ZIERÏKZEESCHE A°.183& C O IJ R A N T. Kieuwstijdingen. 3K 19» Jrrt/ Vrijdag Maart ■i I- DU1TSCHLAND. Frankfort den 27 Februari]. Volgens brieven uit Weenen van den 18 bad de naar Londen bestemde turksche gezant', JVari-bey^ itien dag een plegtig gehoor bij den staatskanselier, prins von Met' Urniekgehad; hij werd begeleid door den turkschen gezant bij het weener hof, Maurojeni, deszeifs secretarissen den tolk en eeriige arrdere personen van het gevolg diens gezants. Beide gezanten wa ren op eene wijs gekleedwelke veel overeenkomst had met de europesche kleederdragt. De landdag van de provincie Westfalen heeft aan Z. M. den koning van Pruissen onder anderen eene voordragt gedaan, nopens eene verbinding van de Wezer niet den Rijn, door middel van eenen ijzeren spoorweg met verscheidene zijtakken. Z. M. heeft la ten antwoorden, dat hoogst dezelve dit plan gaarne zal bevorderen en de overgelegde ontwerpen naauvrkeurig zullen onderzocht worden. Men heeft te Bremen berigt, dat het schip met 5o5 landver huizers uit West falen, hetwelk den 20 November 11. voor etigel- sche. rekening van daar vertrok, gelukkig te Jamaika is aangeko men. Zij zijn aldaar door de planters goed ontvangen en verzorgd. Dit is de eerste proef, welke genomen wordt om de bevolking van gemeld eiland door kolonisten uit Europa te vermeerderen en door dezelven de kleurlingen, na dezer vrijmaking, te ver vangen. Uit,Mentz schrijft men van den 27 Februarij bet volgende: De in bet ja.ar 5 831 alhier ingestelde commissie tot oprigting van een gedenkteekcn. voor Johannes GensfleiscJi zum Gutenbergdien men bier als den uitvinder van de boekdrukkunst vereert, heeft tot dus verre niet meer dan i3,5o3 fl. 19 kr. te dien einde ont vangen waartoe de stad Mentz 6211 fl. 33 kr.bet overige groot hertogdom 1086 fl. 07 kr. en het buitenland slechts 42°5 fl* 9 kr. heeft bijgedragen eri wel onder Inatstgemelde som Frankrijk 83o 11. 58 kr. en het rijke Engeland 5o fl.die buitendien nog van eeaert aldaar wonenden Duitscher afkomstig zijn. Ofschoon de beroemde deensche beeldhouwer Tkorwaldsen te Rome aangenomen heeft het model kosteloos te leveren, motten evenwel nog, de kosten.van het gieten, vervoer enz., ten minste op 8000 fl. begroot, betaald wor den. De gemeenteraad heeft derhalve in eene zijner laatste zittin gen beslotende nog ontbrekende middelen door actiën welke door de stad gewaarborgd worden te trachten te verkrijgen en bet kolossale standbeeld bij den ertsgieter Crajatier te Parijs, naar het model van Tkorwaldsen, te laten vervaardigen. (Het hier me degedeelde kan men wel beschouwen als een bewijs dat het oprig- ten van een standbeeld voor Gutenberg te Mentz weinig bijval in Duitschland vindt.) Uit Napels meldt men van den 4 dezer, dat de Vesuvius se dert «enigen tijd meer dan gewoonlijk rookt, waarop waarschijn lijk spoedig eene uitbarsting zal volgen. Bij de kortlirigs uit Griekenland in Munchen terug gekomen afdeeling beijersche troepen van bet 12de regement infanterie, be vindt zich eene vrouw die baren man naar Maïna gevolgd is en in de gevechten tegen de Maïnoten 3 wonden heeft bekomen. Haar kind hetwelk zij op deu rug gepakt had werd daarbij een' voet afgeschoten. Xe Rome gaat men steeds met verbeteringen in bet binnen- landsch beheer voort. De staat der finantiën is zeer goed. Of schoon er, den 17 dezer nog niets met zekerheid omtreat bet bud- 'jet voor" bet loopende jaar bekend was vernam men, dat, bet te 'kort van 700,000 scudi van het verledene jaar daaronder begre pen', de" uitgaven bijna alle gedekt zijn. De schatkist is gevuld, en men kende geen geldsgebrek meer. Van daar dan ook dat het slaatscrediet meer en meer bevestigd werd. Van leeningen sprak men niet meer, en men koesterde de. hoop, dat, indien nog eenige jaren de tegenwoordige rustige staat blijft aanhouden, de rometn- sche schuld geheel vereffend zou zijn. Men sprak te Rome weder van eene aanstaande ontruiming van Ancona door de Franscheu er werd echter weinig geloof aan ge hecht. G ROOT-BRIT TA NNIE. Londen, den 24 Februarij. De koninklijke aanspraak waarmede de zittingen van het parlement heden geopend zijn behelst onder anderen het volgende: «De verzekeringen welke ik van mijne bondsenooten en in het algemeen van vreemde vorsten en staten ontvang ten opzigle van Lun opregt verlangen om met mij op den voet van vertrouwen te blijven en ds vriendschappelijksle betrekkingen te onderhouden geven mij grond om op de voortdurende weldadea van den vrede te rekenen. «De eenige uitzondering op de algemeene rust van Europa, is de burgerkrijg, die uog steeds in de noordelijke provinciën van Spanje aanhoudt. ^De artikelen, welke ik met mijne boudgenooten deu koning der Franschende koningin-regentes van Spanje en de koningin van Portugal gesloten heb, en, als toevoegsels tot bet traktaat van April 1834 strekken om dit traktaat te volmaken en-om te spoe diger het door deze overeenkomst beoogde doel te bereiken zullen u worden voorgelegd. A Ik moet op nieuw mijn leedwezen betuigen dal de Éetrekkim- gen tusschen Holland en Belgie nog niet geregeld zijn. «Ik heb bevolen, dat men de begrooti-ugeu voor .het aanstaande jaar opmake en U onverwijld overlegge. «Zij zijn in tot de bezuinigingen met de meeste zorg op gemaakt, en ik h^bipjgj .genoegen U te berigten dat bet algeheele bedrag der -behoefte%|'tf?a'ij|s minder zal zijn dan zulks sedert eeai- gen tijd bet gevafi$ -• ge^eést. «De berigten van de gouverneurs mijner koloniën ontvangen, als mede de aldaar gei;iorne/ie maatregelen om de wet over de afschaf fing der slavernij ten tu-itvocr te leggen zullen u worden medege deeld «Met genoegen heb ik de algemeene medewerking der koloniale wetgevende magten gezien om dien belangrijken maatregel ten uit voer te leggen en ondanks de moeijelijkheden die natuurlijker wijze hieraan verknocht zijn heb ik geene reden te. gelooven dat mijne hoop op eene gelukkige uitkomst zal worden te. leur gesteld. «In allen gevalle kunt gij verzekerd zijn van mijne ernstige be geerte en van mijne aanhoudende pogingen om ten volle de wel willende oogmerken des parlemenls te verwezenlijken. «Er zijn onderscheidene belangrijke zaken waarvan sommige reeds in het parlement behandeld zijn en welke het belang des publieks vordert, dat zoo spoedig mogelijk na rijpe overweging, afgedaan worden." De tienden en de kerkelijke zaken worden vervolgens als zooda nig in de aanspraak opgenoemd aaa het slot waarvan wordt ge zegd «Ik reken vol vertrouwen 00 uwe medewerking ten einde da maatregelen te volmaken, geschikt om elke bil lij ke'reden tot klag- ten te verwijderenen om de >ee$dedgt ea bei geluk mijner onder danen te bevorderen. Ik vertrouw insgelijks ten volle op het beleid en de omzigtig- heid welke gij betoouen zuil bij Jbet veranderen van wetten dï8 groote en ingewikkelde belangen raken en die in verband staa« met oude gebruiken die door de gewoonten-en gevoelens mijns volks gewettigd zija. FRANKRIJK. Parijs, den *4 Februarij. Uit Fontainebleau meldt men van den i5 Februarij «Een treurig geval heeft in den rurimolitfi van den heer Sterlinguete Ecuelle, plaatsgehad. Den 10 Februarij komeu eenige kinderen in den molen zonder door de knechts gezien te worden, en terwijl de knecht, die gewoonlijk bij de twee cilinders staat, afwezig is, stoot een jongen van 10 jaren, door nieuwsgie righeid gedreven de schors tusschen gemelde cilinders welke de zelve ouder de messen brengt, die twee duimen van elkander staan, en door een rad iri beweging gebragt worden gaande 35o malen in eene minuut in de rondte. De vingers van het kind geraken mét de schors tusschen de cilinders, en, iri eene seconde, werden hand en arm met geweld mede gevoerd en met de schors aan snippers gekorven. Op het gekerm van het kind houder» de knechts den molen stil, doch de erm van den ongelukkige» was verloren. Het kind werd naar het hospitaal van Moret gebragt, alwaar de arm eenige uren ria de gebeurtenis werd afgezet Hij onderging deze bewerking met veel moedmen boopt dat hij hel zal overleven. Sedert eenige jaren is dit het derde ongeluk vaö dien aard in dezen molen. De procureur des konings bij de reglbank van eersten aanleg te Verdun heeft zich onlangs, ten gevolge van een mislukt huwe lijk in zijner» keuken uit wanhoop verbrand. Men heeft berigten uit Washington tot den laatsten der vorige maand vermeldende dat de commissie voor de buitcnïandsche za ken aan de kamer van vertegenwoordigers heeft voorgesteld te be<* sluiten: i°. dat de vorderingen der noord amerikaansche burgers tegen Frankrijk, bij hét traktaat van 4 Julij geliquideerd, volko men gegrond ziju 20. dat men nimmer in de weigering van Frankrijk, cm gedacht traktaat ten uitvoer te brengen zal kunnen berusten 3Ü. dat men echter met billijkheid vertrouwen mag dat de fraiische wetgevende kamers de zaak andermaal in overweging ne mende op haar vroeger besluit zullen terugkomen en 4°. dat het voor oogenblik ongeraden zoude zijn omtrent di t onderwerp eenig bepaald besluit te nemen. NEDERLANDEN. 'sGravenhage den 1 Maart. Binuen weinige dagen verwacht xnen de bepaling van den juisten dag, op welken de tweede kamer der staten-generaal in het begin dezer maand, hare werkzaamhedeu z.il hervatten. Men spreekt in Noord Brabarid steeds van de mogelijkheid, dat het hoofdkwartier vau het mobiele leger die proyiucie zal ver-

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1