H -Jf ZIERIIiZEESCHE flingsdag C O If A I Ti Besturen en Administration. ft». 54. f ï'Q IS/r-' '~~>T F' fcVi" A0. 1835. *7 «Ful ij. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND, tfoor eene mededeeling van Zijne Excellentie den Heer Vice-Admiraal Opperbevelhebber der Vesting Ylissingen van den i 5 dezer maand ïi°. 3339, bekend gemaakt met bet deerniswaardige lot van den Kanonnier der ae klasse van den Bolwien op den 21 Mei 11. bij liet ontledigen van granaten binnen die Vesting, bezig zijnde met bet uitbeitelen van buizen niettegenstaande alle voorzigtigheids-maat- regelen genomen waren door bet springen van een der granaten de ramp trof van het aangezigt en andere ligchaamsdeelen deerlijk te branden en de beide onder armen tot welker afzetting ten gevolge van derzelver verbrijz dadelijk is moeten worden over gegaan te verliezen en verder onderi'igt van de reeds aangewende demarches om zoo bij bet wapen der artillerie als bij de korp sen van andere wapenen en bij Zr. Ms. zeemagt in deze provincie, collecten te doen ten behoeve van den 24jai'igen ongelukkigen ten einde hem zoo veel mogelijk te gemoet te komen in zijn hoogst treu rig en akelig lot en hetzelve te helpen verzachten. Willende ook de ingezetenen dezer provinciewelke verlangen Kiogten van hunne weldadigheid in dit rampspoedig geval te doen blijken daartoe in de gelegenheid stellen. Krengt bij deze ter kennisse van die menschlievende ingezetenen dat tot den 10 Julij aanstaande voor den ontvang hunner liefdega ven ten dienste van voornoemden ongelukkigen gelegenheid zal zijn, zoo ter stedelijke griffiën van Middelburg, Zierikzee, Goes Veere, Tholen Vlissingen Sluis Hulst en Axel als bij de heeren di strict commissarissen te Zierikzee Goes Sluis en Hulst op wei ken dag het beloop dier liefdegaven zal worden overgemaakt om ten meesten nutte van den ongelukkigen te worden besteed, die ir. zijn deerlijk lot op buu edelmoedig hulpbetoon alle aanspraak "heeft. Middelburg, den 24 Junij 1835. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Gezien de bovenstaande kennisgeving van Z. E. den Ileere Staats raad Gouverneur dezer Provincie. Verwittigen bij deze, dat tot het voorschreven menschlievende doel, ter Stedelijke Secretarie alhier eene geslotene bus gereed staat tot inzameling der liefdegiften, dagelijks, van des morgens 10 tot des middags een ure en des namiddags van drie tot zes ure, waar- Van het beloop op den 10 Julij aanstaande, teu behoeve van den verminkten Militair zal worden overgemaakt. Zierikzeeden 29 Junij i835. Burgemeester en Wethouders voornd., DE CRANE, vt.y Ter ordonnantie van dezelven De Stads-Secretaris, W. J. P. KROÈF. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Brengen bij deze ter kennis van al de daarbij belanghebbenden Dat het Zijue Majesteit heeft behaagd ora bij uitbreiding van de bestaande vergunning tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart aan alle Militairen met onbepaald verlof in hunne haardsteden we dergekeerd, te bepalen: dat deze vergunning almede zal worden verleend zonder tot eenige borgstelling gehouden te zijn aan de leden der Mobiele Schutterij en Miliciens, builenlandsch zeevaren den welke aan de tijdelijke dienst bij de Marine boven die der Landmagt de voorkeur hebben gegeven alsmede aan de Vrijwilli gers die zich voor eenen onbepaalden tijd bij de Marine hebben verbonden en zich reeds met onbepaald verlof bevinden of nader zullen worden gezonden. Kunnende de belanghebbenden zich tot het verkrijgen dezer ver gunning aanmelden ter Stedelijke Secretarie, alwaar hun de nöo- dige onderrigting zal worden gegeven. En zal deze Bekendmaking worden afgekondigd mitsgaders in de Stads-Courant geplaatst tot na rig t van een iegelijk. Zier ik ze e, den 1 Julij i835. Burgemeester en Wethouders voornd., DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van dezelvën Be Stads-Secretaris W. j. p. K R O E F. BRANDWEZEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Overwegende dat de voorzorgen tegen Brandgevaar, krachtdadigbe- booren te worden gehandhaafd. Gelet op de bepalingen van het Regletnent op den Brand voor deze Stad, van den 5 November 1828. Op liet voorstel van hel Kollegie vanBranden Brandspuilraeesleren hebben goedgevonden Tot Keurtneesters Over het opgeslagen Hooi voor deze Stad en het Poort-Ambacht te benoemen BASTIAAN van der MAAS en NICOLAAS van den BOUT, Ingezetenen dezer Stad, aan welke Keurmeesters bij deze de zorg wordf opgedragen om, naar aanleiding van art. 26 van voormeld Brand Regle ment tegen bet broeijen van opgeslagen Hooi behoorlijk te Waken eri zich omtrent de vereischte rondgangen tot inspectie bij de In- en Opgeze tenen, te verstaan meten zich te gedragen naar de orders van Brand-eu Brands puit meesteren. 2. De In- en Opgezetenen van deze Stad en het Poort-Ambacht te her inneren aan de voorschrifleu van meergemeld art. 26, waarbij bepaald wordt Dat een iegelijk die Hooi opslaat of gebruikt, gehouden zijn zal om eëti een of meer ijzers, ter lengte van ten minste 2 ISederl, ellen, of naaiK mats der localileit, in de Hooiklampen tc laten steken, die ten allen tij do voor Brand- en Keur,meesteren toegankelijk zullen moeten Zijn, terwijl niemand zich tegen derzelver orders zal mogen verzetten op verbeurte eener boete van drie gulden!7 Voorts, dat het aan niemand zal vrijstaankruid of vuurwerken tever- koopen of te vervaardigen zonder vooraf bekofnene toestemming van dit Bestuur en onder verpligting om zich in alles te gedragen naar de voor schriften daaromtrent gegeven bij de art. 34 en volgende van voornoemd Brand Reglement. Eindelijk 3. De Ingezetenen, bij vernieuwing zeer ernstig te waarschuwen tegen; het misbruik hetwelk dikwerf van de goede trouw wordt gemaakt ter ge-* legenheid van Brand en dezelve te verzoeken aan niemand wie hij oofc zij, buiten schriftelijk bewijs van een der Brandmeesteren; eenige Brand- bluschmiddelen,geree Ischappen ofconsumtieveartikelenafte geven, in* dien men op schadevergoeding of betaling zal kunnen aanspraak maken. En zal deze tot een ieders informatie en narigt wórdeu geplaatst in da Stads-Courant. Gedaan ten Raadhuizc der Stad den 24 Junij i8oovijfea dertig. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANË vt. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris W. U P. K R O E F. Nieuwstijdingen. DU1TSCHL AND. Frankfort, den 27 Junij. Nabij Ullersdorf, in het graafschap Glatz, zijn onlangs 6 personen waaronder 5 vrouwen bij het gra ven van eenen duinheuvel f door het zand overstelpt geworden ea omgekomen. Uit Solothurn in Zwitserland wördt gemeld: Voor eenigê dagen vond een knaapje in een kreupelboschje van den Hofstetter- berg vier jonge wolven door wier gehuil hij derwaarts was ge lokt. Zonder de diertjes te kennen, natn hij zë mede naar huis, 'alwaar hij toen met derzelver naam en het gevaar waarin bij had verkeerdwerd bekend. Den volgenden dag ontving hij van het be stuur 160 fr.als Yanggeld; Te Berlijn heeft dezer dagetl eene arme weduwe, huishoud ster bij eenen koopman aldaar, plotseling, door hét overlijden van eenen, haar volstrekt onbekenden verren bloedverwant iu Ame rika de verbazende som van 4^ miMiofenen franken geërfd. Deze onverwachte rijkdom, die al haar begrip te boven gaat, heöft ech ter in hare levensbetrekking geene verandering gemaakt, en blijftzïj nog altijd voor haren meester de keuken besturen. 'Den 12 Junij is te Munchen in tegenwoordigheid van een groot aantal hooge staatsambtenaren en voorname lieden de proef genomen met eene nieuwe bluschmachine door den opperbergraad 9 ridder van Baader uilgevonden. Deze machine is een wa,teraanbreü> ger in zamenslefline; geheel afwijzende van alle tot dus verre be kende machines van dien aard en wiens werking alles overtreft wat deze tot heden ergens opgeleverd hebben. Op een wagenslei met vier* hooge radereir vastgemaakt, kan deze machine door twee paarden "overal heerr gevoerd en in de naaUwste 'strkat óf op eene smalle brug geplaatst en bewerkt worden. Zij heeft slechts eeneo. cylinder daarbij heeft de arbeidende man .geen langen hefboom f en door het hoogoptrekkeu en nederdrukken geen vermoeijend werk dat hij niet lang kan uithouden maar hij heeft op eene veel ge makkelijker wijze slechts horizontaal te trekken en le schuiven apn vier lange Steftgeh wier werking door twee spillen onveranderlijk bepaald is. Volgens eene nauwkeurige meting in tegenwoordigheid van allo-aanwezigen.verrigtbedroeg de hoeveelheid waters „dóór deze machine middels eene buigzame luchtdichte zuigpijp uit de 20 voet diepe stads-gracht opgetrokken en door twee nevens elkander gelegde hennipen slangen voortgestuwd 44 kubiek voet in eene mi nuut en met dezen toevloed werden vier op eeuigen afstand ge plaatste brandspuiten een kwartier uurs lang onafgebroken sterk aio 1

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1