ZIEKIILZEËSCHE Vrijdag S'3 tJanuarij. Nie uws tij dingen. jVTo. 9. A0. 1835. C U M A W T. Besturen en Administration, ütatijmalc iiïUitie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE. Brengen bij deze ter bennis van de daarbij belanghebbenden dat de eerste zitting van den Militie-Raad voor dit Kanton zal plaats hebben op Vrijclag den 13 Februarij aanstaandedes voormiddags lo ure in de Mbdij te Middelburg, voor welken Raad zullen moe ten verschijnen de Vrijwilligers er. de voor e'e'n jaar vrijgestelde Lo- telingen welke een dienstpligtig nummer hebben getrokken, en be- hooren tot de ligtingen voor de Nationale Militie, van de jaren i Soï i832 i833 en 1834teri einde hunne redenen van voortdurende vrijstelling op nieuw met behoorlijke bewijzen te staven zullende de zoodanigen welke niet compareren, geacht worden geene reclame te hebben en mitsdien voor de dienst worden aangewezen. Zierikzceden 29 Jauuartj 1835. Burgemeester en Wethouders voornd. DE CRANE vt. Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris, W. J. P. KROEF. DU1TSCHLAND. Frankfort, deri 19 Januarij. Een treurig geval heeft te Geneve in eene herberg plaats gehac^. Twee groote ilesschen met stroo be- wonden en met brandewijrfgevuld stonden op den kagchel te trekken, waarbij eene oude vrouw zat te slapen. Een buitengewoon geraas maakte haar wakker; de kracht van het vocht had de kur ken tot den zolder doen springen. De vrouw van den herbergier kwam aanstonds met licht binnen en greep een der flesschen beide sloegen in vlam. De oude vrouw wilde ontvlugten doch bare kleederen staan in vlam zij snelde de straat op wentelde zich in de sneeuw en zacht de vlam te biusschen. Men beurde haar nog levend op, doch zij was zoodanig gebrand, dat zij den Volgenden dag overleed. De vrouw van den herbergier is ook zwaar gewond en men beeft weinig hoop op hare herstelling, In den nacht van den 16 op den 17 dezer is alhier groote opschuddirg ontstaan door bet ontbarsten van eenen hevigen brand in een buis, slecbts weinige schreden verwijderd van de konsta pels wacht, alwaar bet meerendeel der personen die wegens staat kundige woelingen vervolgd worden gevangen zitten. Alle maat regelen werden terstond genomen om zoo de vlammen mogten overslaan wanorden en het ontsnappen der gevangenen te beletten en eene ontzagwekkende krijgsmagt was onder de wapenen, om den aandrang van nieuwsgierigen te beteugelen. Talrijke patrouilles doorkruisten de stad, en de in derzelver omstreken liggende pruis- sische troepen kwamen terstond de poorten bezetten. Gelukkig slaagde men er in, den brand spoedig te biusschen zonder dat er eenige ongeregeldheid voorviel. Te Warchau is onlangs een jonge Turk gedoopr. Hij heeft den naam van Michael TVarnensky ontvangen. Hij is te Konstanti- nopel geboren en heet Mehemed-Hassan. Zijne ouders hadden een koffijhuis, en toen de zoon 14 jaar oud was, gaven zij hem onder de Janitsarenbij welken hij drie jaren bleef. Toen de oorlog met Rusland begon koos de Sultan 17 vrijwilligers uit dit korps uit tot welken ook dezen Mehemed behoorde. Bij Varna werd bij ..door de Kozakken gevangen genomen, en een russisch kolonel, een Griek van geboorte, die vroeger met de ouders van den jon gen Turk vriendschappelijk had verkeerd nam zich zijner aan, en stelde hem dea grootvorst Michaël voor; deze zond hem dadelijk naar bet schip Paris, waarop de keizer zich bevond. Op de vraag van Zijne Majesteit, of hij in Rusland wilde blijven, antwoordde Mehemed met blijdschap ja. Hij ontving daarop van den keizer "milde geschenken en werd naar Warschau aa n den grootvorst Kon- stantijn gezonden. Sedert bleef hij steeds te Warschau. Den naam van Michael nam bij aan tot aandenken van bet minzame onthaal van dezen grootvorst en den naam Warncnsky ter herinnering dat hij te Varna allereerst de liefderijke gezindheid der Christenen leerde kennen. GIIOOT-BRITT ANNIE. Londen, den 24. Januarij. Volgens de opgaven ook der ministe riele bladen vallen de verkiezingen in Ierland doorgaans niet gunstig uit voor het nieuwe kabinet. O' Connell en Buvmen zijn echter niet dan na hevigen tegenstand te Dublin herkozen. Wat de verdere verkiezingen aangaatde dagbladen van beide partijen gaan voort met het geven van lijsten dien aangaande die 200 zeer uit een loopen ten aanzien der politieke denkwijze welke zij aan velen der verkozenen toeschrijven dat het moeijelijk valt daaruit een juist besluit op te maken. Weldra echter zal het blij ken lot welks zijde de meerderheid overhelt, wanneer men dc voor stellen der ministers kent, en de wijze op welke zij door het par lement worden opgenomen. Men blijft van de zijde der ministers gewigtige voorstellen ver wachten ter wegneming der erkende misbruiken in de gevestigde kerk, en tot invoering van maatregelen die meerder evenredigheid in de inkomsten der geestelijken en het kerkbestuur zouden ten ge volge hebben. De ministej Peel heeft onlangs twee leeraars der Dissenters hij zich ontboden ten einde omtrent sommige onder hea bestaande formaliteiten onderrigt'ngeii in te winnen. De gebouwen, die provisioneel voor de zittingen van bet parlement dienen moetèn zullen stellig den 19 der volgende maand voltooid zijn. Men verzekert, dat de benoeming eener nieuwe kommissie, om onderzoek te doen naar de oorzaken van den brand der parle- mentshuizen lot de eerste veirigtingèu in ue aanslaande zitting zal behooren. Het bevestigt zich dat lord Hcytesbary tot gouverneur generaal der engelsche bezittingen in Oost Indie benoemd is. De nederlandsche buitengewone gezant, baron van Zuylen vari Nyevelt, zou heden morgen met de stoomboot naar Holland terug- keeren. Gisteren waren ter beurs geruchten in omloop omtrent schik kingen die door lusschenkomst der overige europesche kabinetten i tusschen de oorlogvoerende partijen in Spanje zouden op handen zijn welke op de publieke fondsen en vooral op de nieuwe spaan- sche leening een zeer gunstigen invloed gehad hebben. Indien het gelukken mogt aan dou Carlos zoodanige voorslagen te doen die hem konden bewegen om van den strijd voor zijne regten af te zien, en de bewoners der noordelijke provinciën van Spanje den partij oorlog die zoozeer met hunnen aanleg belangen strookt, te doen vaarwel zeggen, zonder de tegenwoordige spaansche regering in baar gezag te krenken, zou zulks ongetwijfeld aan de speculation onzer kapitalisten groote kracht bijzetten. Bet sinds lang gevestigde bankiersbuis van Gibbens Williams, te Dublin, beeft dezer d/igcn een bankroet gemaakt, dat op ruina 3oo3ooo pouden sterling .begroot wordt. FRANKRIJK. Parijs den 23 Januarij. Sedert cenigen tijd is in de dagbladen veel geschreven van vorderingen van voor iBiif-, welke Rusland, namens Polen ten laste van Frankrijk zoude inbrengen. Daarop is in de ministeriële bladen een artikel geplaatst, volgens hetwelk het in dezen alleen zake is van onvereveude wederzijdsche schuld vorderingen na het alliantie-traktaat van Tilsit en tijdens bet ver blijf der fransche legers in bet hertogdom Warschau ontstaan. De heer IsambcrL heeft uit dit artikel aanleiding genomen om in de kamer der afgevaardigden aan te kondigen dat hij de ministers rekenschap nopens deze zaak zoude afvragen. Deze schenen bereicï om dadelijk ai 1c inlichtingen te geven maar de heer Jsanibert heeft verlangd, zijne aanvrage tot maandag tc mogen uitstellen. De Lees de Fiignyminister van buitenlandsche zaken heeft voorloopig aan gemerkt dat het hier geldt de uitvoering van een bijvoegsel tot hef, traktaat met de geallieerde mogendheden van 1814 bij het traktaat van 1815 bevestigd, en dat uit de bedoelde verevening geeneriet bezwaar voor de fransche schatkist zal voortvloeijen. Van de zijde der opposiiie is beweerd,, dat alle zoodanige vorderingen bij da conventie van 1818 afgedaan waren hetwelk door het ministerie wordt betwist daar omtrent de bedoelde zaak betreffende bet hertogdom Warschau eene uitzondering is gemaakt, De oppositie leeft in de verwachting bel ministerie met hel amerikaansche trak taat te zullen kunnen dwarsboomenen schijnt deze poolsche zaak ook als een hulpmiddel daartoe te beschouwen. Men mag zeggen dat de oppositie zich niet tegen het amerikaansche traktaat verzet omdat zij de vorderingen van Noord-Amerika onbillijk acht maar omdat zij daarin een middel meent te zien om het ministerie to doen vallen, gelijk de heer de Brogliegewezen minister van bui tenlandsche zaken die het traktaat (eckende er door gevallen is, lot genoegen van degenen wien hij hinderlijk was en die anders waarschijn lijk geene bezwaren tegen het traktaat zouden ingebragt hebben. De vijandig gestemde oppositie bladen nemen uit dit trak taat ook gedurig aanleiding tot aanvallen tegen bet ministerie, waarvan sommige.zoo hevig zijn dat de republikeinsche National gisteren, weder deswege in beslag genomen is. Prins Talleyrand kan tegenwoordig op zijne voeten niet meer gaan hij wordt door twee knechts iu en uit het rijtuig gebeurd* Als hij zich naar den koning begeeft moeten deze twee knechts die hem altijd volgen hem op hunne armen tot in 's konings ka binet dragen. De heer de .Talleyrand wordt den 2 Februari) 8t jaar oud. {Temps.) Men verbaalt dat er reeds sedert maanden eene order gereed ligt, om zoodra de heer de Talleyrand mogt komen te overlijden, zijne papieren in beslag te nemen. {Bon Sens.) De militaire voorzorgen eindigen in Parijs niet; alle ledig" slaande gouvernemenls- of publieke gebouwen worden met wapen tuigen van verschillende soort opgevuld. Op de plaats St. Thomas d'/Jguin bestaat eeu groot depot vau geschutlegerwagensmortis-

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1