Jf'. 48. ME1HK ZÉESOn? EDingsdag A". 1838. fi O U E A M cFunij. Besturen en Administration. Nieuwstijdingen. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Si ad ZIERIKZEE, brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dat op aanzoek van de 'Districts commissie van beboer over bet Fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van de gewapende dienst in Nederland alhier gevestigd, op Maandag den 11 dezer maanddes middags, van wége de Regering eene Algemeene Collecte aan de huizen der Ingezetenen zal worden gedaan ten behoeve van hetzelve Fonds uit krachte van Zijner Majesteits besluit van den 9 November i8i5 daargesteld. En worden mitsdien alle weldenkende In- en Opgezetenen ten ernstigste „aangezocht en dringend opgewekt om door ruime en milde bijdragen naar vermogen bet Fonds te helpen stijven waarvan de weldadige strekking is om de verminkte en gekwetste heldhaftige Verdedigers van den vaderlandsclieii grond zoo wel als de «achtergeblevene betrekkingen van gesneuvelden in den slag bij Waterlooof in den jongsten strijd tegen oproer en geweld zoo ver de middelen zulks gedoogen te verzorgen en in derzelver behoeften te voorzien. Hel Bestuur van den vaderlandslievenden zin der Ingezetenen ten vollen overtuigd doel alzoo met vertrouwen bet tegenwoordig beroep op de bekende milddadigheid van deszelfs Stadgenoolen en acht bet overbodig/Je aangekondigde Collecte meerdere aanbeveling bij te zetten, d~n alleen de vermelding dat uit gedacht Fonds aan de Ingezetenen dezer Stad, gekwetst of verminkt in den jongsten strijd tegen oproer en geweld eene ja.arlijksche onder steuning van /*3o,3o per hoofd wordt verleend, te weten aan: Johannes Simmer. Iluibrcgt van de Vate en Dingcman van Haften. I Adam Hoogerhèyde. bebalven de toebagen aan de zoodanigen uit den slag bij Pf'aterloo Verstrekt in wier ongelukkig lot, zooveel mogelijk, uit dit Fonds Wordt te gemoet gekomen. De tegenwoordige' Bekendmaking zal worden afgekondigd en in de Sla ds Courant geplaatst. Gedaan ieu Raadhuize der Stad Z ie rik zeeden 3 Jnnij i835. Burgemeester en Weihouders voornd. DE CRANE, vt.f Ter ordonnantie van dezelven, De Stads S ecretaris W. J. P. KROEF. DU1TSCHLANB. Frankfort den 3i Mei. De lijdingen, welke met de laatste paketbool uit Griekenland gekomen zijn gaan tot den 8 Mei en Bevestigen, dat overal rust'heersclit bij de drukte, wegens bet aan- üaderende leest der krooning, op den i Junij. De toebereidselen tot dit feest treklign nu reeds zoodanig de aandacht tol zich dat aan gewiglige veranderingen of voorzieningen in den werkkring des bewinds niet meer gedacht wordt. Hel ministerie zal dus ook vooreerst niet veranderd worden. Men houdt het intusschen voor onveïcnijdelijk dat de staatshuishouding op eenen anderen voet in- gerigt worde, daar, bij eene inkomste van ongeveer 8,000,000 drachmen en eene bevolking van 700,000 menscben een leger van 9000 man een diplomatiek ligcbaam een koninklijk hof en een kostbaar bestuur met zoo vele ministers, ministeriële raden, pre sidenten en directeurs gsen stand kan blijven houden. De courant van Karlsruhe behelst onder anderen het vol gende: «De woelingen tegen de plans der badensche regering om aan het land de zegeningen van het vrije verkeer met 23 mil- lioen Duitschers te verschaffen beginnen. Zij gaan van hier uit maar niet van de ingezetenen der residentie. Te Freiburg is op verlangen van 33 burgers reeds eene gemeente-vergadering aange kondigd, om eene petitie tegen de tol-.vereeniging tot stand te bren gen van daar. zijn reeds uitnoodigingen tot gelijke ondernemingen naar andere plaatsen afgegaan." Aan de Keulsche IianJelstolk is uit Manhcim bet volgende geschre ven: «De onverwachte plotselinge overgang van een bijna geheel vrij handels-sijslema in Baden tot eene buitengemeen hooge grens- belasling, welke in den napht van den 17 op den 18 dezer inge voerd werd, krenkt zoo vele belangen, dat men wel de vraag mag \0pwerp3n of de regering liet regt hebbe, den handelsstand, on voorbereid, eenen zoo gevoeligen ja in menig geval verderfelijken schok toe te brengen Niet alle kooplieden toch kregen hunne waren van buitenslands om daarmede op de aansluiting aan het duitschc tolverbond ie speculeren. Men had derhalve, naar ons begrip van regt en billijkheid, genoegzamen tijd bchooren toe te staan om althans datgene nog tegen de bestaande lage regten te kunnen invoeren wal blijkbaar op vroeger gedane bestellingen reeds pnclenveg was! Hejt zou, moeijelijk zijn een voorbeeld bij te bren gen dat de handelsstand zoo onvoorbereid met eene zoo buiteflgeJ meen groote tolverhooging is overvallen geworden gelijk thaas bij ons geschied is. Eene nahelasling op het voorhandene höe hoog die ook zijn moge, is nog vee! billijker, want zij treft allen gelijk matig. Eene plotselinge invoering van tollen op de grenzen werkt echter geheel anders. Zij begunstigt dengenen die misschien sedert langen tijd daarop speculerende, grooten voorraad verzameld heeft, en drukt zwaar en onverschuldigd, op dengenen die op de be staande orde en op eene bedachtzame wettige handelwijze van het bestuur bouwende, den inkoop niet gestaakt en ter aanvulling vaa zijnen voorraad de gewone hestellingen buitenslands gedaan heeft. - Uit Athene schrijft men van den 5 Mei bet volgende dag van gisteren was getuige van een voor Griekenland belangrijk feest. Het was den 4 1827 dat Geórge Karaïskos of Kara'is kaki, door zijnen moed verleid, zich in een voorpostgevecht inliet, op de vlakte tusschen Pireus en een olijfboschjeen eene doodelijke wond bekwam waaraan bij ëe'nige uren daarna overleed. Ster vende vermaande hij zijne wapenbroeders tot eendr'agt en tnóed daar hij het bewustzijn bad dat met hem de ziel van hel lege? week, hetwelk bestemd was om Athene te ontzetten. Twee dagen later volgde de bloedige nederlaag der Grieken onder Church waardoor de onderneming mislukte. Kardiskaki was zonder tegen spraak de uitmuntendste aanvoerder der Grieken. In personelen moed evenaarde bij aan Markos Bozaris en MauromichalisTer zij ner eere beeft bet gouvernement een gedenkteeken doen oprigten op de plaats, alwaar hij de doodelijke wond bekwam bestaande in eene grafnaald van ccginctschen steen met toepasselijke opschrif ten op een vierkant voetstuk waarin eene opening voor het ge beente des helds is gelaten hetwelk met eene ijzeren deur wordt gesloten. Gisteren op de verjaardag zijns overlijden had dé pleg- tige begraafnis plaats, waarbij de koning, bet regentschap, de mi nisters de gezanten en duizenden Grieken tegenwoordig waren, Op bet oogenbük dat bet gebeente in bet graf zou geplaatst wor den trad koning Otto naar den zerk nam, bet grootkruis der orde des Verlossers van zijne borst en lag hel,op den zerk. Zulks maakte veel indruk op de omstanders die een gejuich deden op gaan. Onder bet gebulder van het geschut en een salvo der mi litairen werd het gebeente van Karaïskaki 111 de nis geplaatst en dezelve gesloten. De minister Tierulos en de overste Milioswa penbroeder des helds hielden toepasselijke aanspraken laatsge- noemde herinnerde aan de woorden des helds waarbij hij zijnö beide dochters bet Vaderland bad aanbevolen. De koning heeft haar 5oo morgen (strammen) der beste landerijen in Korintheei* 6000 drachmen aan geld geschonken. Men beeft den 16 dezer, omstreeks middernacht, te Wei- mar een' vuurbol in de lucht gezien in de rigting van het z. w. naar lid n. w.; de glans van dit verschijnsel heeft gedurende eenigq oogenblikken een zeer helder ltcht verspreid. De munchensche dagbladen behelzen thans eenen tweeden, brief, van Stanislaus Schnnitgeheel inloopende tegen dien, welke zij vroeger medegedeeld hebben. Daarbij wordt namelijk aan eenea professor te Muncuen vergiffenis gevraagd, wegens het verdriet dat hij hem eens als leerling hoeft veroorzaakt en tevens gevraagd om onderstand tot aankoop van buvgerkleederen en om reisgeld, omdat bij een verlof van acht maanden had bekomen ten einde een voor- deeligen post bij het landgeregt Kantbeuern aan te nemen. Deze brief, die van den 14 Mei gedagteekend is, (het kruidmagazijn sprong op den 16) heeft bij velen de meening doen ontstaan dat Schmitt ontvlugt is. Ondanks het ijvrigst onderzoek, is de dood van den dader nog geenszins stellig gebleken. De kruidmagazi'jnèn in Beijeren zullen nu tot meerdere veilig heid eene geheel andere inrigting bekomen. Er zullen kleine, op behoorlijken afstand van elkander geplaatste huisjes gebouwd wor den die tot «aan hef dak met zand opgevuld zijn. Het dak zelf beeft een grooten vierkanten trechter met twee deksels die bij ontvlamming van het kruid zich door de drukking der lucht snel openen zoo dat de gansche massa vuur, de kracht der uitbarstingf de lucht ingaat. Naar men beweert zal bij zulk eene inrigting, ingeval van eeifig ongeluk zelfs de schildwacht in de nabijheid niet eens beschadigd kunnen worden. Volgens berigten uit Wurtemberg, hebben zich dit jaar in sommige streken van dat land eene verbazende menigte van meike-^ vers vertoond. Op den weg van Munsingen naar EllingenNied* lingen enz. hangen zij in dikke klompen aan de hoornen. In do streken van Stuttgard hebben de vruchtboomen door ougedierte van eenen anderen aard geleden. Daar beeft men nog geene kevers maar wel vele keverwormen in den grond opgemerkt. Uit Zevenbergen was tijding ontvangen dat Jesselenyi, het hoofd der oppositie, tot gevangenisstraf was veroordeeld, terwijl zekere baron Kcmcnyiinsgelijks om politieke oorzaken ter dood was verwezen. Te Ancona is den 6 Mei een russische brik van Patras aangc« komen aan boord van welke zich de ooslenrijkscbe legatie-secretaris graaf Ziska en de russische kamerheer Siniavin bevonden die aJs koeriers van Athene naar Weenen en Rome .reisden. Beider aan» komst had in den kerkelijken staat groot opzien verwekt.

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1