H 22. iÈIERIEZBESCHE Ningsdag c O u A0. 1835. 17 Blaart. Besturen en Administratiën. H ieuwstijdingen. ANT. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE, 'rpvipcie ZeelandBrengen (loor déze ter, kennis van der zei ver I n- en Opgezetenen,. dat, dé jaarlijksche Paarden- ofHalfvasten- i'narkt, als van ouds, binnen dezelvë Stad pp Donderdag den 26 Haart aanstaande zal gehouden worden, Zierikzee, 'dén 17 Maart f835. Burgemeester en Wethouders voorud. CRANE, vt., Ter ordonnantie van dezelven. De Stads-Sècretaris, W. J. P. RRÖEE. f\'I iïatinrialé iiUlUie,. BURGEMEESTER en 'WETËOUPERS der Slpd ZIE BIK ZEE. Brengen bij deze ter kennis van de Lotelingen voor de Nationale Militie'.dezer Stad voor 1835. Dat de Militie Raad dezer Provincie deszelfs tweede ziüing voor dit kanton zal houden op Donderdag dén 26 Maart f835, des morgens io ure, in de Abdij ie Middelburgvoor welken Raad zul len moeten verschijnen alle Lotelingen, die vermeenen regt op vrij stelling te hebben terwijl de zoodanigen welke geene reclames heb ben iri té bréngen, niet behoeven té verschijnen eri alzoo Voor de dienst zuilen worden gédesigneerd. Dat de Militie-Raad deszelfs derde zitting voor dit kanton hou den zal op fVoensdag den B April aanstaandeter ure en plaatse als voren tot het aannemen van Plaatsvervangers en het regelen Van Nummerverwissélihgérfeindelijk, dat de belanghebbenden zich met op het ontvangen van een oproepingsbillet moeten verlaten en dat het voorgeven 'van geène oproeping'te hébben ontvangen, nimmer als verscbuoning voor de ontijdige of niet verschijning voor den Militie-Raad kan wérden aangevoerd, i Zierikzeeden 26 Februarij i835. Burgemeester e.n Wethouders voornd. DE CRANE vt Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris W. J. P.. KROEF. DU1TSCHLAND. Frankfort, den 10 Maart. Den 3 dezer, 's avonds om uur, brak óver de stad Krailsheim in Wtirtemburg een vreesselijk onwe- der los vergezeld vanéen hevige sneeuwjagt. Eene bliksemstraal trof den bovenstëh koepel van1 den stads toren j waardoor eene zuil van den klokkenstoel in brand geraakte. Hoe gering ook van bene;- dën bet eerste vlammetje scheen blies hét de stormwind echter eer men bet genaken kon tot eene lichtelaaije vlam aan. Spoedig stond ook de grootere koepel in brand, en werd, bij den ingevallen don keren nacht, als een ontzettende brandfakkelbij welker licht de ontstelde ingezetenen in'den grootsten angstnaar alle rigtiiigen hunne goederen borgen. De pogingen om van binnen met brandemmers dn handspuiten te blusschen werd door den stormwind die door alle openingen loeide verijdeld met grootere spuiten kon men er ook, wegens de hoogte van den toren, niet bijkomen. De regen van vonken die uit alle openingen van den toren als uit den kra ter van eenen vulkaan over een groot gedeelte der stad nederstortte, deed elk oogenblik nieuw gevaar en grooler ongeluk wachten. Dan bier redde de Goddelijke Voorzienigheid, welke met bet onweder eene laag sneeuw over de daken spreidde, en dus de ijssélijke massa van vuurvonken onschadelijk maakte. ïlel grootste gevaar leed ech ter het aan den toren aangebouwde raadhuis, onder welks dak, op den korenzolder, 1600 schepel granen opgelegd zijn. Verscheiden malen vielen van de hoogte des torens de brandende balken op djt dak neder en beschadigden hetzelve op onderscheidene plaatsen. Slechts aan de onvermoeidemet levensgevaar verzelde pogingen gelukte het, de menigte vuurvonken, die op het koren vielen, te Blusschen. Des iborgens om 5 uur had de brand eindelijk de be nedenste verdieping van den toren bereikt, en het gesmolten metaal der klokken stortte in de benedenste ruimte van den toren neder, terwijl spoedig eene meniste brandend houtwerk volgde. Hier was nieuw gevaar en Vvas nieuwe inspanning noodigten .einde de aan grenzende korenzolder #n het raadhuis zelf niet aangestoken wier den. Doch gelukte het eindelijk bij bet aanbreken van den dag, het vuur meester te worden. Er zijn geruchten dat Zwitserland van wege Oostenrijk Beije- ren en Wurtemberg zou afgesloten worden doch dezelve vereisch- ten nadere bevestiging. Uil Odessa meldt meu vaa dea 17 Februari];. Gisteren'och tend is de stoomboot Keizer Nico/aas in 49 uren van Kónstantinopel alhier aangekomen. De Sultan heeft den kapitein dezer stoomboot den heer Cowijdie in November des vorigen jaars de geschenken van Zijne Majesteit den keizer aan den Grooten Heer óverbragt, eene gouden, met diamanten bezette snuifdoos, ter waarde van 18 of 20,000 piasters, ten geschenke gegeven, en onder de manschap. Van dit vaartuig eene som van 10,000 piasters laten verdeelen. Uit Munchën meldt men dat aldaar uit Weenen aangeko men zijn de drie turksche officiers, Ezeb Bey Ali Aga en Ibra him Agadie zich, tot hunne militaire vorming, naar Frankrijk zullen begeven. In een' bijzonderen brief uit Weenen, van den 2, leest xjien bet volgende: Uit het bekend gemaakt bandscbrijvén Van Z. M. den keizer Ferdinand is op te maken dat noch fn de boogere staatkundige, noch in de administrative betrekkingen eenige verandering zal ont staan veeleer koestert men de gegronde hoop, dat de nieuwe kei zer, die met waarheid de godsdienstige gezindheden zijus waardi- gen vader aankleeft, het zich. tot pligt makeu zal, zijné roemvolle stappen na te volgen, en de groote taak, om rust en vrede in Europa te bandhavennaar krachten te vervullen. Niet ongepast zal het zijn eenige nadere bijzonderheden mede te deelen omtrent het overlijden van den doorluchtigen keizer. Waarlijk roerend was het afscheid, dat tusschen den vereeuwigde en zijne doorluchtige familiein de laatste oogenblikken zijns le vens, plaats had. Ten 12 ure des middernachts gaf Z. M. den wensch te kennenhoogstdeszelfs kinderen en broeders nog een maal te zien. Zij werden terstond geroepenen nadat de ster vende monarch hun den zegen gegeven' had hief hij zijne handen ten Heinel éa sprak met eene gebrokene stem het volgende: »Ik «bezweer u mijne dierbaren die mij hier sterven ziet, gedenkt «dit oogenblik; zijt godvruchtig en eendragtigen de Hemel zal »u zegenen." "Na deze met veel inspanning uitgesprokene woorden overviel den stervende eene groote afmatting en de omstanders verwijder den zich; eenige minuten daarna, toen dë monarch wederom eenigzins was .bijgekomen, verlangde hij den aartshertog-palatijn te spréken. Met dezen onderhield hij zich ongeveer 10 minuten, welke, hein nog schenen vergund te zija, ooi -den aartshertog, het welzijn van Hongarije op het hart te drukken.. Terstond daarop ving d© doodstrijd aan en de deuren der sterfkamer werden geopend, om, volgens de gewoohte, het geheele hof getuige van het over lijden des monarchs te doen zijn. De keizerlijke familie is door het voor haar onherstelbaar verlies, diep getroffen én de smar telijkste rouw vervult de stad. H. M- de keizerin-weduwe is in. den vleugel der burgt een appartement ingeruimd geworden dat hoogstdezelve onverwijld zal betrekken. Het lijk van den vereeuwig den keizer zal morgen gebalsemd, daarna ten toongestelden la- Ier in het keizerlijke graf bij de kapucijners bijgezet worden." Verder wordt nóg uit Weenen gemeld, dat de keizerlijke familie grootendeels reeds aldaar vereenigd was en dat H. M. de aarts hertogin Maria Louisa van Parma., en. Z. K. K. li. dö aartshertog Bèinïèr verwacht werden. De bezetting der hoofdstadhad reeds, in den morgen van 2 den eed aan Z. M. keizer Ferdinand afgelegd. Nog leest men in een' anderen bij zonderen brief uit genoemde stad, dat de aartshertog Karei, volgens (le uitdrukkelijke begeerte, door keizer Frans op zijn sterfbed te kennen gegeven aan het hoofd der militaire aangelegenheden zou blijven; dat de onderkoning, aartshertog Rainier, naar Weenen zou komen, om deui jongen kei zer voor te lichten en van raad te dienen in alle staatkundige aan gelegenheden en dat de aartshertog Frans Karei naar Milaan als onderkoning, zou vertrekken. GRQOT-BRITT ANNIE. Londen, den 11 Maart. Brieven van Macao verzekeren dat lord Napier gestorven is ten gevolge van de mishandelingen die de Ghi- uezen hem op de reis van Canton naar Macao hadden aangedaan. De handel met de Chinezen was op den ouden voet hersteld.doch, voor de beleedigingen die de vertegenvyoordiger der. epgqlsqhe re gering ondergaan bad was nog geene vergoeding gegeven. Volgens diezelfde berigten was het volk van de nederlandscbe schooner Harriet aan het muiten geslagen en had den kapitein ver moord. De schooner en de equipagie wareu te Typa qnder bewa king van eene portu'gesche Wacht gesteld. Latere lijdingen van de Kaap de Goede Hoop, en yvel van, den 3 Januari] melden dat de kolonie nog in buitengewone onge-, rustheid verkeerde door dén opstand der Kaffers, die ipen vreesde dat niet zonder vele opofferingen en bloedvergieten, ge,dem.pt zpu. knnnen worden. Nagenoeg al de kaffer handelaars waven vermoord en bijna al de etablissementen van de Zendelingen, verlaten. In de Kaapstad hebben de ko.oplieden den gouverneur aangeboden .om als vrijwilligers voor de rust dier stad te waken bija idienhij goed rnogt vinden al de gerégelde troepen tegen- de oproerlingen af te zenden doch hij had gemeend, dat bij met: behulp,, van .een., regi ment een einde aan den moedwil zou kunnen makeu. FRANKRIJK. Parijs, dea 8 Maart. De cholera, welke reeds eenea zeer ge-

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1