N°. 57. ZIEKIILZEESCHE A". 1835. O U It A N T. 17 M Besturen en Administration, Bekendmaking. Nieuwstijdingen. DU1TSCHLAND. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Brengen bi) deze ter kennis van de gegadingden dat op Donder dag den 23stcn dezer maanddes voormiddags tien ure op bet Raad huis aldaar, in het openbaar zullen wórden verkocht: de StAds Tiende Vruchten over den jare en oogst van i835. Zier ik zee, den i5den Julij i835. Burgemeester en Wethouders voorn<h DE CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelven, Bij afwezigheid van den Secretaris J. B OE1JE Lid van den Raad. Frankfort, den ioden 'Julij. Volgens berigten uit Pruissen moet men bet er voor houden dat bet besluit, door de belgische rege ring bekend gemaaktom geene wervingen voor de koningin van Spanje toe te staan, alleen ten gevolge der vertoogen van de noord- sche hoven genomen is. Naar die berigten, dwalen de dagbladen wanneer zij verzekeren dat die hoven ook dergelijke vertoogen te Londen en Parijs gedaan hebben. Dit is het geval niet geweest. Men beeft zich alleen daartoe bepaald, om Belgie hetwelk- uit hoofde zijner neutrale gesteldheid geen deel aan eenig conflict in Europa mag nemen er van terug te houden om geen voorregt te verbeuren lietwelk aan hetzelve door de algemeene toestemming van Europa is ten deel gevallen. Belgie heeft de juistheid der 'gemaakte beden- hing ingezien en is. bij tijds teruggekeerd. Wat men te Londen en 'Parijs omtrent Spanje denkt te besluiten (zoo schrijft men verder uit Pruissen) bekommert voor het tegenwoordige de ander boven Weinig, daar Frankrijk en Engeland alleen de verantwoordelijkheid te dragen hebben van eene onderneming, welke spoedig begonnen, doch misschien moeijelijk te eindigen zal zijn. De jongste tijdingen uit Scutari zijn van den i5<len Junij. De vijandelijkheden tusschen de ingezetenen en de troepen waren nog niet aigeloopen. De laatsten hadden nog altijd de citadel bezet en gingen voort met de stad van tijd tot tijd te beschieten doch zonder, bijzondere schade aan te rigten. De kogels vielen grootendeelswe gens den grooten afstand, zoo mat neder, dat zij slechts geringe sporen achterlieten. De huizen der christelijke ingezetenen en om hunnentwege (vermoedelijk ten gevolge der vertoogen van den oosten* rijkschen consul) ook de Bazar, werden door de bezetting van de citadel zoo veel mogelijk gespaard, waartegen die ingezetenen ook begonnen zich meer onzijdig te houden hetwelk mede aan den in vloed van den oostenrijkschen consul wordt toegeschreven. De Mini- diten (d. i. de cristelijke bevolking van de naburige bergstreken) welke ter ondersteuning van hunne geloofsgenooten waren toegesneld hebben zich, ten gevolge dezer omstandigheid, mede weder naar buis begeven en zoo zijn het thans nog slechts de turksche inge zetenen met hunne inorlakische huurlingen die vijaudig tegen den pacha overstaan. Intusschen zijn ze nog sterk genoeg, om meester van de stad te blijven en den pacha, in geval hij de citadel waar, zegt men, het gebrek aan levensmiddelen zeer nijpend is, verlaten mogt, groot gevaar te doen loopen. Ook in de stad heerscht gedeel telijk gebrek aan levensmiddelen, en was derhalve éene builenge- meeneduurte ontstaan. Uit brieven van Rome ontvangen meent men te mogen opma ken dat er woikolijk onderhandelingen tusschen bet pauselijk hof en de portügesche regering zijn aangeknoopt. Frankrijk zou name lijk verlangd hebben dat de paus die regering erkennen zou en Zijne Heiligheid had als eerste voorwaarde de herstelling van al de verdreven bisschoppen geè'ischt terwijl hij tevens begeert dat bij de opheffing der kloosters alle mogelijke inschikkelijkheid worde op het oóg gehouden. De tijd zal leeren wat men van deze geruchten te gelooven heeft. Men berigt uit Konstantinopel den i 7<hm Junij, dat aldaar weder twee millicen piasters waren aangebragtin mindering der schatting door den egyptischen onderkoning aan de Porte verschul digd. Tevens was er de verblijdende tijding ontvangen dat tegen het einde van Mei de pest te Cairo veel van hare hevigheid verfo ren had, en dat zij te Alexandria geheel had opgehouden. Ook te Smyrna waren gedurende drie achtereenvolgende dagen geen nieuwe gevallen bekend. GROOT-BRXTTANNIE. Londen, den nden Julij. De iersche zaken hebben weder het hoofdonderwerp der beraadslagingen en redewisselingen in de laat ste parlementszitliagen uitgemaakt. Terwijl de conservaliven vol houden dat de gevestigde kerk in dat land reeds te veel benadeeld "is bij liet nieuw ontwerp op de tienden, beeft de majoor Beaucierk woensdag beweerd, dat het een halye maatregel is, eu dat het gros der bevolking niet tevreden zal zijn zoo lang aldaar eene gevés-< tigde kerk be9t^at, en niet alle Christenen op volmaakt gelijken voet behandeld worden. Daarna is door dén Vleer P. Musgrave de motie gedaan dat de wet ter ondersteuning der armèn in Ierland ten tweedenrnale uiogt gelezen worden. Hij hing een donker tafereel op vau de aldaatf heerschende armoede dié tot éindelooze opschuddingen aanleiding gaf^ welke door de onmenSchelijkheid van vele landeigenaars nög verergerd werden. De invoering der doot heni voorgedragen at- men-vvet zou meende hij veel van dit kwaad wegnemen. Ver scheiden leden voerden hierover hét woord. Dié welke de zijdes der tegenwoordige ministers houden, gelijk ook lord Morpethde heer Spring Rice en anderen, ontkenden den nood der Ieren niet 9 doch begrepen dat thans het geschikte tijdstip niet daar was om armen wetten onder hen in te voeren dat men eerst het volledig rapport der commissie van ouderzoek moest in handen hebben 9 dat de overige beraadslagingen niet zouden toelaten in den loop der tegenwoordige zitting deze zaak behoorlijk ten einde tc brengen t terwijl de invoering van niet rijpelijk overwogen maatregelen het kwaad slechts verergeren zouden, en wat dies meer zij. Lord Mor^ peth beloofde bovendiendat in de volgende zitting de armenwet ten vau bet geheele rijk een onderwerp van overweging zouden uit maken. O'Conne 11 en andere radikale leden bedienden zich weder1 van deze gelegenheid om de in Ierland heerschende ellende op rekening der kerkelijke inrigtir.g te stellen. Daarentegen werd het voorstel door de heeren Scrope, CrawfordYoung en anderen on dersteund en ten laatste besloten dat voor de tweedemaal de wet gelezen en over veertien dagen in committe behandeld zou worden* Het eerste gedeelte van het rapport der commissie van onderzoek, naar den toestand van Ierland is gelijktijdig ter tafel gelegd. Donderdag zijn de voorgeslagen wijzigingen gemaakt in sommige3 artikelen der wet op de municipale corporationwaarna lord. 3. Russell beloofd heeft dat eene dergelijke wet voor Ierland aan-< staanden maandag aan het huis zou worden voorgelegd. Op eena aan hem gerigte vraag in verband met bet verhandelde van den vorigen dag werd door lord Morpeth geantwoord dat Jiet gouver nement alles aanwendde wat in zijn vermogen was om de ellenda te verminderen die in verscheiden gedeelten van Ierland heerscht en dat daarvan alles aanwendde wat in zijn vermogen was om da ellende te verminderen die in verscheiden gedeelten van Ierland, heerscht en dat daarvan ter gelegener tijd aan aan het parlement verslag zou worden gedaan. De graaf van Limerick heeft zich in het huis der lords hoogelijk beklaagd over een artikel in het dagblad the Morning Herald dat hem beschuldigt zijne iersche onderhoorigen van honger te latei* omkomen j hij wil na daarover met regtsgeleerden geraadpleegd te hebben de redactie geregtelijk vervolgen. De aartsbisschop van Dublin, dr. Falthy is naar Londen ouN boden naar men wil om met de ministers een mondgésprek la houden over de voorgestelde tiendenwettegen welke hij zeer is ingenomen- Gel ijk men verwacht had de heer LdeS als vertegenwoordiger voor Oldhalm verkozen ofschoon met dé geringe meerderheid van slechts dertien stemmen. Het schijnt nog zeer onzeker of de con servative partij al dan niet een verdédigen iii hem vindeu zal. De heer O Connordie insgelijks tot de capdidaten voor Oldhatrx behoorde doch niet benoemd is omdat hij eéft Ier was is bij zijne terugkomst te Manchester door eene talrijke vólksmenigte in gehaald en heeft h.iar beloofd dat zij in hem ofschoon ntl niet herkozen zijnde steeds dien ijverigen radikalen verdediger det* reg- ten van de arbeidende klasse zou vinden dien zij na den dood vatri Hunt miste. De werklieden, zeide hij verschaften de voorwerpen van gemak en weelde aan de rijken terwijl zij zelve van den hon ger stierven. Dit moest anders worden, en hij had zijn laatsten droppel bloeds veil om dit doel te helpen bereiken. Sedert den dood van Huntzeicle hij, misten de radikalen een hoofd en. dit hoopte hij voor hen te worden. Donderdag is alhier eene nieuwe stoomboot, van 54o ton, de Briltarinia genaamd van stapel geloopen. Deze boot is bij uit sluiting voor de vaart op Rotterdam bestemd. De leden der luchtreizigers maatschappij vermelden in de en- gelsche dagbladen dat hun eerste luchtschip de Hrend160 voet lang, 5o voet hoog en 4° voet breed hetwelk met 17 personen bemand zal worden, te zicu is op een dok in de nabuurschap van Kensington alvorens zijne eerste luchtreis van Londen naar Parijs en vice versa te doen; hetzelfde schip zal daarna eenige lucht- togtjes ondernemen naar Amsterdam Brussel Berlijn Muncheu en Madrid. De beruchte zangeres, mejufvr. Malibrangeboren Garcia, heeft hier voor 19 concerten 2375 ponden sterlings, nageuoèg 3o,ooo guldens gewonnen. Noch madame Cütalaninoch ma dame Sotiiagthans de gravin Rossinoch Pagani, noch eenig toonkunstenaar hebben hier nimmer zoo veel kunnen verdienen. Den 11 Junij heeft men te Boston (Noord Amerika) 5 spaan- scbe zeeschuimers opgehangen, die in zee eene koopvaardij brik uit geplunderd en iu brand hadden yviilen steken.

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1