Advèrtentiën. tier ïnwotie'irè cto zich van deze laatste toièesU'r te maken VfuthtelèoS gebleven de gehoopte bijstand van de zijde van Tofd Buzi Was nog niet komen opdagen; de uit de stad gevlugte inwo ners zouden in hunne vertwijfeling de rustig geblevene bergbewo ners die door de Albanezen Mariditi genaamd worden bewogen hebben eeni deputatie aan den pacha te zenden waarbij hunne ^Onderwerping onder beding éener volKomene vergiffenis aangeboden werd doch de pacha zou dit aanbod afgeslagen en de uitlevering Van de hoofden der Ir.surgenten gevorderd hebben. Volgens uit be- Vigt kon men de onderneming der ingezetenen als mislukt besthou- Yven en 2ouden dezelve weidra gedrongen zijn zich aan den pacha te onderwerpen. Te Ugodda in den Brombergerkreits leeft eene arme dagloo- tver, Krugev genaamd, wiens vrouw onlangs van tweelingen is ver lostvermits het deze vrouw aan voor beide kinderen toereikende moedermelk ontbreekt, wordteen derzelven door eene ooi (wijfjes schaap) gezoogd die Krugers eenige bezitting uitmaakt. - Onder het opschriftkVaar schuw in gbevat de Banoverscliè -Zei' tung het volgende: Onder verscheiden pakken die onder de.alge- meene benaming van Neurenburger waren" in bet naar-New-York bestemde te Bremerhaven zeilree liggend, schip Sophie waren gela- don bevond zich ook eene kist, die het schip gesjouwd .wor dende, een verdachte reuk van zich gaf, waarop men spoedig door bare reten eenen rook zag voortdringen de kist werd terstond aan land gebragt en sloeg nu spoedig iu lichterlaaije vlam uil j en wel zoo I Snel dat slechts drie kleine kokertjes konden gered worden uit welke dan ook de oorzaak van het branden der kist ontdekt werd. Er wa ren namelijk in die kokers schuurpapieren die door de wrijving bij het versjouwen der kist ontvlamd waren. Dus Jiadden. deze gevaar lijke papieren een ontzettend ongeluk kunnen te; weeg brengen men bedenke dat niet slechts in de hjaven voor eene groote geldswaarde, had kunnen verbrand worden maar dat ook de ontvlamming eerst in volle zee door de beweging van het schip badde kunnen ontstaan waardoor dan behalve het verlies van den eigendom nog veler menschen l.even zoude zijn verloren gegaan, vooral omdat de Sophie een groot aantal volkverhuizers overbrengt. De dagbladen van Petersburg behelzen een reglement omtrent de Joden. Volgens hetzelve wordt aan hen het voortdurend ver blijf toegestaan in de gouvernementen Grodno, Wilna Volhinie Podolie, Minsk en Jekaterinoszlaw alsmede in de provinciën ,Bes- sarabie en BjelostocJjvoorts in de gouvernementen Kijew en Cher- son alsmede in Taurie met uitzondering der steden Kijew Niko- Üajew en Sewas.topol in de gouvernementen Mohilew en Wilebak, met uitzondering der dorpen in Klein-Rusland met uitzondering der kroon- en Kozakkeu-dorpen uit welke de Joden reeds verwij derd zijn. Ieder Jood moet, volgens de bestaande wetten, toteenen zekeren burgerlijken stand behooien. Joden die zich op den land bouw toeleggen worden voor den tijd van jaren van het hoofd geld vrijgesteld. Maken zij in de plaatsen waar zij zich nederzet ten grootere dorpen uit dan worden zijvoor den tijd van 5o ja- ren, en als zij zich in kleine plaatsen nederzetten voor den tijd.van s5 jaren van de krijgsdienst vrijgesteld alsmede gedurende 10 jaren van de landelijke belastingen. Bovendien verkrijgt een Jood, als hij land koopt en op hetzelve niet minder dan 5o manspersonen van zijne geloofsgenooten plaatst, de regten van een' persoonlijken eere- jburgerdoch wanneer liij er 100 op plaatst, kan hij, drie jaren iiadat dezeiven daar vaste woonplaats genomen hebben, om de reg ten van een' erfelijken eereburger aanzoek doen. De kooplieden burgers en handwerkslieden onder de Joden genieten in destreken, bun ter bestendige verblijfplaats aangewezen, gelijke regten en voor- regtén met de russische onderdanen, in stand met ben overeenko- jnefade. Fabrikanten, die ten behoeve van hunne fabrieken gebou wen aankoopen, worden gedurende tien jaren bevrijd van alle las ten, welke anders bij den aankoop van huizen moeten voldaan wor den. De kinderen van Joden kunnen in de landstreken hunnen vaders tot verblijfplaats verleend, op do districts- en parochiale scholen op de gymnasiè'n bijzondere en kostscholen en daarna ook op de universiteiten academiën ën andere gestichten van hoo- ger onderwijs aangenomen worden en wanneer zij uitstekende vor deringen in kunsten en wetenschappen gemaakt en attesten van ge leerde graden verkregen hebben staat het hun vrij op voorstel van den minister van openbaar onderwijs- en civiele vakken dienst te nemen, doch niet zonder toestemming des keizers. GROOT-BRIT T ANNIE. Londen, den 4c1en Julij. Gisteren is de eerste divisie der hulp troepen, bestaande uit vijfhonderd manschappen en twintig offi cieren, op eene der koninklijke stoombooten ingescheept, en dat Vaartuig, nadat omtrent duizend ponden sterling was aan boord ge bragt, die tot betaling der eerste weken soldij moeten dienen, naar Plymouth vertrokken, waar het nog eenigen proviand moet innemen. Op den 26sten Junij is het te Dundee te huis behoorende Schip Ceresin het engelsche kanaal door eenen windvlaag omge worpen Waardoor allen die aan boord Waren verdronken uitge- ïiomen twee jongens welke door eén ander schip te Londen zijn aangebragt. Sedert is het vaartuig te Ramsgale binnen gesleept. FRANKRIJK. Labijs, den isten Julij. Te Boulogne wordt tegenwoordig een ge heel nieuw middel van vermaak en verlustiging beoefend. Eene engelsche stoomboot neemt beurtelings een zeker getal passagiers aan boord voert hen op de reede stevent voorts nu eens langs de fransche dan weder langs de engelsche kustvaart het kana.il een einds wegs in en na de reizigers alzoo gedurende eenige uren rondgevoerd en de zeelucht ingeademd te doen hebben terwijl het Waterlogtj'e veraangenaamd wordt door de toonen van een welge kozen muzijkkorps, hetwelk het gedruisch der schepraderen, golven, wind en stemmen aangenaam afwisselt, brengt het vaartuig zijne gastèn te vreden over den gemaakten fogt in de haven terug. De aandacht van het publiek wordt levendig bezig gehouden door bef aangevangen fegtsgeding tegen den zoon van den generaal de la lïonciert, die zich aan verregaande mishandeling jegens de zestien jarige dochW van den generaal baron de Norell znn hehhetf schuldig gemaakt. Onder de zneer dan 4ooo vcrsonèüdie ver langd hebben de regtszittingen bij te wonen hierkt men een groot aaiital vrouwen op uit den aanzienlijken stand. NEDERLANDEN. 's Gr.AVBNfiAGE denken jij lij. Gisteren morgen is Z. M.de köning die eerst morgen of overmorgen in deze residentie werd terug ver wacht, van het Loo alhier aangekomen. Korten tijd na Iloogtdes- zelfs aankomst is er raad van de aanwezige ministers op 's konings paleis gehouden. In den loop varrdeh morgen zijn onderscheiden couriers alhier aangekomen en van bier afgezonden. De prinses van Beiramet de drie zonert van don Carlos J is den 2tlen dezer met het koninklijke jagt van Rotterdam naar Hele* vo ets luis. gezeild. Hunne Koninkl. fioogh. werden door den schout bij nacht Buisch en zijn' adjudant aan boord ontvangen. Om 7 ure vertrok het jagt en om in ure was men te Hellevöetsluifc alwaar de doorluchtige reizigers door den plaatselijken kornmandant Wer den ontvangen. Zij bezochten aldaar de scheepswerf en andere ma ritime etabissemenlen en gingen aan boord'van eenige nederlandsch© oorlogschepen welke zij met veel naauwketirigheid bezigtigden. Da officieren der marine werden hun voorgesteld, met. wie zij zich eenigen tijd onderhielden, vooral niet den. adjudant van den kommandant die zeer goed spaansch spreekt. Na a.uren te Helievoetsluis te heb ben doovgebragtkeerden zij naar Rotterdam terug na alvorens aan boord van het jagt een ontbijt te hebben gebruikt, ljetwelk dö beer Buisch bad doen gereed maken. - De prinses heeft te Rot terdam den St. Laurenttoren beklommen om het schoone gezigt al daar te genieten en is den 3(hn Julij niet haar gevolg in eenesfoom- boot vertrokken, welke zij voor 4000 guld. gehuurd, heeft. Gedir3» rende de twee dagen die zij met de drie prinsen en gevolg in het Hotel der Nederlandenheelt doorgebragt heeft zij 1800 guld. ver teerd en daarenboven nog 20Ó guld. a&O de bedifeuderi van het lo gement geschonken. Den 5den Jtiiij deg namiddags ten half zes üréis Z. M. dè Aoning. van kViirténberg-> reizende onder den haam van 'den graaf de Teek,hoog sides zelfs twee oudste dochters en gevolg te Arnhem, per stoomboot -de stad 'Main'tz,-haar Botterdam gepasseerd, Eene ontelbare menigte inwoners dier stad was aan den Rijnkant zamehgevloeid ,'om de doorluchtige reizigers te zien passeren het geen onder het salueren -met geschut zóó van de boot &U van het agentschap der stoombootmaatschappij, en het wapperen van veel vuldige hier en daar opg'ehescben nationale vlaggen j plaats vónd» Naar men verneemt heeft Z. H. de regerende hertog van Nas sau aan den heer mr. G. Groen van Prinstererseói'etaris van het kabinet van Z. M. den koning der Nederlanden en ook belast met het toezigt over het huisarchief van Z. M. een kostbaren met edel gesteenten omzetten ring, waarop het naamcijfer van Z. 11. prijkt, ten geschenke gegeven als een bewijs van erkentenis vbor het aatj Zijne Hoögheid door genoemden heer aangeboden en door hem, mét toestemming des konings in het licht gegeven Wérk inhoudende de tot dus verre Onuitgegeven briefwisseling van het huis van Oran je Nassau waarvan het eerste deel, hetwelk van i55z' tot 1565 loopt voor eenige maanden het licht heeft gezien. Laatstleden zaturdag avond omtrent ten half 9 ure, ontstond er brand inde fabrijk van de "nederlarvdsche stoombootmaatschappij, te Fijenoord, tegen over de stad Rotterdam. De spoedige' en wél aangebragte hulp, zoo door eigen middelen ter bluss'ching van brand bij die maatschappij aanwezig, als de bijstand, verleend van Z1'.'Ms. werf en de brik de Kemphaan, hebben den verderen voortgang vau den brand weldra gestuit zoodat die ten' half tien ure geheel ge- bluscht was de schade is onbeduidend. MIDDENPRIJZEN van de volgende Artikelen le Zierikzee, viw den cjtlcn Juuj i83d. Be Nederl. Miiclcle. Oiicle Tarive 1833 4>5o a 0.9.0 Nieuwe dito i834« - 4 00 a 4-8° Nieuwe Rogge - a 4.^° Nieuwe WintcrGerst. - 3,5o a 8,70 Oude Zomer dito. - 3,9.0 a .3,4o Kaver 2,60 a 2.70 Paardeböonen. - 400 b-oo Witte Boonen. - 9.00 a q.5o Bruine dito- 10,00 a 10.5o Grkauwe Erwten 0.00 a 0,00 ï)e Nederl. Muddêè. Groenë Erwten 0 00 a o 00 Geele' dito- 6 00 a 6.5o Kooi zaad- 12 00 12. 5o Zaai-Lijnzaad - uo 00 a oo.oo Slag-Lijnzaad - 0.00 a 0.00 Raup-Olie t'e Zierikzee 00 00 per vat. Patent-Olie oö 00 3. o Lijn-Oïie bij partij. - 00 00 Raapkoeken 00 00 de 1000 ót Lijnkoeken - 00 00 PRIJZEN VAN HET GEDISTELEERD, Te S C H1 E D AM.den 6clen Julij i835. Genever, bet Nederlandsche Vat, zonder fust zonder de Belasting* .Amst. proef liet - 2i,5oj. UIT DE ,11 J.ND TE KOOP te Zierikzee, op de Scheepstimmer-Dijk bij W OUTER van VLIET, vele soorlen van S G 11 E E P S - E I K E N H O U T. De bndergetêekende verzoekt een iecler'vermits de tegen- woordige ongesteldheid zijner vrouw aan dezelve niets te Verkoopen of le Borgen en evenmin van haaf eenige Goederen of Geldswaarde te koopen óf aan te nemen als zullende de Schade daardoor na dato dezes te lijden niet dóór hem worden vergoed. Zierikzèe, den toten Julij i835. A. van H E K K E. r 11 i.n^..'M1.Wiawwmvr ii t Te Zierikzee, hij A. DE VOS, Jï., 'S'adednikksr, 1835,

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 2