ZIEStni-ZEESCHE O U ft AN Tl N». 32. Hingsdag A0. 1835, 21 April. Nieuwstijdingen» DU1TSCHL AND. Bee'liiM den 11 April. HH. MM. de keizer en kelierin van Rus land tiebben den 3 dezer vorst von Liechtenstein die van wege Ret oostenrijlische kabinet belast was aan hoogstdenzelven de tijding over te brengen van het overlijden van keizer Frans I en van de troonsbeklimming van keizer Ferdinand Iten gehoor toegelaten. Denzelfden dag hebben HH. MM. aan den franschen gezant den maarschalk Maison een afscheidsgehoor verleend. Het dagblad van Petersburg behelst eenige belangrijke statistieke bijzonderheden omtrent Móskou. Het getal der kerken in die stad bedroeg, in het jaar 1834i er Werden geboren 866i pferso- nen waarvan 452° 'ol bet mannelijke en 4141 tot het vrouwelijke geslacht; getrouwd zijn er 1226 paren; overleden 9786 personen waarvan Si-jx tot het mannelijke en 4515 tot het vrouwelijke ge slacht behoorden; onder dezelve bereikten 3 mannen meer dan honderdjarigen ouderdom. Frankfort den i3 April. De nog in Munchen aanwezige griek- scbe officiers en vrijwilligers ten getale van Jr8, zullen, in den loop dezer maand naar Griekenland vertrekken. De fransche gezant, graaf St. Aulaire die den 4 bij Z M. ten gehoore tvas toegelaten om Hoogstdenzelven met zijne troonsbe klimming geluk Ie wenschen zou Weenen binnen eenige dagen ver laten om bij bet aanhangige gébote regtsgeding van de kamer der pairs tegenwoordi^-te zijn. In den Kerkelijkön Slaat blijft men over rooverijen op de groote wegen klagen. Men was thans op ernstige maatregelen daar tegen bedacht; de groote wegen zouden met troepen bezet worden. Volgens den staats-almanak van Romèzijn 6r thans 55 kardina len, waarvan de oudste 83, de jongste 30 jaren telt; de paus is '70 jaren oud. Z. H. heeft zes nieuwe bisdommen opgerigteen in Belgie, een in West Indietwee in de Vereenigde Staten vanNoord- Amerika en 'wee in het koningrijk Napels. Over het geheel zijn er 671 bisdommen. Men sprak te Rome niet méér van de reis dés paüsen naat Noor delijk Italië, daar die reis alleen ten doél zou gehad hebben eene bijeenkomst met den overleden1 keizer van Oostenrijk. Uit Saksen wordt gemeld: «De bende mbordenaars en die- Ven sterk 96 koppen welkè te Oschalz gevangen zitis thans ee- vonr.isd. Vier derzelven zijn tol de doodstraf met het rad veroor deeld twee met bet zwaard; 19 tot tuchthuisstraf van 10 jaren tot 6 maanden 34 lot gevangenisstraf van 6 weken tot 4 dageh de overigen zijn vrijgesproken. Onder de 96 aangeklaagden Walen ook 29 vrouwspersonen, van welke echter slechts weiuige eene harde Straf ontvangen hebben. Den 19 Maart waren ongeveer 100 persbnen in eenen parti culieren schouwburg te Florente verzameld, toen plotseling de vloer inzonk, en de ongelukkigen twee verdiepingen hoog neder vielen. Negen personen bleven er dood en 54 werden er gekwetst. Een horloglemaker te Geneve is door de uiterste wilsbeschik king van eenen Engelschman schatrijk geworden. Voor een paar jaren bezocht lord Graham eenige werkplaatsen in die stad ge raakte er in gesprek met H. Jintod en trol bij hem zoodanige over eenstemming van godsdienstbegrippen aan dot hij hem zeeé aenfe- gpn wérd, hem zijn adres vroeg en beloofde aan hem te zullen gedênken. Thans heeft hij eene som van Ongeveer 6 millioen van den lord geërft. Uit Lucern (Zwitserland) schrijft men, dat het kruidmnga- zijn van Kriens in de lucht is gevlogen. Door de onvoovzigtigheid Van een' werkman die met een' hamer op een spijker sloeg, onl- stond éene vonk, en volgde de uitbarsting. De voorraad v.-.n bus kruid was gelukkig niet groot. Verscheidene personen zijn zwaar gewond geworden. I11 den Hamburger Correspondent vindt men eene advertenlie^ welke het volgende behelst: "lil deduitsche, engelsche en fransche talen zal verschijnen: ïKunst om de spierkracht der dieren', h'el ■water en de stoom als werktuigelijk bewegende krachten door eén toe stel ontbeerlijk te maken; hetwelk in eeöe evenredig ze^r geringe ruimte én voor eenen evenredig zeer geringen prijs te verkrijgen is, en bij 5oo paardenkracht en steeds voortgaande werking jaarlijks niet bo ven de 5 rijksdaalders aan onderhoud kost; Voor het vervoer oji de wegen, met behoud der voorhandene rijtuigen, op gewone land-,- wegen, van twee paardenkracht, kost dit toestel ongeveer 5o rijks daalders. Hoe krachtiger hetzelve is, des te voordeeligër wordt de kracht voor een paard, en aan een zoo bewogen rijtuig kan d, snel heid van een stoomrijtuig «egeven worden. Om hetzelve in werking te brengen ol te doen stilstaan, verschuift men eene veêr, waartoe niet meer dan de kracht van eënen mensch vereischt wórd!. Door Hermann Leube. De schrijver belooft de deugdzaamheid zijner uitvinding, alvorens het geschrift verschijnt, door daadzakelijke be wijzen te-staven, en zal door eene vereeniging van deskundige man nen van uitstekenden naam liet oordeel daarover openlijk latrn uit spreken. Hij stelt eene inteekening op dit werk open. Hij wil ech ter ook het geheele werk we! verkoopen mits de aanbiedingen uict beneden*de 4oo,ooo ïijksdbalders zijn. groot-britt ANNIE. Lökdes dén 12 April. Uit de lijkopening van prins August van Portugal is met zekerheid gebleken dat zijn dood niet aan vergiftiging, maar aan éene keelziekte moet worden toegeschreven. - De spoorweg van Dublin naar Kingstown onlangs geopend, heeft in den tijd van twee maanden 200,000 reizigers vervoerd. Deze spoorweg heeft eene lengte van slechts 5 engelsche mijlen of nage noeg anderhalf uur gaans. üen daglooner, onlangs in twist met zijne vrouw zijnde bragt haar een slag toe, die haar tégen een houten beschot deed stooten met dat gevolg, dat men er twee goudstukken over den grond üit zag vallen. - De vijandelijkheden op dit gezigt gestaakt zijnde, Vonden de thans bevredigde echtgenoten aldaar 170 ver borgen souvefeinen achter. s FRANKRIJK. Parijs, den i3 April. Het bewind heeft toegegeven aan de vorde ringen van de leerlingen dér geneeskundige school; de jonge Boyèf Collard is niet als hoogfée'raar benoemd, en de rust is aldaar niet Verder gestoord. De bewindslieden melden nog niets naders ten aanzien van den uitslag der gevechten welke in het laatst van Maartin de nabij heid van Pampelona-, zijn geleverd, en men houdt het als bu vooi? zeker, dat de troepen der koningin bij die gelegenheid weder zijn verslagen geworden. Van beide kanten wordt bij herhaling verze kerd dat bij de tegenpartij eene aanmerkelijke desertie hee'rscht; het is moeilijk te bepalen van welken kant in dezen de waarheid wordt gemeld doch hét Waarschijnlijkste is dat aan de zijde aan welke in den laatste» tijd de vobrdeelen zijn behaald, de minste desertie zal zijn waargenomen, en in deze vooronderstelling zouden de Garlisten in dat opzigt het minste verlies hebben geleden. IriarUt is in Bilbao aangekomen om Espartèro te vervangen. De laalslge< noemde schijnt niet fceer genegen om be^ bewindt overtegeven étt daarop heeft Iridrte verklaard, dat hij bereid was, om vooreerst tot het ontvangen van nadere bevelen ónder dengenen dien hij tooet vervangen te dienen. De liberalen verkondigen dat de beide genoemde getieraals den 2 den generaal la Törreeen der onder bevelhebbers van F.raso, in Biscaije hebben verslageiii Zij verzeke ren ook aan den anderen kant, dat de troepen der kóningin welke Lumbier bezetten aan alles gebrek hebben en dat de bevelhebber té rade is geworden om eene compagnie van het regiment Arra- gon welke in opstand was geraakt de plaats te doea v^'la'co, Waf van die manschap geworden is, wordt niet gemeld. Mina laat niets van zich hooren. De monarchalen verzekeren dat zijne troepen dermate den moed en zelfstandigheid hebben ver loren dat de bevelhebber zich niet meer itiet hen buiten de vesting durft te wagen - en dat hij alsnu Veinst ongesteld te zijn om zijne werkeloosheid te beter te bemantelen. In éten berigt uil Sarragossa wórdt gemeld dat de laatste Wanor den in die stad zijn le weeg gebragt door een besluit van den aarts bisschop, om een der zangers van de hoofdketk welke op een der schóuwtooneelen constitutionele liederen had gezongen uit dien hóófde, van zijn kerkelijk ambt te ontzetten; dat het volk daarop te hoop is gelöópen een klooster heeft vermeesterd en een tien tal der betoörïers binnen hetzelve om 't leven heeft gebragt. De monarchalen vêrttielden onderscheidene bijzonderheden ter bevestiging van het berigt, dat de öpstand del* Carlisten in Gataio- nie steeds veld wlut. De gemeenschap tuskchen Urgel en Barcelona schijnt geheel gestremd te ïijti. Het amerikaansche fregat Constitution, hetwelk tot dus ver voor Havre was blijven -kruisen, zonder in de haven binnen te ko* men is eindelijk de kust genaderd en heeft het gewone salut rm 21 schoten gedaan, hetwelk door eene der batterijen beantwoord is. NEDERLANDEN. 's GravenhAge den 16 April. Sedert eenen geruisen tijd liad men mei bevreemding ppgeüferkthoeveel besnoeide z»»uwsche rijks daalders, en ander grof geld in omloop waren, waarvan de meests het kenmerk droegen vat; kórtelings te zijn besnoeid, en die, verge leken met o'ngealtére.erde geldstukken van die sóotteen vrij aanzien lijk gedeelte van dérzelver zwaarte en gevolgelijk van derzfelver waarde misten: Thans Verneemt 'men dat de hoofdsnoeijer eën te Amster dam Woonachtig man die zoo men meeht nu reeds bemiddeld is, onlangs door de policie van 's Grayënhage gearresteerd, en niet Zijne dienstmaagd naai' déze residentie overgebragt is, in welke jaalstgehmlde stad de handlangers tot dien snöeihandel om de iu waarde verminderde specie in omloop te brengen, almede ontdekt en gearresteerd', en door de directie van policie aan de justitie uit geleverd zijti alwaar de'zaak in instructie zou wezen. De policie binnen deze residentie is ten deze met allen ijver en óverleg te werk gegaan en het is aan die directie te danken dat vermoedelijk deze verfoéijelijke specülatie met wortel en tak zal wordert uitgeroeid. De heeren commissarissen van policie van Ra* Vèstziln en Waldeck hebben ten deze in ijver uitgemunt. XJit Amsterdam schrijft men van den i5 April: Gistëten is 1 een elfjarig.meisje door eene stoof met vuur, die zij onder zich had, zoodanig verbrand geraaktj dat liicn voor het behoud van liaor leven vree si.

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1