ïcr bevordering der scheepvaart op den Donau en het invoeren van de stoombooleu-dienst naar de Zwarte Zee, zal eerlang naar Lon den vertrekken, om met den grooten britschen ingenieur, den heer Brunei, over de zaak te raadplegen. Uit Napels schrijft men van den i3 Januarij het volgende: »Het schijnt, dat een ongunstig gesternte dezer dagen over de stoomscheepvaart heerscbt. Onlangs hadden wij het verlies te be treuren van de Superbe; de fransche stoomboot Hendrik IV istus schen Civita-Vecchia en Livorno op een klip gestoten de passagiers hebben zich niet dan met moeite aan den oever gered. Den 25 December liep dc St. Wenefredeeen door deszelfs snelheid en voor treffelijke bouworde beroemd engelsch stoomschip in onze haven. Wegens het kersfeest konden de reizigers alleen aan land komen. Aan boord bleven ongeveer 80 baren zilver eene aanzienlijke boe veelheid coupons Falconnet, (men meent voor 80,000 dukaten eene groote kist met diamanten en bijouteriën van groote waarde, zijden goederen van Lyon enz., en eens aanzienlijke menigte koopgoede ren artikelen van weelde, enz., voor onze kooplieden. Tegen elf «re in den nacht, ziet men plotseling den hemel vuurrood geverwd; soldaten, pompiers snellen naar de Mole. het is de St. ff enefrede die in vlammen staat. Alle hulp komt te laat, slechts het voorste gedeelte des schips en de stoommachine konden gered worden, het overige gedeelte zonk, na eenen brand van 2 uren. De baren zil ver heeft men gelukkiglijk kunnen ontschepen doch van de koop goederen do effekten en goederen der reizigers en de coupons is het grootste gedeelte verloren. De brand wordt toegeschreven aan de onvoorzigtigheid van twee engelsche matrozen. Het vaartuig had «sauwelijks 7 uren in onze haven gelegen en had de reis niet groo ten spoed afgelegd. H. M. de koningin van Beijeren heeft aan de stad Augsburg, tot een aandenken aan Koogstderzelver verblijf aldaar, hare beeldte- nis ten geschenke gegeven benevens een' zeer vleijenden brief aan den tweeden burgemeester Kremer -In een brief uit Weenen van 19 Januarijmeldt men »De ten deele nog voortdurende groote uilgaven voor het leger hebben in onze geldmiddelen weder een te kort te weeg gebragt. Tot dekking daarvan en tot bestrijding van de buitengewone uit gaven gedurende de eerste maanden heeft alsnu de nationale bank eene som van tien millioen florijnen voor e'e'n jaar aan de regering voorgeschoten tegen eene rente van vijf ten honderd. Zoo wordt de regering in staat gesteld om nog een jaar rond te komen zon der tot eene formeele leening over te gaan. Deze omstandigheid maar vooral het in dezen door de bank beloonde vertrouwen, op de regering beeft op den prijs der fondsen aan onze beurs eenen zeer gunstigen invloed gehad."' GROO T-BRITT ANNIE. Londen, dea z5 Januarij. Een dagblad verhaalt het volgende, hetwelk als een bevvijs moet strekken tot welken buitengewoon hoo- gen trap van snelheid de communicatiemiddelen in Engeland ge stegen zijn: In den loop der vorige week begaf zich zekere inwoner van Bradfort die zaken te Huil te verrigten had, ten 5 ure des mor gens van huis derwaarts. Hij reed naar Leeds, een afstand van 10 engelsche mijlen van Leeds op de ijzerbaan naar Seiby 30 mij len en van daar naar Huil met de stoomboot5y mijlen. Te Huil bezorgde hij zijne zaken en begaf zich toen met den postwageu naar York, waar bij des avonds aankwam een afstand van 4° mij len dan keerde hij naar huis terug 34 mijlen en kwam aldaar kort na middernacht aan nadat hij op deze wijze op eenen enke len dag 161 mijlen (54 uren gaans.) had afgelegd, daaronder niet begrepen het door zijne bezigheden en oponthoud veroorzaakte tijd-? verlies. FRANKRIJK. Parijs, den 25 Januarij. De parijsschc iïïcssctger, die steeds voor eene gewapende tusschenkomst van Frankrijk in Spanje ijvert be helst den volgenden brief uit Bayonne, van den 18 Januarij: «Het spaansche vraagstuk is geheel van aard veranderd. Het geldt thans niet meer het overwinnen of vernietigen van de partij der Garlistenwant de onmogelijkheid om dit doel enkel en alleen met de strijdkrachten, waarover de koningin beschikken kan, ie bereiken i^ volkomen erkend. Het komt er slechts op aan of het vertegenwoordigend regeringstelsel in Spanje al dan niet voor eenen derden en laatsten schok moet worden bewaard. De krijgs lieden der koningin hebben hunnen pligt gedaan zij hebben aan onbekwame, lafhartige of ongelukkige bevelhebbers gehoorzaamd; maar kan men lien voortdurend laten afmaken door oenden van lieden die door geestdrijverij vervoerd zijn maar goed geleid wor den daardoor zich van de overwinning verzekerd houden en wier sterkte dagelijks toeneemt? De tijd der begoocheling is zelfs voor degenen wier vertrouwen bijna niet te schokken is voorbij en ieder houdt zich overtuigd datzonder eene tusschenkomst de zegepraal der Carlisten ontwijfelbaar is. "Wij hadden onze laatste verwachting op Mina gevestigd maar de gezondheids-toestand van dezen generaal is bijna hopeloos. De dagbladen hebben ons lan gen lijd met uitzigten gevleid die telkens verijdeld zijn bet wordt tijd dat zij het kwaad in deszelfs volle uitgestrektheid doen ken nen opdat men het eenig mogelijke redmiddel daartegen gebruike. De staatkunde, de menschelijkheidFrankrijks waardigheid vorde ren dit gebiedend. Het moet niet gezegd kunnen worden dat eene door Frankrijk erkende en beschermde regering ondergegaan is alleen door de pogingen van vier provinciën, die hunne privile giën niet willen verliezen. «Don Carlos meent zoo zeker van zijne zaak en zoo wel 111 die provinciën gevestigd te zijn, dat hij op dit oogenblik te Huiti een kasteel doet bouwen, met voornemen, om daarop zijne vaste ver blijfplaats te- houden. Ook heeft bij aan den generaal Eraso bevel gezonden om met 5 battaillons naar Asturie te rukken alwaa bij op eenen talrijken aanhang rekent. Zijne legerberigten worden, tegenwoordig, goed gedrukt en verschijnen regelmatig in hel licht.1 Iu cën woord, bel valt aiet te ontkennen dat zijn bestuur zekere vastheid erlangt en toch is dit nog slechts het voorspel van liet* geen in de lente gebeuren zal." Den 26. Nadat de beer Gaugnier zich heden in de kamer be klaagd had, dat hij in de vorige zitting zoo dikwerf in zijne rede was gestoord geworden en hieromtrent eenige woordenwisselingen waren ontstaan beklom de heer Isambert het spreekgestoelte. Hij zeide dat de geruststelling, door den minister van buiten'andsche zaken gegeven in eene der vorige zittingen betrekkelijk den uit slag der aangevangene onderhandelingen nopens de russische schuld vorderingen hem geenszAns voldeed. Men had zulks in 184 en x8i5 ook gedaan, toen men van schulden sprak, voortspruitende uit het verblijf der fransche legers buiten 's lands. Hierop trad de spreker in de bijzonderheden der cijfers, waaruit zou blijken dnt de russisch-poolsche schuld voor Frankrijk zou bedragen eene som van niet minder dan 100 millioen., Hij beweerde dat de daaromtrent geslotene geheime overeenkomst nimmer was geratifi ceerd; dat van dezelve ook geene melding is gemaakt in het trak taat van den 25 April 1818" nopens de ontruiming van Frankrijk door de vreemoe troepen en dat dus die overeenkomsthoe men dezelve ook beschouwde, geene waarde had. Bij het vertrek van den post was de heer Isambert nog aan het wooïd. NEDERLANDEN. sGravenhage, den 29 Januarij. Het bulletin van heden, wegens de ongesteldheid van Z.K. H. den prins veldmaarschalk uitgegeven, luidt als volgt: Donderdag den 29 Januarij. Z. K. H. bepft gisteren eeaige uren builen het bed doorge^ragt s en schijnt in krachten toe te nemen. 7— Dit Leeuwarden schrijft men dat een aanzienlijk terrein buitengronden bij Texel het Eijerland genaamdter grootte van 7000 bunders, tot op laag water gemeten, dezer dagen aar» eene particuliere kompagnie is verkocht, welke hetzelve zal indijken zoodat binnen weinige jaren deze thans onbruikbare schorren ia het vruchtbaarste bouwland veranderd kunnen zijn. Tijdens de overwegingen over dc staatsbegrooling voor i835, is onder anderen van regeringswege aan de staten-generaal te ken- nen gegeven, dat welligt, in den loop dezes jaars, met de droog making van den Zuidpias in Schieland zou worden voortgegaan,, Die toezegging schijnt zich thans te verwezenlijken, daar er, naar men verneemt, den 16 Februarij aanslaande, door de commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van den Zuidpias ia Schieland de na te melden werken zullen worden aanbesteed die ter voortzetting der droogmaking van voorschreven plas moeten strekken, te weteni°. elf stuks viizelmolens2P. drie stuks acht kante scheprad-molens3°. het maken der maalboezems en boe zemkaden; 40. het sluiten of digten der nog gehoudene openingen m den ringdijk 5°. het graven eener vaart langs den nieuw ge- maakteii ringdijk, strekkende over de Nieuwkerksche laan en Groe nenweg, met de verlenging van beide wegen; en 6°. het verwijden der watering, langs den Moordschen Tiendweg ter gemeenschap tus- schen het moordrechtsche veriaat en de ringvaart. Op denzeifden dag zal er aan den Kortenoord onder Nieuwkerk aan den iJssel, eene tweede aanbesteding plaats hebben en wel tot het doen der veveisebte reparaliën vernieuwingen en leveranlien aan mitsgaders bet onderhouden gedurende den jare iS35, van de werken tot be teugeling van den Zuidpias ifi Schieland, alsmede van alle de sluis-, brug- en timmerwerken, welke tot de droogmaking van dea genoemden plas bereids zijn aangelegd en voltooid mei den aan kleve van dien. Uit Dordrecht schrijft men van gisteren: Naar men verneemt had heden morgen vroeg, terwijl het nog niet volkomen dag was, op de hoogte van Sliedrecht het droevig ongeluk plaats, dat door de naar Nijmegen gaande stoomboot een schuitje overzeild is, waarin zich drie griendwerkers bevonden waarvan er twee verdronken z.iju terwijl de derde door zich aan het anker van de voorboeg te hechten zou gered zijn. Den 26 dezer heeft men te Haanwijk bij St. Michiels-Gestel een' grooten zeer zeldzamen arend geschoten hebbende dezelve a ellen 2 palmen 2 en een halve duim vlugl en circa 1 el lengte. De limburgsche ISouvellistedie te Hasselt wordt gedrukt, verzekert dat men te Luik eene bestelling had gekregen van 60,000 geweren voor hollandsche rekening, en 90,000 voor don Carlos. Het dagblad der provincie Luik van den 28 dezer, meldt weder een treurig ongeval 't welk den 26 111 de kolenmijn van Bolda- Labord aan den burgemeester van Ghockier toebehoorendevoor gevallen is Acht werklieden welke zich in de mijn aan het werk wilden begeven, waren reeds tot op eene diepte van i3o voeten af gedaald, toen het touw waarmede zij nedergelaten werden brak en vier derzelveu deerlijk verbrijzeld terstond hel leven'er bij in schoten terwijl de vier overigen ouder hevige smarten kort daarna bezweken. Advertentie 11. De Notaris Mr. J. J. ER MER INS, zal op Dingsdag den loFebruarij op de Hofstede van C. van ded LI'NOE, onder Dreischor, presenteren te verknopen drie-Bunders ii L Z E en ËSSCHE HAKHOUT, benevens eene aanzienlijke partij GROENE KKOD SEN; en DBOOG HOUT, bestaande iu MUTSAARD en BLOKHEEL-BOUT. Een geschikt BURGER-JONGELING, niet benc- Sj den de twaalf jat-en oud en kunnende goed lezen en schrijven genegen zijnde bet Boekdrukken te leeren vervoege zich bij den Uitgever dezes. Te Zierikzsshij A. DE VOS, 3z., Stadsdrukker1835.

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 2