MERmZEESCIIK @r+if Ifingsdag A9. Ï83& 24 Februatrij Besturen en Aclmioistraliön. Nieuwstijdingen. ÏJ'. 16. U A N Ti BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZlERIKZEE. Gezien,de circulaire aanschrijvingen van lie respective horps-kom- mandanten. Brengen bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden: Dat de Wapenschouwingen over de onbepaalde Verlofgangers be- hoorende tot de ide en %de Bataillons der Afdeeling Zeeuwsche Mo- liele Schutterijzijn bepaald als volgt: Voor de isle kompagniën van beide Bataillons op Vrijdag den 6 Maart eerstkomende. n 2de Zaturdag den 7 dito. 3de Dingsdag den 10 dito. 4de Woensdag den 11 dito. 5de v Vrijdag den 13 dito. 6de kompagnie van het 2de Batt. op Zaturdag den i4 dito. te Middelburg des morgens 10 ure te verzamelen de manschappen van het ide Bataillon in de Kazerneen die van het 3de Bataillon op de Heeren Beurs. Waarbij alsnog moet worden opgemerkt Dat de onder-officieren en manschappen die met onbepaald verlof zijnde, hun domicilie buiten deze Provincie gevestigd hebbenvan deze Inspectiën verschoond worden. Dat de Ilceren Officieren welke buiten de standplaatsen van hun Bataillon domicilie hebben, almede de Inspectiën niet behoeven bij te wonen. Dat diegenen der met onbepaald verlof zijnde onder officieren en manschappen die bij de Inspectiën ontbreken of zich gedurende de zelve niet behoorlijk gedragen of hunne kleeding hebber, verwaar loosd disciplinair zullen worden gestraft in aoover ergeene termen bestaan om dezelve aan den Krijgsraad over te geven. En eindelijk dat het reisgeld voor de heen- en terugreis bij de Bat- taillons zal worden uitbetaald. En zal deze behalve de individuele oproepirigs-orders aan de man schappen welke derzelver Verlofpassen ter Stedelijke Secretarie heb ben overgebragt en alhier Woonachtig zijn ter hand te stellen op de gewone wijze ter kennis van bet publiek worden gebragt. Gedaan ten Piaadhuize der Stad Zierikzeeden 13 Februarij 1835. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris W. 3. P. K.ROEF. DU1TSCHL AND. FrAnktobx den I 3 Februarij. Men berigt uit Baireuth, dat aan den meervermelden olifant, die zich daar bevindt, en wegens zijn onrustig gedrag niet zonder gevaar kon vervoerd worden, den 10 dezer zijne tanden zijn afgezaagd; dit geschiedde met behulp van een groot aantal timmerlieden en kavalleristen; doordien de tanden zeer laag werden afgenomen, bloedde het dier sterk en stond den ganschen dag niet op, doch des anderen daags bevond hetzelve zich heter en was ook reeds •weder opgerezen. Volgens berigten van de poolsche grenzen, zaldegrooto heir- schouwingin dit vroc-gjaar op de grenzen van het groothertogdom Posen en het koningrijk Polen plaatshebben. Men zegt, dat ereeu kamp voor ten minste 80,000 man zal gereed gemaakt worden en da' genoegzaam de helft daarvan uit Russen zal beslaan. Reeds worden et contracten van leverantiën v&or deze armee gesloten. Reizigers, die uil Bohemen komen verhalen, dat Karei X tegen woordig stiller dan ooit leeft, en men weinig van hem gewaar word. £)en 9 is er een engeisch koerier door Weenen gekomen die zich naar Konst'antinopel begaf. Een ander koerier werd denzelfdeu dag met depêches van bet engelsche gezantschap over Parijs naar Louden afgezonden. 'Deze koerierwissel trekt de aandacht tot zich, daar iri den laatslen tijd geen groot belang meer in bet Oosten gesteld werd, en, zoo men zeide alle onderhandelingen overtollig waren geworden. Dit schijnt toch'het geval niet te zijn, en men heeft reden om te gelooven, dat deze gedurige afzending van koeriers alleen tot het Oosten betrekking heeft Uit Kiachta (aan de grenzen van China) wordt het volgende ge- schreven n In de grensvesting Zürucbajtujewsk bemerkte men op den 11 Novem ber 11ouistreekt 3 ure des namiddags eene van het naburige gebergte afkomende duisternis ia de lucht, welke zich spoedig langs den gehelen horizont uitbreidde. Het donker nam allenskens toe eri was tegen de n nacht zoo sterk dat men noch den naasten omtrek noch de sterren aau den hemel konde ontwaren. Des anderendaags scheen de atme&hvr met rook bezwangerd ie zijn die echter volstrekt gcenen reuk van zich gaf. Den ganschen dag bleef de luchtgesteldheid dof en het daglicht was gelijk aan de avondschemering of zelfs nog iets duisterder. Tc en des middags ruim 4 are een sterke noord-oostenwind zich verhief, werd het van tijd tot tijd nog donkerder maar omstreeks middernacht whs de lucht weder opgeklaard. Aan de oevers van den Argens gelijk mede op het ijs ontdekte men een zwartbruin nevel beslag dat geenen reuk t maar eenen eenigzins bitteren zoutsmaak had. Het gras was met een roodbruin nevel-beslag bedekt hetwelk als stof oprees wanneer nien hetzelve aanraakte en een onaangenaam gevoel in neus en oogen te bragt. Men heeft eene kleine hoeveelheid van dit stof, tot het nemen van onderzoek, aaa de akademie van wetenschappen te Petersburg ge- zonden." FRANKRIJK. Parijs, den i5 Februarij. Bij het openen van een baal katoen uit Fernairibuco op den 20 dezer bij den heer Sellierte Eijssel ontvangen, vond men het lijk van penen Neger, zeer wel bewaard. Den 16. Zaturdag 11. heeft er 111 hét mendonsche bosch een twee gevecht tusschen de graaf Langle kapitein van de nationale garde te paard, en den hertog van Rovigoluitenant bij het iste rege- mènt jagers van Afrika plaats gehad. De graaf de Langle 'achtie zich beleedigd over uitlatingen van de» hertog van Rovigoten aan zien der belooningen welke aan de nationale, garde zijn toegekend. De hertog van Rovigo heeft een steek met den degen ïn de horst gekregen, waardoor de voortzetting van den strijd hem onmogelijk gemaakt werd. Nogtans isvolgens oordeel van den geneesheer die dadelijk zijne hulp verleende, de wond van geen gevaarlijken aard. Den 17. Charlotte Robespierre (de zusier van den hekenden gru welijken gezagvoerder) welke den 1 Augustus 1834 te Parijs in êene afgelegene straat overleden is, beeft gedenkschriften nagelaten die thans in druk verschenen zijn. Zij is 74 jaar oud geworden. Zij trok een pensioen van den lande, in hare laatste oogenblikken wilde haar de geestelijke van het kerspel de vertroostingen van de godsdienst toebrengenzij wees hem af met de aanmerkingdat zij, gedurende haar gansche leven aan de deugd getrouw was ge bleven en mei een rein geweten de wereld verliet. Vele zooge naamde patriotten volgden baren lijkstoet, en bij het graf werden redevoeringen gehouden waarin aan den «goeden en grooten Ro bespierre7 gedacht werd. Zoo zou de partijgeest gaarne de geschie denis tot zwijgen willen brengen en houdt hij lofspraken waar ieder gevoelig mensch terugbeeft. Maximilien Isidore Robespierre werd in 1759 te Arras geboren. Zijne ouders hadden geen vermogen. Opvoedingen wetenschappelijke vor ming had hij aan de weldaden van eenen hoogen prelaat te danken. Hij studeerde de regten te Parijs. Merkwaardig is het eerste proces dat h(j wo»« Een burger van St. Omer liet een' bliksemafleider op zijn huis zetten. De municipale overheid hield de nieuwe uitvinding voor gevaar - lijk en wilde de proef daarmede niet Jöestaan. Robespierre pleitte voor Franklin en zegepraalde op het onverstand. Niet minder meldenswaar dig is hetdat Robespierre in den jare 1784 eenen prijs woiv, door de akademie te Metz uitgeloofd door het beste antwoord te leveren op de vraag*, van waar het kooit, dat heigezin van eenen misdadiger in de open bare meening en gedeelte der schande op hem vallende moet dragen Als had hij vooruitgezien dat zijn naam niet alleen het gezin waartoe hij behoordemaar allen die hem later zouden dragen, schade zou doen! Wanneer men van den tiran Robespierre van den bloeddor- stigen tijger hoort, stelt men zich hem zeker voor als een grooten sterken man, meteen donker uilzigtzware wenkbraauwen ruwe manieren. Charlotte .Robespierre teekent haren broeder gansch anders. Hij heette immers Isidore, en met dezen zachten naam kau men zoo erg niet wezen. Maxirniliaan was een liefhebber van duiven, dus ook van harte goedaar dig Meu heeft verhaald, dat hij er dikwijls Vermaak in schepte om het onthalzen aan de duiven te beproeven Charlette wedersprcekt zulks en vaart zeer over laster uit: zij kan niet loochenen dat haar broeder de schavotten bevol kt heeftdoch laat de smet nu ophem kleven, dat hij zich vooraf met zijne lievelingsduiven zou geoefend hebben daartoe was hij te zacht van aard. Robespierre was voor de revolutie steeds ïu zich zei ven gekeerd gaf zich het aanzien van eenen wijsgeer, en was ge zel op eene zedige levenswijze. Zijne stem was scherp en schreeuwend hij wist zich echter met kunst in te houden; hij wasbuitengewoon matig, en dronk slechts rooden wijn, met water vermengd. (Later verwierf hij zich den naam van Buvcur de Sang.) Hij droeg altijd eene bril. Voor zijn vertrek naar de constituerende nationale vergadering stond hij in betrekking tot een jong meisje van Arras zij beminden eikanderen en het zou wel tot een huwelijk gekomen zijn als Robespierre niet naar Pa rijs had moeten gaan. De beminde werd den afwezigen ontrouw en ga f hare hand aan eenen anderen. Wie weet welke wending het lot van Frankrijk zou genomen nebben indien Robespierre voor 1789 gehuwd was J Charlotte bevestigt Yietgeen men vroeger reeds wistdat haar broeder zeer op het uiterlijke zag altijd goed gekïèed was en aan zijn haar eene bijzondere oplettendheid toewijdde. Hij had, ten tijde van ziju alvermogen oLchooa hij anders eenvoudig en ingetogen leefde

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1