If. 31. Z1ERIKZEESCIIE Vrij dag S~A* A0. 1835; C O U m A W T* 17 April Nieuwstijdingen. DÜ1TSCHL ANÏ). FRANKRIJK. Parijs, den 10 April. Bij de kamer der algevaardigden zijn gis teren de discussien over de vijf en twintig millioen schadeloosstel ling voor de Vereenigde Staten geopend met eeri advies door den hertog de Fitz James uitgebragtdie zich breedvoerig tegen de on- regtmatigheid van den eisch van Amerika verklaard en aan het mi nisterie vervreten heeft dat het op een gevoel van vrees voor de bedreigingen Van een vreemden staat bouwde, om de kamer tot het goedkeuren van het traktaat over te halen. Hij rekende het onbe staanbaar met de eer van Frankrijk, om, na door de taal van den amerikaanschen president beleedigd en bedreigd te zijn toe te ge ven aan vorderingen die bij geenszins als billijk beschouwde en wilde dat men alle beraadslagingen over dit punt zou schorsen tot dat de regering der Vereenigde Staten door een daartoe uitdruk kelijk aangestelden gezant, aan Frankrijk yergoeding voor dien boem zou gegeven hebben. Overigens keurde hij bet ontwerp van wet af als het schandelijkste dat immer aan eene fransche kamer was aangeboden. De minister Thiers beeft deze redevoering die veel indruk schijnt gemaakt te hebben beantwoord. Hij heeft hevig tegen de vrienden van het vorig bestuur uilgevaren en gezegd dat bet hen die de schadeloosstelling voor de emigranten in de zak gestoken hadden, niet paslte zich tegen het betalen van eene bewe zen schuld te verzetten evenmin als zij-, die den oorlog in Spanje uit vrees voor de Heilige Alliantie en op haar bevel gevoerd had den niet behoorden te spreken van Frankrijks waardigheid en eer, die den ministers zoo zeer als eiken Franschman ter harte gingen, Li ij heeft gezegd dat de mannen der restauratie op wier banden het bloed van den dappersten maarschalk van Frankrijk kleefde en die een miliard aan schadevergoeding onder hare vrienden ver deeld. had geen regt hadden een ander gouvernemeut hoedanig het ook wezen mogtte beschuldigen. Voorts heeft hij de aantij ging dat de ministers den amerikaanschen president aangeraden had den Frankrijk te dreigen, voor lasterlijk verklaard, en is eindelijk tot verdediging van het traktaat ovsrgegaan. Frankfort, den xo April. Men schrijft uit Koblentz dat, in den morgen van den 6 dezer, bij de Laubeek eene rotsklomp van «enen berg is losgescheurd eenen wijnberg vernield en een gedeelte Van den grooten weg, langs deu Rijn loopende verbrijzeld en bedekt heeft. In een schrijven van eenen zendeling, die in het instituut van zendelingen te Berlijn werd opgevoed leest men het volgende«On geveer 3ooó Sinezen wonen bestendig te Kiouw (bij Singapore) en ongeveer 20,000 komen er jaarlijks te Singapore en Kiouw met sche pen. Het is bewezen, dat, wanneer een Sinees eenmaal qen boek van eenen .zendeling aanneemt, hij het ook leest, hij verkoopt het nimmer en, bewaart het zindelijk. Onder de 10,000 Sinezen te Sin gapore cn 3ooo te kiouw wordt het nieuwe testament meer gelezen en van buitengeleerd dan in menige christelijke stad van vijf of zesmaal meer inwoners. Zoodra de. tijding van het afsterven van keizer Frans te Kon - «tantinopel is aangekomen heeft de sultan een zijner officieren tot den oostenrijkschen ambassedeur gezonden, om hem zijn leedwezen ©ver dit sterfgeval te betuigen. Den 11 Maart was in die hoofdstad, nabij het kasteel der Ze ven Torens, brand ontstaan, waardoor vijftig buizen waren in de asch gelegd terwql in den daarop volgenden nacht in een ander gedeelte der stad vijftien winkels door brand vernield waren. Het nieuwe admiraliteitsgebouw was den i3 in tegenwoordigheid van deu sultan en zijner injksgrooten plegtig ingewijd. Men vindt in de dagbladen het volgende berigl overdeopdro ging en bebouwing van moerassen en wildernissen in de omstreken van St. Petersburg en Zarskoje Selo«Wijlen keizer Alexander I had, gedurende zijn verblijf in Engeland (1 81 4)bemerkthoe ver aldaar de landhuishoudkunde was gevorderd en hoe inzonderheid de omstreken van Londen overal beplant en bebouwd waren. Om ook St. Petersburg waar in de nabijheid nog uitgestrekte moerassen en wildernissen waren, hetzelfde voordeel te doen 'genieten, liet de nabijheid nog uitgestrekte moerassen en wildernissen waren bet- zelf e voordeel te doen genieten liet de keizer, door zijnen gezant te Lobden, eenen quaker, Daniel Wheeler genaamd, komen, die in den jare 1818 met zijn gezin in Petersburg aankwam, en dade lijk met de opdroging van 326 dessjatinen moerassig land begon. Dit werk werd in volgende jaren steeds voortgezet en uitgebreid zoodat nu eindelijk ongeveer twee duizend dessjatinen niet alleen onvrucht bare, maar, wegens de' uitdamping zelfs hoogst schadelijke moeras sen en wildernissen in wei en bouwland herschapen zijn. Te Zurich heeft d<;zer dagen eene opschudding onder de klee dermakers gezellen pjaats gehad. Zij eischten meer loon. Het in hechtenis nemen en wegvoeren van eenige belhamels is voldoende geweest om de rust te herstellen. Dit Smirna schrijft men van den 28 Februarij het volgende: In weerwil van de ontevredenheid des volks* tegen de Egyptenaren, is de rust in Syrië hersteld. Zulks is niet aan Ibrahim-pacha snaar aan den bergvorstemir Bcschirte danken aan wien aan het hoofd van 10,000 Druzen het gelukt is zijne landslieden tot onderwerping te brengen. Met zijne hulp, is Syrië ontwapend en thans zijn deze Druzen en de hen ondergeschikte bergbewoners de eenigste welke gewapend zijn. Men heeft gepoogd in Palestina rekruten te ligten doch men heeft er tegenstand gevonden waar schijnlijk zal het kontingent van 12,000 man, hetwelk Ibrahim xor- dertniet kunnen geleverd worden. De opstand van de bewoners van het gebergte Pa jas heeft aan Ibrahim veel zorg veroorzaakt en is slechts door aanwending eener groole krijgsmagt kunnen ge* dempt worden. Mustuhheyde aanvoerder der opstandelingen, versloeg verscheidene malen de tegen hem gezondene egyptische troepen en in eenen inval met eenige duizenden mannen in A ta lie bemagtigde hij verscheidene plaatsen. Eindelijk zond men den generaal Sclim met 12000 man tegen hem. Mustuk-bey verdedigde zich dapper, en behaalde in meer gevechten voordeelen ten laat ste werd hij op drie onderscheidene punten te gelijk aangevallen, en moest in weerwil van zijnen moed voor de overmagt wijken. Daar hij zijne zaak verloren zag, trok hij met 800 man op het iurksch gebied en voegde zich bij den stadhouder van Maraase. Volgens berigten uit Berlijn, zouden er onderhandelingen over eene algemeene ontwapening, met bijzondere betrekking tot Holland en Belgieplaats hebben. Ook wordt te Berlijn op nieuw, van eene aanstaande vermindering des pruissischen legers gesproken door bet verminderen van sommige der regementen en het geven van verlof aan een gedeelte der manschappen zonder soldij. Uit Napels wordt van den 18 Maart gemeld, dal na hevige schokken van den Vesuvius op den i3 te voren, de volgenden dag zich een nieuwe krater geopend had welke begonnen was vuur uit te braken. In den ouden krater waren twee nieuwe scheuren ont dekt ook uit onderscheiden kleine ia Augustus 11. ontstane kraters Werden vulkanische stoffen geworpen. De oppositiebladen hekelen zeer de taal van den heer Thiersa Zij beweren dat hij zich meer bezadigd had moeten gedragen je gens een man als den heer de Fitz Jamesdie, hoedanig ook zijne politieke gevoelens zijn mogen, alier achting verdient wegens de gehechtheid aan zijne partij nadat de fortuin ztch geheel daarvan afgescheiden heeft. Ook wijten zij het aan die drift van den mi nister, dat hij zich zoo scherp over de schadevergoeding voor de emigranten uitgelaten heeftwaaraan toch sommige lieden die niet dopr hunne trouw aan het vorig bestuur uitblinken en die ia den boogsten rang geplaatst zijn, een groot gedeelte van liun ver mogen te danken hebben als mede dat hij aan de partij van dat- bestuur den dood van den maarschalk Ney beeft verweten vergetende- dat in de kamer der pairs nog zes en twiutig leden zitten welke dat vonnis hebben geteekend. Het voorstel der afgevaardigden van Lyonom aan de inwoners dier stad 1,200,000 francs te schenken tot te gemoetkoming der verliezen die zij bij den laatsten opstand geleden hebben is door de kamer der gedeputeerden met 23o tegen 1 40 stemmen verworpen. Donderdag is de fransche gezant bij de Vereenigde Staten, dü beer Serruriéraan boord van de paketbool Albany, die den ij Maart van New-York vertrokken is te Havre aangekomen. Het amerikaanscbe fregat de Constitution ligt op de reede aldaar. Indien de 25 millioen schadeloosstelling door de wetgevende kamers niet mogt worden goedgekeurd moet de amerikaanscbe ambassa deur bij het fransche hof vertrekken. Er heeft weder eenige opschudding onder de studenten op de geneeskundige school plaats gehad. Zij hebben den heer Hypolyle Roy er Collar d uitgefloten en uitgejouwd. Met moeite heeft de deken der faculteit de orde hersteld. Men vindt iu de dagbladen de opmerking gemaaktdatschoon de benoeming van den maarschalk Maison tot minister van oorlog reeds 3i dagen oud is, men nog niet zeker weet, of hij dien post al of niet aanneemt. Men schrijft uit Bayonne van 4 April als volgt: »Op last van generaal Mina is aan alle bewoners van Navarra te kennen gegeven dat, ingeval binnen den lijd van acht dagen alle jonge liedendie ten behoeve van don Carlos de wapenen hebben opgevat, niet in hunne haardsteden ?ijn wedergekeerd, hunne vaders, alsmede de overheden der verschillende gemeenten zullen worden gearresteerd eri van elke vijf derzelven een zal worden doodgeschoten; daaren boven zullen hunne woningen verbrand worden. De overheden moeten, ouder bedreiging van den dood, aan de naastbij zich be vindende koloone der Christinos kennis geven van de nadering der Carlisten hunne sterkte, den iiaam hnns aanvoerders en den weg dien zij inslaan." De ongunstige geruchten die vooreen paar dagen omtrent Al giers in omloop waren worden heden door de ministeriële dagbla den tegengesproken. Volgens het Journal de Paris heeft het gouver nement tijdingen van den 29 der vorige maand hoofdzakelijk vermel dende dat zich eenige arabische stammen uit het westen aan de over zijde de rivier van Gheffa hebben vereenigd waarop de generaal /fa- patci, in den avond van den 27 aan bet hoofd van een regiment in-

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1