ZIEBULZEESC] C OU R A N Ti IS», ft Dingsdag A°. 183& 2'« tlanndrij. Besturen en Administration. N ie u wstij dingen. $3la/iteu«va.tn0t«0 BIJ DE MOBIELE SCHUTTERIJ. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIERIKZEE brengen door dèzë ter kennis, van al derzelver belanghebbende'In- - -gezetenen;, dat Zijne Majesteit de vc'ó'rloópige intrekking bevolen hebbende van het verbod tot het stellen van Plaatsvervangers bij de Mobiele Schutterij in vestingen in staat van beleg of in kanton- nement zich bevindende mitsdien de leden der Mobiele Schutterij, welke mogten verlangen een Plaatsvervanger te stellenzich daartoe op den voet van het bepaalde bij Art. 2 van bet Besluit van den 29 November i8r3o (Staatsblad no. 85) schriftelijk bij Z. Exc. den Heere Staatsraad Gouverneur dezer Provincie kunnen aanmelden wanneer daaraan het noodig gevolg zal worden gegeven kunnende de belanghebbenden zich tot beköming van verdere inlichtingen te dier zake ter Stedelijke Secretarie vervoegen. En opdat niemand hiervan onwetend zij zal deze worden afge kondigd en in de Stads Courant geplaatst. Zierikpee den 21 Jaouarij i835. Burgemeester en Wethouders voornd. de crane; vt: Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secrëtaris W. J. P. KR OE-F. DU1 TSCHL AND. Frankfort', den' 20 Januarij. Dezer dagen is in deze stad aan gekomen de turksche kolonel sdsmi-beidie door de Porte belast is om de gestichten ter vorming van krijgslieden te Weenen als- omede die te. Londen en Parijs, te leeren kennerr, om naar het voor beeld daarvan dergelijke inrigfingen in Turkije te vestigen. Men schrijft uit Weenen «De aanleiding tot den onlang- schen brand van Weener-Neustadt moet de volgende geweest zijn: Een koetsier die in eene schuur, welke tevens als stal diende, eene pijp rookte, liet onder het aansteken zijne brandende zwam vallen die door den wind terstond voortgewaaid werd. Wel zocht de koetsier naar de zwam, doch kreeg op dit oogenbük bevel om in te spannen. Na verloop van een uur stond de stad in de vlam en de brand was het eerst iri gemelde schuur ontstaan. De koetsier was over de vreesselijke gevolgen zijner nalatigheid zoo zeer ont steld dat hij deswege in eene zware ziekte verviel en ook werkelijk daaraan overleed. Op zijn sterfbed vertrouwde hij zijn geheim aan zijnen biechtvader, met verzoek om zulks ter openbare kennis te brengen opdat de wegens verdenking wel ligt in hechtenis genomen personen, op vrije voeten zouden kunnen worden gesteld." Uit Athene wordt van.den i5 December het volgende gemeld: «De koning heeft zoo even onder het gebulder des geschufs en het -gejuich des volks, zijne intrede in zijne nieuwe hoofdstad gedaan. Zoo is dan eindelijk de groote heilaanbrengende stap geschied, waaraan voor Griekenlands welzijn in de toekomst zoo oneindig veel verknocht is. Zware verantwoordelijkheid rust op degenen die hem door kwaadwilligheid, eigenzin of onverstand zoo lang vertraagd hebben bij had voor een jaar, hij had:.' misschien vqor achttien maanden even zoo goed als thans kunnen gedaan worden en Grie kenland zoude even zoo veel tijd op de baan zijner ontwikkeling verder vooruit zijn. Gelijk een knellende boei was tot dus verre liet onzekere omtrent deszelfs hoofdstad voor dit land honderdelei instellingen die van tijd tot tijd moeten gevestigd worden, hadden gedeeltelijk reeds kunnen voorbereid worden indien dezelve, niet tot de beslissing omtrent de hoofdstad hadden moeten verschoven wor den. Bij de organisatie van alle takken van bestuur was dit pro visionele uiterst belemmerd. Nog veel nadeeïigcr werkte hetzelve op de ontwikkeling van de nijverheid der ingezetenen. 2Sell's binnen lands, maar vaker nog buitenslands, werd het verblijf der rege ring in het sterke, doch in ieder opzigt benaauwendc en ongeschikte Nauplia, beschouwd als een verblijf, dat men deri toestand en de stemming des lands niet vertrouwde, den troon nog niet genoegzaam bevestigd oordeelde, om den zetel der regering naar een-1 opene stad te kunnen overleggen. Een gevolg van dezen toestand was dat de weinige kapitalen die in het land in handen van eenige Grieken of overgekomene vreemdelingen waren tot dus verre geheel werke loos bleven een nog erger gevolg dat geene nieuwe kapitalen hot land toevloeiden daar de niet weinig vermogende Grieken die uit Odessa, Weenen Triest en andere plaatsen naar den vauerland- scben bodem willen overgaan de verlegging van den zetel der re gering naar Athene afwachteden. Men mag verwachten dat zij nu komen zullen, en htfa "voorbeeld door andere bemiddelde lieden zal ge\olgd worden.'j FRANKRIJK. Parijs, den 18 Januarij. Een treilend voorbeeld der gevolgen welke de speelhuizen na zich slepen heeft zich gisteren voor dé regtbank opgedaan Een jongelingvan eene achtenswaardige fa milie, was, als kantoorbediende, bij een' koopman dezer stad ge plaatst, welke hem.;met den Ontvangst van bij de 6qöo franken be lastte. De jongeling voldoet aan den hem opgelegdén last maar eensdeels aangezet door zijne makkersen ten anderen door de begeerte om iets te bezitten j waardoor bij zich bij het leger, waarbij hij binnen kort zoude opgeroepen worden konde doen ver vangen zoo gaf hij zich aan het spel over. Hij speelde doch de fortuin was hem tegen hij verloor 1100 franken van het geld zijns meesters, ea toen bij met spelen ophield was hij wanhopend. IIj bragt het overschot ven zijn geld aan zijnen heer, vergezeld van eenen brief,, waarin hij zijne zwakheid bekende. ïk werp mij in uwe armen; doch ik zal mijne misdaad herstellen ik ga mij in dienst begeven; uw zoon is jhans 12 jaren oud, en zal dus 20 ja« ren zijn wanneer ik van de dieDSt weder vrij ben en alsdan zal ik hem, vervangen en door mij aan den dood bloot te stellen zal ik u uwe 1100 franken betalen. Indieri het lot uwen zoon niet treft, zalr ik een ander vervangen en u den ,pj'ijs mijner vrijheid geven." Niettegenstaande, dit edelmoedig berouw, klaagde de heer zijnenkantoorbediende bij bet geregt aan, die in de gevangenis zijne onvoorzigtigheid boette. Men zegt echter, dat hij weder lit vrijheid, gesteld is;-maar hoe vele tranen heeft hij niet gestorthoé veel onrust, riet aap zijne betrekkingen veroorzaakt; hoe vele ongë- lukkigen heeft hij niet gemaakt! Te Valenciennes heeft men hij bet opgraven eene gouderë medaille, der jGaulen gevonden die: omtrent 2000 jaren oud is. Aan den eenen kant ziet men een', paardenkop en aan de andere zijde een ongetoomd paard, met een man, die zijne hand op het zelve houdt. De volgende trek van eerlijkheid contrasteert grootelijks met de vele verhalen van rooverijen waarmede onze dagbladen gevuld zijn. Den 3 Januarij begaven twee reizigers zich met een rijtuig van Lpre naar Vesoui en verloren onder weg een zak met 5ooc? fr. aan geld. Toen zij - te .Calmoutier aankwamen misten zij het geld esjïrst. Alhoewel het 3 ure in dein morgen en de nacht don ker was., keer,den zij terug, in de hoop van de zak terug té vijl den. Nabij het dorp Ghateau-Grenouille komende ontmoetten zij iemand die iets droeg. «Draagt gij daar ook geld riepen zij den man toe hetwelk gij op weg gevonden hebt?" Juist 1" was het antwoord. «Op weg naar Besancon zijnde, heb ik het gevonden ik wilde het .nu aan den maire van Calmoutier brengen doch hét is mij. aangenaam het- nu den eigenaar terug te kunnen geven."" De reizigers, boden hem eenig geld aan doch hij weigerde zulks hetwelk des te .edeler was daar hel een niet bemiddeld timnierman is. Uit Nevers wordt gemeld dat eene verschrikkelijke gebeur tenis de anders zoo vreedzame bevolking dezer stad in ontsteltenis en verwarring beeft gebrngt. Mejufvrouw iff.een jong meisje^ door allen bemind en geacht, stond aan zekeren heer Ca. uit gehuwd, ie wordendie zich sedert verscheidene maanden in ge melde stad had gevestigd en aldaar niet anders bekend was. Het meisje beminde haren toe komst* gen echtgenoot; en vol vreugde zag zij den gelukkigen dag naderen die haar aan het voorwerp baret liefde voor ee.uwjg zoude verbinden. Die -dag kwam en werd in gulle vrolijkheid cloorgebragt. Doch kort nadat het jong gehuwde paar ,de danszaal veriaten had om zich naar -deszelfs vertrék te begeven hoorden de gasten eenen luiden gil. Zij schoten toe en zagen het meisje .in onmagt op den grond liggen terwijl de brui degom voor iyA oog der aansclvouwers eenen schouder poogde te verbergen, waarop de hand des beuls zigtbaar was! De ongeluk kige bruid: had. dit vreesselijke geheim ontdekt en dat oogenblik had over; haar.leven beslistzij .was krankzinnig! De vraag is nu, of de. echtgenoot of'liever hare bloedverwanten krachtens art. 282 van het burgeri. vvetb. de scheiding van tafel en bed kunnen vragen eu bekomen. -NEDERLANDEN. 's GrAvenhAge den 24 Januarij. De Staats-Courant geeft de vol gende bulletins, omtrenl de ongesteldheid van Z. K. li. deu prins veldmaa vscha Ik Woensdag den 2« Januarij, 's morgens ten acht ure. »Z. K. ÏI. heeft den nacht slapeloos doorgebragtde koorts ech^ ter is minder. Imvig en de borst eeiiigzins ruimer met een woord de ziekte is sedert gisteren niet verslimmerd. »des middag ten drie ure. »Men verneemt zöö evéu dat de toestand van den prins vent Oranje, welke gisteren avond ten uiterste -zorgelijk is geweest en ook de h.oöp der géi leesboeren bijna geheel had coen verflaauwe.n i heden op den middag eene gunstige wending heelt genomen ten gevolge van eene gelukkige transpiratie en, zoo men zegt, ten ge volge van eene derde aderlating. Do hoop op herstel is dus ver nieuwd, cn men vleit zich, dat een slag, die voor koning en va-* derland onherstelbaar cn bepaaldelijk voor het Ualsie öubetekenbaatf zou zijn ^cweestzal Worden gebeefd."

Zierikzeesche Courant | 1835 | | pagina 1