1#. ZIKHmzEÊSCIIE O U R A W Ti A°. I83& Besturen en Administration. A ieuwstijdingen. Hingsdag 3 Februarij. INFOERING FAN HET NEDERLANDSCIJE FAATWE1XK BIJ DEN HANDEL IN HET GROOT. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND. Gezien Zijner Majesteits Besluit van den 3i December ï834 (Staatsblad 110. 45 b'oudendemet intrekking van lioogstdeszelfs Besluiten van den i3 April i833, (Staats blad no. 9) en van den 9 December deszelven jaars, (Staatsblad no. 62), nadere verordeningen ten aanzien der invoering met den 1 Januarij i836 van het Nederlandsck Vaatwerk bij den handel in het gx-oot. Brengen bij deze de navolgende bepalingen deszelven Besluits, ter kennis van de belanghebbende Ingezetenen Art. t. «Te rekenen van den 1 Januarij x836zal al bet nieuw vervaardigde vaatwerkvoor zoo verre hetzelve niet uitsluitend bestemd is tot vervoer of tot be waring, maar tevens tot inhoudsmaat strekt, bij de aflevering van bier-azijn, olie 'genever, brandewijn, melk, en in het algemeen van alle inlands gefabriceerde voch ten, als zoodanig worden geijkt, doch op geenen anderen inhoud dan op dien van lo, 20, 3o, 4o, 5o, 100, iöo en 200 nederlandsclie kannen (litres.)" Alle vaten van grooteren inhoud dan van 200 nederlandsche kannen, of van het dubbel nederlandsch vat (hectolitres)zullen alleen als middelen van vervoer of van bewaring beschouwd, en dienvolgens aan geen ijk onderworpen zijn." 2. «Al liet tot.dus verre aanwezige oude vaatwerk.zal tot 1 Januarij i85o kunnen gebezigd worden tot afleveringen zonder eenigen ijk of her-ijk te ondergaan mits vóór liet einde des jaars i836, door de daartoe bevoegde beambten, met een bijzon der merk gebrand wordende, ten blijke dat de aldus gedane afleveringen niet geacht worden bij de wettige maat te zijn geschied, en onverminderd het regt dev verbrui kers, om tc vorderen dat dezelve in vaatwerk overeenkomstig het bepaalde bij ar tikel, geijkt, plaats liebbe. De liiervoren vermelde branding zal buiten bezwaar der eigenaars van het vaatwerk worden bewerkstelligd.A 3. «Al bet vaal werk in voormelde fabrijken bezorgd, om aldaar te worden ge vuld, zal als het eigen vaatwerk der fabrikanten beschouwd worden en-aan dezelfde branding als voren onderhevig zijn." 4- «De in artikel 1 bedoelde ijk zal, door de daartoe bevoegde beambten, ge schieden in de fabrijken of werkplaatsen der eigenaars van het vaatwerk en-zulks ten allen tijde des jaars, zoo dikwerf daartoe door laatstgenoemde aanvrage wordt gedaan doch over niet minder dan 5o der kleinste fasten tc gelijk, of een in ijkloon daar mede overeenstemmend aantal grootere vaten." 5. «Het zal vrijstaan het aanwezige, vaatwerk, binnen den tijd van veertien ja ren, t.e rekenen van i Januarij 1806, door vérkuiping zoodanig te vei'grooten, of te verkleinendat deszclfs inhoud oveveenkome met dienwelke bij artikel 1 voor het nieuwe vaatwerk is vastgesteld, ten blijke waarvan de aldus veranderde vaten, even als de nieuwe, den ijk zullen moeten óndergaan." 6. «Na het eindigen van den hiervoren bepaalden termijn, zal al het oude vaat werk, hetwelk buiten de voorgeschreven inhoucls verandering gebleven is, niet laugcr als maat bij de afleveringen mogen worden gebruikt." 7. «In de vervaardiging der nieuwe vaten zullen zich de kuipers voortaan te ï'ege- lcn hebben naar de volgende afmetingen, uitgedrukt in ncderlaudscbe strepen, enge rekend binnenwerkste weten Inhoud der vaten in Buiks-middellijn Ncd, Kannen. of spondsdiepie. ro s36 20 S98 3o 34i 4 o 376 5o 41.4 ïoo 609 i5o 582 200 641 8. «De ijk der nieuw vervaardigde vaten zal alleen door verificatie der afinetingen geschieden, ten zij de eigenaar of de verbruiker den water-ijk mogt verlangen. 9. «Bij de- voormelde, verificatie;.zullen-de ijkers, als reigedie op de gemiddelde middellijn van buik en bodem, zoo in meer als min, inogen toegeven drie sti-epen "voor de vaten beneden den inhoud van .100 kannen, eri vier strópen, voor de groo tere vaten tot die van 200 kannen ingesloten behalve dien zal ér óp den inhoud worden toegestaan eene remedie yan ,3 pet. naar binnenen van 4 pet. naai: buiten." 10. «Op elk der nieuw vervaardigde vaten,, zal deszclfs wettige inhoud met dui delijke cijfers, onder bijvoeging der letters NIL worden ingesneden of ingebrand; zul lende wijdersóp 'de meest geschikte plaatsen, het ijkwerk en de jaa'rletter wórden gesteld." ii'. «Alle zoodanige eens geijkte vaten, die, in geval van reparatie, van nieuwe duigen moeten voorzien worden, zullen wederom den ijk beliooi'en te ondergaan, alvo rens in gebruik te mogen komen." t2«De bepalingón in de vorenstaande artikelen vervat, zullen niet toepasselijk zijn op zoodanige fusten, welke uitsluitend bestemd zijn tot verzending buiten'slands van inlands gefabriceerde vochten." i3. «Voor enz." 1.4. «Het tarief der ijkloonen van het vaatwerk zal bedragen als volgt: I. Melkvaten. Voor elk vat beneden de 5o kan, twee en een lialve cents. II. Bier- en Azijn-vaicn. Voor elk vat van 10 en 20 kan 1 en een halve cents. 3o 4° 2 en een halve 5o 100 5 ïöo 7 en een halve f> 200 10 S) Voor den water-ijk zal het dubbel van bet voorgaande ijkloon mogen worden ge vorderd., III. Olie en Stérke drank-vaten. Voor een vat van 10 a 20 kan, 5 centen. D 5o a 40 lo j> 5o a 100 >1 i5 0 t5O n 20 200 2& Voor den waterrijk zal bet voorgaande tarief met de Iielft mogen ivorden verhoogd." r5. «Alle overtredingen op de bepalingen van Ons tegenwoordig Besluit zullen "worden gestraft overeenkomstig de bestaande wellen en verordeningen,''' En wörden mitsdien alle belanghebbende ingezetenen der provincie aangemaand cm de verpligtingen bun bij voormelde bepalingen opgelegdbetrekkelijk de aanschaf fing en het gebruik van het nederlandsch vaatwerk, hij den handel in het groot, stiptclijk naar tc komen terwijl diegenen welke zich op liet vervaardigen van het bedoelde vaatwerk willen toeleggen worden uitgenoodigd0111. zich tot het verkrijgen der vereischte inlichtingen ^omtrent de samenstelling en afmetingen yi\n hclzelyebij' de respective Aryondisseinents-IJkers fl» dit gewest le vervoegen. Bodems-mid Hoogte dellijn. '97 25 6 - 248 322 284 36q 3i2 4b85 337 438 424 551 485 631 534 695 En zal deze iu al de Steden en Gemeenten der Provincie worderx afgekondigd en aangeplakt, waar dit gewoon is te geschieden. Middelburgden a3 Januarij i835. Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van Dezelve van der heim. Uisrijra&k IïIUÏHC. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Brengen bij deze "ter ketmis van de daarbij belanghebbenden dat de eerste zitting van den Militie-Raad voor dit Kanton zal plaats hebben op F rij dag den i3 Fcbruarij aanstaandedes voormiddags 10 ure in de dbdij te Middelburg, voor welken Raad zuilen moe ten verschijnen de Vrijwilligers en de vooreen jaar vrijgestelde Lo- telingen welke een dienstpligtig nummer hebben getrokken, er. be- booren tot de ligtingen voor de Nationale Militie, van de jaren i83r, i83z 1833 en 1 S3teu einde hunne redenen van voortdurende vrijstelling op nieuw met behoorlijke bewijzen te staven zullende de zoodanigen welke niet compareren, geacht worden geene reclame te hebben en mitsdien voor de dienst worden aangewezen. Zierikzeeden 29 Januarij i835. Burgemeester en Wethouders voornd. DECUANE, vt. Ter ordon nantie van dezelven, De Stads-Secretaris W. J. p. K R O E F. DU1TSCKL AND. beblor den 2s Januarij. Den i3 Januarij, zijnde, volgens den ouden stijl nieuwejaarsdag en tevens het geboortefeest van H. K. H. de grootvorstin Helena Paulowna, werd te Petersburg in de hof kapel van het winterpaleis, in tegenwoordigheid van de geheeie kei zerlijke familie en verdere hooge personen een plegtige dieust gevierd. Naden afloop van denzelven, werden de leden van den rijksraad, de ministers de algemeene staf en verdere autoriteiten bij H. M. de keizerin ter handkus toegelaten. Hierna bood het corps diplo matique aan HH. MM. tleszelfs gelukwenschen met het nieuw aan gevangen jaar aan. Vervolgens overhandigde de sardinische minister zijne geloofsbrieven en werd hij even als de graaf Capodistrias onderdaan van Z. M. den koning van Griekenland aan H. M. de keizerin voorgesteld, 's Avonds was er op liet winterpaleis een ge maskerd bal voor deu adelen de kooplieden alsook groot souper;; de stad was verlicht. Sedert Augustus II. houdt men zich te Petersburg bezig met' den bouw van een groot observatorium waarvan de onkosten meer, dan ander half millioen roebels zuilen beloopen. De drie torens, waaruit dat observatorium zal bestaan, zuilen met beweegbare da ken voorzien zijn. De beer Struve is belast met den aankoop der noorlige, instrumenten en boekwerken voor deze iiirigting. Den 10 dezer heeft de keizerlijke akadeniie van wetenschapper^ te Petersburg hare .gewone, jaarlijksche openbare zitting gehouden. Daarin is, onder anderen verslag gedaau nopens boven vermeid observatorium, en tevens mededeelingen gegeven omtrent de vermeer deringen, welke de boekerij en de kunstverzamelingen dier akademie hebben bekomen. Daaruit blijkt onder anderen 'dat de akademie in het afgeloopene jaar een kostbaar bandschrift van den gezant te KonstantinopelBuleniejften geschenke ontvangen heeft, dat den titel draagt van Boek der verborgen geheimen en verzamelaar van verschillende kundigheden, hetwelk geschreven isin het jaar 879 (147J) versierd is met vele afbeeldingen en waarin melding wordt gemaakt van het grieksche vuur en van het buskruid. Verder blijkt liet, dat de verzameling van aziatische munten in het afgeloopea jaar weder merkelijk is toegenomen, bedragende thans een getal van 6656 stuks, en dat ook de verzameling van hedendaagsche gedenk penningen en munten zeer is vermeerderd voornamelijk, door bijvoe ging van lief vóormaals zich in Warschau bevonden hebbende kabinet.' Tot 'eerelid is in deze openbare zitting benoemd Z. K. H. de kroon prins van Pruissen. fiunkfobt, den 5.6 Januarij. Te Mtinclien' betreurt men zeer bet aanslaande verlies der prachtige verzameling van schilderijen en kunst werken en der rijke bibliotheek van den hertog van Leuc.htenbcrg welke steeds voor kunstenaars en geleerden toegankelijk waren, doetx ■tiu binnen kort ftaar Lissabon vervoerd zullen wórden.' In een onzer bladen leest men het volgende: Daar de aanleg èener steenen of ijzeren brug bvèr den Dottan ter vereeniging van de 'twee hóngaarsche steden Peslh en Ofen, vele zwarigheden beeft ontmoet zoo is men op het denkbeeld gekomen om de vereeniging tot stand te brengen door middel van eenen on- j deraard'schen gang, gelijk aan den Tunnel te Londen. De graaf j, Szechenijaan wien Hongarije vele verpligtingen heeft, endiewerk- I zaatu deel beeft geuoaiea aan onderscheidene andere maatregelen

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1