N". 29. ZIERIKZEESCHE nx',. Wrijdag A°. COURANT; 10 April. Besturen en Administratiën. Mek endniahing Nieuwslij dingen ^7 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Brengen bij deze ter kennis van derzelvev In- en Opgezetenen dat het Kohier der Grondlasten voor deze stad over hei loopende dienstjaar, door Zijne Excel!, deu Reere Staatsraad Gouverneur dezer Provincie is executoir verklaard, en dal hetzelve dadelijk na de afkondiging aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen al hier, ten fine van invordering zal worden toegezonden. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwen den zal deze op de gebruikelijke wijze worden openbaar gemaakt. Zierikzeeden 9 April i835. Burgemeester en Wethouders voornxL', DE CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris W. j. P. KR OEF. DUITS CELL A ND. Frankfort, den 3 April-. Volgens tijdingen uit Egyptetot den at. Februari]., is Ibrahim-pacha eerst den 22 Ja nu ar ij uit Syrië te Oaïro aangekomen. Hij bereist thans Beneden-Egypte terwijl zijn vader, de onder-koningOpper Egypte bezoekt. De achterstallige schatting, w.elke Mehemed-ALi dezer dagen-aan den Sultan betaald heeft, bedraagt 16 millioen egyptische piasters. Den ia F'ebruarij is de engelsche stoomboot Hugh Lindsay van Bombay te Suez aan gekomen. Nopens de krijgsverrigtingen der egyptlsebe troepen in Vemen beeft zij berigt medegebragt dat dezelve Hodeida en Moka ingenomen hebben. Het eiland. Socotora is door de engelsche troe pen in bezit genomen. De oost indische kompagnie rigt aldaar een magazijn op van alle noodige behoeften voor de stoomboolen die tusscben Indie en Suez varen. Ter gelegenheid van bet berigt over de veroordeelde giftraeng- sters te Mentz, teekent een der dagbladen op, dat zich dezer da gen iemand in de gevangenis te Lyon opgehangen heeft," die be schuldigd werd zijne vrouw, zijnen schoonvader zijne schoonmoe der zijnen zwager, eenen advokaat die voor de vrouw in een schei dings-proces gepleit had f en nog anderen meer vergeven tje hebben. Omtrent de giftmengster Catharina Rentner vernemen wij de volgende bekentenis welke zij in de zitting van den 23 Maart te Menitz zoude gedaan hebben: «Ik ben ia 1817 met Rentner gehuwdhij bezat meer vermogen dan ik; te zamen hadden wij 6000 gulden, waarmede wij eeuè herberg opzetleden. Mijn man gaf zich aan den drank over, waar door zijn ligchaam verzwakte en ons vermogen verminderde. Te ver- ge'efsch trachtte ik hem van den drank af të brengen alle mijne po gingen deswege mislukten. Ik beken dat het verlies van ons ver mogen mij dikwijls uitdrukkingen deed doen welke konden doen vermoeden dat ik den dood mijns mans wensclite. Op St. Jan i833 kwam MargarethcC Jaeger als dienstmeid bij mij. Op dattij.d- stip heerscbïe tusscben mijn man en mij meer twist dan immer. Margarelha Jaeger, die mij dikwerf klagten over het. misbruik van den drank hoorde doen raadde mij aan hem sterkwater in te ge venals een middel tegen den drank. Ik gaf haar daartoe geld} zij deed hetzelve in eeue soep, welke mijn man echter niet gebruilkte. Nu raadde M. Jaeger hem rottenkruid in te geven. Zij kocht bet- zelve en bereidde liet in eene saus welke hij bij vleesch gebruikte. Toen Margaretha zag dat ik met den legen schotel in den keuken kwam., zeide zij lagchende tegen mij«het is' wel hij zal nu wel lust tot braken krijgen en alsdan zullen wij hem van dezen drank (afkook sel vun rottenkruid) geven." Ten gevolge van dit vergif stierf hij den volgenden dag, ten 10 ure. In het verhoor van M. Jaeger wierp deze dë meeste schuld op mej. Rcntnerzij bekende wel, het rottenkruid gehaaid en daarvan een afkookzel gemaakt te hebben hetwelk aan Rentner toegediend werd doch zeide dat mej. Rentner haar 5oo had beloofd om zulks te doen. I11 de verdere verhooren hebben zij elkander beschuldigd, en daaruit bleek.dat beide schuld hebben doch met onwaarheden zich poogden te verschoonen. -M. Jaeger werd voor eenigen lijd bij mej. Rentner ziek, toen de man van deze laatste dood was; zij weigerde de spijze te gebruiken die haar jufvrouw «oor haar gereed maakte, en werd daarop naar. bet hospitaal te Worms gebragt alwaar de ziekte toenam. Toen. zij vrces.de te zuilen sterven begon haar geweten te ontwaken en -zij bekende hare misdaad ten opzigte van Rentner aan den geneesheer. Zij herstelde en werd in den houten toreo gebragt. Hier schijnt haar geweten meer ontwaakt te zijn zij meende er eenen geest te zien en nu eerst beleed zij aan den heer regter van instructie, dat zij ook haren vader hare moeder haren ooin, haren man en hare kinderen had om het, leven gebragt. In de nadere verhooren poogde zij zulks weder te ontkennen. Beide vrouwen blijken te zijn verharde kwaaddoenstersdie zelfs elkan der met moord en doodslag hebben bedreigd Den 3i Maart is te Wezel op eene plegfige wijze een gedenk- teeken gesticht op de graven der elf pruissische officieren van bet korps van Schilt, die den 16 September 1809 aldaar, ingevolge een dekreet van Napoleondoor de Franschen zijn doodgeschoten, ïn een geschrift over dit treurig geval vindt men onder anderen 'net volgenjde gemeld: Zij wilden van geene voertuigen gebruik ma ken, maar gingen te voet naar de strafplaats buiten de Spoort. Toen zij aldaar aangekomen waren traden de 66 kanonniers die tot de executie bestemd waren voor en plaatsten zich tegenover da elven: zes kogels waren voor ieder bestemd. Eene afdëeling stond nog in reserve. De trommen zwegen. Toen de adjudant van de plaats de veroordeelden nog eens het vonnis wilde voorlezen wei gerden zij, het als eene nuffel boze verschooning van den geweid- dadigen moord aan të hooren. Doch verzochten met opene oogeu de doodwond të mogen ontvangen en zelf het teeken daartoe te geven. Dit laatste verzoek werd hun toegestaan. Toen hunne ban den losgemaakt warenomhelsden zij eikanderenen vooral het trouwe broederpaar von JFedell; zagen nog, eenmaal vol weemoed oostwaarts naar den geliefden geboortegrond en zonden hunne ge liefden den laatsten groetmaakten daarop den hals en de borst bloot en riepen de tegenoverstaande kanonniers toe om bet pruis sische hart niet te missen. N'ayez pas peurles canonniers fran cais tirent bienantwoordde een der schutters; daarop riepen de heldhaftige jongelingen in wier borst de liefde voor koning en va derland ten laatsten male in haren vollen gloed ontvlamde, allen te gelijk: «Leve de Koning! leve Pruissen en in dit oogenhlik wierp Ernst van Flemming, die op het einde van den linker vleu gel stónd ten sein des doods zijne muts in de hoogte. Daar kraak ten 66 musketten en de gevallenen waren in den kruiddamp als in een graauw rouwkleed gehuld. Tien lagen er dood op den kouden grond; eenen, Albert von Wedell, was slechts de arm, verbrijzeld. Hij stond weder op, en riep het kommando toe, om beter op het pruissische hart të mikken. Daar kwam eene nieuwe sectie voor en hare kogels velden hem ter ncd" Eene ontzettend® smart doordrong de harteu van alle aanschouwë;;s van welken de meesten echter reeds de oogen van dit gruweltooneel afgewend hadden. GROOT-BRITT ANNIE. Lonöen den 4 April. De laatste berigten uit de Vereenigde Sta len van Amerika spreken veel van de twisten welke akhar heer- schen vooral van die tusschen de noordelijke en zuidelijke stalen over het gezag en de regten van het nationaal gouvernement., Be halve deze geschillen zijn er nog anderen gerezen die de ameri- kaansche republiek bedreigen, en wel tusschen de wetgevpnde en uil voerende magt. De senaat, die den president niet genegen is, bef.wist hein het uitoefenen van zekere regten en poogt zijn gezag of liever den invloed, dien hij door het begeven van een groot aan tal posten en ambten verkrijgtte verminderen, terwijl hij van zijnen kant niets verzuimt om de magt van het uitvoerend bewind rzoo veel mogelijk uit te breiden, waarin hij door de gunst van het volk en de ondersteuning van het huis der representanten bo ven mate geslaagd is. Door den senaat is eene kommissie gekozen, om onderzoek te doen naar de omstandigheden die den invloed van het bestuur door het regt om tot posten te benoemen hebben vermeerderd en naar de noodzakelijkheid en wijze om dien te verminderen. Des wege is in de eerste dagen van Februarij rapport uitgebragt en ten gevolge daarvan een voorstel gedaan om het Wnd te beveiligen te gen de gevaren waarmede het voortduren van dien invloed het bedreigen zou. Uit dit verslag blijkt dat aan het uitvoerend be wind eene te hooge som voor uilgaven wordt verleend daar deze som in de laatste acht jaren tot op het dubbel is vergroot gewor den voorts wordt daarin berekend, dat het getal van officieren ambtenaren en bedienden in dienst, van het bestuur, en die al len met uitzondering dqr rcgterlijke beambten geheel afhankelijk van den president zijn en naar diens willekeur afgezet kunnen wor den 60,294 personen bedraagt, welk getal zoo men daarbij de pensioentrek kenden voegt, die op 39,549 gerekend worden fot on geveer 100,000 opklimt.. Dit voorstel moet nog nader door den se naat in overweging worden genomen. Daarentegen worden door dp vrienden van den president pogin gen in het werk gesteld om de magt van den senaat te besnoeijen, waartoe zij de bepaling der constitutie, dat een lid van dat lig chaam voor den lijd van zes jaren verkozen moet worden trach ten te veranderen en die verkiezing in plaats van voor zes jaren, slechts voor twee jaren •willen, vastgesteld hebben. Nog zouden zij gaarne de leden van den senaat vviiien verpligten zich te gedragen naar den last dien de wetgevende ligchacien der verschillende staten goed mogten vinden hun hij hunne benoeming voor te schrij ven iets dat even strijdig met de constitutie wezen zou als het ver korten van hunnen diensttijd. In eenen brief uit Belize in de provincie Uouduras WOrdl dih a4 Januarij het yoJgeode gemeld

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1