K». 14. ?W Siïingsdag if Fehruarij. N ieuwstij dingen. ZIERIKZEE80IE A0. 1835, C 1 i I Ti Besturen en Administratiën. ihtfi anale ilTtltfic. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Verwittigen bij deze clc belanghebbenden dat de Alpbabetische Naamlijst van al de JoDgelingen die aan de Loting voor de ligting der Nationale Militie van dit jaar moeten deel nemen, ter visie leggen zal op liet Raadhuis dezer Stad van Maandag den 16 tot en mei Zaturdag den i\ dezer maand, in den voormiddag van io12 ure ten einde een ieder in de gelegenheid testellen, om dezelve te beoovdeelen en ingeval op die lijst eenige personen of omstan digheden voorkomen die daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan weggelaten alsdan daarvan aan den Heer Militie-Kommissaris kennis te geven. Wijders dat de Loting voor dit jaar, ten zeiven Raadhuize zal plaats hebben op Maandag den 23 dezer maanddes morgens 10 ure, met uitnoodiging aan al de Lctelingen derzelver Ouders Voog den of Curators, om zich aldaar te laten vinden, ten einde voor de dienst der Nationale Militie te loten en redenen van vrijstel ling hebbende die alsdan op te geven alsmede om de bewijzen tot staving derzelve bij de Wet gevorderd uiterlijk binnen vijf dagen na de Loting, ter Stedelijke Secretarie over te brengen. Ln opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwen den zal deze worden afgekondigd en in de Stads-Courant geplaatst. Zierikzeeden i3 Februarij i835. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris W. L P. KR OEF. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE In aanmerking nemende dat de zoogenaamde Carnavals viering, dikwerf lot grove ongeregeldheden en buitensporigheden aanleiding geeft. Verbieden bij deze uitdrukkelijk bet gemaskerd loopen langs de straten of bet zich in het openbaar vermomd vertoonen zoo bij den aanstaande Vastenavond of op eenigen anderen tijd; zullende de overtreders van dit verbod als rustverstoorders worden gestraft. Gelasten den Commissaris van Policie om zoo in persoon als door zijne Agenten dit verbod gestrengd ijk te handhaven. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en in de Stads Courant geplaatst. Gedaanten Raadhuize der Stad Zierikzee, den i3 Februari] i835. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris, W. J. P. KR OEF. GENEESKUNDE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE Brengen bij deze ter kennis van derzelver Ingezetenen dat door Hun Ed. Groot Achlb. de Heeren Gedeputeerde Staten dezer Pro vinciebij besluit van den 6 dezer maand, n°. 8, (provinciaal- Blad no. 15) is vastgesteld en medegedeeld de lijst der bevoegd er kende beoefenaren van de onderscheidene takken der geneeskunst in deze Provincie, voor hel loopende jaar,benevens die der geneesmid delen en werktuigen, welke de geneeskunst-oefenaren ten platten lande, ieder voor zoo veel het door hem beoefende vak betreft, steeds schonw- Baarmoeten voorbanden hebben en dat deze lijsten van heden after inzage van de belanghebbenden ter Stedelijke Secretarie zullen voor leggen. En opdat het publiek hiervan kennis drage zal deze worden afgekon digd, mitsgaders in de Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Zierikzeeden i3 Fehruarij i835. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE, vt., Ter ordonnantie van dezelven De Stads Secretaris W. J. P. K R O E F. DUITSCHLANS. Frankfort, den 9 Februarij. De in Munchen verschijnende Bei- jtirsche Nationale Courant, komt, in deszcifs laatste nommer op een yeeds meermalen in Begeren besproken onderwerp terugDe kamer der rijksraden dus zegt dat blad beeft gedurende de laatste bijeen komst der rijks-sten den bij gelegenheid eener voordragt van wet op het met der woon nederzetten de navolgende wenschen geuit en daarbij ge voegd namelijk dat aan de steeds meer de overhand nemende ver- meerdering der onechte kinderen en aan de opvoeding der voorhandene «eene bijzondere aandacht, tot keering van dezen bedroevenden toestand moge verleenden verhelpende verordeningen, in zoo verre zij niet uit het staatsbeheer kunnen uitgaan in den weg der wetgeving mogen «voorgeslagen worden waarbij, om verhelping te erlangen, de vol- «gende denkbeelden in beraadslaging te brengen waren namelijk i°. opheffing der paterniteits aauklagt20. voorzorgen voor het nieuwge- boren kind door middel van op te rigten onderstands- en opvoedings gestichten uit de middelen van den staal of der distrikten en 3°. pas- sen de bestraffing de moeder in tucht en werkhuizen." De kamer der afgevaardigden antwoordde echter aan de kamer der rijksraden op deze wenschen »dat dezelve zich noch met de betrachting der menschelijk* «beid noch met de grondbeginselen van het regt en van ce moraliteit «overeenbrengen lieten, menigmaal het zwakke geslacht blootstellen, en .niet zelden een onschuldig meisje volkomen tot vertwijfeling brengen «zouden." Voor het oogenblik alle toelichting dezer verschillende wijze van zien daarlatende en overtuigd dat eenmaal in Beijeren's geschie denis deze zaak nog eens met nadruk en gelijk te hopen is niet zonder goed gevolg voorkomen zal zal het niet ongepast zijn hier nog mede te deelen wal de beer Vollrath Hoffman in zijne beschrijving van de aarde en barer bewoners zegt: Zie men op het getal der echte en onechte ge- «boorten, dan vindt men, dat gemeenlijk in de steden veel meer onechte «kinderen geboren worden dan opbel platteland, en dat 111 degroo- tere steden dit getal wederom dat der kleinere in verhouding te boven «gaat. Alleen in Beijeren treft men eene bedroevende uitzondering aan «daar bier, zelfs op bei. platte land, meer onechte kinderen geboren «worden, dan in de zedelooste groote steden. Ja, het is eene treuri- ge daadzaak, dat in Beijeren, zelfs in de landelijke distrikten, in welke zich geene enkele stad bevindt x naar evenredigheid veel meer onechts kinderen geboren worden dan in Parijs en dat nergens de onkuisch- «beid in Europa grooter is. In Beijerens hoofdstad is het getal der on- «echte kinderen genoegzaam gelijk aan dat der echte en hoe velen wor «den, bij zooveel zedeloosheid, niet neg als echte gedoopt, die hef «niet zijn Zoover de heer Hoffman Tot elks narigt en oordeel mo gen nog dienen de navolgende onweersprekelijke zekere opgaven: in 1833 waren te Berlijn onder 9341 geborenen, 1391 onechte; te Dres den onder 2210 geborenen 353 onechte, en te Parijs, onder on geveer 32000 geborenen nagenoeg 11000 onechte. In Beijerens hoofd stad, Munchentelde men in 1834 onder 2Ö3o geborenen I9-9* onechte, alzoo slechts 48 onechte minder dan echte Waarlijk hei vereischt geen verder betoog of bewijs meer, om de eenvoudige vraag te beant woorden of de wenschen van de edele kamer der rijksraden met opzigt tot zedelijkheid regt en men schel ij kheid doel- en pügtmntig waren of niet P Onechte kinderen zijn gevolgen van wangedrag, daarom ook in overtreding van de zeden en van het regtzij zijn iulusschen onschul dig aan hun aanwezen en daarom ook als onverwerpelijke crediteuren in het schuldboek der menscheliikheid voorgediageh." De werktuigkundige Unterholzerdie eene machine heeft uitgevon den, om te vliegen heeft aan den magistraat van Munchen voorgesteld om op het feest van October, op de vlakte van St. Therese, vliegende een. reisje door de lucht te maken. Hij beweert, met zijne machine zich zoo hoog in de lucht te kunnen verheffen als het hem behaagt, zich naar alle kanten te rigten, en zich, naar verkiezing, langzaam of snel neder le laten. FRANKRIJK. Parijs deri 9 Februarij. Men leest in een'brief uit Algiers het vol gende «Hel bouwen van woningen vermeerdert; de bevolking be draagt bijna 10,000 Europeërs. Het aanleggen van plantagiën neemt dagelijks toe. Onze koophandvls-betrekkingen breiden zich uiten de inkomsten der tollen bedragen meer dan 1,5oo,ooo franks. Meer dan 700 schepen van onderscheidene volkeren zijn in de haven van Algiers aangekomen. Onze betrekkingen met de Arabieren worden dagelijks belangrijker de uitvoeringen van leder was, linnen en olie zijn in 1834 aanzienlijk geweest. De Arabieren bieden zich allen aan om zich te on derwerpen maar willen dat men hen zal beschermen tegen de Had- jonten de eenigste stam, welke ons nog vijandig is en die met de ande ren welke zich aan pus onderworpen hebben in oorlog blijft." - Zoo ais wij wel hadden voorzien staat Frankrijk door een stortre gen van schuldeiscbers te worden overvallen. Oostenrijk bereidt zich voor om de betaling te eischeu van eene schuldvordering die uit den tijd van het door de Fransche troepen bezetten der illyrische provinciën dagteekend. Die schuldvordering vernemen wij, is tot spotprijs aati een' duilscben agent verkochtdie voor ettelijke dagen te Parijs is geko men om er de likwidatie van te openen. Het juist bedrag dier schuld welen wij niet, maar bet verloop van jaren in aanmerking ne mende, 'kan wel de interest op interest-rekening.baar tot niet minder dan een tiental miUioenen gebragt hebben. Meer dan c'e'n ambtenaar der financien weet wat var deze zaak te houden is en kent voorzeker den bewuslen Dniischer dien wij,overigens gereed zijn des noods te noemen* Bon Sens.) lp, het Journal de Saone ei Loire leest men het onderstaande

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1