegedagteekend den ziften f deelt mede, dat don Carlos den i7<hn teruggetrokken was naar Arbeiza y waar zich Erazo en het overige gedeelte van het carlisti- sche leger zich bij hem gevoegd heeft. Onder een aantal gekwet sten welke zij naar Estella en Yracjie hebben doen vervoeren, noemt men verscheidene officieren onder anderen Villa Real en Sagasti- helza. Over het geheel, is het verlies der Carlisten aanmerkelijk geweest. Hunne gevangenen zijn te Pampeluna gebragt, alwaar het grootste gedeelte van het leger der koningin den rgden is aangekomen. In een' bijzonderen brief uit Bayonne van den i9den, leest men het volgende: - «Wij vernemen heden avond, dat er den i6deu,. in de omstre ken van Puente de la Keyna een zeer moorddadig gevecht heeft plaats gehad tusschen 10,000 man Christino's onder het kom- ipando van GurrenLopez en Oran, en onder het opperbevelnaar men zegt, van den generaal Cordova, en de 17 carlislische hatal pons, welke de plaats blokkeerden. De aanhangers van don Carlos verzekeren dat zij door de Christino's aangevallen eerst terug gedreven waren, maar dat hunne ruiterij den vijand vervolgens ge dwongen heeft met verlies van 3oo man aan dooden en 5oo man tan gekwetsten, op Lerin terug te trekken. Zij (de Carlisten) heb ben 24° dooden en meer dan ^00 gekwetsten gehad. De kapitein der artillerie, Reynesdie de artillerie der Carlisten georganiseerd heeft, cn na ZurnalaCarraguyde eerste krijgsman dezer partij "Was is gevangen gemaakt en dadelijk doodgeschoten." NEDERLANDEN. 's Gravenhage den 23sten Julij. Blijkens de verslagen van den toestand der verschillende provinciën die in de laatste algemeene vergadering der staten door de gedeputeerde stalen zijn uitgebragt, bedroeg de bevolking der noord-nederlandscbe gewesten op den eer sten Januarij 1835 als volgt: Noord Braband 348,4<)3 zielen, Gel derland 3i8,648, Noord Holland 4°7>798, Zuid Holland 489,681 Zeeland 138,937, Utrecht i35,52i, Vriesland 216,968, Gronin gen 166,164, Overijssel 186,019 en Drenthe 67,230, te zamen a,474,459 IS'aar men verneemt is «oor de synode der evangehsch-iuther- scbe kerk, uit aanmerking dat somtijds in eene gemeente, boven en behalve den gewonen kerkeraad geen leden van den grooten kerktraad aanwezig zijn en levens de ongelegenheden hebbende ge zien die i3iaru.ilbijzonder ia het geval Van <3ë beroeping v«n éenéfi predikant door den grooten kerkeraaad kunnen Ontstaan besloten geworden dat in gemeenten Waarin op het tijdstip der beroa. ping van eenen predikantgeen groote kerkeraad ia en de kerke raad uit minder dan zeveu personen bestaat, de beroeping niet door den kerkeraad alleen ai was zulks tot dus verre gebriiike. lijk moge geschieden maar zuilen dan lol de medewerking aan de beroeping worden opgeroepen de notabeien der mans ledematen, waarronder in dit geval zullen verstaan worden die leden, welke, ten minste twee jaren achtereen, huur voor zitplaatsen in de kerk hunner gemeente betaald hebben, en welke mans-ledematen bij de beroeping ieder voor zich eene stem zullen uitbrengen terwijl de leden des kerkenraads alsdan eene dubbele stem ieder zullen hebben. -Woensdag 11. is te Amsterdam de een-en-twintigsle alge meene vergadering van het nederlandsch bijbelgenootschap gehouden .Hoogst aangenaam" dus leest men in de aankondiging daarvan »is het ons te kunnen melden dat deze vergadering bijeengeroepen om de uitbreiding van het rijk der waarheid en des vredes te be vorderen zich niet minder dan in vorige jaren door christelijke liefde heeft gekenmerkt; terwijl zoo wel de binnen-als buitenland- sche berigtenbij ruime stof tot dankbaarheid ook nieuwe aanspo«» ring hebben opgeleverd tot volhardenden ijver in bet behartigen Tam de edele en zegenrijke zaak des genootschap." Den a2sten heeft bij Amersfoort liet ongeluk plaats gehad, da$J terwijl eenige heeren uit die stad van de eendenjagt terugkwamen het schuitje op de Eem omsloeg waardoor zij allen in het water geraakten, doch gelukkig gered werden, met uitzondering van de luitenant-adjudant Bresemannuit Utrecht, diè gemelde heeren te gemoet was gegaan zich in bet schuitje bevond en aldus ongelukkig om het leven kwam. Gedurende de eerste helft van dit jaar zijn er 3967 schepea door de Sond gevaren, dat is 241 mipder dan gedurende hetzelfde tijdvak in het vorige jaar; onder genoemd aantal hebben zich, 297 nederlandsche bevonden. Bij den tegenwoordigen staat vam den handel in de oostzeesche producten is het niet te verwachten 9 dat de scheepvaart door de Sond in de tweede helft van het jaar levendiger zal worden. De huisvrouw van den bouwman Berend Kolihof, wonende in de buurt Brinkheurne der gemeente Winterswijk werd op dera 17den dezer allergelukkigst onder den goddëlijken bijstand door de hulp van de vroedvrouw E.Seybel, geb. Nyhoff, verlost van drie levende kinderen (twee jongetjes en een meisje;) zoowel de moeder als de jonggeborenen genieten de wenschelijkste gezondheid en doen de laatste vermoeden dat zij het zestal kinderen dezer ouders niet da« delijk zullen breken. - Het blijkt thans, dat de vermeende nederlandsche hoofdoffi- eieren, welke, volgens de franscbe dagbladen, in Spanje zoudeia aangekomen en door de Urbanos gevangen genomen zijn, geen Hol landers maar eenige lieden van eene andere natie welligt Italianen,, zijn geweest, welke door een sardinisch schip, dat de Nederland* sche vlag had geheschen bij Sautander aan Wal waren gezet. Een der gevlugte fransche republikeinen met name Guinard0 is hij gebrek aan een paspoort, door de belgische geus d'armes aange houden en te Charleroi in verzekerde bewaring gesteld. Daarna it hij echter bij ordonnantie der regtbank op vrije voeten gesteld. De twist tusschen de belgische bladen, over het al of mefgèveit van bevelen door de regeling tot verdrijving der franscbe ontvlugt® republikeinen, duurt inmiddels steeds voort. De Courier Beige wil stellig welen dat er in den morgen van den a5st«n te Brussel 9 in den raad der ministers beslist is geworden dat de ontvlugten van St. Pëiagie binnen 24 uren Belgie moeten verlaten. 1653te KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Vijfde Klasse. Dertiende Lijst. N*. 17095 x ootS Veerliende Lijst. i36I4 - aSoo© 16947, 248* ieder100© Vijftiende Lijst 3994 »üo» Zestiende Lijst 11624, ƒ70 pr. - - 19431 V - - Heden verloste voorspoedig van een' Z O NC Q NÉLIE du MOULIN, geliefde Echtgeooote vam C. J. STAK M: A N. Zierihzeedén 2Julij i83S. De Notaris J. MOSSELMANS, zal op Donderdag den 3o Julij i835 's morgens om tien ure in 't Raam straat je binnen dé Stad Zierihzee, in 't openbaar presenteren., te verkoopeu Twee Zwarte M ERR IEPAAR DEN, een KAP WA GEK. op Riemen; twee BOEREWAGENS, een PERWEIKAB, een BAKSLEE, een SLEPER, een S N IJ B A K een WINDMOLEN, een LANDPLOEG, vier IJzére EG-, GEN, eenige ZIFTEN, WANNEN, RIEKEN,VOR KEN GA REEL EN, TUIGEN en verdere S CH U U R^ en S TA L G E R E E D S G H A P P E N twee M E S T P U TIE Ns en 't geen verder zal worden opgeveiid. SS UIT DE HAND TE KOOP eene extra goed# KAP-CHA1S. Te bevragen bij J. II. RUKKER. Xe Zierihzee, bij A. DE VOS, Jz., Stadsdrukker, 3835.

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 2